Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ ...

Αποστολέας Θέμα: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ ...  (Αναγνώστηκε 34443 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #90 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 04:01:33 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
"Να μείνει έως το τέλος ο Άγγελος, άργησαν οι μεταγραφές"



Ψήφο εμπιστοσύνης στον Άγγελο Αναστασιάδης έδωσε ο Γιώτης Εγκωμίτης, ένας από τους παλαιμάχους του ΠΑΟΚ που μίλησε στο Contra.gr για τις τελευταίες εξελίξεις στον "Δικέφαλο του Βορρά".

Ο Γιώτης Εγκωμίτης είναι ένας από τους παλαιμάχους του ΠΑΟΚ που κατέκτησαν τίτλους με την ομάδα. Άλλωστε αυτός ήταν ο κύριος λόγος που η ΠΑΕ τον βράβευσε για την προσφορά του μόλις πριν από λίγες ημέρες στην Τούμπα.

Μιλώντας στο Contra.gr ο Κύπριος προπονητής φάνηκε αν μην τι άλλο προβληματισμένος για την κατάσταση που επικρατεί στο Δικέφαλο του Βορρά λέγοντας, με την ψυχραιμία του ανθρώπου που βλέπει τα πράγματα από απόσταση, αλήθειες.

"Ο ΠΑΟΚ σίγουρα δεν διάγει την καλύτερη του κατάσταση. Δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς τι γίνεται στην ομάδα, όσοι είναι κοντά έχουν πιο καθαρή εικόνα, αλλά από τα αποτελέσματα φαίνεται ότι η ομάδα έχει προβλήματα έχοντας μείνει πλέον αρκετά πίσω στη βαθμολογία".

Θέσαμε στα υπόψιν του Κυπρίου το θέμα του μικρού ρόστερ του ΠΑΟΚ: "Και αυτό έχει φανεί. Όταν απουσιάζουν βασικοί ποδοσφαιριστές, αυτοί που τους αντικαθιστούν δεν μπορούν να ανταποκριθούν. Άρα, οι απουσίες επηρεάζουν την ομάδα. Από την άλλη πλευρά οι μεταγραφές ίσως και να άργησαν. Οι παίκτες που ήρθαν δεν ήταν σε θέση να κάνουν κατευθείαν τη διαφορά και αυτό στοίχισε".

Σε ότι αφορά το ντέρμπι της Κυριακής και το κίνητρο του ΠΑΟΚ, ο Εγκωμίτης ήταν ξεκάθαρος: "Πάντα υπάρχει κίνητρο, τουλάχιστον έτσι είναι τα πράγματα στο δικό μου μυαλό. Ο τίτλος μάλλον χάθηκε αλλά υπάρχει το κίνητρο της δεύτερης θέσης και των προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ. Και εκεί υπάρχει ανταγωνισμός από τον Παναθηναϊκό και από τις ομάδες που έρχονται από πιο κάτω.

Νομίζω ότι ο ΠΑΟΚ δεν μπορεί να αδιαφορήσει γι' αυτό και αν το κάνει, θα είναι μεγάλο λάθος. Έτσι θα τα χάσει όλα. Πάντα όταν χάνεται ένας στόχος, βάζεις πλώρη για τον αμέσως επόμενο και τέλος πάντων δεν γίνεται να τα παρατήσεις. Διεκδικείς ότι μπορείς να διεκδικήσεις".

Ζητήσαμε επίσης από το συνομιλητή μας να μας εξηγήσει το υπερβολικό της αντίδρασης των οπαδών της ομάδας: "Υπάρχει μεγάλη κάψα για έναν τίτλο, έχουν περάσει πολλά χρόνια από τον τελευταίο. Τα τελευταία δύο χρόνια τα πράγματα βελτιώθηκαν στο διοικητικό κομμάτι και αυτό έδωσε προσδοκίες. Μέχρι στιγμής αυτές οι προσδοκίες δεν δικαιώθηκαν. Έπαιξαν το ρόλο τους και κάποια διαιτητικά λάθη αλλά το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Στον ΠΑΟΚ, όπως το βλέπω, πρέπει να γίνουν όλοι μία γροθιά. Και αυτό μέχρι στιγμής δεν το βλέπω".

 
Τέλος, για το θέμα του Άγγελου Αναστασιάδη, ο Εγκωμίτης ήταν ξεκάθαρος: "Πρέπει να μείνει ο Άγγελος για να τελειώσει τη δουλειά που άρχισε το καλοκαίρι. Όλοι ψάχνουν εξιλαστήρια θύματα στον ΠΑΟΚ. Πόσες φορές δεν έχει αλλάξει η ομάδα προπονητή στο μέσο της σεζόν; Δεν γίνεται να βελτιωθεί έτσι η κατάσταση. Ο προπονητής θα κριθεί πιο ψύχραιμα και με πιο συγκροτημένη σκέψη στο τέλος της διαδρομής".
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #91 στις: Φεβρουαρίου 10, 2015, 03:34:01 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
"Ο Άγγελος  δυστυχώς έχει χάσει τον έλεγχο στα αποδυτήρια"



Ο Γιώργος Κουλακιώτης   έπαιξε μπάλα για τέσσερα χρόνια στον Δικέφαλο με επιτυχία, που σχολίασε στο Αθλητικό Metropolis και την εκπομπή «Στη Σέντρα»:

«Ο Άγγελος Αναστασιάδης δυστυχώς έχει χάσει τον έλεγχο στα αποδυτήρια αλλά και σε άλλα θέματα. Είδαμε μέσα στην Καλλονή που πήγε να πάρει την ομάδα και να φύγουν από το γήπεδο, αλλά και μέσα από τις τοποθετήσεις του για δύο παίκτες που ήθελε να φύγουν. Ακόμη ακόμη και η παραίτησή του τέσσερις μέρες πριν από ένα τόσο μεγάλο ματς».

