20. Ricardo Costa

Αποστολέας Θέμα: 20. Ricardo Costa  (Αναγνώστηκε 12258 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Απ: Ricardo Costa
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 09:24:42 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
"Κρυφτό" μέχρι να μπλοκάρει τη σφήνα

Είχε αιτία η μυστικοπάθεια που κράτησε η ΠΑΕ ΠΑΟΚ στην άφιξη του Ρικάρντο Κόστα το βράδυ της Τρίτης στη Θεσσαλονίκη.

 Και αυτή δεν ήταν άλλη από την απόπειρα του Ολυμπιακού να μπει "σφήνα" την τελευταία στιγμή και να πάρει τον Πορτογάλο αμυντικό στον Πειραιά.

Όπως δήλωσε και ο δημοσιογράφος της "A Bola" Νούνο Βιέρα, ο Κόστα αρέσει πολύ στον Βίτορ Περέιρα και προφανώς οι "ερυθρόλευκοι" εξάντλησαν τις πιθανότητες να κάνουν πράξη την επιθυμία του νέου προπονητή της ομάδας τους

Αποδείχθηκε μέσα σε λίγη ώρα ότι έπεσαν σε τοίχο, καθώς ο ΠΑΟΚ είχε αποσπάσει προσύμφωνο από τον 33χρονο στόπερ, γι' αυτό και λίγο πριν τις 11 οι δύο πλευρές έφτασαν σε οριστική συμφωνία.

sport24.gr

Αυτός θα σας γ@μισει στις 8 Φεβρουαρίου! 8)
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Ricardo Costa
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 10:00:49 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Telis Stallone

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 53
  • 5761
    Μηνύματα
  • Λάτρης του μεγάλου λευκού καρχαρία...
    • Προφίλ



- ΤΕΤΟΙΟ "ΜΑΝΙΚΙ" ΘΑ ΣΑΣ ΤΡΑΒΗΞΩ ΣΤΙΣ 8 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ



Καλως ηρθες ....
Ο κύριος " 25 εκατοστα". Πρωταγωνιστής αισθησιακών ελληνικών ταινιών
 

Απ: Ricardo Costa
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 10:45:33 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Αυτός είναι ο Ρικάρντο Κόστα του ΠΑΟΚ




Στην Πορτογαλία «ξέρουν κι οι πέτρες» το στόπερ με τις ηγετικές του ικανότητες και την καθοριστική του παρουσία όποιας άμυνα κι αν έχει υπερασπιστεί. Φυσικά, δεν είναι μόνο οι συμπατριώτες του εκείνοι που τον γνωρίζουν, μιας και το ποδοσφαιρικό ταξίδι του Ρικάρντο Κόστα είχε πολλούς σταθμούς. Ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, όμως.

Από τα κελάρια κρασιών, στην Πόρτο του Μουρίνιο

Γεννήθηκε στη Βίλα Νόβα ντε Γκάια ή πιο απλά στην Γκάια: μια πόλη της Μητροπολιτικής Περιοχής του Πόρτο, που βρίσκεται στο βόρειο τμήμα του χάρτη της χώρας. Το εν λόγω μέρος είναι πασίγνωστο για τα κρασιά του κι η φήμη για τα κελάρια του έχει ξεπεράσει τα πορτογαλικά σύνορα. Εκεί παράγεται και το Port, το πιο διάσημο πολυποικιλιακό κρασί.

Ο ίδιος ωστόσο δεν καταπιάστηκε με την παραγωγή οίνου. Αυτό που του άρεσε να από παιδί ήταν το ποδόσφαιρο. Ετσι, στα 8 του περνάει να πρώτα ποδοσφαιρικά του χρόνια στις ακαδημίες της Valadares Gaia. Ως έφηβος, στα 11 του, πηγαίνει στην Μποαβίστα με την οποία γίνεται... ποδοσφαιριστής!

Το 2000 γίνεται πραγματικότητα το όνειρο που έχει κάθε παιδί στο Πόρτο, να παίξει στην ομάδα - σύμβολο της πόλης. Αρχικά, η ευκαιρία του δίνεται μέσω της Β' ομάδας αλλά το 2002 ξεκινά προπονήσεις με την πρώτη ομάδα. Το ντεμπούτο του έρχεται κόντρα στην πρώην ομάδα του, την Μποαβίστα.

