Igor Tudor (Coach)

Αποστολέας Θέμα: Igor Tudor (Coach)  (Αναγνώστηκε 56307 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Απ: Igor Tudor (Coach)
« Απάντηση #240 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 11:44:20 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Telis Stallone

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 53
  • 5761
    Μηνύματα
  • Λάτρης του μεγάλου λευκού καρχαρία...
    • Προφίλ
You are not allowed to view links. Register or Login
Εγώ δεν λέω να φύγω... ο τελευταίος που θα το πει είμαι... ;)
 Απλά δεν ξέρω αν "το προτζεκτ" το αντέχουμε ως ομάδα και λαός..... ??? ???

Εαν δεν το αντεξουμε τοτε ειμαστε καταδικασμενοι να βολοδερνουμε καθε χρονο με εναν νεο προπονητη που μετα απο μερικα ατυχα αποτελεσματα θα αποτελει παρελθον....Και παει λεγοντας...Διαιωνιση της μιζεριας μας....

Ως εκ τουτου,  πρεπει να το αντεξουμε για να φτασουμε καπου...Κοντα θα ειναι , μακρυα θα ειναι ? Κανεις δεν ξερει ...Αλλα καποτε πρεπει να εχουμε μια αρχη , μια μεση και ενα τελος....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 09, 2015, 12:21:46 μμ από Telis Stallone »
Ο κύριος " 25 εκατοστα". Πρωταγωνιστής αισθησιακών ελληνικών ταινιών
 

Απ: Igor Tudor (Coach)
« Απάντηση #241 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 12:41:17 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Οι οργανωμένοι τα είπαν με τους παίκτες και τον Ιγκόρ Τούντορ, ο οποίος θα φιλοξενηθεί σήμερα στη ραδιοφωνική τους εκπομπή (22:00-00:00, Libero) και σίγουρα θα έχουν ενδιαφέρον όσα θα πει μιας και δεν μασάει τα λόγια του.
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Igor Tudor (Coach)
« Απάντηση #242 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 08:19:30 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Billysm-4

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: ΝΕΑΠΟΛΗ
  • 8282
    Μηνύματα
    • Προφίλ
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login
Εγώ δεν λέω να φύγω... ο τελευταίος που θα το πει είμαι... ;)
 Απλά δεν ξέρω αν "το προτζεκτ" το αντέχουμε ως ομάδα και λαός..... ??? ???

Εαν δεν το αντεξουμε τοτε ειμαστε καταδικασμενοι να βολοδερνουμε καθε χρονο με εναν νεο προπονητη που μετα απο μερικα ατυχα αποτελεσματα θα αποτελει παρελθον....Και παει λεγοντας...Διαιωνιση της μιζεριας μας....

Ως εκ τουτου,  πρεπει να το αντεξουμε για να φτασουμε καπου...Κοντα θα ειναι , μακρυα θα ειναι ? Κανεις δεν ξερει ...Αλλα καποτε πρεπει να εχουμε μια αρχη , μια μεση και ενα τελος....

Καποιους αυτο τους εξυπηρετει και μιλαω για τους ΑΡΔ.
Δυστυχως ακομα σε αυτο το θεμα ειμαστε ομαδουλα.
Αφηνει η ΠΑΕ τον καθε ΜΑΛΑΚΑ να γραφει οτι γουσταρει, να δημιουργει κλιμα εις βαρος της, να αβανταρει, να αφηνει υπονοουμενα και πολλα ακοαμ χωρις να κανει κατι.
Τι να κανει?
Να τους κοψει τον κ@λο και οποιος τολμησει να το ξανακανει θα τα λενε δικαστικως.
Να δουμε που φτανει η τζαμπα μαγκια των πεταμενων που παρακαλουσαν καποτε να πανε στην προετοιμασια με λεφτα της ομαδας?
ΠΑΟΚ- ΘΡΗΣΚΕΙΑ- ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Γ@ΜΙΕΤΑΙ Η ΑΙΛΑΔΑ ΚΑΤΩ ΑΠ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!


 

Απ: Igor Tudor (Coach)
« Απάντηση #243 στις: Νοεμβρίου 10, 2015, 07:59:22 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
"Άξιος μαθητής ο Τούντορ"




Τον Ίγκορ Τούντορ που τον είχε παίκτη: «Όταν οι παίκτες είναι 25-26 χρονών και παίζουν ποδόσφαιρο, δύσκολα ξεχωρίζεις ποιος θα γίνει μετέπειτα προπονητής. Από εκείνη τη δική μου Γιουβέντους, την οποία προπονούσα επί 10 χρόνια, σχεδόν 30 παίκτες έγιναν προπονητές. Κόντε, Φεράρα, ΝτεΣαμπ, Σόουζα, Τοριτσέλι και ο Τούντορ. Ξεχώριζαν και μέσα στα αποδυτήρια. Ήταν όλοι τους μεγάλοι παίκτες, γιατί ήταν ισχυρές προσωπικότητες σε επίπεδο συμπεριφοράς και ψυχοσύνθεσης. Και όταν κάποιος έχει αυτά τα χαρακτηριστικά, μπορεί να γίνει ένας σπουδαίος προπονητής.

