Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ ...

Αποστολέας Θέμα: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ ...  (Αναγνώστηκε 34439 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ ...
« Απάντηση #130 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 12:01:51 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
"Η καρδιά μου στον ΠΑΟΚ"




Διαβάστε τις αναμνήσεις του Ολιβάρες από τα ντέρμπι ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό:

Για τις αναμνήσεις του από τους αγώνες ΠΑΟΚ.-Παναθηναϊκός:

«Αυτό που θυμάμαι είναι ότι η καρδιά μου ήταν χωρισμένη. Έπρεπε να είμαι επαγγελματίας και αυτό έπρεπε να κάνω στους αγώνες, αλλά όταν έπαιζα στον Παναθηναϊκό δυσκολευόμουν να δω τον ΠΑΟΚ ως αντίπαλο, καθώς η καρδιά μου ήταν πάντα με τον ΠΑΟΚ. Σε ένα παιχνίδι, όταν έπαιζα στον Παναθηναϊκό και αντιμετώπιζα τον ΠΑΟΚ, ο Καφές με κοίταξε στα μάτια και μου είπε: «Εσύ θα είσαι πάντα ΠΑΟΚ» και εγώ του απάντησα ότι έτσι είναι, αλλά αυτό δεν πρέπει να το μάθει ο κόσμος.

Επίσης, θυμάμαι ένα ακόμα παιχνίδι στην Τούμπα, όταν έπαιζα στον ΠΑΟΚ και ήμουν τραυματίας. Ο Άγγελος Αναστασιάδης με ρώτησε αν μπορούσα να παίξω, εγώ του απάντησα καταφατικά σε αντίθεση με τον γιατρό της ομάδας που συμβούλευε το αντίθετο. Όταν απάντησα ότι μπορώ, τότε ο προπονητής με έβαλε.

Τέλος, μου έχει μείνει και η πλάκα που μου είχε κάνει ο Βαζέχα, λέγοντάς μου ότι αν δεν παίξω καλά σε ένα ματς με τον ΠΑΟΚ θα έλεγε στον τότε προπονητή μας τον Κυράστα, για τη συμπάθειά μου στην πρώην ομάδα μου».

Για την Τούμπα:

«Όταν ο ΠΑΟΚ παίζει στην Τούμπα είναι επικίνδυνος και πρέπει να κερδίζει εκεί, είτε παίζει με τον Παναθηναϊκό, είτε με τον Ολυμπιακό, είτε με οποιαδήποτε άλλη ομάδα. Έχω βάλει πολλά γκολ και αυτό που μου έχει μείνει είναι οι πανηγυρισμοί του κόσμου. Βασικά μετανιώνω που έφυγα από τον ΠΑΟΚ.

Ποτέ δεν έχω νιώσει τόσο καλά με κόσμο άλλου. Έχω παίξει σε οκτώ χώρες και σε καμία δεν έχω αισθανθεί σαν την Τούμπα και σαν τον ΠΑΟΚ Άλλωστε πάντα στηρίζω τον ΠΑΟΚ Μπορεί να είμαι δεμένος και με τον Παναθηναϊκό, αλλά και ο κόσμος του ξέρει ότι είμαι με τον ΠΑΟΚ».

Για την τωρινή του ασχολία:

«Είμαι προπονητής, δάσκαλος σε σχολή ποδοσφαίρου και αθλητικός σχολιαστής στο Περού».

Για το λόγο που δεν έρχονται Περουβιανοί στην Ελλάδα:

«Υπάρχουν ποδοσφαιριστές από το Περού που θέλουν να έρθουν στην Ελλάδα. Από την άλλη, δεν ξέρω γιατί οι ομάδες από τη χώρα δεν έχουν επικοινωνήσει μαζί μου»



ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΠΕΡΣΙ ΟΛΙΒΑΡΕΖ  smilepaok
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ ...
« Απάντηση #131 στις: Νοεμβρίου 10, 2015, 08:46:49 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
"Η νίκη επί της Τότεναμ και το διπλό μέσα στην Τουρκία με την Φενέρ, είναι οι δύο πιο δυνατές αναμνήσεις"



Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης μίλησε σε σχολή δημοσιογραφίας για το διαζύγιο με τον ΠΑΟΚ, για τους πρώτους μήνες μετά την αποχώρησή του απ' την αγαπημένη του ομάδα, για τις δύο πιο δυνατές αναμνήσεις του με τ' ασπρόμαυρα (τα διπλά επί Τότεναμ και Φενέρ), αλλά και για το ότι απόλαυσε περισσότερο την πρώτη του θητεία στον Δικέφαλο.

