Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ ...

Αποστολέας Θέμα: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ ...  (Αναγνώστηκε 34448 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #40 στις: Ιουνίου 20, 2014, 01:25:25 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος jim

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 42
    Τοποθεσία: Χαβουζα
  • 13299
    Μηνύματα
  • ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ
    • Προφίλ
Τρελοκομειο  smilepaok smilepaok
Το "φαγητό" του κάθε αμπαλου ΠΑΟΚτση, οι ΑΡΔ και τα ραδιοφωνα!
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #41 στις: Ιουνίου 20, 2014, 04:14:43 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Δεν υπάρχει πιο τρελός από τον Μούσλι  :)) :))
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #42 στις: Ιουνίου 23, 2014, 04:51:02 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
«Πρωτάθλημα με Άγγελο»



Στον Arena FM 89,4 μίλησε ο πρώην ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ με σπουδαία καριέρα στο εξωτερικό , Ιμπραχίμα Μπακαγιόκο. Αναφέρθηκε στον «δικέφαλο» τον οποίο παρακοιμηθεί ανελλιπώς και τόνισε ότι με τον Άγγελο Αναστασιάδη στον παγκο, μπορεί να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Αναλυτικά τα όσα είπε στον Arena FM 89,4:

Αναφορικά με Τα γκολ που πετύχαινε πάντα στα τελευταία λεπτά: «Ήμουν πολύ χαρούμενος στον ΠΑΟΚ και αυτό το έβγαζα και στο γήπεδο. Είναι αλήθεια ότι σκόραρα αρκετές φορές στα τελευταία λεφτά».

Για το αν παρακολουθεί τον ΠΑΟΚ : «Συνέχεια, παρακολουθώ τον ΠΑΟΚ όλη την ώρα».

Για το πώς είδε τον ΠΑΟΚ την τελευταία σεζόν: «Ξεκίνησε για να διεκδικήσει το πρωτάθλημα δεν το κατάφερε αλλά ελπίζω ότι θα τα καταφέρει φέτος καθώς έχει τους καλύτερους φιλάθλους στον κόσμο».

Για το παιχνίδι της Εθνικής Ελλάδας με την Ακτή Ελεφαντοστού : « Έχουνε και οι δυο ομάδες καλές πιθανότητες αλλά ελπίζω να κερδίσει η χώρα μου και αυτό προβλέπω ότι θα γίνει».

Για την γνώμη του για τον Άγγελο Αναστασιάδη τον οποίο είχε προπονητή στον ΠΑΣ Γιάννινα:
«Είναι πολύ καλός προπονητής, τον πιστεύω πολύ και με αυτόν προπονητή πιστεύω ότι μπορεί να κατακτήσει το πρωτάθλημα».

arena.gr

Ειχε  ξεφτιλισει τον Σαντος θυμαμαι, οποτε τον εβαζε μεσα πετυχαινε γκολ και κερδιζαμε
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #43 στις: Ιουνίου 27, 2014, 03:43:28 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
«Να γυαλίζει το μάτι τους»!



Στον Arena FM 89,4 φιλοξενήθηκε ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ, Μιχάλης Ιορδανίδης. Μίλησε για τον ΠΑΟΚ της νέας χρονιάς, προέβλεψε μείωση μπάτζετ κατά 30%  και αναφέρθηκε με τα καλύτερα λόγια στον Άγγελο Αναστασιάδη.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε ο Μιχάλης Ιορδανίδης:

Για την καλή φυσική κατάσταση που βρισκόταν στην εκδήλωση στη μνήμη του Παναγιώτη Ποικιλίδη:

“Προσπαθούμε πάντα να είμαστε σε καλή κατάσταση. Είναι εκδηλώσεις που πρέπει να είμαστε παρόντες και ειδικά εκδηλώσεις για τιμήσουμε ανθρώπους όπως ο Παναγιώτης Ποικιλιδης που ήταν ένας βράχος. Η φυσική κατάσταση του καθενός συνάδει και με την ζωή που έχεις κάνει. Ήταν μια αρθρώα προσέλευση βετεράνων, ήμασταν 35-40 άτομα και έπρεπε να μοιραστεί ο χρόνος συμμετοχής. Παίζαμε με τον Παλαλιακό και τον Απόλλωνα, έπρεπε στο δεύτερο παιχνίδι να παίξουν και πιο νέοι, μοίρασε τις ομάδες ο κ. Μπέλης “.

Για την φυσική κατάσταση του Αναστασιάδη:

“Ο κ. Αναστασιάδης έδειξε πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Σε ηλικία 61 ετών και μόνο που τρέχεις είναι μεγάλο πράγμα .Η παρουσία του τίμησε τον Παναγιώτη όμως και το ότι έπαιξε είναι πολύ καλό”.

Για την νέα αρχή στον ΠΑΟΚ:

“Αυτή την στιγμή  είναι ο ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό, άντε να βάλουμε και τον ΠΑΟ, που ήταν η έκπληξη και πήρε το κύπελλο και βγήκε δεύτερος. Ο ΠΑΟΚ ξόδεψε χρήματα σε πολλούς ποδοσφαιριστές που δεν προσέφεραν τα αναμενόμενα. Ο κ. Σαββίδης είναι μια δύναμη στο ποδόσφαιρο, θέλει να εξυγιάνει την ΠΑΕ, να κάνει αθλητικά κέντρα και η ομάδα έχει ξεφύγει από εκεί που ήταν παλιότερα. Ξοδευτήκαν πολλά χρήματα και στο προπονητικό τιμ πέρυσι και σε παίκτες χωρίς αποτέλεσμα. Φαίνεται πως θα πέσει το μπάτζετ κατά 30%, υπάρχει ένας Έλληνας προπονητής που ξέρει και μέσα και έξω την ομάδα αλλά και το ελληνικό πρωτάθλημα.  Είναι καλύτερη λύση¨.

Για το αν είναι σωστή επιλογή να μειωθεί το μπάτζετ:

“Ο Ολυμπιακός έπαιξε Τσάμπιονς λιγκ, πουλάει παίκτες, έχει πολλά έσοδα και οι παίκτες που πρωταγωνιστούν στην Εθνική είναι του Ολυμπιακού. Είναι άλλη κλάση και πρέπει να τον φτάσουμε.  Η κρίση έχει αναγκάσει όλες τις ομάδες να ρίξουν το μπάτζετ και πρέπει και ο ΠΑΟΚ να το κάνει αυτό. Αυτό δεν σημαίνει πως θα γίνει χειρότερη η ομάδα. Πρέπει να γίνει καλύτερο σκάουτινγκ στις μεταγραφές. Δεν πρέπει να πάρει πάλι επτά δανεικούς που σκέπτονται πότε θα φύγουν το καλοκαίρι. Πρέπει ο ΠΑΟΚ να βοηθάει τους παίκτες αλλά και οι παίκτες τον ΠΑΟΚ. Θέλει καλύτερες επιλογές. Παλαιότερα ήρθαν πιο φθηνοί παίκτες που προσέφεραν περισσότερα.  Πρέπει να γίνει καλύτερο σκάουτινγκ.