Θέλω να στείλω τα χαιρετίσματά μου στον Τούντορ και να του ευχηθώ καλή επιτυχία. Ο Τούντορ ήταν πολύ καλός μαθητής στα μαθήματα τακτικής. Παρότι ήταν στόπερ, είχε παίξει σε όλες τις θέσεις της άμυνας. Είχε την ικανότητα να μαθαίνει πολλές θέσεις. Ήθελα να εκμεταλλευτώ την αλτικότητα και την ποιότητα σκέψης του, γι' αυτό εκτός από την άμυνα τον χρησιμοποίησα και ως αμυντικό χαφ».


Ασε μας ρε Λιπι, ξερεις απο μπαλα και συ! ::)
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Igor Tudor (Coach)
« Απάντηση #244 στις: Νοεμβρίου 11, 2015, 09:23:53 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Telis Stallone

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 53
  • 5761
    Μηνύματα
  • Λάτρης του μεγάλου λευκού καρχαρία...
    • Προφίλ
Σιγα τον τυπο που μιλησε .... Βαλτος απο τον Τουντορ ειναι...Εγω που ενημερωνομαι απο Κωστη Ραπτοπουλο, Νικο Αλεφαντο και Στελιο Γρηγοριαδη , ξερω οτι ο Τουντορ ειναι να'ουμε για πουλο ....
Ο κύριος " 25 εκατοστα". Πρωταγωνιστής αισθησιακών ελληνικών ταινιών
 

Απ: Igor Tudor (Coach)
« Απάντηση #245 στις: Νοεμβρίου 11, 2015, 11:09:28 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Ο ΠΑΟΚ έχει καταγράψει 1.027 πάσες και 508 λάθη, με τον Τζιόλη (149 πάσες - 46 λάθη) και τον Τζαβέλλα (105 πάσες - 36 λάθη) να έχουν την καλύτερη δυνατή αναλογία.

Στον αντίποδα βρίσκεται ο Ζάιρο με 35 πάσες και 36, ενώ ακολουθούν οι Μακ (64 πάσες - 60 λάθη) και Πέλκας (81 - πάσες - 66 λάθη). Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έχει επιχειρήσει συνολικά 249 γεμίσματα, με τα επιτυχημένα να είναι τα 56, ενώ οι κίτρινες κάρτες έχουν φτάσει τις 24, με τον Ζάιρο να είναι ο μόνος που έχει αποβληθεί, με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι με αντίπαλο την Ξάνθη, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

 Συνολικά 15 παίκτες έχουν αγωνιστεί σε τουλάχιστον έξι παιχνίδια, με τους Τσίμιροτ, Σαββίδη, Σκόνδρα και Κοροβέση να έχουν από μια συμμετοχή. Για τους δυο τελευταίους, μάλιστα, η πρώτη συμμετοχή στο πρωτάθλημα ήρθε την περασμένη Κυριακή και στην αναμέτρηση με τον Πανθρακικό, με τον Κοροβέση να αντικαθιστά τον Σκόδρα.

Δεύτερη επίθεση με οκτώ σκόρερ

Με τα δυο γκολ που πέτυχε ο Γκάρι Ροντρίγκες στο παιχνίδι με τον Πανθρακικό, πέρασε στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ στον ΠΑΟΚ, μετρώντας τέσσερα τέρματα. Ο Δικέφαλος έχει τη δεύτερη καλύτερη επίθεση στην κατηγορία με τα 18 γκολ που έχει πετύχει, τα οποία έχουν «υπογράψει» οκτώ παίκτες.

 Τον Ροντρίγκες ακολουθούν οι Αθανασιάδης και Μπερμπάτοφ που έχουν από τρία γκολ, ενώ οι Μακ, Βίτορ και Πέλκας έχουν από δυο τέρματα, με τον Πέλκα να έχει σκοράρει δυο φορές εκτός Τούμπας (σε Καυτανζόγλειο και «Θ. Κολοκοτρώνης»).

