Vladan Ivic (Coach)

Αποστολέας Θέμα: Vladan Ivic (Coach)  (Αναγνώστηκε 41703 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Απ: Vladan Ivic (Coach)
« Απάντηση #270 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2016, 04:12:21 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος jim

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 42
    Τοποθεσία: Χαβουζα
  • 13299
    Μηνύματα
  • ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ
    • Προφίλ
Μενει πλεον να αξιοποιηθουν σωστα οι παικτες.
Πιστευω πως θα γινει αυτο μεσα στην χρονια οπως και σωστη διαχειριση.
Το "φαγητό" του κάθε αμπαλου ΠΑΟΚτση, οι ΑΡΔ και τα ραδιοφωνα!
 

Απ: Vladan Ivic (Coach)
« Απάντηση #271 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 11:13:50 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
"Θα είναι ένα δύσκολο πρωτάθλημα"



Αναλυτικά όσα είπε στη κάμερα της Nova:

«Θέλω να δω ένα πιο ενδιαφέρον πρωτάθλημα, πιο ανταγωνιστικό και ποιοτικό και αυτό θέλει ο κόσμος. Δεν νομίζω ότι υπάρχει φαβορί για τον τίτλο. Υπάρχουν ομάδες που έχουν ένα προβάδισμα, στόχους ψηλούς όπως είμαστε και εμείς αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα είναι ένα ανταγωνιστικό πρωτάθλημα».

Για το αν το πρωτάθλημα θα είναι πολλών ταχυτήτων: «Στο παρελθόν έτσι ήταν τα πράγματα. Υπήρχαν ομάδες που πάλευαν για την 2η ως την 4η θέση, φέτος όμως υπάρχει ανταγωνισμός για τον τίτλο. Υπάρχουν ομάδες που θα παλέψουν για την παραμονή και κάποιες να πάρουν μια θέση στα πλέι οφ. Πιστεύω ότι θα υπάρχουν περισσότερες ομάδες που θα παλέψουν για κάτι καλύτερο».

Για τον στόχο του ΠΑΟΚ: «Εμείς θέλουμε να κάνουμε το καλύτερο σε κάθε παιχνίδι. Εμείς θέλουμε να κερδίζουμε τον κάθε αγώνα και αυτό είπα και στους παίκτες μου».

Για το τι άλλαξε ο ΠΑΟΚ φέτος: «Εχουν αλλάξει πολλά πρόσωπα, κάναμε καλές και πολλές μεταγραφές. Το επίπεδο της ομάδας έχει ανέβει και πρέπει να το αποδείξουμε. Εμείς σε κάθε ματς θα παλεύουμε για τη νίκη. Φυσικά πάντα υπάρχει και ο αντίπαλος. Να κάνουμε κάτι παραπάνω από πέρσι. Να έχουμε μια καλή απόδοση και φυσικά σημαντικό είναι να ευχαριστήσουμε τον κόσμο».

Για το πώς αισθάνεται στον ΠΑΟΚ μετά από τέσσερις μήνες ως πρώτος προπονητής: «Σίγουρα οι ευθύνες είναι μεγάλες αλλά είναι κομμάτι της δουλειάς μου. Ξέρω, καταλαβαίνω ότι οι ευθύνες είναι πολλές και δεν πρέπει να τις αποφεύγω και δεν θέλω να το κάνω. Εύχομαι να έχουμε λοιπόν ένα πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα, να μπορούν οι μικρές ομάδες να απειλήσουν τις μεγάλες και σε ότι αφορά τον ΠΑΟΚ να ευχαριστεί τον κόσμο του».

