Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ ...

Αποστολέας Θέμα: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ ...  (Αναγνώστηκε 34441 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #110 στις: Αυγούστου 23, 2015, 08:10:48 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ



Η οικογένεια του ΠΑΟΚ από την Κυριακή (23/8) είναι φτωχότερη. Ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής του Δικεφάλου, Δημήτρης Παρίδης, που συνέδεσε το όνομά του με τους πρώτους τίτλους των "ασπρόμαυρων" στις αρχές της δεκαετίας του 70' κηδεύτηκε σήμερα στην γενέτειρά του, στον Αγιο Ανδρέα Καβάλας.

Πλήθος κόσμου οδήγησε τον θρυλικό Μητσάρα στην τελευταία του κατοικία, ενώ, αξίζει να σημειωθεί, ότι αρκετοί από τους πρώην συμπαίκτες του κουβάλησαν το φέρετρο.

sport24.gr
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #111 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 04:17:16 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
«Ο Μπερμπάτοφ ανεβάζει το επίπεδο του πρωταθλήματος»



Πολυτέλεια για το ελληνικό πρωτάθλημα χαρακτήρισε την μεταγραφή του Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ ο Κυριάκος Αλεξανδρίδης, μιλώντας στον ΣΠΟΡ FM 94,6. FM 94,6.

Ο υπεύθυνος ακαδημιών του «δικέφαλου» μίλησε για την εμπειρία που θα προσφέρει ο Βούλγαρος άσος και τους στόχους που πρέπει να έχει ο ΠΑΟΚ για την συνέχεια.

Αναλυτικά :

Για το τι θα προσφέρει στον ΠΑΟΚ ο Μπερμπάτοφ: «Τόσο μεγάλο ποδοσφαιρικό όνομα είναι πολυτέλεια για το ελληνικό πρωτάθλημα. Ανεβάζει το επίπεδο του πρωταθλήματος, που είναι χαμηλά τα τελευταία χρόνια, αλλά και το πρεστίζ του συλλόγου».

Για το αν θεωρεί ότι είναι η κορυφαία μεταγραφή: «Υπήρχαν κι άλλοι παίκτες με καλά χαρακτηριστικά, όμως είναι μια απ’ τις μεγαλύτερες που έχουν συμβεί στην Ελλάδα βάσει βιογραφικού. Ανεβάζει το επίπεδο».

Για το λόγο που πιστεύει ότι επέλεξε ο Μπερμπάτοφ τον ΠΑΟΚ: «Η παρουσία του Ιβάν Σαββίδη έπαιξε καταλυτικό ρόλο. Συζήτησαν και τον έπεισε, με το καλό συμβόλαιο που του προσέφερε. Μια ομάδα σαν τον ΠΑΟΚ χρειάζεται έμπειρους παίκτες, ο Μπερμπάτοφ θα παρασύρει και άλλους συμπαίκτες του. Μόνος του δεν μπορεί να κάνει τη διαφορά, αλλά με τη βοήθεια των συμπαικτών του».

Για το πώς διαμορφώνονται οι στόχοι του ΠΑΟΚ:
«Κουράστηκα να ακούω για μακροπρόθεσμους στόχους. Αν έχεις καλή ομάδα, φιλόδοξη, ανεξάρτητα απ’ την ηλικία, πρέπει να θες να κερδίζεις. Αυτό είναι ο ΠΑΟΚ φέτος. Νεανική ομάδα με φιλόδοξα παιδιά, αλλά του λείπει η εμπειρία. Γι’ αυτό θεωρώ πως ο Μπερμπάτοφ θα προσφέρει πολλά. Μόνο θετικά μπορεί να προσφέρει η μεταγραφή. Ας αποδείξουν οι συμπαίκτες του ότι είναι καλύτεροι. Με την προσθήκη αυτή ο ΠΑΟΚ θα έχει καλύτερη εικόνα στο πρωτάθλημα και στην Ευρώπη. Δεν αξίζει να έχει έναν βαθμό στο πρωτάθλημα. Από κει και πέρα, θα φανεί στη διάρκεια».