Ο Παναθηναϊκός έφερε τον  Καρέλη, τον Κλωναρίδη, τον Κουτρουμπή , τον Ντίνα και πολλούς άλλους. Είχε μέσο όρο 22 χρονών σε κάποια ματς. Πρέπει να κοιτάζουμε τους παίκτες που μέσα από την ομάδα πάνε για το παραπάνω. Όχι να λένε θα πάω στον ΠΑΟΚ επειδή είναι μια ομάδα υγιής οικονομικά και θα παίζω στην Τούμπα με 25.000 κόσμο. Κάποια στιγμή να έρθουν ποδοσφαιριστές στον ΠΑΟΚ και να μεταπωληθούν. Αυτό γίνεται στην Ευρώπη και εκεί πρέπει να πάει και ο ΠΑΟΚ. Βλέπουμε πως θα ανέβουν τρία – τέσσερα αξιόλογα παιδιά από την Β’ ομάδα και υπάρχουν και κάποιοι δανεικοί που γύρισαν. Ο ΠΑΟΚ πρέπει να πάει με νέους παίκτες που γυαλίζει το μάτι τους. Η ομάδα πέρυσι βασιζόταν στον 37χρονο Λίνο, στον 35χρονο Κατσουράνη και στον Σαλλπιγγιδη. Πρέπει να γίνει μια νέα ομάδα με μέσο όρο 25-26 χρονών και να γυαλίζει το μάτι τους για τον ΠΑΟΚ αλλά και για να πάρουν μεταγραφή στο εξωτερικό”.

Για την επαναπρόσληψη του Αναστασιάδη:

“Ο  Αναστασιάδης αγαπάει την ομάδα όπως ένας απλός ΠΑΟΚτσής. Θα ασχολείται από το πρωί μέχρι το βράδυ. Αυτό είναι πολύ σημαντικό. Θέλει να αναδειχθεί η ομάδα μέσα από τις δικές του επιλογές και μέσα από την προπονητική του εξέλιξη. Βέβαια, ποδόσφαιρο είναι… Δοκάρι και έξω φεύγει ο προπονητής και δοκάρι και μέσα συνεχίζει. Η Ιταλία έμεινε έξω και έφυγε ο προπονητής. Στον κ. Αναστασιάδη πρέπει να πιστώσουμε πως είναι ΠΑΟΚτσής, έμπειρος προπονητής και έχει το δικό του επιτελείο που θα δουλεύει 24 ώρες το 24ωρο για τον ΠΑΟΚ. ξέρει την ελληνική πραγματικότητα, τους ποδοσφαιριστές και δεν θα πει όχι και στον ξένο που θα προσφέρει. Υπάρχει εμπειρία, σεβασμός προς το πρόσωπο του, ο κόσμος τον αγαπάει και έχει δίψα, αφού έχει 10 χρόνια να δουλέψει στον ΠΑΟΚ. Είναι Έλληνας, να τον στηρίξει ο κόσμος και ο ΠΑΟΚ να ξεφύγει από την μιζέρια τω προηγούμενων ετών. Τώρα υπάρχει μια οικονομική σταθερότητα και αυτό είναι πολύ σημαντικό”.

Για το αν του είπε κάτι ο Αναστασιάδης στα αποδυτήρια:


“Εγώ προσωπικά του ευχήθηκα καλή σεζόν, αγκαλιαστήκαμε και φιληθήκαμε. Είναι ένας τίμιος προπονητής και όλοι του ευχηθήκαμε να πάει καλά στην ομάδα του ΠΑΟΚ. Αυτός θα παίρνει τα εύσημα όταν νικάει η ομάδα και θα προβληματίζεται όταν χάνει”.

Για την προπονητική του καριέρα:

“Εδώ στην Θεσσαλονίκη μένω και είναι πάρα πολύ δύσκολα τα πράγματα. Η κρίση έχει φέρει και μια κρίση όσο αναφορά τους προπονητές. Οι ομάδες της Γ’ εθνικής δεν έχουν οργανωθεί καθόλου και αυτό το βλέπουμε και στις μεγαλύτερες κατηγορίες. Περιμένουμε και αναμένουμε να δούμε τι μπορεί να γίνει”.

Για το πρωτάθλημα που έχει πάρει το 1985:

“Εγώ ήμουν πολύ τυχερός που σήκωσα ένα πρωτάθλημα το 1985. Ήμουν πολύ τυχερός με πολύ καλούς Έλληνες ποδοσφαιριστές, σωστές διοικήσεις και πολύ κόσμο στη Τούμπα. Ελπίζουμε οι στιγμές αυτές να επαναληφθούν γιατί έχει να πάρει πρωτάθλημα η ομάδα κοντά στα 30 χρόνια”.
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #44 στις: Ιουνίου 29, 2014, 12:18:36 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
"Έχει τον ΠΑΟΚ...στο αίμα του!"




Ο Μίρκο Τάκολα μίλησε στην εφημερίδα «ΣΠΟΡ του Βορρα» και έπλεξε το εγκώμιο του Αγγελου Αναστασιάδη.

Αναλυτικά τα όσα είπε :

Ο Μίρκο Τάκολα δεν έκρυψε το γεγονός ότι στην αρχή η σχέση του με τον Αναστασιάδη δεν ήταν και η ιδανικότερη: "θυμάμαι όχι είχαμε κάποια προβλήματα μεταξύ μας, αλλά αυτό είχε την εξήγησή του. Δεν τον ήξερα, δεν με ήξερε, αλλά με την πάροδο των ημερών και εγώ συνειδητοποίησα με τι άνθρωπο είχα να κάνω, όπως και ο Αναστασιάδης κατάλαβε τον χαρακτήρα μου. Πλέον, μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι πρόκειται για έναν μεγάλο άνθρωπο και, φυσικά, για έναν σπουδαίο και ικανό προπονητή, θυμάμαι ότι περίπου στα μισά εκείνης της σεζόν (σ. σ. αγωνιστική περίοδος 1998-99) είχε απομακρυνθεί από τον πάγκο της ομάδας, γεγονός που προσωπικά μου προκάλεσε μεγάλη δυσαρέσκεια. Πολύ δε περισσότερο εξαιτίας του γεγονότος ότι ο διάδοχός του στην τεχνική ηγεσία, ο Αρι Χάαν, ήταν μια...καταστροφή για την ομάδα του ΠΑΟΚ συνολικά".