Για τον Παναιτωλικό: «Εχει ποιοτικό ρόστερ, έχει έμπειρο προπονητή και ξέρει το πρωτάθλημα. Είναι σίγουρο ότι θα προσπαθήσει να μας δυσκολέψει. Θα είναι ένα ενδιαφέρον ματς και πάντα το πρώτο ματς κρύβει δυσκολίες αλλά θεωρώ ότι θα έχουμε καλό ξεκίνημα».
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Vladan Ivic (Coach)
« Απάντηση #272 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2016, 09:16:03 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
"Πήραμε αυτό που θέλαμε,την νίκη"



Για το ότι το σκορ έμεινε στο 2-1 αντί για πολύ περισσότερο: «Κατ’αρχάς θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια που κάνανε. Βάλαμε δυο γκολ, θα μπορούσαμε να βάλουμε περισσότερα αλλά θα μπορούσε να γίνει και αλλιώς το ματς αν ο παίκτης του Παναιτωλικού έκανε καλή σέντρα ή σουτ. Σίγουρα είμαι χαρούμενος για τον τρόπο που έπαιξαν οι παίκτες μου αλλά θέλω να είναι σοβαροί μέχρι το τέλος, Δεν κατηγορώ κανέναν αλλά ελπίζω να μην ξανασυμβούν λάθη συγκέντρωσης».
 
Για το πού οφείλονται τα λάθη αυτά και αν τον προβληματίζουν: «Ευκαιρίες χάνουν και οι καλύτεροι παίκτες στον κόσμο. Πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Χάθηκαν ευκαιρίες, δοκάρια, με ικανοποιεί το πάσινγκ γκέιμ και η δημιουργία που είχαμε και θέλω να βελτιωνόμαστε σε κάθε παιχνίδι. Αυτό που ζητώ είναι συγκέντρωση και σοβαρότητα».
 
Για το πείραμα του Κρέσπο στα αριστερά της άμυνας και αν το σκέφτεται και για άλλα ματς: «Έχουμε έναν παίκτη που μπορεί να παίζει σε διαφορετικές θέσεις. Κάποιοι στην αρχή έλεγαν ότι δεν είναι για το επίπεδο του ΠΑΟΚ. Δεν γίνεται να τον κρίνουμε μετά από ένα φιλικό παιχνίδι και αυτό που ζητάω και από εσάς είναι λίγη υπομονή. Αν χρειαστεί στο μέλλον μπορεί να τον ξαναβάλουμε και εκεί».
 
Για το σκεπτικό του όσον αφορά το ροτέισον: «Έχουμε πολλούς καλούς παίκτες. Ακόμα και αυτοί που δεν ήταν αποστολή είναι σημαντικοί. Έχουμε πολλά παιχνίδια μπροστά μας, τους υπολογίζω όλους αλλά πάντα εξαρτάται και από τον αντίπαλο που παίζουμε».



Συνεχιζουμε με την ιδια σοβαροτητα Βλανταν.
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Vladan Ivic (Coach)
« Απάντηση #273 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2016, 10:39:24 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος jim

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 42
    Τοποθεσία: Χαβουζα
  • 13299
    Μηνύματα
  • ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ
    • Προφίλ
Εχουμε ακομα να διορθωσουμε καποια πραγματακια αλλα παμε καλα.
Συνεχισε ετσι Βλανταν!
Το "φαγητό" του κάθε αμπαλου ΠΑΟΚτση, οι ΑΡΔ και τα ραδιοφωνα!
 

Απ: Vladan Ivic (Coach)
« Απάντηση #274 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 08:46:56 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
«Απόλυτα ικανοποιημένος ...»



Αναλυτικά μίλησε:

Για το αν είναι ικανοποιημένος από την εικόνα του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι:

Παίξαμε με μία πολύ δυνατή ομάδα από ένα πολύ δυνατό πρωτάθλημα. Έχει πολύ καλούς παίκτες και είναι πολύ καλή τακτικά. Είμαι ευχαριστημένος επειδή οι παίκτες μου ήταν άψογοι τακτικά, έκανα ό,τι τους είπα πριν το παιχνίδι. Πιέζαμε ψηλά σε κάποια σημεία του αγώνα, όταν παίζεις με αυτό το ρίσκο δέχεσαι και κόντρα επιθέσεις, αλλά αυτό είναι κάτι που συμβαίνει. Οι ευκαιρίες μπορεί να ήταν μία παραπάνω για τον αντίπαλο, αλλά πιστεύω ότι η ομάδα μου έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι και είμαι ικανοποιημένος από την εικόνα της.