Αφού ξεκαθάρισε πως ακόμα δεν έχει κρεμάσει τα ποδοσφαιρικά του παπούτσια και πως περιμένει κάποια «καλή» πρόταση τον Γενάρη, έκανε σαφές πως όλοι όσοι αποτελούν την Εθνική, φέρουν ευθύνη για το «ναυάγιο» των τελευταίων μηνών!

Αναλυτικά οι δηλώσεις Σαλπιγγίδη

Ερωτηθείς για το πώς βιώνει το πρώτο διάστημα μετά την αποχώρησή του απ’ τον ΠΑΟΚ κι ενώ είναι χωρίς ομάδα: «Προσπαθώ να προσαρμοστώ. Νιώθω πλέον πιο ήρεμος, περνάω περισσότερη ώρα με την οικογένεια μου και κάνω κάποια πράγματα που δεν μπορούσα να κάνω».

Για το μέλλον του και για το αν σκέφτεται να κρεμάσει τα παπούτσια του, άφησε όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά. «Έλυσα το συμβόλαιο με τον ΠΑΟΚ στα τέλη του Αυγούστου και κατά συνέπεια δεν είχα πολύ χρόνο για να σκεφτώ κάποιες προτάσεις, ενώ και τα ρόστερ είχαν κλείσει. Δεν είπα ότι θα σταματήσω το ποδόσφαιρο. Δεν είναι όμως και κάτι που δεν σκέφτομαι. Προπονούμαι, αισθάνομαι καλά και ίσως αν προκύψει κάτι καλό τον Γενάρη να συνεχίσω. Δεν είναι κάτι που με αγχώνει την στιγμή αυτή. Αυτό που ψάχνω είναι μια ποδοσφαιρική στέγη, όπου θα απολαμβάνω το ποδόσφαιρο, που τόσο αγαπώ. Γιατί είμαι από τους τυχερούς ανθρώπους που έκαναν το χόμπι τους επάγγελμα».

Για το φετινό ρόστερ του ΠΑΟΚ: «Για την Ελλάδα είναι ένα πολύ καλό ρόστερ με σπουδαίους ποδοσφαιριστές».

Αναφερόμενος στις δύο θητείες του στον ΠΑΟΚ: «Κρατάω περισσότερο την πρώτη μου θητεία στον ΠΑΟΚ από ότι την δεύτερη. Στην πρώτη πέρασα καλύτερα, αν και ήταν δύσκολα ποδοσφαιρικά χρόνια για εμένα, καθώς έπρεπε να καθιερωθώ στην πρώτη ομάδα. Στην δεύτερη θητεία μου, διαχειριζόμουν μία δύσκολη κατάσταση και όσο καλά και αν το έκανα, είναι προφανές ότι δεν είχα την απαραίτητη ηρεμία και αυτό επηρέαζε ίσως και την απόδοση μου. Φυσικά όσο περνούν τα χρόνια χάνεις και κάποια πράγματα. Είναι βιολογικό. Επιστημονικά αποδεδειγμένο».

Για την καλύτερή του ανάμνηση από τον ΠΑΟΚ: «Αν και με πιάνετε απροετοίμαστο για αυτήν την ερώτηση, η νίκη επί της Τότεναμ και το διπλό μέσα στην Τουρκία με την Φενέρ, είναι οι δύο πιο δυνατές αναμνήσεις που θα έχω με τον ΠΑΟΚ».