Από ένα τέρμα έχουν πετύχει οι Τζιόλης και Τζαβέλλας, γκολ τα οποία ήταν τα τρίτα του ΠΑΟΚ στα παιχνίδια που τα πέτυχαν (στη Βέροια ο Τζιόλης έκανε το 0-3 και στο Καυτανζόγλειο ο Τζαβέλλας το 2-3).
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Igor Tudor (Coach)
« Απάντηση #246 στις: Νοεμβρίου 13, 2015, 10:51:32 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος nikolasf4

  • Public Relations
  • ******
  • Ηλικία: 59
    Τοποθεσία: Πετρούπολη Χαβούζας
  • 6358
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Συνέντευξη στους συνδεσμίτες ζωντανά!
Κώδικας: You are not allowed to view links. Register or Login
http://www.e-radio.gr/Libero-1074-Thessaloniki-i208/live
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ (Pablo Gabriel García Pérez)
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η παρανομία γίνεται καθήκον
"Πάρτε το χαμπάρι, οι εφιάλτες σας μόλις ξεκίνησαν...»
ΘΥΡΑ 4
 

Απ: Igor Tudor (Coach)
« Απάντηση #247 στις: Νοεμβρίου 14, 2015, 10:56:05 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ



Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Ίγκορ Τούντορ μίλησε στην ραδιοφωνική εκπομπή των οργανωμένων οπαδών του Δικεφάλου.

Ο Κροάτης τεχνικός αναφέρθηκε σε πολλά και ενδιαφέροντα θέματα και μεταξύ άλλων δήλωσε:

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής των «ασπρόμαυρων»:

Τι ήξερε για τον ΠΑΟΚ πριν έρθει στην Ελλάδα; Όταν ήρθε εξεπλάγη θετικά ή αρνητικά; «Το λογικό είναι να πω πως όλα είναι θετικά. Όμως ειλικρινά όταν μιλάω στους φίλους μου στην Κροατία, τους λέω πόσο θετική έκπληξη ήταν όλα, η πόλη, οι άνθρωποι και πόσο όμορφο είναι να ζεις εδώ. Όσον αφορά τον ΠΑΟΚ ήξερα πράγματα από μικρός και ο Γκάμπριτς μου μιλάει για τον ΠΑΟΚ εδώ και 20 χρόνια. Ήξερα πως είναι μεγάλος σύλλογος στην Ελλάδα και το αναγνωρίζω αυτό τώρα που είμαι εδώ».

Πως του φάνηκε ότι ο ΠΑΟΚ χειροκροτήθηκε μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό;
«Όλοι θέλουμε επιτυχίες και νοιώθουμε την πίεση. Για μένα δεν είναι εύκολο να ξέρω την γνώμη του κόσμου γιατί δεν γνωρίζω την γλώσσα αλλά αυτό που αισθάνομαι από τον κόσμο που με προσσεγγίζει, από τους φιλάθλους το γήπεδο και τους ανθρώπους της ομάδας αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχει θετική ενέργεια δίπλα μας και είναι πολύ σημαντικό ειδικά τώρα που να μην κρυβόμαστε δεν έχουμε καλά αποτελέσματα».

Για το αν αυτή η εικόνα της ηλεκτρικής καρέκλας που έχει ο ΠΑΟΚ που αλλάζει κάθε χρόνο προπονητή σου δημιουργεί κάποια παραπάνω πίεση; «Ξέρω πολύ καλά, πόσο πολύ θέλει ο κύριος Σαββίδης, να κάνει μία ομάδα να νικάει αλλά και πόσα λεφτά έδωσε. Και δεν είναι εύκολο όχι μόνο για τους φιλάθλους αλλά και για τους επενδυτές να μην βλέπουν ότι δεν έχουν τα αποτελέσματα τα λεφτά που δίνουν. Αλλά αυτή η αναγνώριση του κόσμου για την αναγνώριση της δουλειάς μου, μου δίνει ώθηση για να πετύχω στην δουλειά μου. Γιατί αυτό δεν είναι κάτι που συνηθίζεται, το να σε στηρίζουν και στις ήττες».

Ως τρίτος τι θα έλεγε αυτός για την ως τώρα δουλειά του προπονητή; «Δεν θέλω να μιλάμε λες και είναι όλα καλά. Γιατί είμαστε στην έκτη θέση. Δεν γίνεται να κάνουμε κουβέντα λες και είμαι κάποιος σπουδαίος και να είμαστε έκτοι. Είμαι σίγουρος ότι θα είμαστε ξανά εδώ όταν ο ΠΑΟΚ θα είναι στην δεύτερη θέση».