Για την αλλαγή στη διάταξη και τη μετατροπή του συστήματος σε 3-5-2:

Είμαι ευχαριστημένος από τον τρόπο που το παίξαμε. Σε αυτό το διάστημα δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα. Είχα στο μυαλό μου ότι μπορεί να παίξουμε και εμείς όπως αυτοί. Σκεφτόμουν και είχα στο μυαλό μου αν δεν πήγαιναν κάποια πράγματα καλά να άλλαζα τακτική. Το έκανα γιατί είδα ότι οι παίκτες μου ήταν πιο κουρασμένοι και αυτό γιατί ο αντίπαλος έπαιξε 30 λεπτά και εμείς 90 στο προηγούμενο παιχνίδι. Είχα στο μυαλό μου αυτή την αλλαγή και έτσι την επέλεξα.

Για το πώς κρίνει τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής στον όμιλο του ΠΑΟΚ:

Για εμένα είναι καλό ξεκίνημα αυτό. Στόχος μας είναι να τερματίσουμε στην 1η θέση. Έχουμε τρία παιχνίδια εντός και εκτός με συγκεκριμένη σειρά και θα προσπαθήσουμε να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε.

Για το αν τον προβληματίζει ότι ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε κόντρα σε μία πιο ψηλή ομάδα:


Σίγουρα υστερούσαμε στο ψηλό παιχνίδι σήμερα απέναντι σε μία ομάδα με πολλά ψηλά κορμιά. Ήταν ένα κομμάτι που το φοβόμουν στις στημένες φάσεις. Γνωρίζουμε όλοι πως στα τελευταία παιχνίδια έχουμε βάλει γκολ από τα στημένα. Ευτυχώς τα πήγαμε θετικά σε αυτόν τον τομέα, δεν είχαμε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, οι παίκτες μου τα πήγαν πολύ καλά. Πολλά παιχνίδια κρίνονται στις στημένες φάσεις και για αυτό μας απασχολεί και δουλεύουμε πολύ.

Γιατί ο ΠΑΟΚ έγινε πιο επιθετικός στο τέλος και όχι νωρίτερα:

Το να δημιουργήσεις ευκαιρίες κόντρα σε μία ομάδα όπως η Φιορεντίνα δεν είναι τόσο εύκολο. Δεν είναι εύκολο να κάνεις τις αντίστοιχα πολλές ευκαιρίες όπως στο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό. Είναι μία πολύ καλή ομάδα, πολύ δυνατή τακτικά με πολύ καλούς παίκτες. Είχαμε κάποιες καλές φάσεις, παρότι δεν είχαμε κάποια καθαρή ευκαιρία, αλλά συμβαίνει και αυτό στα παιχνίδια. Είμαι ικανοποιημένος όμως και με τον έναν βαθμό μετά το σημερινό παιχνίδι.

Για την επιλογή του Πέλκα και τις σκέψεις του για το rotation:

Είναι κομμάτι του rotation και θα υπάρχουν αλλαγές από εδώ και πέρα. Έχουμε ξεκινήσει τα παιχνίδια Πέμπτη-Κυριακή. Έχουμε πολλούς παίκτες που μπορούν να παίζουν και θα παίξουν. Θα παρακολουθούμε την κατάσταση των παικτών. Ο Μπίσεσβαρ δεν έπαιξε σήμερα στο παιχνίδι για λόγους τακτικής. Ήθελα σήμερα να κάνω κάποιες αλλαγές, αυτό θα συμβαίνει στα επόμενα παιχνίδια.