O Ζοσέ Μουρίνιο τον εμπιστεύεται και μαζί με τους Πάουλο Φερέιρα, Χόρζε Κόστα και Μάριο Σίλβα αποτελεί την 4άδα της άμυνας της Πόρτο που έφτασε - και κατέκτησε - το UEFA εκείνη την χρονιά. Μάλιστα, για τους «16» της διοργάνωσης, κάνει το ντεμπούτο του με την Ντενίζλισπορ. Η ομάδα του νικάει εύκολα 6-1 κι εκείνος στο ευρωπαϊκό του ντεμπούτο σκοράρει για το 3-0.



Επαιξε κόντρα στον Παναθηναϊκό, στο ΟΑΚΑ, όντας η αλλαγή του Μάριο Σίλβα στο 73'. Εκεί η Πόρτο απέκλεισε το «τριφύλλι», με τον Ντερλέι να σκοράρει στο 16' και στο 103' έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του.

Την ίδια χρονιά, ωστόσο, βρήκε ξανά απέναντί του ελληνική σημαία. Σε διεθνές φιλικό ομάδων Νέων, κόντραρε την Εθνική με τον ίδιο να κάνει το ντεμπούτο του. Συμπαίκτες του οι Κριστιάνο Ρονάλντο, Ρικάρντο Κουαρέσμα και Μπρούνο Αλβες. Τότε, η Πορτογαλία μας είχε νικήσει 2-0.

Στην Πόρτο μένει μέχρι το 2007. Μια πενταετία γεμάτη τίτλους, που του πρόσθεσε στο παλμαρέ του, διακρίσεις όπως:

UEFA Champions League: 2003–04
UEFA Cup: 2002–03
Intercontinental Cup: 2004
Primeira Liga: 2002–03, 2003–04, 2005–06, 2006–07
Taça de Portugal: 2002–03, 2005–06



Δεν είναι ο «λύκος» που... δαγκώνει, αλλά η «νυχτερίδα» που... βλέπει!

Στη συνέχεια, ο επαγγελματικός του δρόμος τον πηγαίνει στη Βόλφσμπουργκ. Λόγω τραυματισμού, χάνει τα πρώτα 12 ματς της σεζόν. Κάνει ντεμπούτο στη Budesliga στην ήττα από την Μπάγερ Λεβερκούζεν με 1-2 και μέχρι το τέλος της σεζόν παίζει σε 20 ματς.

Από την επόμενη σεζόν δεν αποτελεί βασική επιλογή του Φέλιξ Μάγκατ, ενώ ούτε με τον Αρμιν Βεχ βρήκε θέση στην 11άδα. Το καλοκαίρι του 2009, άρχισε να ψάχνει για τον επόμενο σταθμό του. Η Σαραγόσα είναι η ομάδα που βρίσκεται κοντά στο να τον κάνει δικό της, αλλά τελικά οι δύο σύλλογοι δεν τα βρίσκουν και στις 29 Ιουλίου η μεταγραφή ακυρώθηκε, με τον ίδιο να επιστρέφει στους «λύκους».



Τελικά, φεύγει από την ομάδα το Γενάρη του 2010 για τη Λιλ, έχοντας εκείνη τη σεζόν 15 γεμάτα 90λεπτα για το πρωτάθλημα και το Champions League. Μάλιστα πήρε και το πρωτάθλημα Γερμανίας τη σεζόν 2008-2009. Στη Γαλλία, έπαιξε σε 13 ματς, σκοράροντας στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος, κόντρα στη Λοριάν (ήττα με 2-1).



Ο Ουνάι Εμερι, του δείχνει εμπιστοσύνη και τον κάνει «νυχτερίδα» το καλοκαίρι του 2010. Είναι βασικός στα πλάνα του και στη Βαλένθια γίνεται ένας εκ των αρχηγών μέσα στην τετραετία που έμεινε. Η δεύτερή του χρονιά στο «Μεστάγια» δεν ήταν τόσο καλή, για να έρθει μετά ο Μαουρίτσιο Πελεγκρίνι να του δώσει ξανά φανέλα βασικού.