•"ΙΔΑΝΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ"

Και ο Ιταλός βετεράνος ποδοσφαιριστής πρόσθεσε:

Για μένα η επιλογή των ανθρώπων του ΠΑΟΚ στο πρόσωπο του Αναστασιάδη ήταν η ιδανικότερη. Πέραν όλων των άλλων, είναι ένας προπονητής, που μπορεί και περνά στους ποδο¬σφαιριστές του την ψυχολογία των οπαδών του ΠΑΟΚ στην εξέδρα. Και
όλοι ξέρουμε πολύ καλά τι σημαίνει για την ομάδα ο φίλαθλος κόσμος της. Εζησα στη Θεσσαλονίκη και αγωνίστηκα στον ΠΑΟΚ μόλις για έναν χρόνο, αλλά ποτέ δεν πρόκειται να ξεχάσω το πόσο φανατικά μας υποστήριζε ο φίλαθλος κόσμος μας. Ολα όσα έζησα από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ αποτέλεσαν για μένα μια πρωτόγνωρη εμπειρία. Για αυτό και θέλω να μεταφέρετε την αγάπη μου σ' όλους τους φιλάθλους του ΠΑΟΚ. Θα τους έχω για πάντα στην καρδιά μου".


•"ΕΞΙ, ΚΙ ΟΧΙ ΠΕΝΤΕ ΓΚΟΛ..."

Θυμίσαμε στο Μίρκο Τάκολα ότι αν και κεντρικός αμυντικός, είχε πετύχει πέντε γκολ με τον ΠΑΟΚ.

"Αυτό λέει η επίσημη στατιστική. Για μένα τα γκολ είναι έξι και όχι πέντε" έσπευσε να μας διορθώσει, αναφερόμενος στον περίφημο εντός έδρας αγώνα του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό (ήταν το ντεμπούτο του σε παιχνίδι της Τούμπας), όταν ο Αθηναίος διαιτητής Γιάννης Παπαπέτρου είχε ακυρώσει το δικό του γκολ, θεωρώντας ότι είχε χρησιμοποιήσει το χέρι του.

Και πρόσθεσε: "Βέβαια, όλα αυτά ανήκουν πλέον στην ιστορία.

Αυτό που έχει σημασία είναι ο Αγγελος Αναστασιάδης να τα καταφέρει κι αυτή τη φορά στον ΠΑΟΚ και να πετύχει τους στόχους με την ομάδα, θα ήθελα πολύ να έρθω, κάποια στιγμή, μαζί με τη σύζυγό μου στη Θεσσαλονίκη για να παρακολουθήσω κάποιο παιχνίδι του ΠΑΟΚ από κοντά και να συναντήσω παλιούς μου φίλους. Ελπίζω να μου δοθεί η σχετική ευκαιρία στη διάρκεια της ερχόμενης αγωνιστικής περιόδου".

Να σημειωθεί ότι μέχρι και πριν από δύο χρόνια, σε ηλικία 42 χρόνων, ο Μίρκο Τάκολα συνέχιζε να παίζει ποδόσφαιρο, έστω και σε όχι επαγγελματικό επίπεδο, αγωνιζόμενος στην ερασιτεχνική ομάδα της Φόρκολι.


Σχολιάζοντας το υπό εξέλιξη Μουντιάλ, ο Τάκολα τόνισε:"Δυστυχώς η εθνική ομάδα της χώρας μου πλήρωσε τα βάθη της και έφυγε πρόωρα από τη διοργάνωση. Να ξέρετε ότι πλέον είμαι οπαδός της εθνικής σας ομάδα! και ελπίζω να προχωρήσει όσο το δυνατό πιο μακριά στη διοργάνωση. Δεν υπάρχουν όρια στο ποδόσφαιρο και η εθνική σας ομάδα θα πρέπει να κυνηγήσει το όνειρό τπς, κερδίζονται και την Κόστα Ρίκα, αν και ήδη έχει πετύχει πολλά με την πρόκρισή τη$ στα δεκαέξι καλύτερες ομάδες του κόσμου".
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #45 στις: Ιουνίου 29, 2014, 04:01:31 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
Είχε βάλει για γκολαρα με αναποδο ψαλιδι στον Πανηλειακο μεσα στον Πυργο αν θυμαμαι καλα  :)
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #46 στις: Ιουλίου 01, 2014, 03:35:37 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
«Εξαιρετικός ο Αναστασιάδης»


Στον Arena FM 89,4 φιλοξενήθηκε ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ, Γιώργος Κούτσης. Μίλησε για τον Άγγελο Αναστασιάδη, την προετοιμασία που κάνει και τόνισε πως είναι ένας εξαιρετικός προπονητής.



Αναλυτικά τα όσα δήλωσε ο Γιώργος Κούτσης:

Για την προετοιμασία του Αναστασιάδη:

“Ξεκινάει μια διαδικασία ο ποδοσφαιριστής να προετοιμαστεί και να είναι στην καλύτερη κατάσταση. Ο προπονητής θα βάλει τις βάσεις και θα χτίσει τα θεμέλια για να φτιάξει ένα σύλλογο ανταγωνιστικό. Επειδή ο ποδοσφαιριστής ξέρει πως μια προετοιμασία δεν είναι εύκολη είναι προετοιμασμένος ψυχολογικά. Επίσης εξαρτάται από το πόσες μέρες έχει μείνει σε απραξία ο ποδοσφαιριστής. Στην Β’ εθνική που ένας ποδοσφαιριστής θα ξεκινήσει την προετοιμασία μετά από τέσσερις μήνες είναι πολύ διαφορετικό από τον ΠΑΟΚ που μεσολάβησαν 25 μέρες. Αν έχουν μεσολαβήσει 25 μέρες δεν χρειάζεται να κάνεις πάρα πολλά. Αν έχει περάσει πολύ καιρός θα πρέπει να δοθεί μεγαλύτερη βαρύτητα στο αερόβιο κομμάτι και να είναι περισσότερες οι βδομάδες προετοιμασίας”.

Για το αν η προετοιμασία του Αναστασιάδη έχει ιδιαιτερότητες:

“Προφανώς έχει κάποια ιδιαιτερότητα γιατί πρέπει να προετοιμαστεί γρήγορα για να αντιμετωπίσει κάποια ομάδα για το Γιουρόπα Λιγκ. Αυτό που λένε πως είναι ιδιαιτέρα σκληρός δεν ισχύει. Κάνει μια προετοιμασία όπως πρέπει να είναι. Για την προετοιμασία υπάρχουν κάποιες μετρήσεις για να δούμε σε τι κατάσταση είναι. Δεν μπορούμε κάποιον αθλητή να τον τεντώσουμε”.

Για τον Αναστασιάδη ως προπονητή:

“Είναι εξαιρετικός προπονητής. Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση. Σε όποια ομάδα έχει πάει, έχει πετύχει κιόλας. Για να πετύχεις πρέπει όλα σου τα κομμάτια να είναι τοπ. Τόσο το κουτσάρισμα, η προπόνηση και η διαχείριση έμψυχου δυναμικού. Το μεγαλύτερο κέντρο που έχει ο Αναστασιάδης είναι να κερδίζει τον ποδοσφαιριστή και να παίρνει το 100%”.

