20. Ricardo Costa

Αποστολέας Θέμα: 20. Ricardo Costa  (Αναγνώστηκε 12254 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Απ: 20. Ricardo Costa
« Απάντηση #100 στις: Νοεμβρίου 14, 2015, 05:29:27 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ


Στο χειρουργείο οδηγήθηκε το μεσημέρι του Σαββάτου ο Ρικάρντο Κόστα, προκειμένου να αντιμετωπίσει το κάταγμα έσω σφυρού.

 Ο Πορτογάλος αμυντικός υποβλήθηκε από τον επικεφαλής του ιατρικού τιμ του ΠΑΟΚ, Γιάννη Ράλλη, σε εσωτερική οστεοσύνθεση σφυρού με δύο κοχλίες διαδερμικά και αφαίρεση πρώσθιου οστεόφυτου και ελεύθερου σώματος ποδοκνημικής αρθρώσεως αρθροσκοπικά. Η επάνοδος του Ρικάρντο Κόστα στην δράση υπολογίζεται ότι θα πραγματοποιηθεί σε τρεις μήνες.

Κώδικας: You are not allowed to view links. Register or Login
http://www.paokfc.gr/nea/20151114-xeirourgithike-o-ricardo-costa/

Περαστικά...
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: 20. Ricardo Costa
« Απάντηση #101 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 08:12:19 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
«Ξεκίνησε η ανάρρωση μου. Κάθε μέρα και μία νίκη...»

"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: 20. Ricardo Costa
« Απάντηση #102 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 05:07:40 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
«Ονειρεύομαι έναν τίτλο»



Ο Ρικάρντο Κόστα περιμένει πως και πως την επιστροφή του στη δράση, μετά τον σοβαρό τραυματισμό του. Ο Πορτογάλος αμυντικός ζήτησε χρόνο και υποπονή από τους φίλαθλους του ΠΑΟΚ, ενώ τόνισε πως παιχνίδια σαν και αυτό της Κυριακής στην Τουμπά με τον Πλατανιά, πρέπει να τα κερδίζεις.

Αναλυτικά όσα δήλωσε στη Nova για:

-την πορεία της αποκατάστασής του: «Νιώθω καλύτερα. Θέλω μια εβδομάδα ακόμη και μετά θα αρχίσω να προπονούμαι για να επιστρέψω. Είναι θέμα του σώματός μου να φανεί πότε θα είμαι σε θέση να αγωνιστώ ξανά. Πιστεύω πως τον Ιανουάριο θα είμαι έτοιμος. Ψυχολογικά είμαι καλά και ξέρω τι πρέπει να κάνω για να γίνω καλά. Χρειάζεται να περιμένω, δεν είναι κάτι άλλο που μπορώ να κάνω. Πρέπει πρώτα να δέσει το κόκκαλο. Ήταν ο πιο σοβαρός τραυματισμός που είχα στην καριέρα μου. Μέχρι τώρα είχα μόνο κάποιους μυϊκούς τραυματισμούς. Όταν είσαι εκτός ομάδας νιώθεις άσχημα και βαριέσαι, αλλά είναι κάτι που συμβαίνει στην καριέρα ενός ποδοσφαιριστή».

-την πορεία του ΠΑΟΚ στο διάστημα της απουσίας του: «Είναι δύσκολο όταν δεν κερδίζεις όλα τα ματς, ειδικά όταν έχεις να δώσεις επτά ματς σε έναν μήνα. Η ομάδα δουλεύει σκληρά, αλλά όταν θες να χτίσεις μια νέα ομάδα χρειάζεσαι χρόνο. Σίγουρα ο ΠΑΟΚ θέλει να διεκδικήσει το πρωτάθλημα, αλλά δεν είναι εύκολο όταν προσπαθείς να χτίσεις κάτι. Θέλει υπομονή για να προσαρμοστούν οι νέοι παίκτες και να κατανοήσουν το σύστημα. Οι προσεχείς μήνες θα είναι κρίσιμοι για μας, γιατί θα έχουμε περισσότερες προπονήσεις για να βελτιωθούμε».