Για τον Τιάμ:

Πιστεύω ότι θα μας βοηθήσει, έχει λίγο καιρό που ήρθε. Μπορεί να παίξει σαν επιθετικός και σαν πλάγιος. Στα τελευταία λεπτά μπήκε και είχε θετική παρουσία. Ήταν το πρώτο του παιχνίδι και περιμένουμε να παίξει και ακόμα καλύτερα στο μέλλον. Για το αν ο ΠΑΟΚ αυτή την εποχή είναι όπως τον περίμενε: Μία ομάδα που έχει αρκετούς καινούργιους παίκτες δεν μπορείς αμέσως να τους δέσεις. Εμείς αυτή τη στιγμή σε κάθε παιχνίδι προσπαθούμε να κάνουμε όσο πιο πολλά τρεξίματα μπορούμε και να έχουμε καλούς συνδυασμούς. Οι παίκτες όσο προχωράει το πρωτάθλημα και η Ευρώπη θα είναι πιο δεμένοι και θα βρίσκονται μεταξύ τους και θα μειώσουν τα μειονεκτήματα που υπάρχουν. Κάναμε έξι επίσημα παιχνίδια με τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα. Έχουμε πολλά παιχνίδια μπροστά μας και θα πρέπει να περιμένουμε. Στόχος μας είναι σε κάθε επόμενο παιχνίδι η ομάδα να είναι καλύτερη και πιο δεμένη και οι παίκτες να καταλαβαίνουν ο ένας τον άλλο καλύτερα και παραπάνω.

Για το παιχνίδι που έρχεται κόντρα στον Αστέρα στην Τρίπολη:


Είναι μία δύσκολη έδρα και ένας καλός αντίπαλος. Μας περιμένει ένα δυνατό παιχνίδι και έχουμε 2-3 ημέρες για να ξεκουραστούν αυτοί που έπαιξαν σήμερα και να ξεκινήσουμε από αύριο να προετοιμαζόμαστε για αυτό το παιχνίδι. Σοβαρά προβλήματα μετά τον σημερινό αγώνα δεν έχουμε, αλλά εξαρτάται από την κατάσταση τους και των υπολοίπων ποιοι θα παίξουν. Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι και να πάρουμε μία νίκη. Προετοιμαζόμαστε κάθε φορά για τον επόμενο αντίπαλο και θέλουμε και τώρα τη νίκη απέναντι στον Αστέρα.




Δεν εχω παραπονο.
Ρισκαρε και εκανε αλλαγες στο 57΄ για να παρει το παιχνιδι.
Ακομα και για τον Πελκα που λενε καποιοι αμπαλοι, δεν ηταν τοσο κακος, εκανε και 2 καλα σουτακια!
 
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Vladan Ivic (Coach)
« Απάντηση #275 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 11:04:38 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος nikolasf4

  • Public Relations
  • ******
  • Ηλικία: 59
    Τοποθεσία: Πετρούπολη Χαβούζας
  • 6358
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Στο τέλος εχω την εντύπωση το φοβηθηκε και πηγε να εξασφαλισει το Χ.....
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ (Pablo Gabriel García Pérez)
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η παρανομία γίνεται καθήκον
"Πάρτε το χαμπάρι, οι εφιάλτες σας μόλις ξεκίνησαν...»
ΘΥΡΑ 4
 

Απ: Vladan Ivic (Coach)
« Απάντηση #276 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 01:34:05 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Telis Stallone

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 53
  • 5761
    Μηνύματα
  • Λάτρης του μεγάλου λευκού καρχαρία...
    • Προφίλ
Kατσε να δεις που το εχω δει αυτο που γραφεις Νικολα.... ???


Α.... Το βρηκα.....