Για τις διαφορές υπάρχουν συγκριτικά με την περσινή σεζόν: «Στο ποδόσφαιρο η διάρκεια σερ κάνει καλή ομάδα. Δεν είναι ένα παιχνίδι. Πρέπει να είσαι έτοιμος σε κάθε ένα απ’ τα 30-40 παιχνίδια».
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #112 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 08:54:02 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
«Θα κάνει όργια ο Μπερμπάτοφ»




Αναμφίβολα ένας από τους πιο δημιουργικούς παίκτες που αγωνίστηκαν στην Τούμπα τα τελευταία χρόνια, ήταν ο Γάλλος Ολιβιέ Σορλέν. Η απόκτησή του είχε γίνει αθόρυβα, με προπονητή τον Φερνάντο Σάντος, η προσφορά του όμως ήταν πέρα ως πέρα ουσιαστική.
 
Ο Σορλέν είναι ένας από τους ελάχιστους παίκτες που είχαν αγωνιστεί στον ΠΑΟΚ και αντιμετώπισε τον Μπερμπάτοφ στο Γαλλικό Πρωτάθλημα. Ο Σορλέν με την φανέλα της Εβιάν και ο Μπερμπάτοφ με την φανέλα της Μονακό.
Ο 36χρονος (σήμερα) Γάλλος μεσοεπιθετικός συνεχίζει την καριέρα του στην Εβιάν (υπέγραψε για δύο ακόμη χρόνια συμβόλαιο) ενώ όπως δηλώνει στη «Μ», δεν ξεχνά την «μαγεία» της Τούμπας. Τα συναισθήματά του, παραμένουν πολύ έντονα.

Αρχικά ρωτήσαμε τον Ολιβιέ που βρίσκεται αυτή την περίοδο. Και μας είπε: «Όπως γνωρίζετε μετά τον ΠΑΟΚ πήγα στην Εβιάν όπου κι αγωνίστηκα τα τελευταία χρόνια. Παραμένω στην ομάδα, υπέγραψα για δύο ακόμη χρόνια με την προοπτική μετά το τέλος της καριέρας μου να αναλάβω κάποιο πόστο στην ομάδα».
 
 
-       Είχες δεχθεί προτάσεις το καλοκαίρι για να έρθεις και στην Ελλάδα;


«Υπήρξαν προτάσεις από την Ελλάδα, μία από αυτές ήταν από τη Βέροια, αλλά αποφάσισα να παραμείνω στην Γαλλία και την Εβιάν. Εκεί αγόρασα σπίτι για την οικογένειά μου και συνδύασα και την προοπτική για το μέλλον».
 
 
-       Μετάνιωσες που έφυγες από τον ΠΑΟΚ πριν από μερικά χρόνια;

«Θα ήθελα να παραμείνω, αν ήταν λίγο διαφορετικά τα πράγματα θα έμενα για πάντα. Όπως θυμάστε, μετά την πολύ μεγάλη πρόκριση επί της Φενέρμπαχτσέ, αποφάσισα, εξαιτίας και ορισμένων οικογενειακών υποχρεώσεων, να φύγουμε από την Ελλάδα. Πάντως δεν σας κρύβω πως δεν μπορώ να ξεχάσω όλες τις όμορφες στιγμές με τον ΠΑΟΚ. Την πρόκριση στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ όταν βγάλαμε εκτός τον Ολυμπιακό, την πολύ μεγάλη προσπάθεια με τον Αγιαξ και τον άδικο αποκλεισμό μας με δύο ισοπαλίες. Την πρόκριση επί της Φενέρ. Η μαγεία της Τούμπας, δεν ξεχνιέται. Στην Ελλάδα έρχομαι κάθε καλοκαίρι με την οικογένειά μου για τις διακοπές μου και είναι κάτι το ξεχωριστό».
 
 
-      Εμαθες πως ο ΠΑΟΚ απέκτησε τον Μπερμπάτοφ, εσύ τον αντιμετώπισες στο Γαλλικό Πρωτάθλημα. Θέλεις να θυμηθείς μαζί μας, πως έζησες αυτά τα παιχνίδια;