Σε 26 συμμετοχές σκοράρει 4 φορές και για το Champions League, φυσικά και λογίζεται ως βασικός και αναντικατάστατος.





Την τελευταία του χρονιά κάτω από τον ήλιο της Μεσογείου την έβγαλε με το περιβραχιόνιο στο μπράτσο στις 24 συμμετοχές του. Αν δεν είχε κάποια προβλήματα τραυματισμών, σιγά που θα τον άφηνε εκτός ο Χουάν Αντόνιο Πίτσι.

Με την ηλικία του να πατάει τα 33 και με το Μουντιάλ να έχει τελειώσει, ο ίδιος προτίμησε, το καλοκαίρι που μας πέρασε, την Αλ Σανίγια. Τα λεφτά του Κατάρ αποτέλεσαν δέλεαρ, με τον ίδιο να μην έχει πρόβλημα να βάλει την υπογραφή του σε συμβόλαιο μέχρι τα τέλη Ιουνίου του 2016.




Κεφάλαιο εθνική





Εκανε το ντεμπούτο του στην εθνική Πορτογαλίας Νέων στη νίκη επί της Ελλάδας, όπως σας είπαμε και πιο πάνω.

Συνολικά έχει παίξει με τα χρώματα της χώρας του σε 27 ματς ή αλλιώς 1.904', όντας μαζί με τον Κριστιάνο Ρονάλντο ο μόνος Πορτογάλος που έχει τρεις παρουσίες σε Μουντιάλ.



Εδώ και καιρό είχει... ξενερώσει με το Κατάρ και ο πορτογαλικός Τύπος τον ήθελε να ψάχνει ομάδα στην Ευρώπη. Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας είναι ένας σύλλογος που έχει γραφτεί πριν έρθει στο προσκήνιο ο Ολυμπιακός και τώρα ο ΠΑΟΚ, ο οποίος τελικά, όλα δείχνουν ότι θα τον εντάξουν στο δυναμικό τους.


 gazzetta.gr
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Ricardo Costa
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 11:53:43 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Billysm-4

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: ΝΕΑΠΟΛΗ
  • 8282
    Μηνύματα
    • Προφίλ
You are not allowed to view links. Register or Login



ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ!!


 smilepaok


 musicrocker musicrocker

Καλως ηρθες παικταρα! pano
ΠΑΟΚ- ΘΡΗΣΚΕΙΑ- ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Γ@ΜΙΕΤΑΙ Η ΑΙΛΑΔΑ ΚΑΤΩ ΑΠ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!


 

Απ: Ricardo Costa
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 02:17:40 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
Με ΟΦΗ θα είναι αραγε αποστολή?
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Ricardo Costa
« Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 02:49:50 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Ιατρικές εξετάσεις περνάει αυτή την ώρα το νέο απόκτημα της ομάδας μας.

"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Ricardo Costa
« Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 02:57:51 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
 paokara paokara
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: 20. Ricardo Costa
« Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 06:00:03 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
Ρικάρντο Κόστα ως το 2016!



Η ΠΑΕ ΠΑΟΚ ανακοινώνει πως ολοκληρώθηκε και τυπικά η συμφωνία με τον διεθνή Πορτογάλο αμυντικό Ρικάρντο Κόστα! Ο ποδοσφαιριστής πέρασε τις ιατρικές εξετάσεις και υπέγραψε συμβόλαιο 1,5 χρόνου.

Ο Ρικάρντο Κόστα γεννήθηκε στις 16 Μαϊου 1981 και παρότι ποδόσφαιρο ξεκίνησε να παίζει στις Ακαδημίες της Μποαβίστα, σύντομα το μεγάλο δίκτυο της Πόρτο τον έφερε στο Ντραγκάο. Από το 2002 αποτέλεσε μέλος της πρώτης ομάδας των “Δράκων”, έχοντας κερδίσει 4 Πρωταθλήματα, 1 Κύπελλο ΟΥΕΦΑ κι ένα Τσάμπιονς Λιγκ μαζί τους.