Για τον απότομο χαρακτήρα του Αναστασιάδη:

“Σε όλες τις ομάδες με όλους τους ποδοσφαιριστές κα ι προπονητές θα υπάρχουν κάποιες κόντρες. Αυτό είναι όμως για το καλό της ομάδας και όχι τίποτα άλλο”.

Για το αν θα πάει καλύτερα ο ΠΑΟΚ με τον Αναστασιάδη:


“Αυτό δεν μπορώ να το ξέρω να θα πάει καλύτερα η χειρότερα. Το ευχόμαστε και νομίζω πως θα πάει. Αν έχει την δυνατότητα να πάρει ποδοσφαιριστές υψηλού επιπέδου οπωσδήποτε θα κάνει κάτι καλό. Ένας παλιός προπονητής έλεγε πως αν έχεις κιμά και μακαρόνια θα κάνεις μακαρόνια με κιμά, αστακομακαρονάδα δεν μπορείς. Αν έχει παίκτες υψηλού επιπέδου μπορεί να διεκδικήσει και το πρωτάθλημα”.

Για την ενίσχυση που χρειάζεται ο ΠΑΟΚ:

“Η ομάδα χρειάζεται ενίσχυση αλλά αυτό το ξέρει καλύτερα το επιτελείο του ΠΑΟΚ και θα κάνει το καλύτερο δυνατό. Τα μπάτζετ είναι ένα εργαλείο αλλά δεν κάνουν τις ομάδες. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα με ομάδες που ξόδεψαν πολλά χρήματα αλλά δεν πέτυχαν τίποτα”.

Για το αν έχει μιλήσει με τον Άγγελο Αναστασιάδη:


“Δεν μίλησα καθόλου μαζί του. Απλά στις αρχές, πριν ανακοινωθεί επίσημα του ευχήθηκα καλή πορεία και να έχει πάντα επιτυχίες. Από εκεί και πέρα είναι πάντα αποφασισμένος, αγωνιστής, νικητής και κάνει το καλύτερο δυνατό”.

Για την πορεία της Εθνικής στο Μουντιάλ:

“Εξαιρετική πορεία θα έλεγα. Ήμασταν λίγοι άτυχοι στο τελευταίο παιχνίδι και αν μπορούσαμε να τελειώσουμε δύο -τρεις φάσεις και εδικά στην φάση του Δημητράκη αν μα μπαίναμε μπροστά στο σκορ θα το διαχειριζόμασταν διαφορετικά. Πρέπει να δώσουμε ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά που μας εκπροσώπησαν επάξια”.

Για το μέλλον του:

“Έχω δύο τρεις περιπτώσεις που εξετάζω και μιλάω. Σύντομα θα έχω αποφασίσει κάπου”.

arenafm.gr

Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #47 στις: Ιουλίου 03, 2014, 05:18:39 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ

«Έχουν άγνοια στον ΠΑΟΚ»



Στον Arena FM 89,4 φιλοξενήθηκε ο Μιχάλης Μπέλης, παλαίμαχος ποδοσφαιριστής και προπονητής του ΠΑΟΚ, ο οποίος αποτελεί μέρος της ζωνταντής ιστορίας του ΠΑΟΚ. Μίλησε, μεταξύ άλλων, για τον Λες Σάνον, τον Γκιούλα Λόραντ, το πώς χτίστηκε το όνομα του ΠΑΟΚ, αλλά και τον ποδοσφαιριστή και προπονητή, Άγγελο Αναστασιάδη.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε ο Μιχάλης Μπέλλης:

Για την δράση των βετεράνων του ΠΑΟΚ:

“Σε όλα τα καλέσματα οι βετεράνοι του ΠΑΟΚ είναι διαθέσιμοι ειδικά όταν αφορά παιδιά που έχουν ανάγκη. Έχουμε δραστηριότητα κάθε βδομάδα και παίζουμε πιο πολλά παιχνίδια και από την… πρώτη ομάδα. Έχουμε πολλά παιδιά, τέσσερις γενιές βετεράνων και μπορούμε να  έχουμε πάντα μια 15αδα σε κάθε ματς. Δεν κάνουμε προπόνηση αλλά νικάμε. Έχουμε προπονητήριο στο Νέο Ρύσιο τα δικά μου προπονητήρια αλλά δεν έρχεται κανένας βετεράνος ια προπόνηση, έχοιυν υποχρεώσεις”.

Για το φιλανθρωπικό τουρνουά που θα συμμετέχουν οι βετεράνοι του ΠΑΟΚ:

“Αφορά την ενίσχυση ενός παιδιού που έχει ανάγκη μετά από τροχαίο, του κόψανε το πόδι και έχει μεγάλη ανάγκη. Θα γίνει στην Καβάλα ένα τουρνουά. Θα είναι ο ΠΑΟΚ, η Ξάνθη και η Καβάλα. Έχουμε προτάσεις από Τορόντο, Σίδνει, συνδέσμους φιλάθλων εξωτερικού, που μας έχουν καλέσει. Βέβαια, δεν μπορούμε να βρούμε χρόνο γιατί όλοι έχουν υποχρεώσεις με τις δουλειές τουε. Στο Σίδνεϊ τώρα είναι χειμώνας. Θα βρούμε παιδιά για να συμπληρώσουμε μια 16αδα και θα κάνουμε παιχνίδια σε διάφορες χώρες. Εκτός από την ουσιαστική προσφορά σε ανθρώπους μεανάγκες οι βετεράνοι του ΠΑΟΚ συσπειρώνουμε την ομάδα στον κόσμου που ζει στην Ελλάδα και έξω”.

Για την προσφορά του στο να χτιστεί το όνομα του ΠΑΟΚ:

“Το 1970 τον Σεπτέμβριο ήρθα μεταγραφή και ο αείμνηστος Παντελάκης μου έδωσε την ευκαιρία να ξαναπαίξω στα 31 μου χρόνια γιατί τότε είχα προστριβές με τους διοικητικούς παράγοντες του Παναθηναϊκού που ήταν στρατηγοί και με ανάγκασαν να πάω στην Αυστραλία. Όταν γύρισα ο αείμνηστος Παντελάκης με τίμησε να υπογράψω δελτίο και να συμπληρώσω την 15ετια μου ποδοσφαιρικά. Στην συνέχεια με τίμησε πάλι όχι μόνο ο κ. Παντελάκης αλλά και ο κ. Σεργιανίδης και οι άλλοι μετέπειτα παράγοντες του ΠΑΟΚ να με εμπιστευτούν ως βοηθό προπονητή. Γενικά βοήθησα πάρα πολύ τον ΠΑΟΚ να οργανωθεί και να γίνει αυτό που είναι σήμερα.