Για το γεγονός ότι οι παίκτες του τον στήριξαν δημόσια: «Το είπαν για να παίζουν (γέλια). Νομίζω πως και ο κόσμοςέχει αυτή την θετική άποψη γιατί βλέπει ότι οι παίκτες τα δίνουν όλα. Είναι γεγονός, ότι κάποιες στιγμές που ήμασταν έτοιμοι να κάνουμε το βήμα παραπάνω, να ξεπεταχτούμε, δεν νικήσαμε κάποια ματς που δέκα φορές να τα παίζαμε, τις εννιά θα τα κερδίζαμε. Κάποια αποτελέσματα ήταν αυτά που μας έλειψαν, που δεν μας άφησαν να πάρουμε αυτοπεποίθηση για να αναπτυχθούμε. Βέβαια για το τι έγινε και χάσαμε αυτά τα ματς, μπορούμε να μιλάμε για τρεις ώρες. Χθες αναλύσαμε πολλές ώρες με τους βοηθούς μας, για το πως δεχόμαστε γκολ. Διότι είναι πραγματικά αδιανόητο πως μία ομάδα που είναι καλά οργανωμένη στην άμυνα, έχει δεχτεί 23 γκολ. Βλέπουμε τα γκολ και μετά από κάποια ανάλυση μπορεί κανείς να διαπιστώσει ποιο είναι το πρόβλημα. Όμως δεν μπορείς να πεις ότι δεχόμαστε γκολ από αντεπιθέσεις ή ότι δεν κάνουμε άμυνα, όταν ήμασταν πίσω στην άμυνα. Ψάχναμε το σημείο που πρέπει να δουλέψουμε παραπάνω, λάθη δηλαδή που επαναλαμβάνουμε, αλλά δεν βρήκαμε».

Πέρσι δεχτήκαμε πολλά γκολ από αντεπιθέσεις. Ήταν αυτός ο λόγος που πέρσι διαλέξατε αυτό το σύστημα: «Δεν έχουμε δεχτεί ούτε ένα γκολ στην αντεπίθεση φέτος. Είδα τα περσινά ματς και αυτός ήταν ένας από τους λόγους που παίξαμε αυτό το σύστημα φέτος. Είναι σημαντικό το σύστημα αλλά το πιο σημαντικό είναι το στυλ, η δυναμική που θέλω να δείχνει η ομάδα. Διαλέγω την καλύτερη νοοτροπία από το σύστημα αν έπρεπε να επιλέξω».

Αν ο Φρανκ Άρνεσεν τον έχει στηρίξει όσο θα περίμενε ή λείπει κάτι: «Δεν λείπει κάτι. Πραγματικά έχω όλη την υποστήριξη που θα περιμένω. Έχουμε πάρα πολύ καλή σχέση και πάντα είναι εκεί αν θέλω μία υποστήριξη ή συμβουλή. Αν με ρωτάτε για τους παίκτες που ήρθαν πρέπει να σας πω ότι τις κάναμε κατόπιν συνεννόησης και είμαι ικανοποιημένος αλλά φυσικά όλοι οι προπονητές ακόμα και τον Μπενίτες να ρωτήσετε στην Ρεάλ πάντα θα θέλει και άλλους καλύτερους.

Αν μιλήσατε με τον κύριο Σαββίδη και τον Άρνεσεν για στόχους: «Δεν μιλήσαμε για συγκεκριμένους στόχους. Ο κύριος Σαββίδης μου είπε: Ξέρεις ότι ήρθες εδώ για να πάρεις νίκες και είπε το ξέρω. Oπότε καταλαβαίνεται ποια θα είναι η συζήτηση αν είμαστε δέκατοι»

Για τις συγκρίσεις Ελλάδας-Kροατίας στα εξωαγωνιστικά θέματα: «Έχω καταλάβει το τι συμβαίνει στην Ελλάδα. Όπως είναι εδώ ο Ολυμπιακός, στην Κροατία είναι η Ντιναμό Ζάγκρεμπ».

Τι κάνει έναν προπονητή πετυχημένο: «Πρέπει να είσαι πάντα ο εαυτός σου. Όπως και στα αποδυτήρια πρέπει να είσαι ειλικρινής και σωστός απέναντι στους παίκτες σου και αυτοί να αναγνωρίζουν ότι είσαι ειλικρινής πως παίζουν πάντα οι καλύτεροι παίκτες και να αναγνωρίζουν ότι γνωρίζεις από ποδόσφαιρο. Αυτές είναι οι αρχές και μετά υπάροχυν πολλά άλλα, πως να δημιουργείς την νοοτροπία, να κάνεις καλές αλλαγές, πως περνάς τις ιδέες σου στην προπόνηση ώστε την Κυριακή να μπορείς να το δεις στο γήπεδο».

Αν ξέρει τι σημαίνουν τα αρχικά του ΠΑΟΚ: «Όχι δεν γνωρίζω»

Θα εφαρμόσει το σύστημα που είχε στο ξεκίνημα ή ανάλογα με ποιον έχει αντίπαλο: «Είναι σημαντικό με ποιον έχει αντίπαλο. Θεωρώ ότι είναι πάντα καλύτερα να αμύνεσαι με πέντε παίκτες αλλά φυσικά προσαρμόζεσαι ανάλογα με το πως θέλεις και να επιτεθείς. Για μένα το καλύτερο σύστημα όταν αμυνόμαστε είναι σε 3-5-2 γιατί έτσι κλείνεις με πολλούς παίκτες στον άξονα και είναι πολύ δύσκολο να κάνουν παιχνίδι οι αντίπαλοι».

