20. Ricardo Costa

Αποστολέας Θέμα: 20. Ricardo Costa  (Αναγνώστηκε 12262 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Απ: 20. Ricardo Costa
« Απάντηση #50 στις: Μαρτίου 17, 2015, 09:27:11 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Billysm-4

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: ΝΕΑΠΟΛΗ
  • 8282
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Με φιλοσοφια δεμενη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! facepalm facepalm
ΠΑΟΚ- ΘΡΗΣΚΕΙΑ- ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Γ@ΜΙΕΤΑΙ Η ΑΙΛΑΔΑ ΚΑΤΩ ΑΠ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!


 

Απ: 20. Ricardo Costa
« Απάντηση #51 στις: Μαρτίου 29, 2015, 11:20:53 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
«Να πετύχουμε κάτι καλό»



Ο 34χρονος διεθνής κεντρικός αμυντικός ήταν αυτός που μίλησε στους εκπροσώπους των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης το απόγευμα της Παρασκευής στο προπονητικό κέντρο της Νέας Μεσημβρίας, στο πλαίσιο της ημέρας επικοινωνίας με το αγωνιστικό τμήμα.
 
Ο Πορτογάλος μίλησε για τις πρώτες του εντυπώσεις στη νέα του ομάδα, τα προβλήματα που αυτή αντιμετωπίζει στα μετόπισθεν, ενώ αναφέρθηκε και στον παραλίγο σοβαρό τραυματισμό του στο γόνατο.

Αναλυτικά όσα είπε ο έμπειρος αμυντικός:

Για τον τραυματισμό του: "Την ώρα του τραυματισμού είχα πράγματι έντονο πόνο στο γόνατο. Αλλά ευτυχώς αποδείχτηκε ότι δεν ήταν κάτι το σοβαρό. Είναι καταστάσεις που συμβαίνουν στο ποδόσφαιρο, που σε υποχρεώνουν να μείνεις, λίγο ή πολύ μακριά από την ενεργό δράση. Θα πρέπει να είμαι πολύ προσεκτικός. Αν το παιχνίδι που ακολουθεί με την Ξάνθη ήταν ζωής ή θανάτου, ναι, θα μπορούσα να παίξω. Επειδή όμως ο τραυματισμός είναι φρέσκος και επειδή και ο καιρός με τις απανωτές βροχές δεν βοηθά, θα πρέπει σε συνεννόηση με την ομάδα να ορίσουμε πότε θα ξαναπαίξω".

Για το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ βρέθηκε από το πρωτάθλημα να κυνηγά την δεύτερη θέση: "Στο ποδόσφαιρο είναι άλλο το σήμερα, το παρόν και άλλο το μέλλον. Ήρθα στην ομάδα για να διεκδικήσω τίτλους και να παλέψω αν δεν πάρουμε το πρωτάθλημα, να κατακτήσουμε την δεύτερη θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ. Αυτήν τη στιγμή το να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα είναι πάρα πολύ δύσκολο. Τώρα έχουμε τα πλέι οφ, έχουμε την δυνατότητα να πάρουμε την δεύτερη θέση και να παίξουμε στο Τσάμπιονς Λιγκ. Αυτό που μετρά για μένα είναι το μέλλον. Αν έχεις πίστη στις δυνατότητές σου και στο πρότζεκτ της ομάδας μπορείς να πετύχεις πολλά. Εγώ είμαι εδώ για να πολεμήσω και να βοηθήσω την ομάδα να πετύχει τους στόχους της".


Για το πόσο τον επηρέασε η θητεία του στο Κατάρ: "Εμεινα λίγο καιρό στο Κατάρ. Και σε αυτό το διάστημα επέστρεψα στην Ισπανία για να παίξω με την Εθνική. Το επίπεδο εκεί δεν ήταν χαμηλό. Άλλωστε, παίκτες σαν τον Τσάβι συμφωνούν να συνεχίσουν εκεί την καριέρα τους. Η μεγάλη διαφορά για μένα ήταν στην Ελλάδα, αφού εδώ τα πάντα ήταν καινούργια. Έπρεπε, λοιπόν, να γνωρίσω νέα πρόσωπα και άρα είχα ανάγκη τον απαραίτητο χρόνο προσαρμογής".