Το 1972 πήραμε το πρώτο κύπελλο όταν ήμουν εγώ ποδοσφαιριστής και το 1973 ήμουν βοηθός του Σάνον, χάσαμε το πρωτάθλημα, πήραμε το κύπελλο το 1974 και μας αδίκησαν φυσικά. Έπρεπε να πάρουμε 3-4 πρωταθλήματα και πήραμε ένα. Στην συνέχεια ήμουν βοηθός του Λόραντ, δυστυχώς με μια άκυρη απόφαση του Παντελάκη μας έδιωξαν μετά το πρωτάθλαημα του 1976 και πήγαμε στην Γερμανία. Ήταν πρωτοφανές προπονητής της πρωταθλήτριας να φεύγει και πήγα πρώτα στην Φρανκφούρτη και στην συνέχεια στην Μπάγερν και μετά στην Σάλκε. Μιλάμε για εποχή Μπέκεμπαουερ, Μίλερ και Χένες. Ο Λόραντ μου έδειξε μια εμπιστοσύνη παρά τους καβγάδες που είχαμε. Ήταν και καθηγητής φιλοσοφίας. Δεν ήταν μόνο μεγάλος ποδοσφαιριστής”.

Για την προσωπικότητα του Λόραντ:

” Εγώ ήμουν προπονητής στην Ρόδο και ο Λόραντ δεν ερχόταν με τίποτα αν δεν αποφάσιζα να συνεργαστούμε γιατί ήδη η γυναίκα του με έχει ειδοποιήσει πως έχει δύο αρτηρίες κλειστές και δεν πρέπει να κάνει τον προπονητή. Τους φιλοξένησα στην Ρόδο για 10 μέρες. Μετά στην Αθήνα του κάναμε εξετάσεις με δύο μεγάλους γιατρούς, με την συμβουλή του κουμπάρου μου και του απαγόρευσαν να καθίσει στον πάγκο.

Ήταν το  παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό στην Τούμπα και εγώ είχα συμφωνήσει με τον κ. Παντελάκη να έρθω στην ομάδα ως προπονητής και ο Λόραντ να μην είναι στο πάγκο μετά από εντολή γιατρών. Στο τελευταίο παιχνίδι έγινε αυτό που έγινε. Ο Λόραντ έφυγε από την ζωή, είχε προγραμματίσει τον ΠΑΟΚ για να συναγωνιστεί τις ομάδες της Ευρώπης. Έψαχνε αθλητικά κέντρα στον Άγιο Παντελεήμονα, στην Χαλκιδική, στο Νέο Ρύσιο. Στο Νέο Ρύσιο στο παρά πέντε δεν πήραμε τα χωράφια. Θεωρούσε αδιανόητο μια ομάδα οντότητας του ΠΑΟΚ να μην έχει αθλητικό κέντρο, δικό του ξενοδοχείο και δικό του πούλμαν.

Ήθελε μια ομάδα εφάμιλλη των μεγάλων ευρωπαϊκών ομάδων. Ήταν και μεγάλος φιλέλληνας. Όπου πηγαίναμε και όσα χρόνια έκανε στην Γερμανία ήμουν προσκεκλημένος σε όλες τις προετοιμασίες και μιλούσε συνέχεια για την Ελλάδα και τον ΠΑΟΚ. Με είχαν βάλει ως μεσάζοντα οι Ολυμπιακοί να του πω να πάει στον Πειραιά. Είχαμε φάει ξύλο όταν είχαμε βάλει τα τέσσερα γκολ στο Καραϊσκάκη και όταν του είπα για τον Ολυμπιακό μου είπε “σε αυτούς τους… κανίβαλους δεν πάω με τίποτα”. Ήρθε μετά στον ΠΑΟΚ. Όλοι που ήρθαν μετέπειτα προπονητές στον ΠΑΟΚ είχαν κάνει βοηθοί του. Ο Τσερνάι ήταν και αυτός ένας φυγάς Ούγγρος και τον πήρε λόγΩ ανεργίας όταν ήταν στην Σάλκε ως βοηθό. Όταν παίξαμε με την Μπαρτσελόνα προπονητής της ήταν ο Βάισβαιλερ και τον φώναζε “δάσκαλε μου”.

Για τον Άγγελο Αναστασιάδη:

” Ο Άγγελος ήταν ένας πολυτάλαντος νέος από τους εφήβους του ΠΑΟΚ. Ήταν από τους νέους που προωθήσαμε. Είχα την ευθύνη εγώ να δημιουργήσω ομάδα από τους μικρούς μέχρι τους μεγαλύτερους. Από εκεί βγήκαν ταλέντα και μεταξύ αυτών ήταν ο Άγγελος Αναστασιάδης και ο Παράσχος. Αυτοί πλαισίωσαν την μεγάλη ομάδα των Κούδα, Σαράφη, Παρίδη, Ασλανίδη και όλων των παιδιών. Είχαμε ετοιμοπόλεμους νέους γιατί οι υποχρεώσεις ήταν πάρα πολλές σε Ευρώπη, πρωτάθλημα και κύπελλο και έπρεπε να ξεκουράζουμε παίκτες”.

Για το αν θυμίζει ο Αναστασιάδης κάποιον σημερινό ποδοσφαιριστή:

” Δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος τέτοιος ποδοσφαιριστής σήμερα. Ο Άγγελος έπαιζε πέντε θέσεις με άνεση. Από επιθετικό χαφ, μέχρι αμυντικό χαφ, σέντερ μπακ, λίμπερο και στόπερ. Αν μια ομάδα δεν έχει τέσσερις, πέντε ποδοσφαιριστές, πολυσύνθετους δεν έχει τύχη. Ακούω διάφορους ποδοσφαιριστές να διαμαρτύρονται για τις θέσεις.

Είναι αστείο ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού, του ΠΑΟΚ και του Ολυμπιακού να λέει πως παίζει μία ή δύο μόνο θέσεις. Στον χαρακτήρα ήταν λίγο αντάρτης με την καλή έννοια. Έπαιρνε κάποιες αρνητικές πρωτοβουλίες, είχαν κάποιο πρόβλημα μαζί του και ο Σάνον και ο Λόραντ γιατί επέμενε στην δική του άποψη για την θέση του. Ειδικά με τον Λόραντ υπήρχε θέμα. Στον Άγγελο άρεσε να κρατάει την μπάλα, ενώ ο Λόραντ ήθελε να την δίνει με την μία επαφή. Βέβαια, ήταν σπουδαίος ποδοσφαιριστής στηριζόταν η ομάδα σε αυτόν και όταν μιλούσαμε για χαφ όλοι μιλούσαμε για τον Άγγελο, τον Τερζανίδη και τον Σαράφη”.