-τον αγώνα με τον Πλατανιά: «Το θέμα δεν είναι ο αντίπαλος, αλλά ο ΠΑΟΚ, με όλο το σεβασμό στον Πλατανιά. Όταν παίζεις στην έδρα σου πρέπει να κερδίζεις αυτά τα ματς. Θέλουμε τη νίκη αυτή πριν της γιορτές. Θα πρέπει να παίξουμε με καρδιά. Είμαστε καλύτερη ομάδα κι έχουμε καλύτερους παίκτες. Όταν θες να διεκδικείς τίτλους πρέπει να παίρνεις αυτά τα ματς».
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: 20. Ricardo Costa
« Απάντηση #103 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 05:49:45 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος jim

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 42
    Τοποθεσία: Χαβουζα
  • 13299
    Μηνύματα
  • ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ
    • Προφίλ
Να εισαι υγιης και γερος αλλα στην θεση σου χρειαζομαστε καποιον καλυτερο θεωρω!
Το "φαγητό" του κάθε αμπαλου ΠΑΟΚτση, οι ΑΡΔ και τα ραδιοφωνα!
 

Απ: 20. Ricardo Costa
« Απάντηση #104 στις: Δεκεμβρίου 27, 2015, 10:33:55 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
"Η ομάδα φτιάχνει κάτι δυνατό για το μέλλον"




Ο αμυντικός του Δικεφάλου με δηλώσεις του στο συνδρομητικό κανάλι αρχικά είπε τα εξής:

«Είναι δύσκολο να πεις γιατί καθώς όλα μένουν στο κεφάλι. Αυτά που μου έρχονται στο μυαλό είναι οι στιγμές στην Τούμπα. Πιστεύω πρέπει να πεις πράγματα για τους οπαδούς, είναι η υποστήριξη που σου μένει στο μυαλό, όλη την ώρα έχεις γεμάτο γήπεδο κι είναι πολύ σημαντική αυτή η εικόνα, να τους βλέπουμε 90 λεπτά να μας βοηθούν αυτή η εικόνα μου έχει μείνει, χαρούμενοι και να τραγουδούν όλη την ώρα αυτό βοηθάει τους παίκτες πάντα και στη ψυχολογία».


Για το 2016 και πως τους στόχους του ίδιου και της ομάδας:
«Ελπίζω να πάει η ομάδα στο Champions League. Εάν πάμε στα πλέι οφ και μείνουμε δεύτεροι τότε θα παίξουμε στο Champions League. Για εμένα προσωπικά και νομίζω και για την ομάδα είναι πολύ σημαντικό να παλέψουμε για το Champions League».

Για τους πιο προσωπικούς στόχους: «Ελπίζω να κατακτήσουμε κάποια στιγμή το πρωτάθλημα, αλλά δεν ξέρουμε τι θα γίνει στο μέλλον. Φέτος είναι δύσκολο, αλλά η ομάδα φτιάχνει κάτι δυνατό για το μέλλον προκειμένου να φτάσει στην κατάκτηση του τίτλου κι ελπίζω να είμαι μέλος αυτής της προσπάθειας».

Για τον καλύτερο Έλληνα ποδοσφαιριστή στη χώρα μας για το 2015: «Είναι δύσκολο να απαντήσω. Στο ελληνικό πρωτάθλημα έχουμε πολλούς καλούς παίκτες, με ικανότητα και δεν θέλω να λέω μόνο ένα όνομα, καθώς ο παίκτης πιστεύω παίζει με την ομάδα κι η ομάδα είναι πιο σημαντική. Εάν δεν έχεις κότσια τότε δεν μπορείς να βοηθήσεις την ομάδα και δεν μπορείς να τα καταφέρεις στο ποδόσφαιρο. Για αστέρια μπορούμε να πούμε πολλά, ο Μέσι, ο Ρονάλντο είναι παίκτες που εάν τους δώσεις την μπάλα μπορούν να κάνουν κάτι από το πουθενά και να κρίνουν έναν αγώνα. Άλλοι παίκτες όμως πρέπει να δουλέψουν μέσα από την ομάδα, όταν έχεις καλούς παίκτες, έχεις καλή ομάδα Στο ελληνικό πρωτάθλημα έχει παίκτες, αλλά όχι αστέρες».
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: 20. Ricardo Costa
« Απάντηση #105 στις: Δεκεμβρίου 27, 2015, 11:30:02 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
Βαρυς γενικα εισαι φιλε και με ταση στην  facepalm
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: 20. Ricardo Costa
« Απάντηση #106 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 03:11:40 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
Αποθέωσε Σίλβα, αισιόδοξος για ΠΑΟΚ ο Ρικάρντο Κόστα