Στα ραδιόφωνα λέγονται ότι οι δημοσιογράφοι σας έκαναν να αλλάξετε σύστημα: Μία φορά ένας διευθυντής προσπάθησα να μου πει ποιον παίκτη έπρεπε να βάλω. Του απάντησα και του είπα κάτι που λέω πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις είτε αφορά παίκτες είτε συστήματα: Αν ο γιος μου ήταν ποδοσφαιριστής πρώτα θα πέθαινα και μετά θα έπαιζε αν δεν δεν άξιζε.

Ο προπονητής θα βάλει τους παίκτες και θα χρησιμοποιήσει το σύστημα που αυτός θέλει γιατί πρέπει να είναι τίμιος με τον εαυτό το και τους βοηθούς του. Φυσικά κάνουν οι προπονητές λάθη και πρέπει να μπορείς να τα παραδεχτείς για να μην τα επαναλάμβεις. Αυτό είναι το πιο δύσκολο για έναν προπονητή αλλά όταν επιστρέφεις σπίτι σου και είσαι μόνος σου με τον εαυτό σου δεν μπορείς να πεις ψέμματα στον εαυτό σου, αναγνωρίζεις τα λάθη σου. Αυτή η διαδικασία δεν θα αλλάξει ποτέ»

Ποιο ήταν το μεγαλύτερο του λάθος ως τώρα στον ΠΑΟΚ: «To μεγαλύτερο μου λάθος ήταν που δεν έβαλα αλυσίδα στον Λούκας για να μην φύγει».

Για το αν θέλει έναν παίκτη σαν τον Λούκας να έρθει τον Ιανουάριο: «Ένας παίκτης σαν και αυτόν αλλά ίσως με περισσότερο εμπειρία και που να παίζει στην θέση δέκα θα ήταν χρήσιμος. Για την μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου είπα πως οι παίκτες που θέλω να έρθουν είναι παίκτες που να κάνουν την διαφορά, δηλαδή να είναι καλύτεροι από αυτούς που έχουμε. Αλλιώς ας μην έρθουν. »

Πως δικαιολογεί ότι η ομάδα σε κάποια ματς έχασε δικά της παιχνίδια: «Μας έλειπαν κάποιες λεπτομέρειες. Μερικές φορές δεν είχαμε την εμπειρία να καθαρίσουμε κάποια ματς σε φάσεις που είχαμε ενώ ήμασταν μπροστά και στο τέλος ατομικά λάθη στην άμυνα κόστισαν πολλούς βαθμούς».

Τι σημαίνει για εσάς η ποιότητα και τελικά οι μεταγραφές του καλοκαιριού φέραν ποιότητα: «Η ποιότητα είναι το πακέτο που κουβαλάει ένας ποδοσφαιριστής. Πχ ο Πέλκας έχει πολύ μεγάλη ποιότητα τεχνικών χαρακτηριστικών αλλά χρειάζεται να έχει διάρκεια».

Για την πίεση που υπάρχει στον ΠΑΟΚ: Ακόμα και μετά από ασχημα αποτελέσματα ακόμα και αν η πίεση είναι πάρα πολύ μεγάλη λέω στους παίκτες μου πως πρέπει να απολμβάνουν κάθε στιγμή εδώ. Και κάτι που έχω πει στον κύριο Σαββίδη είναι πως κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να μου δημιουργήσει περισσότερη πίεση απ΄ όση βάζω εγώ στον εαυτό μου».

Τι θέλει να πετύχει ο ΠΑΟΚ φέτος: «Δεν μου αρέσει να μιλάω για θέσεις. Για μένα θα είναι επιτυχία να τελειώσουμε το πρωτάθλημα σε υψηλές θέσεις ενώ και στο Κύπελλο δεν νομίζω ότι κανείς μπορεί να αισθάνεται ότι μπορεί΄σίγουρα να μας νικήσει».

Για την κατάσταση στα αποδυτήρια και για το να και τώρα έχει να αντιμετωπίσει παίκτες απείθαρχους όπως το καλοκαίρι:

«Όταν η σεζόν ξεκίνησε υπήρχε μία πολύ ιδιαίτερη κατάσταση τα αποδυτήρια. Αυτά που είδα, τα έβλεπα πρώτη φορά στην ζωή μου. Ήταν ατμόσφαιρα ερασιτεχνικής ομάδας. Για αυτό τον λόγο έπρεπε να καθαρίσουμε τα αποδυτήρια. Αυτή την στιγμή όπως έχουν γίνει τα αποδυτήρια μας μας επιτρέπεται να φέρουμε και έναν παίκτη που δεν είναι 100 τοις εκατό από χαρακτήρα γιατί θα τον βοηθήσουν τα αποδυτήρια μας και η καλή οικογένεια που έχουμε δημιουργήσει».