Για την επιστροφή του Αναστασιάδη στον ΠΑΟΚ:


” Για αυτή την εποχή είναι ο καταλληλότερος. Γνωρίζει την νοοτροπία, ξέρει την θέση και την πίεση από τον κόσμο. Ξέρει τα ‘θέλω’ του φίλαθλου κόσμου, είναι γνώστηςτης  ελληνικής νοοτροπίας, θα προωθήσει πολλά νέα παιδιά και θα πάψει αυτή η αιμορραγία με τους ξένους.  Είναι λίγο οξύμωρο να μην αποτελείται η ομάδα από  Έλληνες, κυρίως. Να πάρει βέβαια και κάποιους ξένους υψηλού επιπέδου ο ΠΑΟΚ”.

Για το τι λείπει τα τελευταία χρόνια από τον ΠΑΟΚ:

“Πιστεύω υπάρχει μια άγνοια προγραμματισμού μιας ομάδας. Οι σημερινοί παράγοντες μπορεί να έπαιξαν καλή μπάλα, αλλά δεν έχουν οργανωτική φιλοσοφία και γνώση για την δημιουργία μιας μεγάλης ομάδας. Αυτά για να τα έχεις πρέπει να έχεις ζήσει κοντά σε μεγάλους προπονητές, με δυνατότητες που έχουν τον σεβασμό και την αποδοχή όχι μόνο από την ελληνική αλλά και την ευρωπαϊκή κοινότητα.

Επίσης, χρειάζεται ένας προγραμματισμός που θα βασίζεται σε Ελληνόπουλα με μία γκάμα ειδικών και έναν γενικό μάνατζερ ο οποίος θα γνωρίζει και θα αναθέσει σε μια ομάδα ανθρώπων που γνωρίζουν ποδόσφαιρο ώστε να κάνουν επιλογές παικτών από την Βόρεια και όλη την Ελλάδα. Ο Παντελάκης ήταν μυημένος και έγινε πρόεδρος από έφορος του μπάσκετ. Φέρνουν οι μάνατζερ ποδοσφαιριστές και εσύ θέλεις να πρωταγωνιστείς στην Ευρώπη; Είναι αδιανόητο να έρχεται ποδοσφαιριστής δανεικός από την Τουρκία στον ΠΑΟΚ. Έχοντας κάνει τον κορμό θα πρέπει να παίρνεις έναν ποδοσφαιριστή που παίζει στην Μπάγερν ή στην Λίβερπουλ”.

Για το αν πηγαίνει στο γήπεδο:

“Βέβαια πάω γήπεδο αλλά πολλές φορές απογοητεύομαι και φεύγω. Θέλω και έχω συνηθίσει σε γρήγορο  ποδόσφαιρο που θα εναλλάσσονται οι θέσεις. Αυτό το στάσιμο ποδόσφαιρο με κουράζει”.
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #48 στις: Ιουλίου 04, 2014, 03:11:25 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
“Έκανα λάθος με Ξάνθη-Βρύζα”



Παρέμβαση στον Arena FM 89,4 έκανε ο πρώην διεθνής ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ, Κώστας Ορφανός . Αναφέρθηκε στις χθεσινές (4/7) δηλώσεις που έκανε στον Arena και θέλησε να εξηγήσει καλύτερα τι εννοούσε με την φράση “μαύρα λεφτά” για την περίπτωση μεταγραφής του Βρύζα στον ΠΑΟΚ. Παράλληλα, σχολίασε τις περιπτώσεις των Λούκας αλλά και Ιτάνζ.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε ο Κώστας Ορφανός:

Για τα όσα θέλει να συμπληρώσει στα χθεσινά λεγόμενα του:
“Μετά την χθεσινή συζήτηση με πήραν φίλοι μου από την Ξάνθη και ένιωσα την ανάγκη να κάνω μια διευκρίνιση. Κάποια στιγμή στην ροή του λόγου είπα κάτι που μπορεί να δημιουργήσει παρεξήγηση. Είπα κάποια στιγμή για “μαύρα χρήματα” αλλά θέλω να διευκρινίσω το εξής: Μου είχε γίνει η ερώτηση για την εποχή του κ. Μπατατούδη και είχα πει πως ήταν δύο περίοδοι, η μία που ήμουν εγώ μέχρι τον Φεβρουάριο του 1998 και μια άλλη  μεταγενέστερη. Είχα πει πως το μετοχικό κεφάλαιο στον ΠΑΟΚ ήταν 500 εκ. δραχμές (τότε) και όταν είχα φύγει εγώ ήταν 700 εκ. δρχ. Επίσης είχα αναφέρει πει πως η διαφορά ήταν κάποια χρήματα που είχε βάλει ο κ. Μπατατούδης από την τσέπη του και είχα χρησιμοποιήσει την λέξη “μαύρα”.