Σελ. 35 ....Τιτλος κεφαλαίου "Αφου δεν κερδιζουμε , δεν χανουμε το ματς".....

 smilepaok smilepaok smilepaok
Ο κύριος " 25 εκατοστα". Πρωταγωνιστής αισθησιακών ελληνικών ταινιών
 

Απ: Vladan Ivic (Coach)
« Απάντηση #277 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 02:13:19 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
Θα το τροποποιησω και θα το ανεβασω στα social  :)) :)) :)) :)) :))








 :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) ;) ;)
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Vladan Ivic (Coach)
« Απάντηση #278 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 03:05:09 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος jim

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 42
    Τοποθεσία: Χαβουζα
  • 13299
    Μηνύματα
  • ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ
    • Προφίλ
Και συστημα αλλαξε και ρισκαρε νωρις οταν χρειαστηκε στο Β ημιχρονο.
Αν εξαιρεσω την επιλογη Πελκα που δεν ηταν και τοσο κακος (αλλα καμια σχεση με τον Μπισεσβαρ) τοτε τα πηγε πολυ καλα.
Μονη ενσταση ο αποκλεισμος Φακουντο  :(



ΥΓ. Κλαμα μιλαμε  :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
Το "φαγητό" του κάθε αμπαλου ΠΑΟΚτση, οι ΑΡΔ και τα ραδιοφωνα!
 

Απ: Vladan Ivic (Coach)
« Απάντηση #279 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 09:57:33 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
Η μας διαβαζουν η παρακολουθουν τα social media  :)) :)) :))
Τοση συμπτωση?




Το γνήσιο τέκνο του Φερνάντο...




Ο Αλέξης Σπυρόπουλος την ημέρα που είχε ανακοινωθεί η παραμονή του Ιβιτς στον πάγκο ως πρώτου προπονητή του ΠΑΟΚ είχε γράψει ότι “Ο ΠΑΟΚ αφού δεν μπορούσε να έχει τον Σάντος στον πάγκο του, επέλεξε έναν διάδοχό του”.
Ο Γιάννης Κυφωνίδης, αρχισυντάκτης στον ΟΤΕ TV την ώρα του post game από την Τούμπα ψιθύρισε στα αυτιά μου “ο Ιβιτς είναι ότι πλησιέστερο στον Σάντος...” και ο Παντελής Κωσταντινίδης που ήταν δίπλα μου ως καλεσμένος κούνησε καταφατικά το κεφάλι.
 
Βαριά κληρονομιά και μεγάλη ταμπέλα για κάποιον που είναι νέος σε αυτή την δουλειά. Και ο Ιβιτς προπονητικά είναι νιάτο, μάλλον νεογνό. Αλλά από την άλλη είναι τέτοια η προσήλωσή του στα ματς, τέτοια η δουλειά και η νοοτροπία του αυτούς τους λίγους μήνες και τόσες οι ομοιότητες του με τον Σάντος (με όποιον δάσκαλο κι' αν κάτσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις) που αλήθεια είναι ότι η φράση “γνήσιο τέκνο του Σάντος” δεν μου μοιάζει βαριά.
 
Το ματς με την Φιορεντίνα ήταν πολύ υψηλών απαιτήσεων όχι μόνο για τους παίκτες του ΠΑΟΚ, αλλά και για τον προπονητή του. Συγκεκριμένα το δυσκολότερο ματς από αυτά που έχει παίξει μέχρι σήμερα ο Ιβιτς. Αυτή η Φιορεντίνα δεν έχει σχέση με τον αδύναμο και φλύαρο φετινό Αγιαξ. Ο Σόουζα είναι προπονητής υψηλών προδιαγραφών και η ομάδα του έχει αφομοιώσει από πέρυσι αυτό ακριβώς που παίζει. Ο Ιβιτς είχε μία πολύ δύσκολη δουλειά...
 