«Το διάβασα, το έμαθα και χάρηκα πάρα πολύ για τον ΠΑΟΚ και τον Μπερμπάτοφ. Ο ΠΑΟΚ είναι μία ομάδα που αγάπησα πολύ αλλά και πήρα πολύ αγάπη. Αυτό δεν το ξεχνώ. Ότι κι αν πω για τον Μπερμπάτοφ θα είναι πολύ λίγο. Είναι ένας πολύ μεγάλος παίκτης, παγκόσμιας ακτινοβολίας. Στο Γαλλικό πρωτάθλημα παίξαμε ως αντίπαλοι σε τρία παιχνίδια τα τελευταία χρόνια. Μάλιστα στο ένα από αυτό, είχε σκοράρει. Σίγουρα κρίνοντας την αγωνιστική του κατάσταση από την περσινή περίοδο που έπαιζε στην Μονακό, μπορώ να πω ότι στην Ελλάδα θα είναι ο πρώτος. Το πιστεύω: Θα κάνει όργια με την φανέλα του ΠΑΟΚ. Στην Γαλλία έπαιζε σε πολύ υψηλό επίπεδο. Χαίρομαι πολύ και εύχομαι ο ΠΑΟΚ να πετύχει πλήρως και με τον Μπερμπάτοφ στην σύνθεσή του».
 
 
Ο Σορλέν δεν ξέχασε και τους φιλάθλους: «Είναι φανταστικοί στις εκδηλώσεις τους, τους ευχαριστώ για όλα όσα ζήσαμε». Θυμήθηκε τις όμορφες στιγμές με τους πρωτοκλασάτους συμπαίκτες του, το γκόλ του Ιβιτς στο Καραϊσκάκη στα πλέι οφ που προήλθε από δική του ασίστ, τον Γκαρσία, τον Χαλκιά, τον Κονσεϊσάο, τον Μάρκος Αντόνιο, παίκτες με τους οποίους ήταν δεμένος στον ΠΑΟΚ.

metrosport.gr


Από τους αγαπημένους μου παίκτες.
Παίκτης με μεγάλη ποδοσφαιρική ευφυία, πραγματικό εργαλείο.... :)
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #113 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2015, 10:08:31 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
Μου αρεσει που στην αρχη καποιοι τον εβριζαν γιατι ηταν.......................αργος! facepalm facepalm
Η αμπαλιαση ειχε χτυπησει κοκκινο!
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #114 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 07:11:37 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
«Ήρθε η ώρα του ΠΑΟΚ»!




Ο νυν προπονητής του Κερατσινίου, αλλά και πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, του Άρη αλλά και του Ατρομήτου ρωτήθηκε αρχικά για την πορεία των ασπρόμαυρων και είπε:
 
«Ο ΠΑΟΚ ήρθε ή ώρα να κάνει κάτι καλό, αυτό που θέλουμε όλοι οι ΠΑΟΚτσήδες. Και λέω θέλουμε γιατί  κι εγώ είμαι ένας από αυτούς από τότε που έπαιξα με τον ΠΑΟΚ και δεν τον είχε κρύψει ακόμη κι όταν έπαιξα στον Αρη. Ήρθε ή ώρα για τον ΠΑΟΚ. Είναι η πλέον οργανωμένη χρονιά για τον ΠΑΟΚ, έχει το πιο ποιοτικό ρόστερ που έχει τα τελευταία χρόνια. Βλέπω ότι υπάρχει ένας προπονητής με νέες ιδέες και χρησιμοποιεί νέα παιδιά, όπως οι Κωνσταντινίδης και Πέλκας. Λέω για αυτούς τους δύο, γιατί έχουν κάνει τη διαφορά φέτος. Υπάρχει πλάνο και οργανόγραμμα από τη διοίκηση, είναι ξεκάθαρο και γιατί να μην κάνει κάτι καλό ο ΠΑΟΚ;».
 
Για τον τρόπο που αγωνίζεται ο ΠΑΟΚ:
 
«Αυτό που μου αρέσει είναι ότι υπάρχει συνεχόμενο πρέσινγκ και επιθετικό παιχνίδι, βγαίνουν φάσεις και παίζει ελκυστικό ποδόσφαιρο. Ο Μακ είναι λίγο αδικημένος διότι δίνει σημαντική βοήθεια για τον ΠΑΟΚ. Ας τις τελειώνει ο Ροντρίγκεζ τις φάσεις, δεν πειράζει. Ο Μακ είναι μέσα στους τρεις αναντικατάστατους παίκτες, δημιουργεί ρήγματα, αυτή η ταχύτητα και η έκρηξη είναι μεγάλη υπόθεση για τον ΠΑΟΚ. Μου αρέσει αυτό το πάντρεμα που έχει γίνει φέτος».
 
