16. Christian Noboa

Αποστολέας Θέμα: 16. Christian Noboa  (Αναγνώστηκε 10383 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

16. Christian Noboa
« στις: Ιανουαρίου 09, 2015, 06:05:19 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Στον ΠΑΟΚ ο Νομπόα!






Η ΠΑΕ ΠΑΟΚ ανακοινώνει την απόκτηση του Κριστιάν Νομπόα, ο οποίος υπέγραψε σήμερα το συμβόλαιό του που έχει ισχύ ως τις 30/6/2017!

O Κριστιάν Νομπόα γεννήθηκε στις 09.04.1985 στο Γκουαγιακίλ του Εκουαδόρ και ξεκίνησε την ενασχόλησή του με το ποδόσφαιρο στην ηλικία των οκτώ ετών στις ακαδημίες της Φιλαμπλάνκο κι έπειτα σ’ εκείνες της Ελ Νασιονάλ πριν τον αποκτήσει η Εμελεκ σε ηλικία 16 ετών.

Το ντεμπούτο του στην πρώτη κατηγορία ήρθε στις 22.02.004 στη νίκη της Εμελεκ επί της Ελ Νασιονάλ. Παρά το μικρό της ηλικίας του ο Νομπόα καθιερώθηκε άμεσα στην 11άδα από τον Νέστορ Κραβιότο χάρη στο μυαλωμένο και γεμάτο ουσία παιχνίδι του που πολύ γρήγορα τον κατάστησε έναν από τους ηγέτες της ομάδας. Στην πρώτη του επαγγελματική σεζόν ο Νομπόα έφτασε τις 25 συμμετοχές, ενώ σημείωσε και τρία γκολ, ενώ στην καριέρα του εκεί συμπλήρωσε 89 συμμετοχές και 8 γκολ.

Με την κλήση του στην Εθνική Εκουαδόρ, το 2007 ήρθε και η μεταγραφή του στην Ευρώπη. Ο Κουρμπάν Μπερντίγιεφ της Ρούμπιν Καζάν ταξίδεψε μέχρι την Ισπανία για να τον συναντήσει και να τον πείσει να μεταγραφή στην άσημη τότε ρώσικη ομάδα και τα κατάφερε. Ο Νομπόα απέρριψε προτάσεις από Κολομβία, Βέλγιο και Πορτογαλία και ετοίμασε βαλίτσες για το παγωμένο Καζάν.
Παρά τις δύσκολες συνθήκες προσαρμογής, ο 29χρονος μέσος καθιερώθηκε άμεσα στην 11άδα και έγινε ο κινητήριος μοχλός της Ρούμπιν που κατέκτησε δύο συνεχόμενα πρωταθλήματα (2008, 2009). Χαρακτηριστικό της αποδοχής του είναι πως έγινε ο πρώτος ξένος στην ιστορία του συλλόγου που φόρεσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού.

Στη Ρωσία ο Νομπόα κατόπιν προτροπής του Μπερντίγιεφ προσάρμοσε το παιχνίδι του στο ευρωπαϊκό στυλ δίνοντας μεγαλύτερη βαρύτητα και στο ανασταλτικό κομμάτι κι έγινε ένας ολοκληρωμένος box to box μέσος με την ικανότητα να διαβάζει το παιχνίδι, να ορίζει το ρυθμό ελέγχοντας την κυκλοφορία της μπάλας, να πατάει περιοχή και όταν έχει την ευκαιρία να τελειώνει τις φάσεις με όπλο το πολύ καλό σουτ του. Το σημαντικότερο γκολ του, πάντως, ήρθε από το σημείο του πέναλτι και χάρισε στη Ρούμπιν τη νίκη επί της Μπαρτσελόνα του αγαπημένου του Τσάβι. Συνολικά μέτρησε σε όλες τις διοργανώσεις 140 συμμετοχές, με 27 γκολ και 14 ασίστ με τη φανέλα της Ρούμπιν, δυο εκ των οποίων τις σημείωσε εναντίον του ΠΑΟΚ για το Europa League (2-2 στο Καζάν, 1-1 Τούμπα).