Αν θέλει απλά να φτιάξει το όνομα του για να πάει σε καλύτερο πρωτάθλημα ή αν θέλει να μείνει για πολύ καιρό: «Θα ήθελα να είμαι εδώ προπονητής για πολύ μεγάλο διάστημα. Ποτέ όταν ήρθα εδώ δεν σκέφτηκα ότι έρχομαι εδώ για να πάω αλλού. Πάντα στην ζωή μου κοιτάω το παρών δεν κάνω σχέδια για το μέλλον».

Για το αν θα ήταν καλύτερα αν είχε τις νέες μεταγραφές νωρίτερα: «Σίγουρα το ότι ξεκινήσαμε νωρίς και ότι οι παίκτες ήρθαν αργά παίζει το το ρόλο του. Ειδικά τον Μπερμπάτοφ θα ήθελα να τον έχω νωρίτερα στην ομάδα».

Για τον Μπερμπάτοφ: Σημαντικός για την ομάδα και την προσωπικότητα που βγάζει στο γήπεδο. Ειδικά για την ομάδα μας που χρειαζόμαστε τέτοιους παίκτες. Κάποιοι νεαροί παίκτες μας τον βλέπουν σαν μικρό θεό και παίρνουν πράγματα από τις κινήσεις τους. Έχουμε πάρα πολύ καλή σχέση και ιδιαίτερη σχέση όχι όπως με τους άλλους παίκτες και είναι λογικό. Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να τηρεί τους κανονισμούς και το κάνει με σπουδαίο επαγγελματισμό.

Μπορούν να παίξουν μαζί Κλάους-Μπερμπάτοφ; Θα γίνει την Κυριακή αλλά έχει γίνει ήδη σε κάποια ματς. Μπορούν να παίξουν μαζί. Για τον Κλάους που έκατσε στο πάγκο. Η πραγματικότητα είναι ότι πρέπει να είμαστε ειλικρινείς και δίκαιος με όλη την ομάδα και όλους του παίκτες και όταν βλέπεις ότι πρέπει να κάτσουν στο πάγκο να κάθονται. Ο Κλάους είναι σημαντικός για εμάς. Έμεινε στο πάγκο σε κάποια ματς αλλά πλέον θα πάρει ξανά την θέση του στην ενδεκάδα. O Kλάους ήρθε από τραυματισμό έβαλε γκολ με την Βέροια αλλά μετά δεν ήταν στην καλύτερη του κατάσταση και είχε και λίγους πόνους. Πλέον θα μπει ξανά γιατί στα τελευταία ματς επανήλθε στην φόρμα του. Ο Μπερμπάτοφ δεν είναι κλασικός σέντερ φορ. Είναι ένας παίκτης που ψάχνει και την ασίστ. Δεν είναι ένας παίκτης που θα πάει αμέσως στο ένας εναντίον ενός».

Για τον Ρόμπερτ Μακ: «Είναι ένας ποδοσφαιριστής που πέρσι πέτυχε γκολ τώρα έχει ήδη έντεκα. Πάει καλά γιατί αλλάξαμε το σύστημα τον φέραμε 20 μέτρα πιο μέσα από την γραμμή (παρόλο που είναι παίκτης γραμμής) και πλέον βρίσκεται πιο κοντά στην αντίπαλη εστία και δεν χρειάζεται να διανύσει όλα τα μέτρα για να σκοράρει. Για μένα ο Μακ είναι ο καλύτερος παίκτης μας. Φυσικά είχε ματς που ήταν καταστροφή για εμάς αλλά σαν συνολική βαθμολογία νομίζω ότι είναι ο καλύτερος μας παίκτης. Και πιέζω πολύ και προσπαθώ να του αλλάξω νοοτροπία να βελτιωθεί ακόμα περισσότερο να γίνεται καλύτερος κάθε μέρα.

Για τον Έρικ Σάμπο:
Περίμενα παραπάνω από αυτόν. Μετά από λίγους μήνες και γνωρίζοντας την νοοτροπία του κατάλαβα ότι χρειάζεται περισσότερο χρόνο για να εγκλιματιστεί. Τώρα θα πρέπει να παλέψει πάρα πολύ όπως και ο Κάτσε γιατί έχω δει πάρα πολύ έναν πολύ καλό Χαρίση. Οι ποδοσφαιριστές είναι εγωϊστές και νομίζουν ότι όλα εξαρτώνται από τον προπονητή. Αλλά αυτό είναι ένα μεγάλο ψέμα. Ποιος προπονητής δεν θα έβαζε τον καλύτερο».