Για τις προτάσεις που ‘χε δεχθεί σε νεαρή ηλικία από ομάδες της Αθήνας: «Όταν ήμουν 21-22 χρόνων κι ενώ είχα παραμείνει στην ομάδα του ΠΑΟΚ (είχε φύγει πολλές φορές ως δανεικός) κι είχα καθιερωθεί στην πρώτη ομάδα, υπήρξε πρόταση από ομάδα του «κέντρου» με πολλά περισσότερα χρήματα. Εγώ όμως την αρνήθηκα, γιατί ήθελα διακρίσεις με τον ΠΑΟΚ που θα με καταξίωναν ποδοσφαιρικά και θα μου έδιναν την ευκαιρία να πάω σε κάποια ομάδα του εξωτερικού».

Για την Εθνική: «Είναι μία δύσκολη κατάσταση και φταίνε όλοι για την μεγάλη πτώση. Οι παίκτες, οι προπονητές, η διοίκηση. Πάντα στο ποδόσφαιρο, στις αποτυχίες έχουν όλοι ευθύνη. Είμαι πάντως σίγουρος ότι η εθνική σύντομα θα βρει τον δρόμο της. Έχει καλούς ποδοσφαιριστές, υπάρχει γενικά μία καλή ποιότητα και θα βρει και πάλι την ταυτότητα της. Ίσως ένα από τα λάθη που έγιναν είναι το γεγονός πως ενώ πορευόταν τόσα χρόνια με 23-25 παίκτες, σε μία σεζόν βρέθηκαν στην εθνική πάνω από 40 παίκτες. Από την άλλη υπήρχαν τραυματισμοί, κάποιοι σημαντικοί ποδοσφαιριστές αποχώρησαν και άλλοι δεν ήταν σε καλή κατάσταση. Μας πήρε και λίγο από κάτω. Σύντομα όμως νομίζω ότι η εθνική Ελλάδας θα είναι και πάλι σε θέση να πρωταγωνιστήσει».



Να κανω μια ερωτηση?
Γιατι δεν του καναμε μια προταση για γεν.αρχηγο?
Αφου το σκεφτεται αν θα συνεχισει η οχι?
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ ...
« Απάντηση #132 στις: Νοεμβρίου 10, 2015, 08:57:17 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος jim

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 42
    Τοποθεσία: Χαβουζα
  • 13299
    Μηνύματα
  • ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ
    • Προφίλ
Ρε Τεο ελεος, ειπαμε να ηρεμησουμε παλι τα ιδια?
Ειδικα με τον κοντο, μολις τωρα τον αφησαμε, παλι να ερθει?
Το "φαγητό" του κάθε αμπαλου ΠΑΟΚτση, οι ΑΡΔ και τα ραδιοφωνα!
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ ...
« Απάντηση #133 στις: Νοεμβρίου 10, 2015, 09:02:01 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
Απο τον Κακο τον προτιμω φιλε.
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ ...
« Απάντηση #134 στις: Νοεμβρίου 10, 2015, 09:17:24 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος nikolasf4

  • Public Relations
  • ******
  • Ηλικία: 59
    Τοποθεσία: Πετρούπολη Χαβούζας
  • 6358
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Θα ήταν μια πολύ καλή ιδέα.... Το κεφάλαιο Σαλπιγγίδης δεν πρέπει να κλείσει έτσι άδοξα...
Αυτή είναι η γνώμη μου ΤΕΣΠΑ! :paokeisai:
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ (Pablo Gabriel García Pérez)
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η παρανομία γίνεται καθήκον
"Πάρτε το χαμπάρι, οι εφιάλτες σας μόλις ξεκίνησαν...»
ΘΥΡΑ 4
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ ...
« Απάντηση #135 στις: Νοεμβρίου 11, 2015, 10:36:36 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Όντως θα ήταν καλή ιδέα αλλά και πάλι αντιδράσεις θα είχαμε...αλλά στο δίλημμα Κάκος ή Σάλπι δεν το συζητώ...
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ ...
« Απάντηση #136 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 11:24:12 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
«Δεν είναι πλέον δυνατός στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ»




Ο ΠΑΟΚ έχει χάσει τη δύναμη που είχε μέσα στην Τούμπα, όπως δήλωσε ο Πάμπλο Κοντρέρας για την αγωνιστική εικόνα που παρουσιάζει φέτος ο «Δικέφαλος του Βορρά».

