11. Robert Mak

Αποστολέας Θέμα: 11. Robert Mak  (Αναγνώστηκε 36268 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

11. Robert Mak
« στις: Ιουλίου 20, 2014, 04:50:37 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Παίκτης του ΠΑΟΚ ο Ρόμπερτ Μακ




Η ΠΑΕ ΠΑΟΚ ανακοινώνει την απόκτηση του Ρόμπερτ Μακ από τη Νυρεμβέργη. Ο 23χρονος διεθνής Σλοβάκος ποδοσφαιριστής υπέγραψε τριετές συμβόλαιο συνεργασίας.

O Μακ γεννήθηκε στις 08.03.1991 στη Μπρατισλάβα της Σλοβακίας, ωστόσο έμαθε τα βασικά του ποδοσφαίρου στην Αγγλία και έφτιαξε το όνομά του στη Γερμανία. Συγκεκριμένα σε ηλικία 15 ετών, το 2006 εντάχθηκε στις ακαδημίες της Μάντσεστερ Σίτι. Το 2008 υπέγραψε επαγγελματικό συμβόλαιο και αγωνίστηκε με τη δεύτερη ομάδα της Σίτι.

Η αγγλική περιπέτεια έλαβε τέλος πριν ο Μακ προωθηθεί στην Πρέμιερ Λιγκ. Πήγε κατευθείαν στη Μπουντεσλίγκα με τη Νυρεμβέργη το 2010 να του προσφέρει την ευκαιρία της συμμετοχής σε ένα κορυφαίο πρωτάθλημα. Ο Μακ άρχισε να λαμβάνει χρόνο συμμετοχής από την αρχή κι έκλεισε την πρώτη του σεζόν στη Γερμανία με 22 συμμετοχές και σταδιακά καθιερώθηκε ως μια από τις πλέον αξιόπιστες λύσεις της Νυρεμβέργης στο δεξί άκρο της επίθεσης.


Παράλληλα, ο νεαρός Σλοβάκος – που έχει αναδειχτεί δύο φορές καλύτερος νέος παίκτης στην πατρίδα του – φόρεσε και τη φανέλα της εθνικής Σλοβακίας. Πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στις 06.02.2013 σε φιλικό αγώνα με το Βέλγιο περνώντας στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή στη θέση του Μίροσλαβ Στοχ! Συνολικά με την Εθνική Σλοβακίας μετρά δέκα συμμετοχές και δύο γκολ. Ο Σλοβάκος ποδοσφαιριστής παντρεύτηκε τον Μάιο και μέσα στον επόμενο μήνα περιμένει το πρώτο του παιδί.

Κώδικας: You are not allowed to view links. Register or Login
http://www.paokfc.gr/wp-content/uploads/2014/07/VER_9246.jpg
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Robert Mak
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 20, 2014, 05:05:02 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
Welcome to PAOK  paokara paokara
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Robert Mak
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 20, 2014, 08:51:38 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ


Για την απόφασή του να φύγει σε μικρή ηλικία από τη χώρα του για να παίξει στην Μάντσεστερ Σίτι: "Ήμουν 15 χρονών όταν πήγα στην Μάντσετερ Σίτι. Στην Σλοβακία δεν υπάρχουν τοσο καλές συνθήκες για έναν παίκτη. Μου δόθηκε η ευκαιρία να πάω στην Αγγλία, ήμουν πολύ νέος, ήθελα να μάθω ποδόσφαιρο, έτσι αποφάσισα να πάω εκεί. Ήταν μια πολύ καλή εμπειρία για εμένα. Έμαθα πολλά από το αγγλικό ποδόσφαιρο. Η ακαδημία εκεί ήταν πολύ καλή, όπως και οι συνθήκες δουλειάς. Έτσι, άρχισα την καριέρα μου."

Για το τι κέρδισε ποδοσφαιρικά από τη θητεία του εκεί: "Στην Μάντσεστερ Σίτι έφτασα μέχρι την Κ21 και πήγα στη Νυρεμβέργη επειδή ήθελα να παίξω επαγγελματικό ποδόσφαιρο. Η Μπουντεσλίγκα είναι ένα πολύ δυνατό πρωτάθλημα. Ήταν ένα μεγάλο βήμα για εμένα, γιατί μέχρι τότε αγωνιζόμουν με την δεύτερη ομάδα της Μάντσεστερ Σίτι και στη Νυρεμβέργη μπήκα κατευθείαν στην πρώτη ομάδα, έπαιζα σε μεγάλα γήπεδα με πολύ κόσμο. Έπρεπε να μάθω τα νέα δεδομένα σε μία χρονιά. Μετά συνήθισα, αλλά το θετικό ήταν πως ήμουν έτοιμος γιατί είχα την κατάλληλη προετοιμασία από την Αγγλία. Μόλις πήγα στη Νυρεμβέργη ένιωσα πολύ ωραία, γιατί όλα ήταν σε υψηλό επίπεδο."