Για την κακή αμυντική λειτουργία του ΠΑΟΚ: "Το σίγουρο είναι ότι μέσω των προπονήσεων θα πρέπει να διορθώσουμε τα λάθη μας. Θέλω εδώ να επισημάνω ότι στο ποδόσφαιρο είμαστε έντεκα εναντίον έντεκα και ότι την ευθύνη για την άμυνα δεν την έχουν μόνο οι τέσσερις παίκτες που παίζουν πίσω. Θα πρέπει να είμαστε μια συμπαγής ομάδα και να λειτουργεί καλά η μεταφορά του παιχνιδιού από την επίθεση στην άμυνα και αντίστροφα. Φυσικά και υπάρχουν τα προσωπικά λάθη, αλλά εξίσου καθοριστικός παράγοντας είναι και η συνοχή της ομάδας".

Για την απόφασή του να έρθει στον ΠΑΟΚ: "Ο Βιεϊρίνια είναι φίλος μου και μιλάμε σχεδόν καθημερινά. Πριν έρθω μίλησα μαζί του, αλλά και με τον Φερνάντο Σάντος. Με τον Κονσεϊσάο δεν μίλησα, αν και παίξαμε μαζί στην Πόρτο, δεν έχουμε επαφή. Αυτό που μετράει για εμένα δεν είναι αν στο παρελθόν έπαιξαν στον ΠΑΟΚ Πορτογάλοι. Εγώ ήρθα στον ΠΑΟΚ για να κερδίσω κι άλλα πράγματα στην καριέρα μου. Μου είπανε και ο Βιεϊρίνια και ο Σάντος τα καλύτερα. Μου είπαν ότι ο ΠΑΟΚ είναι μία πολύ καλή ομάδα για εμένα, επειδή μπορώ να κερδίσω τίτλους και να πάω μπροστά την καριέρα μου. Από τη στιγμή που μίλησα μαζί τους ήμουν σίγουρος ότι πήρα την σωστή απόφαση".


Για τις πρώτες του εντυπώσεις από την ομάδα: "Νιώθω πραγματικά ότι είμαι μέλος μιας μεγάλης οικογένειας. Όλοι οι άνθρωποι με τους οποίους καθημερινά συνεργάζομαι είναι καλοί χαρακτήρες, κι αυτό μετρά πολύ στη δουλειά μας".

Για την αλλαγή προπονητή: "Η διοίκηση έκρινε ότι έπρεπε να προχωρήσει σε αυτή την κίνηση, αφού η ομάδα δεν έπαιζε καλά και δέχονταν πολλά γκολ. Ο νέος προπονητής μου έχει αφήσει καλές εντυπώσεις, δίνοντας σημασία στη λεπτομέρεια".
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: 20. Ricardo Costa
« Απάντηση #52 στις: Μαρτίου 29, 2015, 01:56:22 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος jim

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 42
    Τοποθεσία: Χαβουζα
  • 13299
    Μηνύματα
  • ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ
    • Προφίλ
Μπραβο ρε Κοστα, τωρα μς τον Γ.Χ θα πετας πραγματικα!
Θα στριβεις πιο γρηγορα ε? >:D
Το "φαγητό" του κάθε αμπαλου ΠΑΟΚτση, οι ΑΡΔ και τα ραδιοφωνα!
 

Απ: 20. Ricardo Costa
« Απάντηση #53 στις: Μαρτίου 29, 2015, 09:33:42 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: 20. Ricardo Costa
« Απάντηση #54 στις: Απριλίου 15, 2015, 08:12:40 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
"Έντονη η κριτική στην ομάδα..."



Για τον ΠΑΟΚ και για την εμπειρία του στο Κατάρ μίλησε ο Ρικάρντο Κόστα στην εφημερίδα A Bola.