Για τον Τσίμιροτ: «Είχε μακροχρόνιο τραυματισμό δεν τον έχω δει σε πολλούς αγώνες».

Για το περιστατικό με τον Μυστακίδη: «Να, ένα λάθος που έκανα ως τώρα στην καριέρα μου εδώ. Θα το άλλαζα αυτό που έκανα. Ήταν υπερβολικό έστω και αν ήταν φιλικό».

Για το αν μιλάει με τον Πλετικόσα για να έρθει στον ΠΑΟΚ: «Μιλάω κάθε μέρα γιατί είναι ο καλύτερος μου φίλος. Αλλά όχι για να έρθει στον ΠΑΟΚ».

Για το αν στήριξε περισσότερο τον Ρόμπιν Όλσεν απ΄ όσο έπρεπε: «Kόστισε ο Ρόμπιν κάποιους βαθμούς, αλλά δεν αλλάζεις τερματοφύλακα τόσο εύκολα, μετά από τα πρώτα του λάθη. Τον αλλάζεις μόνο όταν οι υπόλοιποι παίκτες χάνουν την εμπιστοσύνη τους σε αυτόν. Πλέον χρησιμοποιώ τον Γλύκο και είμαι ως τώρα ικανοποιημένος από αυτόν».

Πότε θα είναι ο ΠΑΟΚ έτοιμος να πάρει το πρωτάθλημα: «Είναι πολύ δύσκολη ερώτηση αυτή, δεν μπορώ να απαντήσω. Ελπίζω όσο γίνεται το συντομότερο δυνατόν. Βέβαια ούτε η διαφορά των 15 βαθμών είναι η ρεαλιστική διαφορά μας. Όμως όλα αλλάζουν γρήγορα στο ποδόσφαιρο. Όπως και με τους παίκτες έτσι και οι σύλλογοι μπορούν να αλλάξουν σε μία στιγμή το status τους».

Αν η φιλοσοφία του είναι όμοια με αυτή του Άρνεσεν για ομάδα με νεαρούς παίκτες: «Χρειάζεται ένας συνδυασμός, με βασικό στοιχείο να είναι οι νεαροί παίκτες αλλά και με έμπειρους παίκτες. Αυτό θέλει ο κύριος Άρνεσεν και με αυτό συμφωνώ και εγώ».

Αν θα εισηγηθεί ανανεώσεις παικτών: «Μιλάμε συνέχεια για αυτό. Έχω δώσει τις εισηγήσεις μου στον κύριο Φρανκ Άρνεσεν και αυτός θα αποφασίσει».

Πως θα θέλετε να χαρακτηριστεί η ομάδα σας μετά από καιρό: «Να είναι αναγνωρίσιμη. Να έχει ταυτότητα»
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Igor Tudor (Coach)
« Απάντηση #248 στις: Νοεμβρίου 15, 2015, 08:57:09 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος jim

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 42
    Τοποθεσία: Χαβουζα
  • 13299
    Μηνύματα
  • ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ
    • Προφίλ
Ειλικρινης και αυθεντικος χωρις να γλυψει και σαλια μαλια.
Το "φαγητό" του κάθε αμπαλου ΠΑΟΚτση, οι ΑΡΔ και τα ραδιοφωνα!
 

Απ: Igor Tudor (Coach)
« Απάντηση #249 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 06:36:01 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
"Γαμ$^*νη χημεία"



Ξέσπασε ο Ίγκορ Τούντορ μετά το τέλος του αγώνα με τον Παναιτωλικό. Ο Κροάτης ουσιαστικά τα έβαλε με την προσωπικότητά που έχουν κάποιοι παίκτες του "Δικεφάλου", τόνισε πως δεν είναι ικανοί να διαχειριστούν την πίεση που υπάρχει στον ΠΑΟΚ και "αποθέωσε" τον Αλέξανδρο Τζιόλη για την δουλειά που κάνει στο γήπεδο τονίζοντας πως είναι "πρώτα άντρας και μετά ποδοσφαιριστής".

Συγκεκριμένα ο Κροάτης είπε:

Για το αν ο ΠΑΟΚ έκανε την χειρότερη εμφάνισή του φέτος: "Ήταν κακή εμφάνιση. Έχουμε ψυχολογικά θέματα στα αποδυτήρια. Οι παίκτες δεν διαχειρίστηκαν την πίεση που έχουν και ως συνέπεια ήταν αυτό το κακό αποτέλεσμα".