Αναλυτικά όσα δήλωσε στην εφημερίδα «Metrosport»

Για το καρδιακό επεισόδιο που υπέστη σε αγώνα 5Χ5: «Πλέον είμαι καλά. Ακολούθησα ένα πρόγραμμα θεραπείας και τώρα αισθάνομαι μια χαρά. Το έχω αφήσει πίσω μου αυτό το γεγονός και μπαίνω ξανά στην καθημερινότητα της ζωής μου».

Για το αν ο ΠΑΟΚ έχει πρόβλημα στην άμυνα: «Έχω παρακολουθήσει παιχνίδια του ΠΑΟΚ. Η ομάδα δεν έχει αδυναμίες μόνο στην άμυνα, έχει και στις άλλες γραμμές. Πρέπει να παίζει συνολικά καλά και όχι μόνο σε μία γραμμή της. Μόνο έτσι θα μπορέσει να πάει μπροστά. Το πιο αρνητικό, πάντως, είναι ότι δεν είναι, πλέον, δυνατός στην Τούμπα, μία από τις καλύτερες έδρες. Αυτό είναι ό,τι χειρότερο, αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημά του.

Για τον κόσμο που λέει ότι λείπει ένας Κοντρέρας από την άμυνα:
«Τον ευχαριστώ πολύ τον κόσμο, γιατί αυτό που λέει είναι μία αναγνώριση για μένα. Τότε ήμασταν ομάδα, ένα πολύ δυνατό σύνολο με καθοδηγητή τον Σάντος. Είμαι πολύ χαρούμενος που συμμετείχα σε εκείνη την ομάδα και έζησα μεγάλες στιγμές με τον ΠΑΟΚ. Θέλω να έρθω στη Θεσσαλονίκη σύντομα».

Για τη συνεργασία του Λίνο με τον ΠΑΟΚ και αν σκοπεύει να συνεργαστεί και εκείνος με τον Δικέφαλο: «Είναι πάρα πολύ καλό αυτό που συνέβη με τον Λίνο, γιατί ο ΠΑΟΚ αξιοποιεί έναν άνθρωπο που αγαπάει την ομάδα. Δεν έχω συνεργασία με κάποια ομάδα, αλλά εκπροσωπώ κάποιους παίκτες. Ακόμη, πάντως, δεν έχω κάνει κάποια πρόταση στον ΠΑΟΚ. Όταν έρθω Θεσσαλονίκη σκοπεύω να μιλήσω με τον κ. Άρνεσεν. Μπορώ να βοηθήσω τον ΠΑΟΚ. Έχω πολλούς καλούς παίκτες με προοπτική που μπορούν να σταθούν στο επίπεδο του ΠΑΟΚ και να κάνουν καριέρα».



ΠΑΙΚΤΑΡΑΣ! smilepaok
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ ...
« Απάντηση #137 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 01:27:40 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
«Γι’ αυτό έφυγα από τον ΠΑΟΚ»



Ο αρχηγός της εθνικής Ρουμανίας συνεχίζει στη Ράγιο Βαγεκάνο, όπου μέχρι πριν τρεις αγωνιστικές ήταν βασικός στην ενδεκάδα, χωρίς να δείχνει ο χρόνος να έχει επηρεάσει την απόδοσή του.

Στα 34 του προσδοκά να αγωνιστεί στο Euro της Γαλλίας και ενδεχομένως μετά  να αποσυρθεί και να επιστρέψει στην Ουκρανία αν οι συνθήκες το επιτρέψουν. Εκτός από το Euro, ο Ρατς μίλησε για τη Ράγιο και τον ΠΑΟΚ.

Συγκρίνοντας τους φιλάθλους των δύο ομάδων, ο Ρουμάνος αριστεροπόδαρος αμυντικός υποστήριξε ότι στην Ελλάδα
«οι φίλαθλοι πάντα αποδοκιμάζουν και σφυρίζουν τους παίκτες. Είναι κάτι που δεν υπάρχει στην Αγγλία, ούτε στη Ράγιο το έχω δει, αλλά στη Νότια Ευρώπη οι άνθρωποι έχουν μια διαφορετική ψυχολογία, δένονται πολύ περισσότερο με την ομάδα τους».