Αναλυτικά:

Συμπληρώνετε τρεις περίπου μήνες στον ΠΑΟΚ. Πως βιώνετε αυτήν την εμπειρία;

"Ήρθα στην ομάδα σε μια δύσκολη περίοδο. Τα αποτελέσματα δεν ήταν τα επιθυμητά, υπήρχαν πολλοί τραυματισμοί και η ομάδα ήταν στο στόχαστρο έντονης κριτικής. Αλλά νομίζω πως καμία αλλαγή στη ζωή μας δεν λειτουργεί άψογα την πρώτη φορά, μπαίνεις με το... αριστερό και στην συνέχεια στρώνεις την κατάσταση".


Ήταν σημαντικό για σας να ζήσετε πάλι την αγάπη του κόσμου στον δρόμο; Στην Θεσσαλονίκη είστε γνωστός παντού και οι οπαδοί του ΠΑΟΚ φημίζονται ως πολύ παθιασμένοι...

"Είχα την ανάγκη της θερμής υποστήριξης από του οπαδούς του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου. Όταν κάποιος πηγαίνει στο Κατάρ, χάνει την αίσθηση του επαγγελματία ποδοσφαιριστή. Είχα μάθει να παίζω με αστέρες του ποδοσφαίρου και όχι με την αστυνομία και τον στρατό. Είναι μια διαφορετική πραγματικότητα εκεί, την οποία δεν μπορούσα να αποδεχτώ. Ήταν όλα πολύ ερασιτεχνικά και στην ποιότητα και στις συνθήκες εργασίας. Ήταν ένα σοκ.

Επίσης, έχουμε μεγάλη διαφορά στην νοοτροπία. Στο Κατάρ λένε ότι είναι να γίνει, να γίνει από αύριο. Για μένα δεν υπάρχει αύριο, είναι μόνο το σήμερα. Αυτή η διαφορετική ιδιοσυγκρασία σε συνδυασμό με οικογενειακούς λόγους αλλά και την έλλειψη οργάνωσης με έκαναν να μην αισθάνομαι εκεί επαγγελματίας. Γι΄αυτό αποφάσισα να φύγω και να υπογράψω στον ΠΑΟΚ".

Στο Κατάρ υπάρχουν πολύ καλά συμβόλαια. Δεν ήταν αρκετό αυτό για να σας κρατήσει περισσότερο από έξι μήνες;

"Αν το σώμα μου, μου έλεγε ότι δεν αντέχει άλλο, τότε ίσως θα ήταν η ώρα για εκεί. Αλλά μετά το Μουντιάλ να πηγαίνεις σε ένα σύλλογο χωρίς φιλοδοξίες και να έχεις συμπαίκτες άτομα που δουλεύουν με τα μάτια, όχι. Πριν τους αγώνες, στα αποδυτήρια αντί να ετοιμάζονται για το παιχνίδι, προσεύχονταν. Στην αρχή το διασκέδαζα αλλά μετά κατάλαβα ότι δεν μου άρεσε καθόλου".



Υπήρχε κόσμος στα γήπεδα εκεί;

"Είχαμε μέσο όρο γύρω στα 100 άτομα. Το γήπεδο χωριζόταν σε δύο στρατόπεδα, οι μισοί ήταν της μιας ομάδας και οι άλλοι των αντιπάλων. Αλλά είναι άνθρωποι που πληρώνονται για να είναι εκεί. Δώστε τους απλά χρήματα και σνακ".



Ποιες είναι οι εντυπώσεις σας από την Θεσσαλονίκη. Έχει αντιληφθεί την οικονομική κρίση στην περιοχή;

"Η πραγματικότητα με εξέπληξε. Δεν είναι μια πόλη πολύ μοντέρνα αλλά έχει απίστευτη κίνηση. Τα καφέ και τα μπαρ είναι γεμάτα ανά πάσα στιγμή και μερικές φορές νομίζεις ότι δεν δουλεύει κανείς. Στην Πορτογαλία ακόμη και σε ώρες αιχμής δεν βλέπεις τόσο κόσμο. Στο κέντρο της Θεσσαλονίκης τα μαγαζιά είναι γεμάτα. Για μια χώρα που βρίσκεται σε κρίση, αυτό δεν είναι φυσιολογικό. Κάτι δεν πάει καλά, αλλά είναι η κουλτούρα τους έτσι και το σέβεσαι".



