Igor Tudor (Coach)

Αποστολέας Θέμα: Igor Tudor (Coach)  (Αναγνώστηκε 56325 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Απ: Igor Tudor (Coach)
« Απάντηση #100 στις: Ιουλίου 31, 2015, 12:23:39 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Kat6

  • Platinum member
  • ******
  • 3763
    Μηνύματα
  • Kataramenos μια ζωή
    • Προφίλ
Μαγκας ο Γρηγορης.
ΠΑΟΚ και στα δύσκολα.
 

Απ: Igor Tudor (Coach)
« Απάντηση #101 στις: Ιουλίου 31, 2015, 09:41:40 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Telis Stallone

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 53
  • 5761
    Μηνύματα
  • Λάτρης του μεγάλου λευκού καρχαρία...
    • Προφίλ
Ωραιες και μετρημενες κουβεντες...Συνεχισε ετσι....Μπραβο...
Ο κύριος " 25 εκατοστα". Πρωταγωνιστής αισθησιακών ελληνικών ταινιών
 

Απ: Igor Tudor (Coach)
« Απάντηση #102 στις: Ιουλίου 31, 2015, 05:41:45 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Billysm-4

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: ΝΕΑΠΟΛΗ
  • 8282
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Συμφωνω και επισης να μην χαλαρωσει ουτε λεπτο!! >:D
ΠΑΟΚ- ΘΡΗΣΚΕΙΑ- ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Γ@ΜΙΕΤΑΙ Η ΑΙΛΑΔΑ ΚΑΤΩ ΑΠ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!


 

Απ: Igor Tudor (Coach)
« Απάντηση #103 στις: Αυγούστου 05, 2015, 10:58:48 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
«Με σωστή νοοτροπία για την πρόκριση»




Διαβάστε όσα είπε ο Ίγκορ Τούντορ στην συνέντευξη Τύπου, μία ημέρα πριν την δεύτερη αναμέτρηση κόντρα στην Σπάρτακ Τρνάβα στην Σλοβακία.


Για την απουσία του Λούκας: «Δε θέλω να μιλήσω συγκεκριμένα για παίκτες. Γνωρίζουμε πολύ καλά την κατάσταση. Αύριο θα αγωνιστεί μια ομάδα που πιθανότατα να μην την ξαναδείτε μέσα στη σεζόν και θα παίξει από ανάγκη. Αυτή τη στιγμή μας λείπει και πολύ ποιότητα σε σχέση ακόμα και με την περσινή ομάδα. Παρόλα αυτά θα κατεβάσουμε μια ομάδα για να περάσει όσο και αν είναι δύσκολο. Αν κάνουμε αυτά που δουλέψαμε μπορούμε. Είναι μια κατάσταση που θα πρέπει να την αποδεχτούμε και να δουλέψουμε με τους ποδοσφαιριστές που έχουμε, που είναι καλοί ποδοσφαιριστές για να περάσουμε. Θέλουμε να προκριθούμε στα Play Off του Europa League«.

Για τον λόγο που δόθηκε άδεια στον Ισπανό πριν από μία τόσο κρίσιμη αναμέτρηση: «Το κομμάτι της δουλειάς μου δεν είναι αυτό. Το κομμάτι της δουλειάς μου είναι να δουλέψω με τους παίκτες που έχω«.

Για το αν είχε προετοιμαστεί για δύσκολες καταστάσεις με το ρόστερ του: «Σέβομαι πολύ τη δουλειά σας, αλλά βοηθήστε κι εσείς να συγκεντρωθούμε στο αυριανό παιχνίδι. Εχουμε 11 πολύ καλούς ποδοσφαιριστές που θα παίξουν αύριο, πρέπει να τους σεβαστούμε. Για ότι άλλο θέλετε μπορούμε να μιλήσουμε αύριο μετά το ματς και αν έχουμε πετύχει το στόχο μας«.