 Για την ανάδειξη νέων παικτών όπως ο Τζανδάρης: «Και στις μεγαλύτερες ομάδες της Ευρώπης ακόμη και ένας παίκτης το χρόνο να προωθηθεί και να καθιερωθεί είναι πολύ δύσκολο, γιατί αυτά που μετρούν είναι τα αποτελέσματα και αν δεν έρθουν θα κατηγορηθεί ο προπονητής και όλοι θα ξεχάσουν την προώθηση παικτών. Έστω και ένας ή δύο παίκτες αν βγάζει κάθε χρόνο ένας προπονητής είναι επιτυχία πόσο μάλλον για τον ΠΑΟΚ που είναι μια ομάδα με απαιτήσεις και μεγάλη πίεση χρόνου και για αποτελέσματα».

 

Για τους Ρικάρντο Κόστα και Νομπόα: «Ο Ρικάρντο Κόστα είναι ένας έμπειρος παίκτης κάτι που ειδικά για την θέση που αγωνίζεται είναι πολύ σημαντικό. Χρειάζεται, όμως χρόνος προσαρμογής και γι’ αυτόν και για το Νομπόα. Αν τους δοθεί θα δείξουν τις δυνατότητές του».

 

Για τα στοιχεία που λείπουν από τον ΠΑΟΚ: «Μόνο ο Αναστασιάδης μπορεί να δώσει απάντηση σε αυτό. Η έλλειψη ενός, δύο ή τριών παικτών που ήταν αναντικατάστατοι όπως οι Τζιόλης, Κάτσε σίγουρα θεωρώ ότι έπαιξαν κάποιο ρόλο. Όταν μια ομάδα δεν έχει τόσο βάθος στο ρόστερ, η έλλειψη 2-3 σημαντικών παικτών θα προκαλέσει πρόβλημα. Πρέπει να ηρεμήσει η ομάδα και να συγκεντρωθεί για να πετύχει τον στόχο της 2ης θέσης, αφού αν δεν γίνει αυτό η χρονιά θα είναι αποτυχημένη και καταστροφική».

 

Για το αν ο Ολυμπιακός μπορεί να χάσει το πρωτάθλημα: «Είναι δύσκολο αυτό και δεν είναι μόνο δική μου άποψη. Κανείς δεν το πιστεύει ότι μπορεί να γίνει. Είναι μια ομάδα έμπειρη, αγωνίζεται  πολλά χρόνια στο Τσάμπιονς Λιγκ και είναι πολύ δύσκολο να χάσει αυτό το πρωτάθλημα».
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #92 στις: Φεβρουαρίου 10, 2015, 06:51:09 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Telis Stallone

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 53
  • 5761
    Μηνύματα
  • Λάτρης του μεγάλου λευκού καρχαρία...
    • Προφίλ
Σωστα ειναι αυτα που λεει ο Κουλακιωτης...
Ο κύριος " 25 εκατοστα". Πρωταγωνιστής αισθησιακών ελληνικών ταινιών
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #93 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 04:01:56 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
«Ήθελαν να με βγάλουν τρελό στον ΠΑΟΚ»



Παρεξηγημένος, Παθιασμένος, τρελαμένος με τον κόσμο του ΠΑΟΚ. Ο Αμίρ Αζμί Μέγκαχεντ άξιος συνεχιστής των Αιγύπτιων που έκαναν καριέρα στον ΠΑΟΚ σε ηλικία μόλις 21 ετών έγινε σύνθημα στην Τούμπα. Ο Αιγύπτιος στόπερ, πραγματικός βράχος στην άμυνα του Δικεφάλου έφτανε το 2004 στο peak της καριέρας του αγωνιζόμενος για 2,5 χρόνια στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Εννιά χρόνια μετά την αποχώρηση του από τον ΠΑΟΚ βγάζει το ψωμί του στο Ιράκ. Εδώ και τρεις εβδομάδες βρίσκεται στην πατρίδα του προκειμένου να επεξεργαστεί τις προτάσεις που έχει στα χέρια του. Η έκρυθμη κατάσταση στην πολύπαθη χώρα τον προβληματίζει.

«Εδώ και τρεις εβδομάδες έχω επιστρέψει από το Ιράκ όπου αγωνίζομαι και περιμένω να δω τι θα κάνω. Ξέρεις τα πράγματα στο Ιράκ δεν είναι εύκολα. Είναι πολύ επικίνδυνα, όχι μόνο στο ποδόσφαιρο, αλλά καθημερινά στη ζωή. Κάθε μέρα σκάνε βόμβες και δεν ξέρεις από που θα σου έρθει. Το ποδόσφαιρο βέβαια είναι πάνω από όλα και πρέπει να κάνουμε την δουλειά μας».

Ο ΠΑΟΚ το 2004 αποτέλεσε τον πρώτο εκτός Αιγύπτου σταθμό για τον Μέγκαχεντ. Στην Τούμπα πραγματοποίησε το ομορφότερο ποδοσφαιρικό ταξίδι της καριέρας του.

«Μου λείπουν τα πάντα από την Ελλάδα. Η ζωή, ο ΠΑΟΚ το ποδόσφαιρο. Ο ΠΑΟΚ ήταν η πιο σημαντική ομάδα της καριέρας μου και δεν θα τον ξεχάσω ποτέ. Στον ΠΑΟΚ και την Ανόρθωση έπαιξα πιο επαγγελματικά και έζησα μοναδικές στιγμές».

Ο Αιγύπτιος στόπερ, ο οποίος ακούγεται πιο ήρεμος από ποτέ και παρά τα ακραία δημοσιεύματα της εποχής που τον παρουσίαζαν ευέξαπτο και προβληματικό κρατάει μόνο την θετική πλευρά από την καριέρα του στον «Δικέφαλο».

«Απόλαυσα κάθε στιγμή στη Θεσσαλονίκη κατά την διάρκεια της καριέρας μου. Έπαιξα δύο χρόνια στον ΠΑΟΚ.

Δυστυχώς κυκλοφορούσαν κάποιες φήμες πως ήμουν τρελός και όχι καλός άνθρωπος, διάφορα πράγματα για το χαρακτήρα μου.

Όσοι με ξέρουν καλά γνωρίζουν τι άνθρωπος είμαι. Δεν πειράζει αυτά συμβαίνουν. Εξακολουθώ να παρακολουθώ την πορεία του ΠΑΟΚ και έχω άριστες σχέσεις με τους περισσότερους πρώην συμπαίκτες μου».