Το 2012 κι αφού η Ρούμπιν είχε απορρίψει προτάσεις από κορυφαίες ευρωπαϊκές ομάδες όπως η Ντόρτμουντ και η Νάπολι για την μεταγραφή του, η Ντιναμό Μόσχας πλήρωσε 8 εκατ. ευρώ για να τον πάρει στη Μόσχα, όπου επίσης, ήταν βασικός κι αναντικατάστατος και παρέμεινε μέχρι τώρα οπότε ολοκληρώθηκε το συμβόλαιό του, μετρώντας 92 συμμετοχές, 12 γκολ και 11 ασίστ.

Παράλληλα, μετράει ήδη 48 συμμετοχές και 3 γκολ με τη φανέλα της Εθνικής Εκουαδόρ, με την οποία συμμετείχε και στο πρόσφατο Μουντιάλ της Βραζιλίας.
Ο Κριστιάν Νομπόα, γιος της Σόνιας και του Φερνάντο, έχει δύο αδέρφια, τον Ρομπέρτο και τον Νταβίν που επίσης ασχολείται με το ποδόσφαιρο και παίζει στην Εμελεκ. Είναι παντρεμένος με την Ολια Ρομάνοβα και έχει δύο παιδιά, τον Κρίστοφερ και τον Λούκας




«Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλον τον κόσμο που συμμετείχε σε αυτήν τη μεταγραφή. Νιώθω πάρα πολύ καλά που είμαι εδώ. Είμαι χαρούμενος και στόχος μου είναι να χαρώ το ποδόσφαιρο και να περάσω όσο καλύτερα γίνεται», ήταν τα πρώτα του λόγια και συνέχισε…

«Μίλησα με τον Νάτχο. Μου είπε τα καλύτερα για την ομάδα και τον κόσμο που είναι πάντα δίπλα μας, όπως και για την πόλη που είναι μαγική. Οπότε ήταν δεδομένο για εμένα ότι θα έρθω εδώ».

Ο Ομπόα αναφέρθηκε στην επιλογή της πρότασης του ΠΑΟΚ:

«Εδώ και δέκα μέρες ξέρω για το ενδιαφέρον του ΠΑΟΚ. Μου άρεσε σαν προοπτική. Έπρεπε να κάτσω να σκεφτώ όλες τις επιλογές που είχα. Ένας πολύ μεγάλος λόγος που με έκανε να έρθω στον ΠΑΟΚ είναι η πρώτη θέση για φέτος, αλλά και τα επόμενα χρόνια. Συνεπώς αποφάσισα να έρθω στην ομάδα για την βοηθήσω και να βοηθηθώ κι εγώ»

«Ήρθα για να βοηθήσω την ομάδα και να τα δώσω όλα για αυτή, Θέλω να δώσω το 100% σε όσα παιχνίδια της ομάδας κι αν συμμετάσχω», υποστήριξε και κατέληξε αναφερόμενος στον στόχο του με την νέα του ομάδα:

«Ο μεγάλος μου στόχος είναι να κατακτήσω με τον ΠΑΟΚ ένα πρωτάθλημα. Αυτός είναι ο μεγάλος μας στόχος, εκεί θα δώσουμε βαρύτητα κι ελπίζω να τα καταφέρουμε».


Κώδικας: You are not allowed to view links. Register or Login
http://www.paokfc.gr/uncategorized/20150109-ston-paok-o-noboa/
Εικόνες από την παρουσίαση
Κώδικας: You are not allowed to view links. Register or Login
http://www.paokforum.gr/index.php?action=gallery;cat=238
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: 16. Christian Noboa
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 09, 2015, 06:12:45 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ



Καλώς ήρθες στην μεγαλύτερη ομάδα! smilepaok
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: 16. Christian Noboa
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 09, 2015, 06:20:53 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
Αιντε παικτουρα μου να σηκωσουμε !!!  smilepaok smilepaok
Καλως ηρθες!
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: 16. Christian Noboa
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 09, 2015, 06:25:31 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος nikolasf4

  • Public Relations
  • ******
  • Ηλικία: 59
    Τοποθεσία: Πετρούπολη Χαβούζας
  • 6358
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Τέτοια μπαλαδόφατσα περίμενα!!!!!! VIAVA L'EQUADOOOR!!!!! musicrocker musicrocker musicrocker musicrocker musicrocker musicrocker musicrocker
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ (Pablo Gabriel García Pérez)
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η παρανομία γίνεται καθήκον
"Πάρτε το χαμπάρι, οι εφιάλτες σας μόλις ξεκίνησαν...»
ΘΥΡΑ 4
 