Για το τι χρειάζεται η ομάδα για την πρόκριση: «Καταρχήν, το πρώτο πράγμα που θα ήθελα σε σχέση με το πρώτο ματς, είναι να είμαστε σε όλο το ματς 11 εναντίον 11. Ετσι έχουμε περισσότερες πιθανότητες. Η Σπάρτακ είναι μια καλά οργανωμένη ομάδα. Θα ήθελα να έχουμε την καλή αμυντική λειτουργία και αν αμυνθούμε καλά για 90′ έχουμε τις πιθανότητες να περάσουμε. Αν σκοράρουμε και πιστεύω να ότι θα έχουμε έτσι κι αλλιώς 2-3 ευκαιρίες να το κάνουμε, τότε πιστεύω ότι μπορούμε να προκριθούμε».

Για το αν μπορεί η 11άδα που θα παρατάξει να χτυπήσει στην κόντρα τον αντίπαλο: «Δε μπορώ να μπω σε τακτικές λεπτομέρειες. Θέλω να δω μια πολύ καλή νοοτροπία από τους παίκτες. Αυτό είναι το πιο σημαντικό. Αν δούμε τους παίκτες να αμύνονται όλοι μαζί σωστά, για 90′ νομίζω ότι εμείς είμαστε αυτοί που έχουν τις περισσότερες πιθανότητες να περάσουμε«.

Για το μικρό μέγεθος του σταδίου και αν μπορεί να επηρεάσει την ομάδα του: «Όχι, δε νομίζω ότι το στάδιο θα παίξει ρόλο. Αν υπάρχει μια δυνατή ατμόσφαιρα είναι καλό για τους παίκτες και των δύο ομάδων«.

Για το αν θα χαρακτήριζε το παιχνίδι τελικό: «Φυσικά είναι ένας τελικός γιατί αν αποκλειστείς τελειώνει μια διοργάνωση. Φυσικά όμως θα το αντιμετωπίσουμε σαν όλα τα άλλα. Θα μπούμε μέσα για να κερδίσουμε«.

Για το αν αισθάνεται περισσότερη πίεση σε σχέση με τον επαναληπτικό κόντρα στην Λοκομοτίβα: «Είναι πολύ δύσκολο να συγκρίνουμε. Από τη μια πλευρά είναι οι παίκτες που συμμετείχαν σε αυτά και από την άλλη είναι οι παίκτες που συμμετέχουν σε αυτά τα παιχνίδια«.

Κώδικας: You are not allowed to view links. Register or Login
http://www.paokfc.gr/nea/20150805-me-sosti-nootropia-gia-tin-prokrisi/



Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Igor Tudor (Coach)
« Απάντηση #104 στις: Αυγούστου 06, 2015, 11:42:46 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
«Καλύτεροι στη συνέχεια»





Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ, Ιγκόρ Τούντορ, σε δηλώσεις του μετά την αναμέτρηση τόνισε πως η ομάδα παρά την πρόκριση έχει πολύ δουλειά ακόμα.

Αναλυτικά:

«Είμαι χαρούμενος που προκριθήκαμε, είμαστε καλύτερη ομάδα και το αποδείξαμε. Ήταν σημαντικό γιατί αποδείξαμε ότι είμαστε καλύτεροι και είδα και νέους παίκτες που βοήθησαν αλλά έχουμε πολύ δουλειά ακόμα. Θέλω η ομάδα να παίζει από την άμυνα, είδα τους παίκτες σε καλή φυσική κατάσταση αλλά θα είμαστε καλύτεροι στη συνέχεια». 

Ο προπονητής του Δικεφάλου αρχικά ρωτήθηκε για τις αποβολές στα παιχνίδια με την Σπαρτάκ λέγοντας τα εξής: «Δεν συμφωνώ ότι είναι πρόβλημα. Μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε. Δεν έχω και ακριβή άποψη για τον τρόπο που ήρθε η κάρτα, αλλά οι παίκτες αγωνίστηκαν με τέτοιο τρόπο που έδειξαν ότι ήθελαν τόσο πολύ την πρόκριση και γενικά δεν είδα ότι υπάρχει πρόβλημα για την ομάδα».


Για τον συνδυασμό Κοροβέση, Κωνσταντινίδη στο γκολ:
«Είμαι πολύ χαρούμενος που μέσα από την τακτική μας δουλειά δύο ακραίοι ποδοσφαιριστές συνεργάστηκαν και πέτυχαν το γκολ. Οι παίκτες μου έδειξαν σημαντικά πράγματα και για το μέλλον».