Η πραγματικότητα είναι ότι ήταν χρήματα εκτός ΠΑΟΚ, με την έννοια ότι δεν υπήρχαν στα ταμεία της ομάδας, και τα έβαζε από την τσέπη του ο Μπατατούδης. Τα έδινε με κάποιο τρόπο δανείου και εκ των υστέρων μετοχοποιούνταν. Αυτοί που ήταν εκείνη την εποχή κοντά θα θυμούνται πως όταν μπήκε στον ΠΑΟΚ δεν είχε το 51% αλλά το 33% και σταδιακά με μετοχοποιήσεις έφτασε να έχει και το 70% με 75%. Στις δύο μεταγραφές που αναφέρθηκα πρέπει να έγινε αυτό. Έβαλε χρήματα ο κ. Μπατατούδης τα οποία αργότερα μετοχοποίησε. Δεν ήμουν εκεί αλλά θεωρώ πως κάπως έτσι έγινε. Αυτές οι κινήσεις στις ομάδες τα χρήματα δόθηκαν νόμιμα, όχι μαύρα. Μάλιστα κόπηκαν και τιμολόγια πάνω από 200 εκατομμύρια δραχμές, ακόμα μεγαλύτερο ποσό δηλαδή από αυτό που πίστευα ότι πλήρωσε ο κ. Μπατατούδης. Εγώ ήξερα για 150 εκ.  και τελικά ήταν κάπου στα 200 εκ. και μάλιστα τιμολογημένα κανονικότατα από την SKODA Ξάνθη. Τα είχε βάλει ο κ. Μπατατούδης ως δάνειο στην ΠΑΕ ΠΑΟΚ και στη συνέχεια τα μετοχοποίησε. Αυτό συνέβη με τον Βρύζα και κάτι αντίστοιχο με τον Φταντζέσκο που πήραμε τότε απο τον ΟΦΗ. Αυτά είναι περασμένα επίσημα στα βιβλία και της Ξάνθης και του ΟΦΗ.
Εγώ χρησιμοποίησα την λέξη μαύρα για να καταλάβει ο κόσμος πως δεν ήταν μέσα στον ΠΑΟΚ. Μετά θα το πω πάλι έτσι για να το καταλάβει ο κόσμος, πέρασαν νόμιμα στα βιβλία μας, με την μέθοδο της μετοχοποίησης. Ο κ. Μπατατούδης έβαζε χρήματα για να αυξήσει το μετοχικό κεφάλαιο όμως αυτά τα χρήματα δεν είχαν να κάνουν με τον προϋπολογισμό της ομάδας ο οποίος εξυπηρετείται μέσα από εισιτήρια, χορηγούς κτλ. Αυτά ήθελα να πω για να μην υπάρξει καμιά παρεξήγηση, εγώ ευθύνομαι για την λάθος έκφραση που χρησιμοποίησα. Το νόημα δεν είναι αυτό που ίσως κατάλαβε ο κόσμος. Μπορούμε να κάνουμε πολλές φορές και λάθος. Το έβαλε τα λεφτά από την τσέπη του δεν ακούγεται καλά. Αυτό γίνεται και με τον κ. Σαββίδη ουσιαστικά αλλά περνάει πρώτα μια διαδικασία από την Α.Ε. Αυτά συμβαίνουν και όφειλα να διευκρινίσω αυτό που ειπώθηκε. Στην ουσία τα χρήματα μπαίναμε με έναν τρόπο δανείου. Όταν λείπουν λεφτά από το ταμείο δεν μπορεί ο εκάστοτε μεγαλομέτοχος να κάνει αμέσως αυξήσεις και να περιμένει όποια πράξη είναι να κάνει να γίνει αύξηση μετοχικού κεφαλαίου και να πάρει τα χρήματα όποιος είναι να πληρωθεί. Υπάρχει μια διαδικασία, στην ουσία μπαίναμε με έναν τρόπο δανείου. Όλοι οι μεγαλομέτοχοι δεν μπαίνουν με σκοπό να κάνουν αυξήσεις μετοχικού κεφαλαίου. Ελπίζουν πως τα έξοδα θα καλύπτονται από τα έσοδα της ομάδας.  Δεν είμαι πρακτική να γίνονται συνέχεια αυξήσεις. Όταν γίνονται ανάγκες καλύπτονται με έναν τρόπο τυπικό και μετά αυτός ο τρόπος γίνεται και νόμιμος”.

Για το ποσό που δόθηκε για τον Βρύζα:
” Χθες στην κουβέντα είπα πως τις διαπραγματεύσεις τις έκανε ο κ. Μπατατούδης μαζί με τον κ. Πανόπουλο και το ποσό που ήξερα θεωρούσα πως ήταν αρκετά μεγάλο. Τελικά ήταν ακόμα μεγαλύτερο. Αυτό δείχνει την επιθυμία του κ. Μπατατούδη να φέρει τον Ζήση στον ΠΑΟΚ αλλά και ενδεχομένως να υπήρχε κάποιος ανταγωνισμός. Θυμάμαι ότι τότε τον ήθελαν και η ΑΕΚ και ο Ολυμπιακός και τον πήρε ο Μπατατούδης γιατί είχεκαλές σχέσεις με τον κ. Πανόπουλο. Η Ξάνθη είναι ένα νοικοκυρεμένο σωματείο και ο κ. Πανόπουλος δεν έχει δώσει ποτέ δικαίωμα ως επιχειρηματίας και ως μεγαλομέτοχος της ομάδας για να ακουστεί κάτι σε βάρος του. Είναι τυπικός σε όλα και πληρώνει όλες τις υποχρεώσεις του, ίσως μία από τις ελάχιστες ομάδες που είναι τόσο τυπικές. Δεν υπήρχε περίπτωση να μην γίνουν νόμιμα οι διαδικασίες πώλησης παίκτη. Άλλωστε ο Πανόπουλος ήταν και ο εμπνευστής και δημιουργός της Superleague και δεν θα μπορούσε να λειτουργήσει διαφορετικά. Ένιωσα την ανάγκη να κάνω παρέμβαση και να πω ότι έκανα λάθος με την έκφραση που χρησιμοποίησα, όλα έγιναν με τον τρόπο που προανέφερα και νομιμότατα”.

Για το θέμα του Λούκας:
“Ο Λούκας ήταν θέμα χρόνου με τον τρόπο που αντιμετωπιζόταν να μην είναι στον ΠΑΟΚ. Όχι μόνο για αυτά τα οποία γράφονται γενικώς αλλά και για την αγωνιστική του συμπεριφορά και το αγωνιστικό του αποτέλεσμα. Ο κόσμος δεν ήταν θετικός πέρυσι με τον Λόυκας. Ενώ βλέπω πως ήταν ένας ποδοσφαιριστής με προσόντα και έχει την ταχύτητα και την τεχνική να βοηθήσει την ομάδα δεν το έδειχνε μέσα στο γήπεδο. Η προσφορά του ήταν πολύ μικρότερη. Νομίζω ότι τα όσα έγιναν ήταν αφορμή για να φύγει. Δεν υπήρχε το κλίμα αυτό. Για τις προσδοκίες που ο κόσμος έτρεφε δεν πρόσφερε. Ο κόσμος πάντα περίμενε παραπάνω. Κάποιες στιγμές που έβγαζε ωραία γκολ και ασίστ ο κόσμος έβλεπε πως έχει δυνατότητες να προσφέρει στην ομάδα. Συνολικά η παρουσία του δεν ενέπνευσε τον κόσμο και δεν έδωσε την αυτοπεποίθηση πως μπορεί να βοηθάει την ομάδα να πετυχαίνει στόχους”.

Για τον Ιτάνζ:
“Όταν ένας ποδοσφαιριστής δεν θέλει να αγωνιστεί σε μια ομάδα ότι και να συμβεί δεν θα είναι στην ωφέλεια της ομάδας και ιδιαίτερα όταν προπονητής είναι ο Άγγελος Αναστασιάδης που δίνει πάρα πολύ μεγάλη σημασία στον χαρακτήρα και στο κλίμα μέσα στα αποδυτήρια όπως συνηθίζει να λέει. Πιστεύω ένα ξεκαθάρισμα είναι προς το συμφέρον της ομάδας”.