Ο Μέγκαχεντ ξεκαθαρίζει πως δεν επιθυμούσε να αποχωρήσει από τον ΠΑΟΚ για να αγωνιστεί σε ηλικία μόλις 23 ετών στη Σαουδική Άραβια.

«Δεν ήθελα να φύγω από τον ΠΑΟΚ, ούτε εξέφρασα ποτέ αυτή την επιθυμία. Με ανάγκασαν να πάω στη Σαουδική Αραβία και την Αλ Σαμπάμπ γιατί ο σύλλογος πήρε 700.000 ευρώ. Ήταν τότε πρόεδρος ο Γούμενος. Με αυτά τα λεφτά θα έπαιρναν οι παίκτες τους μισθούς τους και έπρεπε να συνεχίσω στη Σαουδική Αραβία. Αυτό μου έλεγαν.

Ήταν μεγάλο λάθος να πάω εκεί. Ήμουν πολύ μικρός για να παίξω ποδόσφαιρο στη Σαουδική Αραβία. Θα ήμουν ανώμαλος αν ήθελα κάτι τέτοιο.

Αν έμενα στον ΠΑΟΚ θα μπορούσα να βάλω τις βάσεις με τις εμφανίσεις μου για να παίξω σε ένα μεγαλύτερο πρωτάθλημα στην Ιταλία ή την Γερμανία για παράδειγμα. Με πίεσαν πολύ για να φύγω.

Δες για παράδειγμα τον Γιώργο Σαμαρά. Έπαιξε στη Μάντσεστερ Σίτι και την Σέλτικ και στη συνέχεια κατέληξε στην Αλ-Χιλάν. Είναι η φυσιολογική πορεία γιατί πλέον είναι κοντά στα 30».

Ο πρώην άσος της Ανόρθωσης όπως τονίζει στο gazzetta.gr, ανήκει στην κατηγορία των ποδοσφαιριστών που παίρνουν ενέργεια από τους οπαδούς τους, δίνοντας τον καλύτερο εαυτό τους.

«Έμεινα έξι μήνες στην Αλ-Σαμπάμπ αλλά δεν ήταν όπως στον ΠΑΟΚ όπου σε σπρώχνουν 40.000 θεατές να δώσεις τον καλύτερο εαυτό σου. Δεν ήταν όπως στην Ανόρθωση όπου επίσης η ομάδα είχε φανατικούς οπαδούς.

Παίζεις μπροστά σε 1000-2000 οπαδούς και χάνεις το πάθος σου. Εγώ πάντα ήθελα να αγωνίζομαι υπό πίεση όπως γινόταν στην Τούμπα».

Ο Μέγκαχεντ ονειρεύεται την επιστροφή του στην Ελλάδα, ωστόσο δεν κρύβει τον σκεπτικισμό του για όσα γράφτηκαν για τον χαρακτήρα του κατά την διάρκεια της παρουσίας του στον ΠΑΟΚ.

«Θα ήθελα πολύ να ξαναπαίξω στην Ελλάδα αλλά μου φαίνεται λίγο δύσκολο. Δυστυχώς υπήρχαν κάποια προβλήματα στην Ελλάδα, με συνέπεια να παρερμηνευτούν πολλά πράγματα. Δεν κλότσησα ποτέ προπονητή ή παίκτη, αυτά τα πράγματα δεν έγιναν ποτέ.

Πολλές φορές ο Σύρος διερμηνέας που ήταν στον ΠΑΟΚ ο Γιάσερ δεν μετέφραζε σωστά όσα έλεγα και έτσι δημιουργούνταν προβλήματα. Όπως και από τον μάνατζερ Ζαπατίνας για κάποιους χειρισμούς του χωρίς να θέλω να τον κρίνω σαν άνθρωπο».

Δύο είναι οι προπονητές που ξεχωρίζει ο 31χρονος σέντερ μπακ. Κετσπάγια και Καραγεωργίου.

«Είχα εκατοντάδες προπονητές αλλά ξεχωρίζω δύο. Στην Ελλάδα τον Νίκο Καραγεωργίου με τον οποίο μιλάω ακόμα και είναι ένας πραγματικός κύριος. Με βοήθησε πολύ.

Το ίδιο ισχύει και για τον Τιμούρ Κετσπάγια. Ο καλύτερος προπονητής που είχα ποτέ. Πολύ καλός άνθρωπος στάθηκε πάντα δίπλα μου και με καταλάβαινε. Επίσης μιλάω με τον Εγκωμίτη τον Ντάνιελ Φερνάντες αλλά και άλλα παιδιά».

Ο Μέγκαχεντ όχι μόνο δεν ξεχνάει τον ΠΑΟΚ αλλά παρακολουθεί όλα τα νέα της ομάδας. Οι οπαδοί του «Δικεφάλου» άλλωστε σημάδεψαν την καριέρα του.

«Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ είναι οι καλύτεροι που είδα στη ζωή μου. Όπου και αν δίνω συνεντεύξεις μιλάς για εκείνους. Ήμουν τρελαμένος με τους οπαδούς του ΠΑΟΚ, είναι οι πιο ωραίοι. Ελπίζω κάποια στιγμή να επιστρέψω στην Τούμπα για να παρακολουθήσω αγώνα του ΠΑΟΚ.

Πλέον όλοι μιλούν για Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ και όχι για παράδειγμα τον Παναθηναϊκό ή την ΑΕΚ. Είναι η νέα μεγάλη δύναμη στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Αν και στα τρία τελευταία παιχνίδια ο ΠΑΟΚ δεν είναι καλός εύχομαι να διεκδικήσει το πρωτάθλημα. Ελπίζω να το πάρει για αυτούς τους οπαδούς έστω την επόμενη σεζόν, το αξίζουν άλλωστε».



Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #94 στις: Μαΐου 24, 2015, 11:59:21 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
"Ο κόσμος του ΠΑΟΚ είναι τρελός, δεν μπορώ να ξεχάσω την ατμόσφαιρα στα ντέρμπι"





Ο Μίλτον "Τάισον" Νούνιες πέρασε και δεν... ακούμπησε από τον ΠΑΟΚ, ωστόσο στα 42 του συνεχίζει να παίζει μπάλα, στη Γουατεμάλα.

Ο βραχύσωμος επιθετικός από την Ονδούρα, μία από τις πιο αποτυχημένες μεταγραφές του ΠΑΟΚ αλλά και της Premier League (Σάντερλαντ) θυμάται στο Sport24.gr την Τούμπα, τον Μπατατούδη κι εξηγεί από που βγήκε, το παρατσούκλι "Τάισον".

Έχει ύψος μόλις 1 μέτρο και 65 εκατοστά και το 1999 ήρθε στον ΠΑΟΚ, ως αποτέλεσμα σκάουτινγκ, εξ' Ονδούρας. Με τον Γιώργο Μπατατούδη στην προεδρία, και τα λεφτά να σπαταλώνται χωρίς δεύτερη σκέψη, ο "Δικέφαλος" ανακοινώνει τη μεταγραφή ενός... Τάισον έναντι 700.000.000 - τότε - δραχμών.

Ο Μίλτον Ομάρ Νούνιες Γκαρσία όπως είναι το πλήρες όνομά του, είχε αποκτηθεί μετά από εισήγηση του Σταύρου Σαράφη, δοκιμάστηκε από τον Άρι Χάαν και υπέγραψε συμβόλαιο

 
Ωστόσο το μέλλον του Τάισον στην Ελλάδα δεν ήταν μακρύ. Σε ηλικία 27 ετών, αποχωρεί έχοντας αγωνιστεί με τον ΠΑΟΚ, μόνο πέντε φορές.

Το Sport24.gr εντόπισε τηλεφωνικά τον Μίλτον Νούνιες στη Γουατεμάλα, όπου αγωνίζεται με τη φανέλα της Ουνιβερσιδάδ και τον ρώτησε τι θυμάται από την Ελλάδα.

"Το πέρασμά μου από την Ελλάδα, είναι σύντομο. Ωστόσο, θυμάμαι ακόμη τον ΠΑΟΚ και τη Θεσσαλονίκη. Μία πανέμορφη πόλη και μία από τις πιο δυνατές ομάδες της χώρας. Ο κόσμος του ΠΑΟΚ είναι τρελός, δεν μπορώ να ξεχάσω την ατμόσφαιρα στα ντέρμπι.

Θυμάμαι την ατμόσφαιρα της Τούμπας, ειδικά στο ντέρμπι με την ΑΕΚ. Όλος ο κόσμος ήταν στο πόδι, η ατμόσφαιρα ήταν εξαιρετική. Θυμάμαι ακόμη καπνογόνα, συνθήματα, όλο τον πανικό που επικρατούσε. Τώρα δεν θυμάμαι ονόματα, έχουν περάσει και τόσα χρόνια. Είναι και δύσκολα, τα ελληνικά (γέλια)."

Τί έφταιξε, όμως, κι ο πακτωλός χρημάτων που δαπανήθηκε για τη μεταγραφή του... σκόρερ από τη Νασιονάλ, κατέληξε σε ένα από τα μεγαλύτερα "παλτά" που πέρασαν από την Ελλάδα και τον ΠΑΟΚ; Ο Μίλτον Νούνιες σε ηλικία 42 ετών σήμερα και έχοντας αλλάξει άλλες 11 διαφορετικές ομάδες από τότε, εξηγεί ότι δεν πήρε τις ευκαιρίες που άξιζε από τον προπονητή του.




 
"Ίσως να ήταν κι αυτό. Ήταν σίγουρα, μία διαφορετική εμπειρία. Πάντως νομίζω ότι έπρεπε να παίζω περισσότερο. Ο προπονητής δεν με εμπιστεύτηκε. Ακόμη κι αν τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως θα ήθελα, δεν θα ξεχάσω ποτέ ότι ο ΠΑΟΚ μου άνοιξε την πόρτα για την Ευρώπη, ότι χάρη στον ΠΑΟΚ έκανα το όνειρό μου, πραγματικότητα."

Το Μίλτον Ομάρ Νούνιες Γκαρσία ήταν "βαρύ" όνομα, για να τον επιθετικό από την Ονδούρα. Το παρατσούκλι που τον συνόδευε όχι μόνο στον ΠΑΟΚ και την Ελλάδα, αλλά και σε όλη του την καριέρα ήταν το Τάισον. Ακόμη και σε εξώφυλλο γνωστού περιοδικού πόζαρε, ως Τάισον. Ο ίδιος εξηγεί στο Sport24.gr, πως του βγήκε το παρατσούκλι...




 
"Το Τάισον βγήκε στην Ονδούρα, στα πρώτα μου ποδοσφαιρικά βήματα. Ήμουν στις Ακαδημίες της Ρεάλ Εσπάνια και μου το κόλλησαν τα μεγαλύτερα παιδιά. Μετά ξέρεις, όταν σου μένει ένα όνομα, δεν φεύγει. Το συνήθισα κι εγώ. Νομίζω ότι βγήκε λόγω εμφανισιακής ομοιότητας με τον Μαρκ Τάισον (γέλια)."

Εδώ το περιοδικό "ΠΑΟΚ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΙΚΟ", με τον τίτλο ΤΑΪΣΟΝ, η ακριβότερη μεταγραφή στην Τούμπα:




 
Στα βήματα του ΠΑΟΚ, βάδισε κι η Σάντερλαντ. Από τη Θεσσαλονίκη και τον ΠΑΟΚ μετακομίζει στο Σάντερλαντ και την τοπική ομάδα για 1.400.000 δις ευρώ (με την μετατροπή). Κι εκεί, δεν στεριώνει. Παίζει μόνο δύο ματς σε μία διετία κι η Daily Mail πρόσφατα τον κατατάσσει ανάμεσα στις 20 χειρότερες μεταγραφές, της Premier League. Η Σάντερλαντ το παραδέχεται με ένα tweet. Ο ίδιος δεν θέλει να θυμάται αυτή την περίοδο και αρκείται στην παρακάτω φράση...