Για τι κερδίζει η ομάδα εκτός της πρόκρισης: «Ξέρετε ότι περιμένουμε κάποιους νέους ποδοσφαιριστές. Πρέπει να δουλέψουμε πολύ στο διάστημα που μεσολαβεί μέχρι το επόμενο παιχνίδι. Πρέπει να διορθώσουμε αρκετά, είδα πράγματα που δεν μου άρεσαν, αλλά είδα και πολύ καλή νοοτροπία, τους παίκτες να ακολουθούν τις εντολές μου. Νομίζω ότι έχουμε την δυνατότητα να βελτιώσουμε κι άλλο την ομάδα».

Για αυτά που τον ικανοποίησαν και τον δυσαρέστησαν: «Θα ήθελα να παίξουμε καλύτερα και περισσότερη προσωπικότητα και αυτοπεποίθηση όταν είμαστε σε πίεση και σίγουρα δεν θέλω να παίζω κάθε παιχνίδι με 10 παίκτες. Το πιο σημαντικό είναι ότι περάσαμε στην επόμενη φάση. Παρά το γεγονός ότι η πρόκριση όπως εξελίχθηκε δεν ήταν εύκολη υπόθεση, οι ποδοσφαιριστές μου έδειξαν ότι είναι καλύτεροι».

Για τα χαμένα γκολ και τις ευκαιρίες της ομάδας: «Το σημαντικό είναι να φτάνεις στις ευκαιρίες παίζοντας σωστά και αυτό εμείς το κάνουμε. Δεν μπορείς να κατηγορήσεις έναν ποδοσφαιριστή εάν χάνει τις ευκαιρίες, όπως έγινε με τον Μακ. Η δουλειά του προπονητή είναι να κάνει την ομάδα να παίζει σωστά και μετά να έρθουν οι παίκτες που μπορούν να σκοράρουν. Στη Γερμανία, ξέρετε, υπάρχουν προπονητές που προϋπολογίζουν τις θέσεις ανάλογα με την αποτελεσματικότητα των παικτών που έχουν και τα γκολ που μπορούν να πετύχουν, οπότε υπολογίζουν και την θέση που μπορούν να πάρουν.

Για το ενδεχόμενο να μπει ο ΠΑΟΚ στους ομίλους: «Φυσικά και είναι στόχος μας να μπούμε στους ομίλους. Θα πρέπει να είμαστε σε θέση όμως να ανταγωνιστούμε το υψηλό επίπεδο με τα παιχνίδια κάθε 3-4 μέρες και να έχουμε την ποιότητα των ποδοσφαιριστών να το κάνουμε. Γιατί εάν μπορούμε δεν υπάρχει λόγος.

Για τους παίκτες που θέλει: «Έχω την άποψή μου για πόσους παίκτες θέλουμε. Θα την πω όμως στον αθλητικό μας διευθυντή, που δουλεύει καλά και μέσα στις επόμενες ημέρες θα έχουμε κάνει τις κινήσεις μας».

Για την κλήρωση του Γιουρόπα Λιγκ: «Εάν μπορούσα θα διάλεγα μία ομάδα που θα μπορούσα να την περάσουμε».



"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Igor Tudor (Coach)
« Απάντηση #105 στις: Αυγούστου 07, 2015, 12:12:44 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος jim

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 42
    Τοποθεσία: Χαβουζα
  • 13299
    Μηνύματα
  • ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ
    • Προφίλ
Τα πας πολυ καλα.
Σκιστους και αλλο. 8)
Το "φαγητό" του κάθε αμπαλου ΠΑΟΚτση, οι ΑΡΔ και τα ραδιοφωνα!
 

Απ: Igor Tudor (Coach)
« Απάντηση #106 στις: Αυγούστου 07, 2015, 09:49:15 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Telis Stallone

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 53
  • 5761
    Μηνύματα
  • Λάτρης του μεγάλου λευκού καρχαρία...
    • Προφίλ
Προχωρα και γραψτους ολους στα π@παρια σου....
Ο κύριος " 25 εκατοστα". Πρωταγωνιστής αισθησιακών ελληνικών ταινιών
 

Απ: Igor Tudor (Coach)
« Απάντηση #107 στις: Αυγούστου 14, 2015, 11:25:42 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
Οξω ρεεεεεεεε   :grin1:


Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Igor Tudor (Coach)
« Απάντηση #108 στις: Αυγούστου 19, 2015, 08:19:52 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
"Νίκη δίχως να δεχτούμε γκολ"




Συγκεκριμένα ο Κροάτης είπε:

Για το ματς με την Μπρόντμπι: "Περιμένω ένα καλό παιχνίδι από εμάς, να δείξουμε ότι γινόμαστε καλύτεροι, ότι προοδεύουμε. Φυσικά περιμένω και ένα καλό αποτέλεσμα, που για εμάς είναι νίκη χωρίς να δεχθούμε γκολ. Ξέρουμε ότι η Μπρόντμπι είναι καλή ομάδα, πολύ οργανωμένη, αλλά όπως πάντα εμείς είμαστε συγκεντρωμένοι στο δικό μας παιχνίδι".

Για το αν πήρε κάποιο... μάθημα από το φιλικό με την Βέροια: "Δεν υπάρχει κάποια μάθημα. Δεν δίνω τόση μεγάλη σημασία σε τέτοια παιχνίδια. Εχουν χαρακτήρα προπόνησης, είναι ευκαιρία να δοκιμάσεις παίκτες και συστήματα, κάτι σαν μία προπόνηση, απλώς, πιο δυνατή. Είμαστε έτοιμοι και περιμένω να δω καλή νοοτροπία, όπως στα προηγούμενα ματς. Πρέπει να αμυνθούμε καλά και οι δέκα και από εκεί και πέρα θα έχουμε τις ευκαιρίες για να πετύχουμε το γκολ που χρειάζεται".

Για το γεγονός ότι απέβαλλε τον Μυστακίδη πριν την λήξη του φιλικού με την Βέροια και τους νεοαποκτηθέντες που υπολογίζει για τον αγώνα με την Μπρόντμπι: "Εχει να κάνει με τον σεβασμό στην ομάδα και τον εγωισμό, δεν μου αρέσει να βλέπω τέτοια πράγματα, ειδικά, από τους νεαρούς. Από εκεί και πέρα, είμαι ικανοποιημένος που έχουμε νέους παίκτες κοντά μας. Δυστυχώς, οι περισσότεροι απ' αυτούς δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής. Από την Κυριακή και μετά στο πρωτάθλημα θα είναι όλοι στην διάθεσή μας. Φυσικά, έχοντας πέντε-έξι νέους παίκτες πρέπει να αρχίσεις από την αρχή, γιατί πρέπει να προσαρμοστούν σε αυτά που ζητάμε".

Για την ενδεκάδα του ΠΑΟΚ αλλά και αν μπορεί να υπολογίζεται ο Αθανασιάδης: "Ο Κλάους δεν είναι έτοιμος να βοηθήσει αυτή την στιγμή. Εχω 11 παίκτες στο μυαλό μου για αύριο. Ξέρω ποιοι είναι έτοιμοι και ποιοι δεν μπορούν να αγωνιστούν 90 λεπτά. Εχω ξεκάθαρη ιδέα για το ποιοι θα παίξουν στο αυριανό παιχνίδι".

Για την πίστη του στο υπάρχον ρόστερ: "Σαφώς και θα προτιμούσα να έχω όλους τους νέους παίκτες στη διάθεσή μου. Πιστεύω πραγματικά ότι είμαστε αρκετά καλοί για να περάσουμε στους ομίλους. Εχω εμπιστοσύνη στους ποδοσφαιριστές που έχω και θα πάμε στο παιχνίδι όπως είμαστε".

Για το αν θεωρεί την Μπρόντμπι εύκολο αντίπαλο: "Δεν θα συμφωνούσα ότι είναι εύκολο το έργο μας. Είναι δύσκολο να  συγκρίνεις την Μπρόντμπι με την Σπαρτάκ πριν την αντιμετωπίσεις. Εχω δει την Μπρόντμπι σε 2-3 παιχνίδια. Είναι καλά οργανωμένη ομάδα με καλούς παίκτες και παίζει 4-3-3. Αλλάζει κάποια πράγματα όταν επιτίθεται. Εμείς όπως πάντα, όμως, κοιτάζουμε το παιχνίδι μας. Θα πρέπει να κυριαρχήσουμε στο γήπεδο, να είμαστε καλοί αμυντικά και να έχουμε την νοοτροπία που είχαμε και στα προηγούμενα ματς".
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Igor Tudor (Coach)
« Απάντηση #109 στις: Αυγούστου 20, 2015, 11:31:17 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
"Θέλω πάντα να βλέπω τελειότητα"