To 2007 πωλήθηκε στη Βόλφσμπουργκ, με την οποία κατέκτησε ακόμη ένα Πρωτάθλημα και τον Ιανουάριο του 2010 μετακόμισε στην Λιλ για 6 μήνες. Στη συνέχεια υπέγραψε τετραετές συμβόλαιο με τη Βαλένθια, φτάνοντας στο σημείο να χρηστεί και αρχηγός της. Το περασμένο καλοκαίρι υπέγραψε στην αραβική Αλ Σαϊλίγια.

Από το 2005 είναι διεθνής με την Εθνική Πορτογαλίας και μάλιστα είναι μαζί με τον Κριστιάνο Ρονάλντο οι μοναδικοί εν ενεργεία διεθνείς που έχουν συμμετάσχει σε τρία Μουντιάλ.

Ο Ρικάρντο Κόστα διάλεξε το νούμερο 20 στη φανέλα του.

Κώδικας: You are not allowed to view links. Register or Login
http://www.paokfc.gr/news-el/20150128-ricardo-costa-os-to-2016/
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

H πρώτη "ασπρόμαυρη" συνέντευξη του Ρικάρντο Κόστα
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 07:36:24 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ


Για το τι να περιμένουμε από εκείνον να δώσει στον ΠΑΟΚ: "Νομίζω φέρνω το κίνητρο και όλη την φιλοδοξία για μια σπουδαία χρονιά. Αυτό σημαίνει να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα. Φέρνω το κίνητρο να κάνω σπουδαία δουλειά, να βοηθήσω όλους τους συμπαίκτες μου. Πιστεύω ότι ο σύλλογος έχει το πνεύμα της οικογένειας, κι αυτό είναι πολύ καλό για εμάς, έτσι ώστε να παλέψουμε και να φέρουμε σε πέρας αυτό το μεγάλο ταξίδι που ολοκληρώνεται με την κατάκτηση του τίτλου".

Για το ποιους ρώτησε για τον ΠΑΟΚ, όταν έμαθε ότι έχει πρόταση από αυτόν: "Φυσιολογικά έχω πολλούς γνωστούς στο ποδόσφαιρο και ρώτησα αρκετούς παίκτες. Ο ένας είναι ο Βιεϊρίνια και ο άλλος ο κύριος Φερνάντο Σάντος. Τον ρώτησα για την ομάδα και είναι φυσιολογικό, γιατί έχουμε θαυμάσια σχέση. Με ενημέρωσε για το πόσο όμορφη είναι η πόλη, μοιάζει πολύ με το Οπόρτο, την πατρίδα μου. Μου είπε για τον κόσμο, ότι είναι πολύ ζεστοί κι αυτό είναι ακριβώς αυτό που χρειάζομαι. Αν είσαι σε οικογενειακό κλίμα, οι εμφανίσεις είναι καλύτερες και μπορείς να πετύχεις πιο εύκολα τους στόχους σου".

Για τις προτάσεις που είχε και τους λόγους που επέλεξε τελικά τον ΠΑΟΚ: "Όπως είπα και πριν. Το πνεύμα, το οικογενειακό κλίμα και το πρότζεκτ. Πιστεύω στο πρότζεκτ του ΠΑΟΚ. Πιστεύω ότι η ομάδα και ότι αυτή βελτιώνεται χρόνο με τον χρόνο και γίνεται ισχυρότερη. Θέλω να βοηθήσω να έχουμε μία πετυχημένη σεζόν και να κερδίσουμε το πρωτάθλημα και γιατί όχι ένα Κύπελλο".