Εννέα χρόνια μακριά από την Πορτογαλία. Σας λείπει;

"Μου λείπει το λιμάνι, το φαγητό, οι άνθρωποι αλλά προσπαθώ να ζω την στιγμή και να μην σκέφτομαι τόσο πολύ. Τα τελευταία 2.5 χρόνια ήταν τα πιο δύσκολα, γιατί δεν ήμουν μαζί με την οικογένειά μου. Καμιά φορά ο άνθρωπος παραπονιέται για την φασαρία των παιδιών αλλά μου λείπει αυτός ο θόρυβος. Είναι αυτές οι περιπτώσεις που με κάνουν να σκέφτομαι, μήπως ήρθε η ώρα της επιστροφής".



Τα παιδιά σας, Γκάμπριελ και Τόμας, αντιλαμβάνονται την απουσία σας;

"Ο Γκάμπριελ το έχει καταλάβει, έχει ζήσει μαζί μας σε τρεις χώρες και αυτό του έχει δώσει κάποια ωριμότητα. Ο Τόμας ξέρει πως ο πατέρας του παίζει μπάλα και με αναγνωρίζει στην τηλεόραση".



Αρχηγός στην Πόρτο, στην Βόλφσμπουργκ και σε έξι μήνες και στην Βαλένθια. Ποιο είναι το μυστικό;

"Πάθος για το ποδόσφαιρο, θέληση να μάθεις κι άλλα και να είσαι αληθινός. Ειλικρινής στην δουλειά μου, στη ζωή μου και απέναντι στους συμπαίκτες του. Το γεγονός ότι κέρδισα και τίτλους στην Πόρτο κάνει τον κόσμο να με βλέπει ως πιο ώριμο και υπεύθυνο. Όταν είσαι επαγγελματίας ποδοσφαιριστής, πρέπει να πηγαίνεις νωρίς για ύπνο, να προπονείσαι μεθοδικά και να ετοιμάζεσαι ακόμη και στις διακοπές σου πριν ξεκινήσει η σεζόν. Κάποιες φορές η γυναίκα μου, Πάουλα ξυπνούσε και εγώ είχα ήδη ξεκινήσει από πολύ νωρίς την προπόνηση μου. Αλλά αυτός είμαι εγώ, λειτουργώ έτσι γιατί πεθαίνω να παίζω ποδόσφαιρο
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: 20. Ricardo Costa
« Απάντηση #55 στις: Απριλίου 26, 2015, 06:09:33 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος jim

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 42
    Τοποθεσία: Χαβουζα
  • 13299
    Μηνύματα
  • ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ
    • Προφίλ
Εισαι ενα κλικ πιο πανω απο τον Κουμαλο.

Οχι μονο παιζεις αλλα και αρχηγος σημερα! >:(
Απο που και ως που θα μας πουνε?
Ελπιζω το καλοκαιρι να παρεις μπουλο.

Και ενθουσιαστηκαμε με τον ερχομο σου τρομαρα μας! facepalm
Το "φαγητό" του κάθε αμπαλου ΠΑΟΚτση, οι ΑΡΔ και τα ραδιοφωνα!
 

Απ: 20. Ricardo Costa
« Απάντηση #56 στις: Απριλίου 26, 2015, 07:01:05 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Κουμαλο!!!!!!!!!!!!!!!   :o :o :o :o :o :o
Τι ειπες τωρα ρε φιλε!

Κίνδυνος θανατος!
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: 20. Ricardo Costa
« Απάντηση #57 στις: Μαΐου 01, 2015, 10:01:19 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
"Καλύτεροι όσο περνάει ο καιρός"...