"Ήταν μία τελείως άλλη, διαφορετική, εμπειρία. Το ποδόσφαιρο στην Αγγλία είναι διαφορετικό από οπουδήποτε αλλού στον κόσμο."



 
Δυσκολεύεται να θυμηθεί ελληνικά ονόματα, εύλογο μετά από τόσα χρόνια. Θυμάται, όμως, ένα. Την πρώτη εντύπωση, από την Ελλάδα.

"Η πιο δυνατή μου ανάμνηση είναι η προσγείωση στη Θεσσαλονίκη κι η συνάντηση στο γραφείο του κυρίου Μπατατούδη (παρά το γεγονός ότι δεν θυμόταν ονόματα, αυτό το προέφερε άπταιστα). Επισκέφτηκα πριν δύο χρόνια την Ελλάδα και τη Θεσσαλονίκη, αλλά για διακοπές."

Πριν τον ΠΑΟΚ, ήταν η Ντεπορτίβο Προγρεσένιο, η Ρεάλ Εσπάνια, η Κομ@νικασιόνες κι η Νασιονάλ. Μετά τον ΠΑΟΚ η Σάντερλαντ, η Νασιονάλ (ξανά), η Κομ@νικασιόνες (ξανά), η Πατσούκα, η Νεκάξα, η Μαρατόν, η Κομ@νικασιόνες (τρίτη φορά), η Ρεάλ Εσπάνια (δεύτερη φορά), η Ολίμπια, η Μαρατόν (δεύτερη φορά), η Χαλάπα, η Ουνιβερσιδάδ, η Κομ@νικασιόνες (τρίτη φορά) κι η Ουνιβερσιδάδ (δεύτερη φορά). Πλέον, 42 ετών. Μέχρι πότε θα συνεχίζει να παίζει; Τι θα κάνει, όταν σταματήσει; Θα γίνει προπονητής;

"Ναι είμαι στα 42, πλέον. Αλλά, δεν σκοπεύω να σταματήσω για κανένα λόγο. Όσο μου δίνει δύναμη ο Θεός και στέκομαι στα πόδια μου, θα παίζω και θα προσπαθώ να κάνω το καλύτερο. Δεν θα σταματήσω σύντομα. Μόνο όταν νιώσω, ότι δεν μπορώ άλλο.
Δεν το έχω σκεφτεί να σου πω την αλήθεια. Σίγουρα θα με ενδιέφερε, αλλά προς το παρόν είμαι συγκεντρωμένος στις υποχρεώσεις μου, με την Ουνιβερσιδάδ."




Αν και αγωνίζεται στη Γουατεμάλα, στις φλέβες του κυλά αίμα ονδουρένιο. Παρούσα τόσο στο Μουντιάλ του 2010 στη Νότιο Αφρική, όσο και στη Βραζιλία το 2014, η άνοδος του ποδοσφαίρου της χώρας, είναι πιστοποιημένη. Όμως αυτό της Αφρικής, του άφησε μία γεύση πικρή καθώς δεν ήταν στην αποστολή του αντιπροσωπευτικού του, συγκροτήματος. Πως το εξηγεί; Ποια είναι η γνώμη της Ονδούρας, για το ελληνικό ποδόσφαιρο.
Δείτε τί απαντά, στο Sport24.gr


"Το ποδόσφαιρο της Ονδούρας έχει "μεγαλώσει" τα τελευταία χρόνια. Αυτό εξηγείται από το γεγονός ότι όλο και περισσότεροι νεαροί παίκτες, παίζουν σε ομάδες του εξωτερικού. Αυτό είναι πολύ σημαντικό, ειδικά όταν φεύγουν στην ηλικία των 18 ετών, ή και νωρίτερα. Εξάλλου η Ονδούρα είναι παρούσα στα τελευταία Μουντιάλ. Μπορεί να μην έχουμε κάποια διάκριση, ωστόσο η παρουσία έχει τη δική της σπουδαιότητα.
Η μη κλήση μου στο Μουντιάλ του 2010, στη Νότιο Αφρική ήταν απογοήτευση από μόνη της. Θεωρώ ότι το να φοράς τη φανέλα με το εθνόσημο είναι ύψιστη τιμή για τον οποιονδήποτε ποδοσφαιριστή. Είχα δώσει τα πάντα για να πάω σε εκείνο το Μουντιάλ. Αλλά ο ομοσπονδιακός τεχνικός είναι αυτός που αποφασίζει κι είχε αντίθετη γνώμη. Έτσι είχαν τα πράγματα, τώρα δεν αλλάζει κάτι. Αλλά ναι, νομίζω άξιζα να είμαι στην αποστολή.

Όλοι εδώ θεωρούν το πρωτάθλημα της Ελλάδας, ως ένα από τα καλύτερα στον κόσμο. Σίγουρα, πιο κάτω από τα κορυφαία, αλλά μέσα σε αυτά. Θα μπορούσα να πω, κάτι κοντινό στο ιταλικό."


 
Έχει πέσει, αρκετές φορές θύμα ρατσιστικών επιθέσεων. Η πρώτη φορά, όπως ο ίδιος έχει αποκαλύψει στο παρελθόν, στην ίδια του τη χώρα. Πως αντιμετωπίζει ο ίδιος το φλέγον αυτό ζήτημα και τι πρέπει να γίνει για την εξάλειψή του;

"Ναι το είχα πει. Ακόμη και σήμερα δεν έχει βελτιωθεί, η κατάσταση. Και στο Ελ Σαλβαδόρ έχουμε αλλεπάλληλα κρούσματα ρατσισμού. Δεν βλέπω να γίνεται κάτι, μ' αυτή τη θλιβερή ιστορία. Και δεν μπορεί να γίνει κάτι, εάν δεν επέμβει η FIFA."