Ο Σόουζα τα ανακάτεψε όλα στην παρτίδα της Τούμπας και τα δοκίμασε όλα. Και με δύο φορ και με ένα φορ και με τον Μπόρχα Βαλέρο πίσω , σε ρόλο deep lying playmaker μπροστά από τα τρία στόπερ, αλλά και μπροστά σε ρόλο μεσοεπιθετικού πίσω από τα δύο φορ. Και με Τέγιο, Μπερναντέσκι, αλλά και με το πιο ορθολογικό Ολιβέιρα, Τόμοβιτς να παίζουν όλην την πλευρά με την ασφάλεια των τριών κεντρικών αμυντικών, με παιχνίδι κατοχής, με πρέσινγκ ψηλά, αλλά και με παιχνίδι υπομονής. Οτι κι' αν δοκίμασε ότι κι' αν έψαξε με το κοφτερό μυαλό του μέσα στο ματς, ο Ιβιτς είχε πάντα μία απάντηση, αλλά και ορισμένες εκπλήξεις.
 

Οχι δεν ήταν τέτοια ο Πέλκας, τέτοια ήταν για παράδειγμα το 3-5-2 το οποίο ο Ιβιτς δεν μας είχε δείξει όχι σε επίσημο ματς αλλά ούτε σε φιλικό. Οσο σκάουτινγκ και να είχε κάνει ο Σόουζα 3-5-2 δεν είδε πουθενά.
Και όμως ο Ιβιτς το εμφάνισε από το πουθενά και οι παίκτες το έπαιξαν σαν να ήταν αυτό που έκαναν πάντοτε.

 
Ο Σέρβος δεν ρίσκαρε ποτέ. Οταν παίζεις με τον καλύτερο πρώτα κοιτάς να τον εξουδετερώσεις και να μην χάσεις και μετά τα υπόλοιπα. Ο Ιβιτς δεν έχασε γιατί έκανε ακριβώς αυτό. Πήρε το ματς από τους παίκτες του και το έπαιξε με τον Σόουζα. Οι δυο τους, σαν μία παρτίδα σκάκι. Ακόμη και η Τούμπα ήταν αρκετή ήσυχη, διότι το κοινό κατάλαβε ότι έβλεπε... παρτίδα σκάκι. Ο Σόουζα προσπαθούσε να κάνει ματ, ο Ιβιτς προέβλεπε τις κινήσεις του Σόουζα και τις σταματούσε, είχε για κάθε μία κίνηση του Πορτογάλου, μία δική του απάντηση.
 
Και στο τέλος έβαλε απέναντι στην Φιορεντίνα, μία... ασπρόμαυρη Φιορεντίνα. Καθρέφτισε τον εαυτό της με τις φανέλες του ΠΑΟΚ και την έπιασε στον ύπνο. Εκεί που πήγε να της πάρει και ολόκληρο το ματς με τον Ροντρίγκες να χάνει την τεράστια ευκαιρία.
 
Το αποτέλεσμα του ΠΑΟΚ δεν είναι κακό. Η ισοπαλία του αφήνει ορθάνοιχτη την πόρτα της πρόκρισης. Βεβαίως ο ΠΑΟΚ είχε και προβλήματα. Το transition του για μία ακόμη φορά σε απαιτητικό ματς αποδείχτηκε προβληματικό. Οι κάθετες σπάνια περνούσαν, η μετάβαση δεν γίνονταν γρήγορα και η άμυνα της Φιορεντίνα με τις αλληλοκαλύψεις της πάντα προλάβαινε, ενώ το αντίθετο συνέβαινε στο δικό του μισό γήπεδο. Εκεί ο ΠΑΟΚ συχνά έκανε αβίαστα λάθη, και οι “βιόλα” ήξεραν πως αυτά τα λάθη να τα μετουσιώσουν σε ευκαιρία. Αλλοτε ο Γλύκος, άλλοτε ο Βαρέλα, και άλλοτε ο Κάνιας βοηθούσαν ώστε να μην γίνουν γκολ.
 
Τέτοια λάθη πλήρωσε στα ματς με τον Αγιαξ. Με την Φιορεντίνα ήταν λιγότερα αριθμητικά από αυτά κόντρα στους Ολλανδούς, αλλά ήταν και πάλι πολλά και ειδικά τα αβίαστα. Ο ΠΑΟΚ πρέπει να το προσέξει, όπως πρέπει το club ΠΑΟΚ να προσέξει ως κόρη οφθαλμού τον Ιβιτς.
 