Για τη μεταγραφή του στον ΠΑΟΚ: "Έπαιξα τέσσερα χρόνια στη Νυρεμβέργη στην Μπουντεσλίγκα, αλλά την περασμένη σεζόν η ομάδα υποβιβάστηκε και ήθελα να παίξω σε υψηλότερο επίπεδο. Ήθελα να παίξω σε μία ομάδα που διεκδικεί το πρωτάθλημα, παίζει στο Τσάμπιονς Λιγκ ή το Γιουρόπα Λιγκ. Στη Νυρεμβέργη πάντα πολεμούσαμε για τη σωτηρία. Αυτός ήταν ο βασικός λόγος που ήρθα στον ΠΑΟΚ. Για να κατακτήσω τίτλους."



 
Για τον τρόπο που αγωνίζεται και για το γεγονός πως στο ντεμπούτο του στην Εθνική Σλοβακίας αντικατέστησε τον Μίροσλαβ Στοχ: "Είναι λάθος να με συγκρίνετε με τον Στοχ. Είμαστε εντελώς διαφορετικοί. Ο Στοχ είναι ένας πολύ καλός παίκτης που τα πήγε πολύ καλά στον ΠΑΟΚ. Μίλησα μαζί του για τον ΠΑΟΚ και μου είπε ότι είναι μία πολύ καλή ομάδα με καλές συνθήκες εργασίας και όλα γύρω από το ποδόσφαιρο είναι όμορφα. Παίζουμε στην ίδια θέση, έχουμε το ίδιο στυλ, γιατί αγωνιζόμαστε στα άκρα και προσπαθούμε να πετυχαίνουμε γκολ. Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση, αλλά εγώ θα προσπαθήσω να δώσω τον καλύτερο μου εαυτό για να βοηθήσω τον ΠΑΟΚ. Θα προσπαθήσω να παίξω καλύτερα από τον Στοχ, όταν αυτό θα είναι εφικτό, και να κερδίσω πολλά παιχνίδια."

Για τους στόχους του στην πρώτη του χρονιά με τον ΠΑΟΚ: "Θέλω να παίξω όσα περισσότερα παιχνίδια μπορώ και να βοηθάω την ομάδα να μην χάνει, αλλά να κερδίζει, αλλά και να τη βοηθήσω να μπει στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Θέλω να πετύχω γκολ και να είμαστε νικητές. Αυτό είναι το πιο σημαντικό."

Για το αν του αρέσει να σκοράρει ή να δίνει ασίστ: "Είναι δύσκολο να πεις. Φυσικά, όταν σκοράρεις ένα γκολ είναι κάτι πολύ ωραίο, αλλά το πιο σημαντικό είναι να κερδίζει η ομάδα. Αν συμβεί αυτό, τότε μπορείς να πανηγυρίσεις αν πέτυχες γκολ ή αν έδωσες ασίστ. Το γκολ είναι καλύτερο από την ασίστ, αλλά όταν η ομάδα κερδίζει είναι όλα καλά."

Για το αγωνιστικό του προφίλ: "Συνήθως παίζω στο δεξί άκρο, αλλά στα τελευταία ματς τόσο της Νυρεμβέργης όσο και με την Εθνική παίζω και ως δεκάρι. Αυτή ήταν η θέση μου όταν ήμουν μικρός. Δεν έχω πρόβλημα είτε παίξω δεξιά, είτε στο κέντρο, είτε αριστερά. Μου αρέσει να παίζω στο ένας εναντίον ενός, να κερδίζω τους αμυντικούς, να γεμίζω από τα άκρα, αλλά και να σκοράρω".
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Robert Mak
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 20, 2014, 09:43:32 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος nikolasf4

  • Public Relations
  • ******
  • Ηλικία: 59
    Τοποθεσία: Πετρούπολη Χαβούζας
  • 6358
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Καλώς ήλθες .... Σιδερένιος και αποτελεσματικός!!!!! ;)

MAC-10
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 20, 2014, 10:23:13 μμ από nikolasf4 »
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ (Pablo Gabriel García Pérez)
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η παρανομία γίνεται καθήκον
"Πάρτε το χαμπάρι, οι εφιάλτες σας μόλις ξεκίνησαν...»
ΘΥΡΑ 4
 

Απ: Robert Mak
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 22, 2014, 05:03:42 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
«Ο Αναστασιάδης ήθελε τον Μακ»

Στο φιλικό με την Βαλβάικ που θα γίνει το βράδυ της Τετάρτης, ο Ρόμπερτ Μάκ αναμένεται να κάνει το ντεμπούτο του, με την φανέλα του ΠΑΟΚ.

Ο Σλοβάκος έχει υπογράψει τριετές συμβόλαιο, δείχνει πολύ καλά στοιχεία στις προπονήσεις και μένει να τον δούμε, σε δράση και σε φιλικό παιχνίδι. Ο εκπρόσωπος του Ρόμπερτ Μάκ, σε δηλώσεις του σε Σλοβακικό μέσο ενημέρωσης, υποστήριξε πως ο Αναστασιάδης ήθελε πολύ τον Μακ στον ΠΑΟΚ. Και ένας από τους βασικούς λόγους, που έφεραν αυτόν τον ποδοσφαιρικό «γάμο» είναι ο τεχνικός του ΠΑΟΚ.