Απόλυτα ικανοποιημένος από την εξέλιξη του αγώνα με την Μπρόντμπι ο Τούντορ εξήγησε γιατί ο ΠΑΟΚ χρειάζεται 15-16 ισάξιους παίκτες για να προχωρήσει όπως πρέπει, ενώ σχολίασε και την εκτέλεση πέναλτι από τον Κάτσε.

“Δεν το περίμενα αυτό το σκορ. Πλέον έχουμε σχεδόν τελειώσει με την πρόκριση. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, είδα πολύ σωστή νοοτροπία και αυτά που δουλέψαμε στην προπόνηση.Είναι σημαντικό για εμάς να έχουμε πολλούς καλούς παίκτες. Εντεκα δεν φθάνουν, χρειάζεσαι τουλάχιστον 15 -16 για να κάνεις και οικονομία δυνάμεων. Βέβαια είναι δύσκολο να τους ενσωματώσεις, όχι τόσο στο σύστημα, όσο στην φιλοσοφία του παιχνιδιού. Μου αρέσει η ακρίβεια στο παιχνίδι μας, αλλά σύμφωνα με αυτό που έχω εγώ στο μυαλό μου”.

Ρωτήθηκε εάν φοβάται ότι η σημερινή ευρεία νίκη θα αποπροσανατολίσει τους παίκτες του: “Δεν θεωρώ ότι θα έχουμε προβλήματα, εάν έχουμε την νοοτροπία που πρέπει. Στο ποδόσφαιρο, η μία νίκη φέρνει την άλλη. Δεν νομίζω ότι θα έχουμε προβλήματα προσαρμογής την Κυριακή”.

Για την εφαρμογή του 3-5-2: ”Είναι κάτι το οποίο θα το ξαναδείτε. Αυτό το σύστημα μας βοηθάει βάσει των παικτών που έχουμε. Τα “φτερά” είναι πολύ σημαντικά σε αυτόν τον σχηματισμό. Τώρα με τον Λέοβατς, τον Γκάρι και τον Κωνσταντινίδη, θα έχουμε περισσότερες λύσρις γιατί δεν είνια εύκολο για 90 λεπτά κάποιος να πηγαίνει πάνω κάτω. Είναι κάτι που χρειάζεται αν θέλουμε να παίξουμε το ποδόσφαιρο που θέλουμε”.

Για τις αφιερώσεις που έκανε στα γκολ του ΠΑΟΚ και το γεγονός ότι εκτέλεσε το πέναλτι ο Κάτσε: “Ηταν η οικογένειά μου στην κερκίδα και τα αφιέρωνα σε εκείνους. Οσον αφορά το πέναλτι αυτό το είδατε πρώτη και τελευταία φορά, κάποιος που δεν είναι στη λίστα να χτυπάει πέναλτι. Πρώτος είναι ο Πέλκας, δεύτερος ο Ροντρίγκες και τρίτος ο Μακ. Οι δύο είχαν αποχωρήσει και δεν το εκτέλεσε ο τρίτος από τη λίστα. Δεν θα το δείτε αυτό άλλη φορά. Δεν έχει σημασία πόσο είναι το σκορ, είναι πολύ σημαντικό την ευθύνη του πέναλτι να την παίρνει αυτός που τα εκτελεί καλύτερα και όχι ο καλύτερος παίκτης του αγώνα εκείνη την στιγμή. Αυτό το κρίνουμε εμείς στις προπονήσεις”.

Κατέληξε λέγοντας: “Είδα πολλά πράγματα που χρίζουν βλετίωσης. Είμαι τέτοιος άνθρωπος που σκέφτομαι πως θα γίνουμε καλύτεροι. Θα τα συζητήσουμε στα αποδυτήρια. Πάντα έχω στο μυαλό μου τι έπρεπε να γίνει και τι έγινε και πάντα θέλω να βλέπω τελειότητα”.


Τα πας πολυ καλα Μιστερ! smilepaok
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!