Ο έμπειρος αμυντικός του "δικεφάλου" τόνισε ότι η ομάδα του θα πρέπει να μείνει συγκεντρωμένοι καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα και πως οφείλει να είναι ιδιαίτερα προσεκτική στη μεταφορά του παιχνιδιού από την περιοχή του Λεβαδειακού σε αυτήν της ομάδας του.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Πορτογάλου στην NOVA: "Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι 90 λεπτά και να μην χάσουμε δικές μας μπάλες, Πρέπει να έχουμε τα μάτια μας ανοικτά στο transition game. O Λεβαδειακός θα έρθει για να νικήσει εκμεταλλευόμενος τα δικά μας λάθη, και θα προσπαθήσει να παίξει στις αντεπιθέσεις.

Θα προσπαθήσει να παίξει γρήγορα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Ο ΠΑΟΚ πρέπει να είναι σταθερός και να έχει τον έλεγχο της μπάλας και πρέπει να εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες ώστε να σκοράρουμε".


VIDEO


Κώδικας: You are not allowed to view links. Register or Login
https://www.facebook.com/264359340423579/videos/vb.264359340423579/397113400481505/?type=2&theater
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: 20. Ricardo Costa
« Απάντηση #58 στις: Μαΐου 16, 2015, 11:14:42 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Χρόνια πολλά Ρικάρντο!




Η ΠΑΕ ΠΑΟΚ και όλη η ασπρόμαυρη οικογένεια του Δικεφάλου, εύχονται χρόνια πολλά, με υγεία και πολλές επιτυχίες, στον Ρικάρντο Κόστα, ο οποίος κλείνει σήμερα 34 χρόνια ζωής

Ο Ρικάρντο Κόστα γεννήθηκε στις 16 Μαϊου 1981 και παρότι ποδόσφαιρο ξεκίνησε να παίζει στις Ακαδημίες της Μποαβίστα, σύντομα το μεγάλο δίκτυο της Πόρτο τον έφερε στο Ντραγκάο. Από το 2002 αποτέλεσε μέλος της πρώτης ομάδας των “Δράκων”, έχοντας κερδίσει 4 Πρωταθλήματα, 1 ΚύπελλοΟΥΕΦΑ κι ένα Τσάμπιονς Λιγκ μαζί τους.

To 2007 πωλήθηκε στη Βόλφσμπουργκ, με την οποία κατέκτησε ακόμη ένα Πρωτάθλημα και τον Ιανουάριο του 2010 μετακόμισε στην Λιλ για 6 μήνες. Στη συνέχεια υπέγραψε τετραετές συμβόλαιο με τη Βαλένθια, φτάνοντας στο σημείο να χριστεί και αρχηγός της. Το περασμένο καλοκαίρι υπέγραψε στην αραβική Αλ Σαϊλίγια.Από το 2005 είναι διεθνής με την Εθνική Πορτογαλίας και μάλιστα είναι μαζί με τον Κριστιάνο Ρονάλντο οι μοναδικοί εν ενεργεία διεθνείς που έχουν συμμετάσχει σε τρία Μουντιάλ.

Κώδικας: You are not allowed to view links. Register or Login
http://www.paokfc.gr/nea/20150516-xronia-polla-rikarnto/

Σαν παλαίμαχος παίζει.
Τεσπα, Χρόνια Πολλά...
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: 20. Ricardo Costa
« Απάντηση #59 στις: Μαΐου 16, 2015, 11:55:30 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος nikolasf4

  • Public Relations
  • ******
  • Ηλικία: 59
    Τοποθεσία: Πετρούπολη Χαβούζας
  • 6358
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Χρόνια Πολλά σου εύχομαι και να αναστηθείς σύντομα, γαιτί αυτό που βλέπουμε δεν είσαι εσύ Κόστα!!!
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ (Pablo Gabriel García Pérez)
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η παρανομία γίνεται καθήκον
"Πάρτε το χαμπάρι, οι εφιάλτες σας μόλις ξεκίνησαν...»
ΘΥΡΑ 4