Μπορεί να είναι αντίπαλοι, ωστόσο είναι και… συμπατριώτες. Ο Ρικάρντο Κόστα αναγνώρισε μιλώντας στον πορτογαλικό Τύπο πόσο καλή δουλειά έχει κάνει ο Μάρκο Σίλβα στον Ολυμπιακό.

«Διαθέτει σπουδαία ποιότητα και έχει κάνει εκπληκτική δουλειά στο πλάνο και την οργάνωση του Ολυμπιακού, που παίζει καλό ποδόσφαιρο. Έχει δημιουργήσει ισορροπία, κάνει πολύ καλές αλλαγές και η ομάδα φαίνεται να έχει αυτοπεποίθηση. Κάνει ροτέισον και οι παίκτες έχουν κίνητρο», ανέφερε ο πολύπειρος στόπερ του ΠΑΟΚ.

Παρουσιάστηκε, δε, αισιόδοξος για τη συνέχεια της σεζόν από την πλευρά της δικής του ομάδας, παρά το κακό ξεκίνημα. «Θέλαμε να πάρουμε το πρωτάθλημα, αλλά περάσαμε μια μεταβατική περίοδο, παίζοντας με πολλούς νέους παίκτες, με νέο προπονητή και νέα τακτική. Πλέον έχουμε βάλει γερά θεμέλια και μπορούμε να παλέψουμε για τη δεύτερη θέση με τον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ»


Ρε δεν παιρνεις τον μπουλο να ησυχασουμε?
Αιντε πια, πανε στον γαυρο μην μας τα ζαλιζεις! >:( >:( >:( >:(
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: 20. Ricardo Costa
« Απάντηση #107 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 11:01:08 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
"Είχαμε τις ευκαιρίες, αλλά..."





O Ρικάρντο Κόστα, ανέφερε μετά το τέλος του αγώνα με την ΑΕΚ:


Για το ότι αγωνίστηκε μετά από πολύ καιρό καθώς ήταν στα... πιτς λόγω τραυματισμού:

"Είχα μιλήσει με τον προπονητή το τελευταίο χρονικό διάστημα. Του είχα πει ότι έτοιμος, ότι είμαι διαθέσιμος και από την στιγμή που προέκυψε η ανάγκη (σ.σ. λόγω του τραυματισμού του Βίτορ), με χρησιμοποίησε".

Για το διάστημα της απουσίας του και για την εικόνα του ΠΑΟΚ:

"Σίγουρα έχουμε βελτιωθεί, συγκριτικά με τότε που έπαιζα εγώ. Είχαμε κάνει ένα σερί νικών αλλά η ήττα στο σημερινό παιχνίδι μας πονάει πολύ και είναι αρνητικό αποτέλεσμα".

Για την ήττα από την ΑΕΚ:


"Έτσι είναι το ποδόσφαιρο, θα μπορούσαμε στο πρώτο ημίχρονο να είμαστε μπροστά αν πετύχαινε το γκολ ο Ροντρίγκες. Ήρθε το γκολ της ΑΕΚ... Σίγουρα αυτά πρέπει να τα διορθώσουμε αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Είχαμε ευκαιρίες αλλά δεν ήρθε το γκολ"
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: 20. Ricardo Costa
« Απάντηση #108 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 07:26:05 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
"Ακόμη και με 0-0 μπορούμε να προκριθούμε"



Ο Ρικάρντο Κόστα επέστρεψε στο αρχικό σχήμα του ΠΑΟΚ μετά από τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε τους τελευταίους μήνες, με τον Πορτογάλο αμυντικό να αναφέρεται στα στοιχεία που χρειάζεται ο «Δικέφαλος» για να πάρει την πρόκριση επί του Πανιωνίου.
 