Μάλιστα ο εκπρόσωπος του Μακ είπε μεταξύ των άλλων: «Ο ΠΑΟΚ είναι μια ομάδα που καλύπτει τις φιλοδοξίες του Ρόμπερτ. Πάντα λαχταρούσε να αγωνιστεί σε μια κορυφαία ομάδα που συμμετέχει τακτικά στα ευρωπαϊκά κύπελλα. Ήταν πολύ σημαντικό το γεγονός ότι ο Άγγελος Αναστασιάδης ήθελε τον Ρόμπερτ. Επέστρεψε στον ΠΑΟΚ μετά από 10 χρόνια και κατά το παρελθόν είχε πετύχει πολλά στην ομάδα. Υπό την ηγεσία του, ο ΠΑΟΚ πέτυχε τις τελευταίες του διακρίσεις».

Αναφορικά για το ενδιαφέρον που έδειξε η Λέγκια Βαρσοβίας ο εκπρόσωπος του Μακ, είπε: «Έκανε μια πολύ σοβαρή πρόταση αλλά ο Ρόμπερτ επέλεξε τον ΠΑΟΚ».

coppa.gr
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Robert Mak
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 23, 2014, 04:05:52 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος jim

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 42
    Τοποθεσία: Χαβουζα
  • 13299
    Μηνύματα
  • ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ
    • Προφίλ
Στοχ μπορει να μην ειναι αλλα το τοπι το ξερει καλα παιδια.
Για Ελλαδα ο Μακ ειναι σουπερ και θα το δειξει

ΚΑΝΩ COME BACK ME ROBERT MAK!!!   smilepaok smilepaok
Το "φαγητό" του κάθε αμπαλου ΠΑΟΚτση, οι ΑΡΔ και τα ραδιοφωνα!
 

Απ: Robert Mak
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 23, 2014, 04:11:04 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Real

  • Jr. Member
  • **
  • 67
    Μηνύματα
  • the ultimate paokforum
    • Προφίλ
Θα κάτσει πάγκο ο Στοχ,  στην εθνική του, εδώ θα είμαστε.
 

Απ: Robert Mak
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 23, 2014, 04:36:47 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Ντεμπούτο Μακ απέναντι σε Βααλβάικ

Έξω από το Άρνεμ στις 20:00  το τέταρτο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους.
 
Το προτελευταίο φιλικό παιχνίδι στην Ολλανδία δίνει σήμερα το βράδυ ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζοντας την Βααλβάικ. Ένα παιχνίδι που θα διεξαχθεί έξω από το Άρνεμ εκεί που ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε απέναντι στην ουκρανική ομάδα. Σημείο αναφοράς στο σημερινό φιλικό είναι η παρουσία του Μακ.
 
Ο Σλοβάκος που και χθες προπονήθηκε με την ομάδα, δείχνει πανέτοιμος από φυσική κατάσταση και έτσι ο Αναστασιάδης θέλει να τον δει αγωνιζόμενο σε ένα φιλικό. Δεν αποκλείεται, μάλιστα, να δούμε να παίζει έστω και για λίγα λεπτά και ο Περέιρα, αφού χθες πήρε μέρος στο οικογενειακό διπλό και μάλιστα σκόραρε. Ο Αναστασιάδης δεν προτίθεται να αλλάξει τακτική και έτσι θα χρησιμοποιήσει και πάλι δυο ενδεκάδες.
 
Μένει να φανεί αν επιλέξει και πάλι στο πρώτο μέρος να παρατάξει τους παίκτες που υπολογίζονται και στο δεύτερο μέρος τους πιτσιρικάδες, που σύντομα θα μάθουν τις αποφάσεις του Αναστασιάδη για το μέλλον τους και αν θα δοθούν δανεικοί. Το παιχνίδι θα καλύψει το συνδρομητικό κανάλι του ΟΤΕ που πήρε τα δικαιώματα και του αγώνα με την Νάπολι (2 Αυγούστου), αλλά και με την ΚΠΡ (9 Αυγούστου) στο Λονδίνο. Σήμερα δε θα αγωνιστούν οι τέσσερις διεθνείς, αλλά και ο Ρατς αφού έχει διάταση στον δικέφαλο και ακολουθεί θεραπεία.

metrosport.gr

Θα πάρουμε γεύση δηλαδή σήμερα... :)
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Robert Mak
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 23, 2014, 04:41:24 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος jim

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 42
    Τοποθεσία: Χαβουζα
  • 13299
    Μηνύματα
  • ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ
    • Προφίλ
Προλαβαινει παστελι δηλαδη  smilepaok smilepaok
Το "φαγητό" του κάθε αμπαλου ΠΑΟΚτση, οι ΑΡΔ και τα ραδιοφωνα!
 

Απ: Robert Mak
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 23, 2014, 04:54:14 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
Και λουκουμακι να είναι, δεν με χαλαει  ::)
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!