Για το γιατί ο ΠΑΟΚ δεν παράγει ευκαιρίες για να σκοράρει: "Το πιο σημαντικό είναι να δουλέψουμε, όχι να να πούμε τώρα τον λόγο. Αν θέλουμε να μπούμε σε κάποιες λεπτομέρειες, κάποιοι παίκτες δεν είναι ίδιοι όταν κερδίζουμε και όταν χάνουμε. Προσπαθούμε αυτό να το δουλέψουμε στις προπονήσεις".

Για την πίεση που υπάρχει και γιατί αυτό ο ΠΑΟΚ δεν μπορεί να το διαχειριστεί: "Πολλοί παίκτες που έπαιξαν σήμερα, ήταν και στην περσινή ομάδα και ξέρετε τι σημαίνει να είσαι παίκτες του ΠΑΟΚ. Πρέπει να διαχειρίζεσαι το στρες καλά. Γνωρίζω πολύ καλά ποιο είναι το πρόβλημα αλλά δεν μπορώ να είμαι ειλικρινής για να το πω, εδώ μπροστά σας".

Για τον Μπερμπάτοφ: "Είχε μια καλή ευκαιρία αλλά δεν μπήκε το γκολ. Το σημαντικό σήμερα ήταν να κερδίσουμε. Δεν μπήκε το γκολ και είμαστε στο ίδιο σημείο που ήμασταν".

Για το αν έγιναν λάθος στις μεταγραφές καθώς πολλοί από τους παίκτες που αποκτήθηκαν, ήταν στον πάγκο: "Δουλειά μου είναι να επιλέγω τους καλύτερους την δεδομένη χρονική στιγμή".

Για το τι μπορεί να συμβεί στο εξής: "Θα μιλήσουμε αύριο στα αποδυτήρια. Υπάρχουν παίκτες που ήρθαν από απουσίες, κάποιοι είναι εκτός φόρμας, κάποιοι δεν διαχειρίζονται σωστά την πίεση και κάποιοι περιμένουν πολλά από συμπαίκτες τους. Οταν αυτά είναι μαζί...".

Για το αν ο ίδιος νιώθει πίεση: "Κάθε μέρα υπάρχει πίεση... Εγώ μπορώ να διαχειριστώ την πίεση".

Για το αν μπορεί να αναστραφεί η κατάσταση: "Πρέπει να αλλάξουμε άμεσα και πρέπει να αλλάξουμε για το ματς της Πέμπτης και να είμαστε πολύ καλύτεροι".

Για τις αποδοκιμασίες που υπήρχαν από τον κόσμο (σ.σ. τα άκουσε ο Τζαβέλλας μετά το τέλος του αγώνα): "Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να συμπεριφερθούμε σαν άντρες, να σταθούμε στα πόδια μας. Εγώ πρέπει να βγω μπροστά και να βγούμε από αυτή την κατάσταση. Πρέπει πρώτα να είσαι άντρας και μετά ποδοσφαιριστής. Να τους προστατέψεις τους παίκτες από τον κόσμο, που θέλει το καλύτερο για την ομάδα; Όποιος δεν μπορεί να αντέξει την πίεση, ας κάνει μπαλέτο ή να παίξει στην δεύτερη κατηγορία, με πρώτο εμένα. Με το ποιος θα αναλάβει την ευθύνη, έχω κουραστεί. Πρέπει να είμαστε άντρες. Έχω κουραστεί για να ψάχνουμε δικαιολογίες".

Για το ότι χρησιμοποιεί σήμερα πολύ την λέξη "άντρες" με την οποία είχε χαρακτηρίσει παλιά τους παίκτες του και αν μετανιώνει που το είχε κάνει αυτό:

"Όλα αλλάζουν στο ποδόσφαιρο γρήγορα, μέσα σε έναν μήνα. Δεν ήρθα εδώ για να ρίξω ευθύνη στους παίκτες. Είμαι ο πρώτος που αναλαμβάνει την ευθύνη αλλά δεν φταίει μόνος ένας. Έχω κουραστεί να φταίει ο προπονητής όταν κάποιοι δεν μπορούν να διαχειριστούν την πίεση. Γιατί πάντα ο Τζιόλης είναι αυτός που πρέπει μέσα στο γήπεδο; Με αυτόν είμαι καλός ψυχολόγος, με τους άλλους δεν είμαι; Αυτόν τον βοηθά ο προπονητής και κάποιους όχι; Ο Τζιόλης είναι πρώτα άντρας και μετά ποδοσφαιριστής. Όταν κάποιοι έχουν μηδέν προσωπικότητα, δεν φταίει πάντα ο προπονητής (ολοκλήρωσε το ξέσπασμά του με την φράση "what f#^$ing chemistry", μετά ζήτησε συγγνώμη και έφυγε από την συνέντευξη Τύπου)".


ΑΠΟ ΤΟ 43.24



Πολυ φοβαμαι πως θα γινουμε π@τανα!
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!