Για το τι έχει αλλάξει φέτος:


«Υπάρχει οργάνωση που δεν την είχε ο ΠΑΟΚ τα προηγούμενα χρόνια. Ένας πρόεδρος που δίνει τα πάντα και υπάρχει σταθερότητα στο οικονομικό κομμάτι είναι μια πολύ καλή ομάδα».



Που τον θυμήθηκαν αυτόν? :)) :)) :))
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #115 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 10:37:54 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Kat6

  • Platinum member
  • ******
  • 3763
    Μηνύματα
  • Kataramenos μια ζωή
    • Προφίλ
Καπου στη ....μεταφραση ξεχασες το ονομα του. :))  Ποιος τα πε αυτά?
ΠΑΟΚ και στα δύσκολα.
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #116 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2015, 11:46:56 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Billysm-4

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: ΝΕΑΠΟΛΗ
  • 8282
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Ελα ρε Κατ, ευκολακι :grin1:
Αφου λεει πρωην παικτης του ρουλη της συκωταριας μας! :)) :)) :)) :))
Ξεχασες τον Σκαρμουτσο?  :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
ΠΑΟΚ- ΘΡΗΣΚΕΙΑ- ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Γ@ΜΙΕΤΑΙ Η ΑΙΛΑΔΑ ΚΑΤΩ ΑΠ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!


 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #117 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2015, 02:01:04 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Kat6

  • Platinum member
  • ******
  • 3763
    Μηνύματα
  • Kataramenos μια ζωή
    • Προφίλ
Κουτσης ,Χαλκιας,Παπαζογλου (παιζει ακομα αυτος? :grin1:) ,Βιτολο ,δε θυμαμαι και κατι σερβους πιο παλια.
Ουτε σκουληκι ουτε ατρομητο παρακολουθώ ποσο μαλλον Κερατσινι :grin1:
ΠΑΟΚ και στα δύσκολα.
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #118 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2015, 09:42:44 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
 :)) :)) :)) :)) :))
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #119 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 11:08:44 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
«Μπορεί να προκάλεσα μερίδα οπαδών»



Aναλυτικά οι δηλώσεις του στον ΣΠΟΡ FM 94,6

Για το τι κάνει αυτή την περίοδο, ύστερα από την αποχώρησή του από τον ΠΑΟΚ: «Ζω τη ζωή μου… (γέλια) Κάπως έτσι και εγώ, όπως και ο Μάικ (Μπατίστ). Μέχρι στιγμής δεν έχω νιώσει κάτι, αφού έχουμε δύο παιδιά και αφιερώνω περισσότερο χρόνο εκεί. Δεν έχω νιώσει να βαριέμαι. Είναι σχεδόν ένας μήνας και συνήθως τόσο θέλαμε για να ξεκουραστούμε κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού».

Για το αν ήταν προετοιμασμένος για κάτι τέτοιο: «Ήμουν πολύ πιεσμένος το τελευταίο διάστημα. Ίσως αυτή η αποχή να μου έκανε καλό, όμως δεν ξέρω τι θα κάνω στη συνέχεια. Επομένως δεν ξέρω πώς θα το πάρω από εδώ και έπειτα. Το χρειαζόμουν να ξεκουραστώ ψυχικά και σωματικά. Κάθε χρόνο είχα πολύ λίγες μέρες στη διάθεσή μου, επειδή είχαμε υποχρεώσεις με την Εθνική και τους συλλόγους που έπαιξα στην Ευρώπη και άλλους αγώνες. Ήταν μίας πρώτης τάξεως ευκαιρία να ξεκουραστώ και μέχρι στιγμής είμαι καλά».

Για τον τρόπο που έφυγε από τον «Δικέφαλο του Βορρα»: «Ήταν καθαρά θέμα προπονητή. Αυτό μου μετέφερε ο ίδιος. Είναι σεβαστή η απόφασή του. Ο καθένας έχει το ρόλο του σε μία ομάδα και έπρεπε να σεβαστώ την απόφασή του. Προχωράμε, δεν πρέπει να απογοητευόμαστε. Δεν πρέπει να κοιτάμε γιατί συμβαίνει το καθετί».