Απ: 16. Christian Noboa
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 09, 2015, 06:49:51 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Telis Stallone

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 53
  • 5761
    Μηνύματα
  • Λάτρης του μεγάλου λευκού καρχαρία...
    • Προφίλ
Καλως ηρθες παικταρα μου....

 paokflag paokflag paokflag
Ο κύριος " 25 εκατοστα". Πρωταγωνιστής αισθησιακών ελληνικών ταινιών
 

Απ: 16. Christian Noboa
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 09, 2015, 07:45:24 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος jim

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 42
    Τοποθεσία: Χαβουζα
  • 13299
    Μηνύματα
  • ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ
    • Προφίλ
Τέτοιοι παικτες χρειαζονται!

Καλως ηρθες στην ΠΑΟΚΑΡΑ Ινδιανε!  paokara paokara
Το "φαγητό" του κάθε αμπαλου ΠΑΟΚτση, οι ΑΡΔ και τα ραδιοφωνα!
 

Απ: 16. Christian Noboa
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 09, 2015, 10:40:01 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Billysm-4

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: ΝΕΑΠΟΛΗ
  • 8282
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Πολυ καλη μεταγραφη, ευχομαι να αποδοσει αμεσα τα μεγιστα!

Καλως ηρθες ρε παιχτρονι! pano
ΠΑΟΚ- ΘΡΗΣΚΕΙΑ- ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Γ@ΜΙΕΤΑΙ Η ΑΙΛΑΔΑ ΚΑΤΩ ΑΠ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!


 

Απ: 16. Christian Noboa
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 12:25:05 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
"Θηρίο" ο Νομπόα

Σε πολύ καλή κατάσταση βρίσκεται η υγεία του Κριστιάν Νομπόα, με βάση τα όσα "έδειξαν" οι εξετάσεις στις οποίες υποβλήθηκε ο άσος από το Εκουαδόρ, λίγες ώρες πριν υπογράψει το συμβόλαιό του με τον ΠΑΟΚ.

Το νέο μεγάλο μεταγραφικό απόκτημα του "Δικεφάλου" σε συζητήσεις που είχε με τους ανθρώπους της νέας του ομάδας του, πέρασε το μήνυμα πως σε περίπου δέκα ημέρες θα είναι σε θέση να συμπεριληφθεί στα πλάνα του Άγγελου Αναστασιάδη για τα παιχνίδια που ακολουθούν.


Παίζει με Παναιτωλικό

Με άλλα λόγια; Ο Κριστιάν Νομπόα αναμένεται να είναι έτοιμος για τον εντός έδρας αγώνα με τον Παναιτωλικό στις 31 Ιανουαρίου! Πέρα, δηλαδή, από το αυριανό παιχνίδι με τον Αστέρα Τρίπολης, ο Νομπόα δεν θα μπορέσει να δώσει το παρών στα ματς με Καλλονή στην Μυτιλήνη και Πλατανιά στην Τούμπα. Το επόμενο παιχνίδι του ΠΑΟΚ μετά από αυτά τα δύο θα είναι σε δύο εβδομάδες, αφού μεσολαβεί... το ρεπό με τη Νίκη Βόλου, η οποία έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.

Σε αυτό το διάστημα ο Νομπόα θα έχει την δυνατότητα να προπονηθεί μαζί με την υπόλοιπη ομάδα, να "βρει" τους συμπαίκτες του και να είναι έτοιμος για το παιχνίδι με την ομάδα του Αγρινίου στα τέλη του μήνα...

sport24.gr

Εντάξει μια χαρά είναι , ένα 10ήμερο και θα κάνει παπάδες. Σίγα το πρωτάθλημα του κ@λου!
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: 16. Christian Noboa
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 11:35:16 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
Μηπως να τον παιρναμε αποστολη την Τεταρτη?
Ας ειναι και με μισο ποδι που λέει ο λογος, μια χαρα θα ειναι! :-\
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: 16. Christian Noboa
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 11, 2015, 12:02:22 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Kat6

  • Platinum member
  • ******
  • 3763
    Μηνύματα
  • Kataramenos μια ζωή
    • Προφίλ
Γκαντεμης. :grin1:
ΠΑΟΚ και στα δύσκολα.