Για τις μεταγραφές που πρέπει να γίνουν:
“Ο κόσμος εμπιστεύεται τον Άγγελο πως με ότι εργαλεία κα να έχει θα κάνει καλή ομάδα. Το θέμα είναι να έχει πολύ καλά εργαλεία για να κάνει πολύ μεγάλη ομάδα”.

arenafm.gr
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ δήλωσαν...
« Απάντηση #49 στις: Ιουλίου 04, 2014, 06:30:32 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
«Με τα παιδάκια θα πας για πρωτάθλημα;»




Στον Arena FM 89,4 φιλοξενήθηκε ο παλαίμαχος διεθνής ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ, Στέφανος Μπορμπόκης. Μίλησε μεταξύ άλλων για τον “Δικέφαλο” και τόνισε πως πρέπει να γίνουν προσθήκες έμπειρων, καθώς μια ομάδα δεν μπορεί να συνεχίσει μόνο με νεαρούς.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε ο Στέφανος Μπορμπόκης:

Για την επιστροφή του Άγγελου Αναστασιάδη:
“Στην Κω έχει πάρα πολλά παιδιά από την Θεσσαλονίκη και συζητάμε. Ο Αναστασιάδης είναι μια λύση καλή αλλά πρέπει να τον δεις κιόλας. Ξέρω πως η ομάδα δεν έχει πάρει τίποτα. Με τα παιδάκια θα πας να πάρεις πρωτάθλημα; Από ότι ξέρω δεν έχουν γίνει μεταγραφές. Τα συμβόλαιο που ήταν να ανανεωθούν τι έγιναν; Φυσικά όταν παίρνει 15 άτομα και τους έχεις για έναν χρόνο ή για έξι μήνες δανεικούς θα έχει πρόβλημα. Αν αντί για τα 15 άτομα έκανες συμβόλαια με οκτώ και μπάλωνες και κάποια κενά με νεαρούς θα είχες κάποια τύχη. Όταν όμως φεύγουν 15 άτομα και πρέπει να πάρεις άλλα 15 άτομα τότε την ίδια τύχη θα έχεις. Πιστεύω πως δεν θα κάνεις κάτι καλό. Πρέπει μια ομάδα να έχει έναν κορμό και να εξοικειωθεί ο ένας με τον άλλον. Αλλιώς έχεις πρόβλημα”.
Για το γεγονός πως ο Ιβάν Σαββίδης λείπει συχνά από την Θεσσαλονίκη:
” Πιστεύω πως πρέπει να δώσει τα ηνία σε κάποιον γιατί έτσι δεν γίνεται. Να έρχεσαι δύο μέρες και να παίρνεις αποφάσεις δεν είναι σωστό. Ας πει για παράδειγμα πει “Ζήση έχεις αυτό το μπάτζετ πάρε παίκτες. Εγώ δεν μπορώ να ασχοληθώ”. Πρέπει να εμπιστευτεί κάποιον και ο Ζήσης είναι η καλύτερη περίπτωση. Όταν ο Ζήσης ήταν τεχνικός διευθυντής έφερνε πολύ καλούς παίκτες. Πρέπει όμως να δοθούν και λεφτά για μεταγραφές”.
Για το μοντέλο που θα επιλέξει ο ΠΑΟΚ:
“Το να πεις στους ΠΑΟΚτσήδες να περιμένουν πέντε χρόνια είναι δύσκολο. Αυτό δεν μπορεί να γίνει εύκολα στον ΠΑΟΚ. Δεν μπορεί να περιμένει ο κόσμος να κάνεις ομάδα. Όταν υπάρχει ένας επιχειρηματίας σαν τον Σαββίδη έχεις και κάποιες ελπίδες. Επίσης, ακόμα και να πεις πως θα συνεχίσω με τα πιτσιρίκια και αυτά θέλουν βοήθεια στο παιχνίδι του από κάποιους έμπειρους. Το έχω ζήσει αυτό. Εγώ είχα δίπλα μου τον Σκαρτάδο, τον Αλαβάντα, τον Μπανιώτη και ανθρώπους που μπορούσαν να με βοηθήσουν. Δεν λέω πως δεν είναι καλοί παίκτες και πως δεν μπορούν να παίξουν στον ΠΑΟΚ, αλλά θέλουν και βοήθεια. Η βοήθεια έρχεται από την ώθηση που δίνουν οι έμπειροι ώστε να καταφέρουν να βγάλουν το ταλέντο που έχουν οι νέοι. Μια ομάδα με 10 μικρούς δεν θα πετύχει τίποτα. Πρέπει να πάρεις κάποιους έμπειρους και να βάλεις μερικά παιδιά μέσα που θα ανταποκριθούν και θα βγάλουν το ταλέντο τους”.
Για τους παίκτες που μπορούν να αποτελέσουν κορμό της ομάδας:
“Υπάρχουν κάποιοι παίκτες με εμπειρία όπως ο Σαλπιγγίδης, ο Κλάους και άλλοι όπως ο Τζαβέλας που μπορεί να μπουν κάποια νέα παιδιά και να χτιστεί μια ομάδα. Αυτοί που έχουν εμπειρία πρέπει να βοηθήσουν τα παιδιά. Πρέπει να πάρεις όμως και άλλους τρεις, τέσσερις έμπειρους. Πρέπει να πάρουμε το παράδειγμα του περσινού Παναθηναϊκού. Θυμούνται όλοι πως ξεκίνησε και σιγά -σιγά πήρε παίκτες καλούς. Είχε κάποιους για να χτίσει. Όλη την δουλειά βέβαια την έκανε ο Αναστασίου και του βγάζω το καπέλο. Είχε μεγάλες δυσκολίες για να φτιάξει ομάδα και έφτιαξε μια πολύ καλή ομάδα”.
Για το ιστορικό γκολ που είχε πετύχει το 1991 με την Μαλίν:
” Ήταν σπουδαία η ομάδα του Βελγίου. Ήταν μια από τις μεγαλύτερες στιγμές μου και θυμάμαι κάποια πράγματα που με συγκινούν”.
Για την πορεία της Εθνικής:
“Η πορεία της Εθνικής ήταν πάρα πολύ καλή. Το γεγονός πως δεν περάσαμε ήταν καθαρά θέμα τύχης”.
Για το αν βλέπουν Μουντιάλ οι τουρίστες στην Κω:
“Βλέπουν Μουντιάλ οι τουρίστες και είναι… άρρωστοι με το ποδόσφαιρο. Οι Άγγλοι ήταν για κλάματα αφού αποκλείστηκαν. Μετά υποστήριζαν Ελλάδα”.
Για το Γαλλία – Γερμανία:
” Εγώ πιστεύω θα περάσουν οι Γάλλοι. Είναι δυνατή ομάδα”.
Για το Βραζιλία – Κολομβία:
“Η Βραζιλία είναι πολύ αργή ομάδα. Μοιάζει σαν την πιο αργή ομάδα του Μουντιάλ. Μου φαίνεται απίστευτο πόσο αργή ανάπτυξη έχει και για να κάνει ευκαιρία πρέπει να περάσει ένα ημίχρονο. Στηρίζονται στον Νειμάρ που δεν είναι φορ. Βάζουν τον Φρέντ και μετά τον άλλον τον Τζο. Εγώ έβλεπα την Βραζιλία από παιδάκι με Ζίκο, Φαλκάο και άλλους. Αυτό δεν είναι Βραζιλία. Σήμερα κινδυνεύει να αποκλειστεί επειδή η Κολομβία είναι μεγάλη ομάδα”.
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"