Αναφέρθηκε στο τι δεν πήγε καλά την περσινή σεζόν τονίζοντας ότι: «Όλοι μέσα στην ομάδα ελπίζαμε ότι θα παλέψουμε για το πρωτάθλημα. Έτσι ήταν μέχρι το Δεκέμβριο, ήμασταν μπροστά από τον Ολυμπιακό. Στη συνέχεια, όμως αρχίσαμε να χάνουμε συχνά και ο Ολυμπιακός μας προσπέρασε. Στην κανονική περίοδο τερματίσαμε στη δεύτερη θέση, αλλά παίξαμε πολύ άσχημα στα πλέι οφ».

Ο Ρατς απάντησε και στο ερώτημα τι συνέβη και επέστρεψε το καλοκαίρι στη Ράγιο, ενώ φεύγοντας από την ισπανική ομάδα είχε υπογράψει διετές συμβόλαιο με τον ΠΑΟΚ.

«Το συμβόλαιο μου ήταν για τρία χρόνια, αφού μετά το μισό της πρώτης σεζόν, είχαμε επεκτείνει τη συμφωνία για έναν ακόμη χρόνο. Το καλοκαίρι ήρθαν στην ομάδα άνθρωποι, ο προπονητής Ιγκόρ Τούντορ και ο αθλητικός διευθυντής Φρανκ Αρνεσεν με τους οποίους δεν μπόρεσα να βρω μια κοινή γλώσσα».



Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ ...
« Απάντηση #138 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 01:50:20 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος ace79grpaok

  • Addicted Member
  • ***
  • Τοποθεσία: βεροια
  • 123
    Μηνύματα
  • full οf aces ,bitches
    • Προφίλ
Παίκτης που έφευγε να πάει στην μαγισα και έκανε τον ανάπηρο και όταν ήταν να πάει στην εθνική αναστήνονταν ,άσε μας κουκλίτσα μου
 

Απ: Ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στον ΠΑΟΚ ...
« Απάντηση #139 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 11:21:36 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
«Ήθελα να γυρίσω στον ΠΑΟΚ...»




«Δεν ήθελα να φύγω ως αποτυχημένος από την Bundesliga», ανέφερε για το λόγο που δεν επέστρεψε στην Τούμπα. Πάντως δεν έκρυψε την αγάπη του για τον ΠΑΟΚ, στον οποίο φέρνει γούρι σαν… θεατής, ενώ αναφέρθηκε και στις καλές κληρώσεις Πορτογαλίας και Βόλφσμπουργκ σε Euro 2016 και Champions League αντίστοιχα.

Αναλυτικά ο Αντελίνο Βιεϊρίνια μίλησε στους Αλέξη Σπυρόπουλο και Θανάση Ασπρούλια για:

-το πού θα ζήσει μετά το τέλος της καριέρας του στη Γερμανία: «Θα κάνω διακοπές στη Θεσσαλονίκη στη διάρκεια της χειμερινής διακοπής. Όταν τελειώσω την καριέρα μου στη Γερμανία, θα ζήσω στην Ελλάδα. Όλη η ζωή μου είναι στην Ελλάδα. Έφυγα μικρός από την Πορτογαλία και πέρασα πολλά καλά χρόνια στον ΠΑΟΚ, ενώ παντρεύτηκα Ελληνίδα».

-την αγάπη του για τον ΠΑΟΚ: «Κάθε φορά που παίζει ο ΠΑΟΚ στη Γερμανία, αν μπορώ πηγαίνω και τον παρακολουθώ. Δύο φορές έχω πάει, τη μία πήρε 1-1 από τη Σάλκε και την άλλη νίκησε 1-0 τη Ντόρτμουντ».

-το αν υπήρξε πραγματικό ενδεχόμενο επιστροφής του στον ΠΑΟΚ: «Την πρώτη φορά που ακούστηκε ότι μπορεί να επιστρέψω στον ΠΑΟΚ ήταν αλήθεια. Τότε είχα δυσκολία να παίζω στη Βόλφσμπουργκ. Ο Μάγκατ δεν με χρησιμοποιούσε και δεν ήμουν για δύο μήνες ούτε στην αποστολή. Ένιωθα σαν στο σπίτι μου στη Θεσσαλονίκη, ο ΠΑΟΚ με ήθελε, είχαμε συζητήσει κάποια πράγματα, αλλά δεν έγινε τελικά. Ήθελα να επιστρέψω, αλλά η Βόλφσμπουργκ δεν ήθελε να με δώσει στην ομάδα από την οποία με είχε αγοράσει λίγους μήνες πριν».