Για το μέλλον του: «Δεν μπορείς να προδικάσεις το μέλλον, να πεις με σιγουριά κάτι. Τώρα περνάω ένα στάδιο απόλυτης ηρεμίας και χαλάρωσης. Δεν έχω ξεκαθαρίσει τα πράγματα μέσα μου. Ήθελα να ξεκουραστώ, αν και είχα προτάσεις από δύο ομάδες. Για αυτό δεν τις δέχθηκα. Είχα πραγματικά ανάγκη να ξεκουραστώ. Δεν ξέρω πώς θα είμαι στο άμεσο διάστημα. Ακόμα και αν συνεχίσω να παίζω, θα πρέπει να υπάρχουν και οι απαραίτητες συνθήκες, αφού θα πρέπει να είμαι μαζί με την οικογένειά μου. Αν παίξω δύο χρόνια, δεν θέλω να ταλαιπωρήσω εμένα ή την οικογένειά μου».

Για τις «κόκκινες γραμμές» που θα έβαζε στις προσφορές που θα έφταναν στα χέρια του: «Δεν έχει να κάνει με το πόσο μεγάλη μπορεί να είναι μία ομάδα, αλλά με τις συνθήκες στην ομάδα και τη μετακίνησή μου με την οικογένειά μου. Όσο πλησιάζει ο καιρός να αποσυρθεί ένας παίκτης υπάρχουν κάποιες συνθήκες που θα σε ενοχλούσαν και δεν θα σε βοηθούσαν να αντεπεξέλθεις. Είναι πώς έχω συνηθίσει κάποια πράγματα και δεν μπορώ να απαντήσω θεωρητικά. Δεν ξέρω τι πρόταση θα είχα στο μέλλον. Δεν αναφέρομαι στα οικονομικά».

Για τις αντιδράσεις των οπαδών ΠΑΟΚ στο πρόσωπό του:
«Θέλω να είμαι ειλικρινής σε αυτό που θα πω και έχω αυτογνωσία. Όταν ήμουν μικρότερος λειτουργούσα με το πώς αισθάνομαι. Αλλά στην Ελλάδα αυτό μπορεί να σου κάνει κακό. Μπορεί να προκάλεσα μία μερίδα οπαδών και εκείνοι το κράτησαν μέσα τους. Υπάρχουν άλλοι που έκαναν χειρότερα και πέρασε στο χρόνο. Έμεινε σε βάθος χρόνου και είχε φτάσει να είναι μόδα να με βρίζουν μέσα ή όχι από το γήπεδο. Η μόδα αρέσει σε όλους. Υπάρχει μεγάλη μερίδα κόσμου που με αγαπάει ακόμα. Σε στεναχωρεί το αρνητικό, αλλά θα πρέπει να κοιτάμε το θετικό».

Για το αν θα πήγαινε στην Τούμπα στους προσεχείς αγώνες με Ντόρτμουντ και Ολυμπιακό:
«Σήμερα με τίποτα! Το γνωρίζω, το αισθάνομαι αυτό που λέω. Δεν έχει να κάνει με πικρία. Στον αθλητισμό πρέπει να κοιτάμε τα πράγματα. Απλά προτιμώ να δω ένα μεγάλο ματς με την ησυχία μου, χωρίς να αντιμετωπίσω άλλες καταστάσεις και να με βρίζουν. Προτιμώ να δω το παιχνίδι στο σπίτι μου και να μην πάω στο γήπεδο».

Για την πορεία του στο χώρο του ποδοσφαίρου: «Το ποδόσφαιρο το αγαπάω πάρα πολύ. Ήταν όνειρό μου να παίξω ποδόσφαιρο. Δεν το σκεφτόμουν πόσο μακριά θα φτάσω. Πραγματικά ο Θεός μου χάρισε πράγματα απλόχερα και τον ευχαριστώ πάρα πολύ για αυτό. Δεν ήταν ποτέ κριτήριο για εμένα το οικονομικό στις επιλογές μου, αφού είχα επιλογές με χαμηλότερες οικονομικές απολαβές. Εκτός από την οικογένειά μου, συνδέονται και άλλοι άνθρωποι που είναι κοντά μου, οι γονείς μου, η αδερφή μου και άλλοι. Προτιμώ να κάνω στη ζωή μου πράγματα που θέλω και να μην χάνω χρόνο με αυτά που θα μπορούσα να κάνω».