Αναλυτικά οι δηλώσεις του Ρικάρντο Κόστα μετά το σημερινό παιχνίδι:
 
«Παίξαμε δύο ματς στα οποία θέλαμε το αποτέλεσμα. Σε τέτοια παιχνίδια δεν πρέπει να δέχεσαι τέτοια γκολ. Αξίζουν εύσημα και στον αντίπαλο, που πέτυχε ένα ωραίο γκολ με κεφαλιά. Τώρα έχουμε άλλα 90 λεπτά, για να πάρουμε την πρόκριση. Αλλάζει συνέχεια η ενδεκάδα. Είναι μία πολύ δύσκολη σεζόν για εμάς. Ξεκινήσαμε από τα playoffs του Europa League, ήρθαν παίκτες και πρέπει να αλλάζουμε συνέχεια συνθέσεις. Έτσι είναι η ζωή στις μεγάλες ομάδες. Για τη ρεβάνς είναι σημαντικό το αποτέλεσμα γιατί ακόμη και με 0-0 μπορούμε να προκριθούμε. Ο ΠΑΟΚ πρέπει με την ψυχολογία και την νοοτροπία του να παίρνει τα παιχνίδια και έτσι θα πάμε και στο επόμενο»


"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: 20. Ricardo Costa
« Απάντηση #109 στις: Ιανουαρίου 30, 2016, 11:56:37 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
"Οπισθοχωρήσαμε λίγο παραπάνω από ότι έπρεπε"



Ο ΠΑΟΚ πρέπει να μάθει από τα λάθη του και να μην τα επαναλάβει στη συνέχεια της σεζόν σύμφωνα με τον Ρικάρντο Κόστα.
 
Αναλυτικά όσα είπε:
 
«Στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε φανταστικό ποδόσφαιρο, κάναμε τον ορισμό του καλού παιχνιδιού, με αλλαγές θέσεων, κίνηση, γρήγορες πάσες και λίγες επαφές με τη μπάλα.
 
Παίξαμε το ποδόσφαιρο που θέλουμε παίζουμε και είδαμε τον ΠΑΟΚ που θέλουμε να βλέπουμε. Στο δεύτερο, μετά και από τους τραυματισμούς των Ζάιρο και Ροντρίγκες που ήταν οι δύο παίκτες που ταλαιπωρούσαν περισσότερο την άμυνα του Ατρομήτου λόγω των χαρακτηριστικών τους, αναγκαστικά αλλάξαμε σύστημα και φιλοσοφία.
 
Απέναντι στον συγκεκριμένο αντίπαλο θέλαμε να τον κάνουμε να ανέβει από την άμυνά του και να για να βρούμε χώρο στην πλάτη της και να εκμεταλλευθούμε τους γρήγορους παίκτες μας και γι αυτό ίσως οπισθοχωρήσαμε λίγο παραπάνω από ότι έπρεπε.
 
Δεν ήταν ένα καλό αποτέλεσμα, όμως δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο τώρα. Πρέπει να πιέσουμε τους εαυτούς μας και να πετύχουμε καλύτερα αποτελέσματα».
 
Για το πως εξηγεί την οπισθοχώρηση του ΠΑΟΚ και την εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου: «Η πραγματικότητα είναι ότι είχαμε εντολή να κρατήσουμε μπάλα αλλά κρατώντας τις θέσεις μας στο γήπεδο. Αυτό βέβαια πρέπει να γίνεται μαζικά από όλες τις γραμμές, όχι απλώς ατομικά, πρέπει να υπάρχει συνοχή μεταξύ των γραμμών. Σε εκείνο το σημείο του αγώνα, ο Ατρόμητος έκανε κάποιες καλές κινήσεις μέσα στο γήπεδο και εμείς χάσαμε την αντίληψη κάποιων φάσεων. Ίσως ασυναίσθητα γι αυτό οπισθοχωρήσαμε».


Εσυ αγορι μου εισαι για μπουλο, ποτε θα τον φας δεν ξερω να ησυχασουμε.
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!