Για το πόσο γρήγορα θεωρεί ότι θα προσαρμοστεί στα δεδομένα του ΠΑΟΚ και θα μπορεί να προσφέρει στην ομάδα: "Το μόνο που χρειάζομαι είναι να ξεκινήσω προπονήσεις με τους συμπαίκτες μου. Ν' ακούσω τι θέλει από μένα ο προπονητής, τη φιλοσοφία του παιχνιδιού του, τις τακτικές κινήσεις του. Πιστεύω θα είναι εύκολο για μένα με τις εμπειρίες που έχω με τις χώρες στις οποίες έχω αγωνιστεί, σε διαφορετικές κουλτούρες. Είμαι έτοιμος να αναλάβω τις ευθύνες που θα μου ζητηθούν, για να βοηθήσω. Έρχομαι να βοηθήσω και για κάτι ακόμη. Έρχομαι για να συνεχίσω να βελτιώνομαι και να δίνω τον καλύτερό μου εαυτό".

Για το γεγονός ότι θα βρει τον συμπατριώτη του Μιγκέλ Βίτορ και το συμπαίκτη του στην Βαλένθια, Μαντούρο και αν τους ρώτησε για την ατμόσφαιρα της Τούμπας: "Είδα την ατμόσφαιρα του γηπέδου, γιατί έχω μαζί μου έναν άνθρωπο από χθες και μου έδειξε και βίντεο. Είναι καταπληκτική ατμόσφαιρα και μ'αρέσει να παίζω με αυτόν τον τρόπο. Νομίζω ότι αν έχεις τέτοιο κόσμο στο γήπεδο, παίζεις με παίκτη παραπάνω. Και βοηθά πολύ και κάποιες στιγμές μέσα στο παιχνίδι, όταν χρειάζεσαι μία βοήθεια παραπάνω για να κερδίσεις. Δεν μίλησα με τον Μαντούρο και τον Βίτορ, γιατί όλα έγιναν πολύ γρήγορα. Έπρεπε να γίνουν όλα μέσα σε 24 ώρες. Να μιλήσω με την οικογένειά μου, για το πλάνο, την πρόταση, να κάνω μεταφορά λογαριασμών. Όλα έγιναν πολύ γρήγορα και δεν είχα χρόνο. Όμως μετά από εδώ, μετά την παρουσίαση, μετά τις υπογραφές των συμβολαίων, έχω χρόνο να ηρεμήσω και να γνωρίσω τους συμπαίκτες μου και να μιλήσω με τον Μιγκέλ και τον Μαντούρο. Τώρα έχω το χρόνο να μάθω τα πάντα για την ομάδα. Οι πρώτες στιγμές είναι τέλειες! Το όνειρό μου ήταν να είναι όπως τώρα, να αισθάνομαι άνετα εδώ".

Για το πως ονειρεύεται το τέλος της φετινής σεζόν: "Δεν νομίζω να κοιμηθώ για να ξυπνήσω. Αν κερδίσουμε το πρωτάθλημα, που είναι ο στόχος αυτής της σπουδαίας ομάδας, δεν θα είναι καιρός για όνειρα, αλλά για διασκέδαση με τους οπαδούς, να το διασκεδάσεις πολύ. Για μένα θα είναι μόνο 6 μήνες, αλλά ξέρω ότι αυτή η ομάδα δουλεύει πολλά χρόνια για αυτό. Θα είναι η κατάληξη ενός πρότζεκτ αν πετύχεις τελικά να πάρεις το πρωτάθλημα".
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: 20. Ricardo Costa
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 08:02:56 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
Ο Ολυμπιακός σύμφωνα με πληροφορίες προσπάθησε με τον Περέιρα λίγο πριν ο Ρικάρντο Κόστα επιβιβαστεί στο αεροπλάνο για Θεσσαλονίκη, να τον δελεάσει προσφέροντας περισσότερο χρήματα όμως ο Πορτογάλος αρνήθηκε την πρόταση.  Σύμφωνα με πληροφορίες ο 33χρονος αμυντικός όταν έφτασε στο αεροδρόμιο «Ελ. Βενιζέλος»  επικοινώνησε μαζί του ο προπονητής του Ολυμπιακού Περέιρα λέγοντας του πως υπάρχει άνθρωπος της ομάδας έξω από το αεροδρόμιο για να τον πάει στα γραφεία και να υπογράψει με τα διπλά απ' αυτά που του προσφέρει ο ΠΑΟΚ.

gazzetta.gr


ΡΙΚΑΡΝΤΟ ΑΛΑΝΙ Γ@ΜΑ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ!
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!