Νουνιεζ, η αλλιως ο Ντεμης Νικολαιδης της Ονδουρας που ειχε πει ο Γιδοπουλος! facepalm
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 24, 2015, 12:03:18 μμ από teododo »
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #95 στις: Μαΐου 24, 2015, 12:22:50 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος jim

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 42
    Τοποθεσία: Χαβουζα
  • 13299
    Μηνύματα
  • ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ
    • Προφίλ
Παράθεση
αλλάξει άλλες 11 διαφορετικές ομάδες από τότε, εξηγεί ότι δεν πήρε τις ευκαιρίες που άξιζε από τον προπονητή του

 :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

Γιατι αραγε? ::)

Κλαιωωωωωωωωωωωωωωωωωωω
Το "φαγητό" του κάθε αμπαλου ΠΑΟΚτση, οι ΑΡΔ και τα ραδιοφωνα!
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #96 στις: Ιουνίου 11, 2015, 08:27:21 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
"Χρειάζεται πλάνο που να βγάζει αισιοδοξία"




Ο έμπειρος αμυντικός του Παναιτωλικού με δηλώσεις του αναφέρθηκε στον ΠΑΟΚ και την κακή εικόνα που είχε στα play offs, στην επιστροφή Γκαρσία, στον
Άρνεσεν, αλλά και στην ομάδα του Αγρινίου.

Για το φετινό πρωτάθλημα:
«Το μόνο αρνητικό για την φετινή χρονιά ήταν οι δύο αποχωρήσεις ομάδων με οικονομικά προβλήματα. Το γεγονός πως υπήρχαν πολλές εκπλήξεις και πολλά ασυνήθιστα αποτελέσματα ήταν το ευχάριστο και αυτή είναι η ομορφιά του ποδοσφαίρου. Δεν ήξερε κανείς από την αρχή τα αποτελέσματα και αυτό πρέπει να γίνεται. Η ομορφιά είναι όλα τα αποτελέσματα να είναι πιθανά και ο φίλαθλος να έχει το άγχος και το ενδιαφέρον. Μεγάλη ανατροπή στον πρωταθλητή δεν υπήρξε αλλά πρέπει να κάνουμε όλη την κριτική μας από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο. Ξέρουμε πως σκέφτεται ο Έλληνας φίλαθλος και ο Έλληνας παράγοντας αλλά κανείς δεν θέλει να το λύσει. Εννοείται πως πρέπει να κάνουμε όλοι αυτοκριτική και όλες οι ομάδες να κάνουν αυτό που μπορούν καλύτερα».

Για το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ βγήκε τελευταίος στα πλέι – οφ:
«Δυστυχώς δεν το περίμενε αυτό κανείς. Πρέπει να μιλήσουν οι ποδοσφαιριστές και οι άνθρωποι της ομάδας και όχι κάποιος τρίτος».

Για την φετινή πορεία του ΠΑΟΚ:
«Η φετινή περίοδος του ΠΑΟΚ δεν ήταν καλή. Η ομάδα δεν βελτιώθηκε σε κανέναν τομέα. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε από το μηδέν και κάθε χρόνο έκανε ένα βήμα. Αυτό στον ΠΑΟΚ δεν το είδαμε και δεν υπάρχει μια βελτίωση ή μια σταθερότητα. Χρειάζεται ένα πλάνο που να σου δίνει αισιοδοξία για το μέλλον».

Για τις διαφορές που είχε ο ΠΑΟΚ όταν αυτός βρισκόταν στην ομάδα:
«Αυτό που ξέρω εγώ είναι πως είχαμε ένα προπονητή που μαζί με τον τεχνικό διευθυντή προχώρησαν σε πολύ σωστές κινήσεις. Εκείνη την τετραετία ξεκινήσαμε με χαμηλά την μπάλα για να κάνουμε κάτι. Εκείνη η ομάδα είχε ένα πλάνο και έναν στόχο και ας μην κατέκτησε κάποιον τίτλο. Εκείνη την περίοδο υπήρχε ένας θεμιτός ανταγωνισμός και ο καθένας βελτιωνόταν και έπαιρνε κάτι από τον άλλον. Αυτό φαινόταν από το γεγονός πως η ομάδα πήγαινε κάθε χρόνο καλύτερα. Δεν θέλω να μπω σε σύγκριση με την σημερινή ομάδα επειδή δεν βρίσκομαι μέσα στην ομάδα».

Για τα πλέι – οφ της Σούπερ Λιγκ:
«Ο Παναθηναϊκός ήταν η καλύτερη ομάδα από τους τέσσερις αλλά οι υπόλοιπες ομάδες δεν ήταν καλύτερες από τον ΠΑΟΚ για να τον ξεπεράσουν. Τα πλέι – οφ είναι μια διαδικασία μικρή και τα λάθη πληρώνονται. Ο ΠΑΟΚ ήταν άτυχος και όχι χειρότερος από τις ομάδες που τον πέρασαν».

Για την ψυχολογική παραίτηση που έδειξε η ομάδα του ΠΑΟΚ:
«Δεν πιστεύω ούτε ελάχιστα πως υπήρχε ψυχολογική παραίτηση. Δεν ξέρω τι φυσική κατάσταση υπήρχε, τι κλίμα υπήρχε και δεν μπορώ να πω τι συνέβη».

Για την επιστροφή του Πάμπλο Γκαρσία στην ομάδα:
«Το αν είναι σωστή αυτή κίνηση θα φανεί από τα αποτελέσματα καθώς όλοι από αυτά κρίνονται. Προσωπικά, νομίζω πως άργησε να γίνει η επιστροφή γιατί είναι ένα παιδί που έχει δώσει την ψυχή του για την ομάδα και τον αγαπάει ο κόσμος. Νομίζω πως από την στιγμή που γύρισε θα βάλει το λιθαράκι του για να πάει η ομάδα εκεί που πρέπει. Ο Γκαρσία στα αποδυτήρια ήταν εντελώς διαφορετικός από ότι στον αγωνιστικό χώρο. Ήταν ένα παιδί με πολύ καλή διάθεση και κάναμε πλάκες μεταξύ μας. Μέσα στο γήπεδο φαινόταν ως… «κακό παιδί» όμως όλοι τον σεβόμασταν και όλους τους σεβόταν».