Εμφάνισε 3-5-2 χωρίς να το έχει παίξει ποτέ, με τον Μπίσεσβαρ να μην χωράει σε αυτό το σύστημα. Ούτε και ξέρω τι θα είχε συμβεί σήμερα αν ο ΠΑΟΚ λόγω αυτής της επιλογής του Σέρβου έχανε το ματς. Και μπορώ να το γράψω με άνεση. Και να έχανε το ματς λόγω αυτού του 3-5-2 και να έχανε το ματς χωρίς να είχε ρίξει τον φορμαρισμένο Μπίσεσβαρ σε αυτό, πάλι σωστά θα είχε πράξει. Και δεν το λέω τώρα, το είπα την ώρα που το έκανε στην μετάδοση του αγώνα, χωρίς να ξέρω πιο θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα.
 
Γιατί η ιδέα η Φιορεντίνα να βρει απέναντί της τον.... εαυτό της στο τελευταίο μισάωρο, ήταν μία καλή ιδέα με ποδοσφαιρική λογική. Οπως μια καλή ιδέα ήταν να παίξει δίδυμο στην επίθεση ο Ροντρίγκεζ με τον Τιάμ που είναι γρήγοροι και μοιάζουν ταιριαστοί ως “ζευγάρι”, επιθετικών. Εν τέλει λειτούργησε και άψογα, αν όμως ο ΠΑΟΚ είχε χάσει ακόμη και από στραβοκλωτσιά, τότε ο Ιβιτς σήμερα θα ήταν για τους περισσότερους “αυτός που το έχασε”...
 
Και επειδή ως νέος προπονητής θα πειραματιστεί πολύ με την έτσι κι' αλλιώς νέα ομάδα του ΠΑΟΚ, θα υπάρξουν και πειράματα που δεν θα πετύχουν. Τότε ας μην πέσουν να τον φάνε, οπαδοί και media, τουλάχιστον όχι με την πρώτη στραβή. Διότι ο Ιβιτς μας το δείχνει ότι απέχει πολύ ασφαλώς, αλλά μπορεί να γίνει ένας σπουδαίος προπονητής. Οχι ένας νέος Φερνάντο Σάντος, αλλά ένα σπουδαίο προπονητικό τέκνο του Πορτογάλου...
 
Υ.Γ. Δύο μη φάουλ που πήρε η Φιορεντίνα κι' ένα ανάποδο πλάγιο ήταν ικανά για να κάνουν τους παίκτες του ΠΑΟΚ να παίρνουν κίτρινες για διαμαρτυρία και την Τούμπα να βράζει και να κράζει. Πρόβλημα και μάλιστα μεγάλο. Μάτος και Τζαβέλας ίσως χάσουν ένα ματς των ομίλων επειδή γκρίνιαξαν για ένα ανάποδο φάουλ. Δεν είναι σοβαρό δείγμα αυτό, δεν είναι καν θέμα για συζήτηση η διαιτησία του Σλοβένου, ο οποίος άντε να δεχτώ ότι έπαιξε 45-55% το μεγάλο όνομα, την βαριά φανέλα.
 
Οσο για την φάση στο τελευταίο δευτερόλεπτο, όντως όπως φαίνεται από το τρίτο ή το τέταρτο ριπλέι του τηλεοπτικού φακού, ήταν επαφή με το χέρι. Αλλά μία μάλλον ακούσια επαφή, σε ένα μη απλωμένο χέρι, σε μία μάλλον τυφλή σέντρα. Πολύ δύσκολα μία τέτοια φάση δίνεται πέναλτι σε τέτοιο χρονικό σημείο, όταν μάλιστα αυτό το σφύριγμα θα κρίνει και το αποτέλεσμα.
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!