-την κλήρωση της Βόλφσμπουργκ με τη Γάνδη:
«Ήθελα να παίξουμε με την Μπενφίκα, αλλά και με τη Γάνδη δεν έχω κανένα παράπονο».

-το αν διανύει την καλύτερη σεζόν του στη Βόλφσμπουργκ:
«Κάνουμε μια πολύ καλή σεζόν και η πορεία μας στο Champions League ήταν εξαιρετική μέχρι τώρα, αλλά έχουμε ακόμη δρόμο φέτος. Αν έπρεπε, πάντως, να ξεχωρίσω μια από τις τέσσερις σεζόν που είμαι εδώ, θα έλεγα την προηγούμενη, γιατί κατακτήσαμε το Κύπελλο και το Σούπερ Καπ».

-το γκολ του στη νίκη επί της Μαν. Γιουνάιτεντ:
«Ήταν ένα ωραίο γκολ, βγαλμένο από την προπόνηση. Και φυσικά ήρθε απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα, όπως η Μαν. Γιουνάιτεντ».

-την καθιέρωσή του σε θέση δεξιού μπακ-χαφ: «Από την αρχή της περσινής σεζόν με είχαν ρωτήσει αν μπορούσα να παίξω και δεξί μπακ, γιατί δεν είχαμε πολλές επιλογές στον πάγκο. Είπα στον προπονητή πως θέλω να βοηθήσω την ομάδα όπως μπορώ. Τα πήγα καλά, τόσο μπροστά όσο και πίσω κι από τότε έπαιζα σαν δεξί μπακ-χαφ μέχρι το τέλος της σεζόν».

-τη δύσκολη καθιέρωσή του στη Βόλφσμπουργκ: «Στην πρώτη μου χρονιά είχα έναν τραυματισμό που με ταλαιπώρησε πολύ. Ήταν μια πολύ σκληρή προετοιμασία αυτή με τον Μάγκατ και ευτυχώς δεν έκανα άλλη μαζί του. Η ένταση δεν είχε καμία σχέση με αυτές που κάναμε στον ΠΑΟΚ. Δεν ήθελα να κάνω επέμβαση, γιατί έτσι θα έχανα δύναμη και εκρηκτικότητα. Έκανα θεραπεία και αφού ξεπέρασα το πρόβλημα σιγά-σιγά άρχισα να παίζω».

-το αν σκέφτηκε να φύγει από τη Βόλφσμπουργκ όταν δεν αγωνιζόταν:
«Θα πρέπει να πιστεύεις στον εαυτό σου. Εγώ θα μπορούσα να τα είχα παρατήσει και να είχα φύγει από τη Γερμανία, αλλά ήθελα να αποδείξω πως μπορώ να κάνω καλά πράγματα και στην Bundesliga. Είχα τη βοήθεια της γυναίκας μου, αλλά και των φίλων μου που πίστευαν σε μένα. Δεν θα πρέπει στην πρώτη δυσκολία να αφήνεις τα πάντα. Δεν θα πρέπει να αφήνεις άλλους να σε κάνουν να πιστέψεις πως δεν είσαι αρκετά καλός».

-την κλήρωση της Πορτογαλίας στο Euro με Ισλανδία, Αυστρία και Ουγγαρία: «Μάλλον εμείς οι Πορτογάλοι είμαστε τυχεροί (γέλια), γιατί κι εμείς πέσαμε με τη Βόλφσμπουργκ. Για να σοβαρευτούμε, μπορεί από πλευράς ονομάτων ο όμιλος να θεωρείται εύκολος, αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Μπορούν να γίνουν εκπλήξεις. Μακάρι να κατακτήσουμε το Euro 2016, όπως η Ελλάδα το 2004».



Α ρε παικταρά..... :(
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"