Για το αν μπορεί ο Γκαρσία να αλλάξει την κατάσταση στον ΠΑΟΚ:
«Το πιο σημαντικό που πρέπει να γίνει αυτή την στιγμή είναι να γίνει ο ΠΑΟΚ ομάδα. Θα πρέπει να βρεθεί κάποιος προπονητής και οι ποδοσφαιριστές ώστε ο ΠΑΟΚ να γίνει αυτό που θέλει ο κόσμος. Μετά θα μπορεί ο Γκαρσία να βοηθήσει την ομάδα. Αν δεν υπάρχουν οι ποδοσφαιριστές δεν θα μπορούν να βοηθήσουν οι άνθρωποι που στελεχώνουν την ομάδα και φυσικά ούτε και ο Γκαρσία».

Για τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσει ο ΠΑΟΚ καθώς παίζει το πρώτο επίσημο παιχνίδι του στις 16 Ιουλίου:
«Θα πρέπει οι ποδοσφαιριστές και ο προπονητής να βρεθούν μέσα στο γήπεδο για να βγάλουν κάποιους αυτοματισμούς. Είναι κάτι αρκετά δύσκολο αλλά δεν πρέπει να προκαλεί φόβο. Η Τρίπολη πέρασε τρεις προκριματικούς γύρους και πέτυχε. Υπάρχουν παραδείγματα που πρέπει να κοιτάμε και να λογαριάζουμε. Οι ομάδες που θα αντιμετωπίσει ο ΠΑΟΚ στην αρχή δεν θα είναι κάποια μεγαθήρια».

Για τον Φρανκ Άρνεσεν:
«Το βιογραφικό και μόνο λέει πολλά για τον κ. Αρνεσεν. Έχει δουλέψει σε μεγάλες ομάδες και μόνο δέος προκαλεί το όνομα του. Δεν πρέπει να φοβούνται τίποτα οι άνθρωποι της ομάδας. Βέβαια, θέλει υπομονή και χρόνο και νομίζω πως θα δοθούν όλα αυτά στον νέο τεχνικό διευθυντή».

Για το αν υπήρχε πέρυσι κάποια επαφή για να επιστρέψει στην ομάδα:
«Δεν έγινε καμία επαφή και δεν υπήρχε καμιά κουβέντα για την επιστροφή μου».

Για την φετινή πορεία του Παναιτωλικού:
«Αν αναλογιστούμε πως πέρυσι η ομάδα είχε 42 βαθμούς και φέτος έφτασε τους 52 κάναμε τεράστια βήματα. Μας έμεινε μια πικρή γεύση επειδή μπορούσαμε να μπούμε στα πλέι – οφ και να διεκδικήσουμε κάποιο ευρωπαϊκό εισιτήριο. Νομίζω πως το δικαιούμασταν αλλά δεν τα καταφέραμε».

Για το πώς ένιωσε που επιλέχθηκαν κάποιοι άλλοι ποδοσφαιριστές στον ΠΑΟΚ για την θέση του κεντρικού αμυντικού τα τελευταία χρόνια:
«Δεν νιώθω καλά να μιλάω για κάποιους ποδοσφαιριστές που παίζουν στη θέση μου είτε έχω να πω καλά πράγματα είτε όχι. Το καλοκαίρι του 2012 πήρα μια απόφαση και στο τέλος της καριέρας μου θα ξέρω αν έπραξα σωστά. Η διάθεση επιστροφής δεν εξαρτάται μόνο από εμένα και πρέπει να βάλουμε πολλά πράγματα κάτω. Δεν θέλω να κοιτάω το παρελθόν».

Για το πέρασμα του από την Γερμανία:
«Δυστυχώς τον Δεκέμβριο άλλαξε ο προπονητής, ο πρόεδρος και ο αθλητικός διευθυντής με αποτέλεσμα να μείνουμε έξω 11 ποδοσφαιριστές. Όσο ήμουν υγιής δεν μπόρεσα να δείξω τι αξίζω. Ο Γιαννιώτας λόγω του ίδιου καθεστώτος έφυγε και αυτός από την ομάδα και τώρα κάνει πολύ καλή πορεία».

Για την απογοήτευση που υπάρχει στην Εθνική ομάδα:
«Το σημαντικό δεν είναι η απογοήτευση που ήρθε μετά από 12-13 χρόνια. Βλέπουμε πολύ μεγάλες δυνάμεις να έχουν προβλήματα. Το σημαντικό είναι το πώς θα ανατραπεί αυτή η πολύ κακή εικόνα. Αν όχι φέτος, στο επόμενο τουρνουά θα είμαστε όπως πρέπει. Αν δεν μπει σε κάποιο τουρνουά η Εθνική τα προβλήματα θα είναι τεράστια αλλά όπως έχει αποδείξει η ομάδα στα δύσκολα ήταν πολύ πιο καλή από ότι στα εύκολα παιχνίδια. Υπάρχει ταλέντο για να ανατρέψουμε το κακό κλίμα».

Για το τι του έχει μείνει από τον ΠΑΟΚ:
«Πέρασα πολύ όμορφα χρόνια όπου έμαθα πολλά πράγματα για το ποδόσφαιρο αλλά και για την ζωή μου. Αυτό που μου μένει είναι πως εκείνη η ομάδα δεν μπόρεσε να φέρει κάποια μεγάλη επιτυχία όπως ένα κύπελλο ή μια πρόκριση στο Τσάμπιονς Λιγκ. Με τις πορείες που κάναμε υπήρχε καλή άποψη για εκείνη την ομάδα. Ελπίζω στη καριέρα μου να κάνω κάτι που να είμαι χαρούμενος στο μέλλον».


Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #97 στις: Ιουνίου 11, 2015, 11:12:08 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Billysm-4

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: ΝΕΑΠΟΛΗ
  • 8282
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Μια χαρα παικτης και χαρακτηρας είναι ο Μαλεζας.
Αληθεια ο Κοστα που παιρνει τα κερατα του, κανει τοσο μεγαλη διαφορα από το να είχαμε τον σεμνο και ταπεινο Μαλεζα?
Α ρε ειμαστε κατι βοδια, μα τι βοδια! >:(
ΠΑΟΚ- ΘΡΗΣΚΕΙΑ- ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Γ@ΜΙΕΤΑΙ Η ΑΙΛΑΔΑ ΚΑΤΩ ΑΠ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!