Για τις σημαντικότερες στιγμές στην 20ετή καριέρα του:
«Μία εικόνα ήταν όταν υπογράφω το πρώτο μου ημιεπαγγελματικό συμβόλαιο στα 18 μου. Έπειτα το πρώτο μου γκολ με τη Λοκομοτίβ Τιφλίδας στην Τούμπα. Το Κύπελλο το 2003 με τον Άρη στην Τούμπα. Η μεγάλη αλλαγή και ο ντόρος στη μετακίνησή μου στον Παναθηναϊκό, το νταμπλ. Θα γυρίσω λίγο πίσω και θα πω τις δυσκολίες στα πρώτα δύο χρόνια. Είχα σκεφτεί να μην συνεχίσω. Μου είχε πει ένας πρόεδρος από το Α’ Τοπικό και τότε σκέφτηκα να κάνω κάτι άλλο. Όσον αφορά την Εθνική, τι να πούμε εκεί; Στην Ουκρανία ήθελα να σκίσω τη φανέλα μου, δεν μπορείτε να καταλάβετε πώς ένιωσα εκείνη τη στιγμή. Το πρώτο γκολ στο Μουντιάλ με τη Νιγηρία και εκεί ήθελα να κάνω κάτι ανάλογο. Το πρώτο γκολ στο Euro. Το ματς της Αθήνας με τη Ρουμανία. Αυτές είναι οι στιγμές της Εθνικής που μου έχουν μείνει πάρα πολύ έντονα μέσα μου».

Για την πτώση της Εθνικής τον τελευταίο χρόνο: «Είναι ένας συνδυασμός πραγμάτων. Δεν νομίζω ότι φταίει ένα μόνο πράγμα. Θεωρώ ότι είναι παροδικό. Από τη φύση μου είμαι αισιόδοξος και πιστεύω ότι θα αλλάξει η Εθνική και θα δώσει τα “παρών” στο Μουντιάλ. Η αλήθεια είναι ότι έγινε βιαίως όλο αυτό. Όλοι έχουν μερίδιο σε αυτό, και εμείς οι ποδοσφαιριστές σε αυτό. Και η Ομοσπονδία στο θέμα το οργανωτικό, αφού αν δεν λειτουργήσει ένας κρίκος, το έργο χαλάει. Πρέπει να δείξουμε ότι αγαπάμε τη χώρα μας και θέλουμε να ζήσουμε μεγάλες στιγμές. Αν αλλάξουμε τρόπο σκέψης θα τα καταφέρουμε, διαφορετικά θα γυρίσουμε σε παλιότερες εποχές. Θεωρώ ότι το πάθημα έγινε μάθημα και θα βρεθούμε στο Μουντιάλ. Αγωνιστικά έχουμε πολύ καλούς παίκτες και μπορούμε να φτιάξουμε μία δυνατή ομάδα».

Για το αν αισθάνθηκε ότι αγαπήθηκε περισσότερο από τους φίλους του Παναθηναϊκού: «Αν έλεγα κάτι τέτοιο, θα ήταν αχαριστία. Δέχθηκα τεράστια αγάπη από τον κόσμο του Παναθηναϊκού. Με σεβάστηκαν, με χειροκρότησαν και είχαμε μία ειλικρινή σχέση και δε θα μπορούσα να το ξεχάσω. Και ο κόσμος του ΠΑΟΚ με αγάπησε και με θεωρεί δικό του παιδί. Αν μας συμβεί κάτι άσχημο στη ζωή, αυτό κάνει φασαρία και αυτό πουλάει. Έτσι γίνεται και με εσάς τους δημοσιογράφους. Το αρνητικό πουλάει στον κόσμο, του αρέσει του κόσμου να διαβάζει πράγματα που προκαλούν φασαρία. Όντως συνέβαιναν κάποια αρνητικά πράγματα και υπάρχει κόσμος που με μισεί. Δεν περιμένω να με αγαπάνε όλοι και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν κάποιοι για να μου κάνουν επίθεση. Στον Παναθηναϊκό ένιωσα εκτίμηση, στον ΠΑΟΚ ένιωσα το πάθος»

Για τον φίλο του, τον Λουκά Βύντρα:
«Είναι πολύ καλός φίλος, πολύ καλός άνθρωπος. Κανείς δεν ξέρει πραγματικά το χαρακτήρα του και θα έχει ενδιαφέρον μία συνέντευξη από εκείνον και θα το απολάμβανα. Συνέχεια τον πειράζω για αυτό το θέμα».
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"