 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #98 στις: Ιουνίου 12, 2015, 10:51:21 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος jim

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 42
    Τοποθεσία: Χαβουζα
  • 13299
    Μηνύματα
  • ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ
    • Προφίλ
Ο Μαλεζας εχει μανατζερ?
Ο Κοστα εχει παντως. :whistiling:
Το "φαγητό" του κάθε αμπαλου ΠΑΟΚτση, οι ΑΡΔ και τα ραδιοφωνα!
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #99 στις: Ιουνίου 14, 2015, 07:20:04 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
"Θέλω να δουλέψω στην Ελλάδα για τον ΠΑΟΚ"




Οι "καφετέρος" κάνουν την Κυριακή πρεμιέρα στο Copa América, κόντρα στη Βενεζουέλα, αλλά ο Πατρίσιο Κάμπς βρίσκει λίγο ελεύθερο χρόνο να μιλήσει στο Sport24.gr. H πρώτη κουβέντα, δεν μπορούσε να μην πάει γύρω από την Ελλάδα και τον ΠΑΟΚ. Την Τούμπα, την υποδοχή στο αεροδρόμιο και το ματς με την Ουντινέζε.

- Πατρίσιο, καλησπέρα. Αλήθεια, τι θυμάσαι από την Ελλάδα, μετά από τόσα χρόνια;

"Έχω πολλές αναμνήσεις από την Ελλάδα, ειδικά από τον ΠΑΟΚ. Η Ελλάδα είναι μία πανέμορφη χώρα, πέρασα φανταστικά το διάστημα που έμεινα στη Θεσσαλονίκη, αισθάνθηκα πολύ άνετα. Οι φίλαθλοι μου συμπεριφέρθηκαν φανταστικά".


 
- Θυμάσαι την υποδοχή στο αεροδρόμιο "Μακεδόνια", από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ;

"Ναι, τη θυμάμαι ήταν μία φανταστική υποδοχή, στο αεροδρόμιο. Είναι κάτι που δεν θα το ξεχάσω ποτέ. Μου φέρθηκαν τόσο καλά, με ευχαρίστησε τόσο πολύ αυτή η εικόνα. Είχα μία σχέση αγάπης με τον κόσμο του ΠΑΟΚ και τις καλύτερες των αναμνήσεων".


 

- Ήταν το ματς με την Ουντινέζε, εκείνο που σημάδεψε την καριέρα σου στον ΠΑΟΚ;

"Ναι, για τη χαρά που μας έδωσε εκείνο το ματς, γιατί παίξαμε στην Τούμπα. Γιατί αποκλείσαμε ένα πολύ δύσκολο αντίπαλο. Θυμάμαι τους πανηγυρισμούς σ' όλη την πόλη, αλλά κυρίως στην κύρια πλατεία της Θεσσαλονίκης, μετά το ματς".


 
- Για το ελληνικό ποδόσφαιρο τι άποψη έχεις; Η Κολομβία έπαιξε με αντίπαλο την Ελλάδα, στην πρεμιέρα του Μουντιάλ του 2014...

"Η Εθνική Ελλάδας έχει "μεγαλώσει" τα τελευταία χρόνια με παρουσίες σ' όλες τις διεθνείς διοργανώσεις. Ο ΠΑΟΚ, που είναι η ομάδα μου, συμμετέχει επίσης στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Οι Έλληνες παίκτες παίρνουν μεταγραφές για τις καλύτερες ευρωπαϊκές ομάδες".

Έχουμε φτιάξει μία ομάδα που είναι στις καλύτερες του κόσμου, που παλεύει επί ίσοις όροις με τις καλύτερες του κόσμου
Ο Χοσέ Νέστορ Πέκερμαν αναλαμβάνει την τεχνική ηγεσία της εθνικής Κολομβίας, το 2012. Το τηλέφωνο του Πατρίσιο Καμπς στο Σάρσφιλντ χτυπά. Το σηκώνει, απαντά κι αποδέχεται χωρίς δεύτερη σκέψη να φτιάξει τη βαλίτσα του και να γίνει κάτοικος Μπογκοτά. Εκεί δύο τρελοί Αργεντινοί, ξεκινούν την επανάσταση επί κολομβιανού εδάφους. Ο Πατρίσιο Καμπς μιλά γι' αυτή την αλλαγή αλλά και το Copa América, στο Sport24.gr

- Και τώρα βοηθός ομοσπονδιακού τεχνικού της εθνικής Κολομβίας. Το "δεξί χέρι" του προφεσόρ Πέκερμαν. Πώς προέκυψε αυτό;


"Εδώ και 3,5 χρόνια δουλεύουμε με τον προφεσόρ Πέκερμαν, στην εθνική Κολομβίας. Κάναμε μία σημαντική αλλαγή, φέραμε σημαντικά αποτελέσματα. Έχουμε φτιάξει μία ομάδα που είναι στις καλύτερες του κόσμου, που παλεύει επί ίσοις όροις με τις καλύτερες του κόσμου. Ετοιμαζόμαστε να κάνουμε ένα μεγάλο Copa América. Αυτός είναι ο πρωταρχικός στόχος τώρα. Αλλά και να συνεχίσει να "μεγαλώνει" η εθνική Κολομβίας".


- Στο μέλλον, θα ήθελες να δουλέψεις στην Ελλάδα; Στον ΠΑΟΚ; Ως βοηθός του προφεσόρ Πέκερμαν ή ως πρώτος προπονητής;

"Ναι, σίγουρα. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να δουλέψω μαζί με τον προφεσόρ Πέκερμαν. Αλλά θα ήθελα, μόνος μου, ως πρώτος προπονητής. Θέλω να γυρίσω, να δουλέψω στην Ελλάδα για τον ΠΑΟΚ"

- Ο ΠΑΟΚ, πάντως, ψάχνει προπονητή τώρα...

"Μου βάζεις δύσκολα, τώρα..."



Από τους καλύτερους Αργεντινούς που πέρασαν...
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"