Ιβάν Σαββίδης

Αποστολέας Θέμα: Ιβάν Σαββίδης  (Αναγνώστηκε 55772 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Απ: Ιβάν Σαββίδης
« Απάντηση #380 στις: Ιουλίου 12, 2015, 08:09:42 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Από τον ΠΑΟΚ νοικιάστηκε κτήριο της Ευξείνου Λέσχης Θεσσαλονίκης



Σημαντική πηγή εσόδων, η οποία προσδοκάται ότι θα βάλει τέλος στη δεινή οικονομική κατάσταση που βρίσκεται τα τελευταία χρόνια, αποκτά η Εύξεινος Λέσχη Θεσσαλονίκης μετά τη μίσθωση δύο κτηρίων της στην ανατολική πλευρά της πόλης, τα οποία ήταν άδεια εδώ και περίπου μια τετραετία.

Πρόκειται για το οκταώροφο κτήριο που τις προηγούμενες δεκαετίες φιλοξενούσε τη «Στέγη του Φοιτητή», επί της Βασιλίσσης Όλγας 95, και το κτήριο στην οδό Αδριανουπόλεως 5, το οποίο κάποτε προοριζόταν για μουσείο ποντιακού ελληνισμού.

Το πρώην οικοτροφείο για τους φοιτητές νοίκιασε ο ΠΑΟΚ και θα μένουν σε αυτό τα μικρά παιδιά που παίζουν στις ακαδημίες της ομάδας, ενώ το κτήριο της Αδριανουπόλεως μισθώθηκε σε ιατρική εταιρία. Και οι δύο μισθώσεις είναι πενταετούς διάρκειας και ξεκίνησαν την 1η Ιουλίου.

Με τα δύο μεγάλα ακίνητά της ξενοίκιαστα εδώ και τέσσερα χρόνια η Εύξεινος Λέσχη Θεσσαλονίκης, το ιστορικότερο σωματείο Ποντίων στη χώρα, περιήλθε σε ιδιαίτερα δυσχερή οικονομική κατάσταση. Η φορολογική επιβάρυνση ήταν πολύ μεγάλη για ουσιαστικά απρόσοδα ακίνητα.

Σύμφωνα με πληροφορίες, στο Διοικητικό Συμβούλιο της Λέσχης αλλά και προσωπικά στον πρόεδρό της Γιάννη Αποστολίδη έγιναν το τελευταίο διάστημα προτάσεις από οικονομικά επιφανείς Ποντίους ώστε να στηριχτεί οικονομικά η Εύξεινος Λέσχη Θεσσαλονίκης και να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις της. Στο ενδεχόμενο αυτό, όμως, ο Γ. Αποστολίδης εμφανιζόταν κατηγορηματικά αντίθετος διότι, όπως ο ίδιος έλεγε σε άτομα του περιβάλλοντός του, «μια τέτοια προοπτική θα εκλαμβανόταν ως ενέργεια ταπεινωτική για το αγέρωχο σωματείο, το οποίο πρέπει να ορθωθεί με δικά του μέσα».

Πρόγονος του «Οίκου Ακρίτα Φοιτητού», η «Στέγη Σπουδαστού»

Ο Γ. Αποστολίδης, αντίθετα, δεν θα είχε αντίρρηση επιφανείς Πόντιοι να ενισχύσουν οικονομικά την Εύξεινο Λέσχη Θεσσαλονίκης για πολύ συγκεκριμένο έργο, όπως για παράδειγμα την επεξεργασία, ανάδειξη και έκδοση του αρχείου της κυβέρνησης του Πόντου στα χρόνια πριν από τη Γενοκτονία ή για κάποια φιλανθρωπική δραστηριότητα του σωματείου.

pontos-news.gr

Σε μια χωρά που συνεχώς βυθίζεται, που τα λ@μόγια οι εφοπλιστές των άλλων ομάδων έχουν φορο-απαλλαγές (!!!) ο ΠΑΟΚ συνεχίζει να επενδύει...

Χωρίς λόγια...
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Ιβάν Σαββίδης
« Απάντηση #381 στις: Ιουλίου 12, 2015, 08:29:50 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος jim

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 42
    Τοποθεσία: Χαβουζα
  • 13299
    Μηνύματα
  • ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ
    • Προφίλ
+1926
Το "φαγητό" του κάθε αμπαλου ΠΑΟΚτση, οι ΑΡΔ και τα ραδιοφωνα!
 

Απ: Ιβάν Σαββίδης
« Απάντηση #382 στις: Ιουλίου 12, 2015, 08:58:00 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
"Επενδύω γιατί είμαι Έλληνας πατριώτης"



Ο Ιβάν Σαββίδης σε συνέντευξη του στην ιστοσελίδα "agoor.ru" αρχικά αναφέρθηκε στα αποτελέσματα του δημοψηφίσματος.


 "Το αν είναι καλό ή κακό αποτέλεσμα θα το δείξει η ίδια η ζωή. Οι Έλληνες, προφανώς, με το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος αποφάσισαν να στηρίξουν έναν νέο και εκκολαπτόμενο πρωθυπουργό. Γιατί να μην πάρει μια ευκαιρία με νέα πρόσωπα, νέες ιδέες σε μια χώρα όπου το παλιό κατεστημένο τους οδήγησε στην καταστροφή;».


Για το σενάρια περί αποχώρησης από το Ευρώ είπε:
"Δυστυχώς, σε αυτό το στάδιο κάθε σενάριο για την Ελλάδα θα είναι κακό. Σε κάθε περίπτωση, η χώρα πρέπει να είναι σε θέση να αντέξει το χειρότερο… Αλλά αν βρεθεί σε αυτή την κατάσταση, είναι απαραίτητο να σκεφτούμε πώς θα βγούμε από αυτό, πώς θα δημιουργήσουν μια καλύτερη βάση για το χειρότερο".

Για την ελληνική οικονομία ανέφερε τα εξής: "Πρέπει να αντιμετωπίσουμε με ειλικρίνεια το ελληνικό έθνος. Να περιγράψουμε σωστά την κατάσταση που επικρατούσε στην οικονομία της χώρας. Έχω πει επανειλημμένως, ότι είναι επείγουσα ανάγκη να υιοθετήσει ένα νόμο, ο οποίος αποτελεί τη βάση της οικονομίας. Πρέπει να γίνει ένα σύνολο νόμων, που θα διαμορφώσουν την επιθυμία των επενδυτών να επενδύσουν με τη σιγουριά ότι τα συμφέροντά τους και τα κεφάλαια τους θα προστατεύονται και του κεφαλαίου.
Και στην Ελλάδα σήμερα υπάρχει έλλειψη νομοθεσίας που προστατεύει τους ξένους επενδυτές. Γιατί ένας επενδυτής θα πρέπει να θέλει να φέρει τα χρήματα και να τα επενδύσει στην Ελλάδα".

Για τις μεταρρυθμίσεις που απαιτεί η Ευρωπαϊκή Ένωση είπε: "Με λίγα λόγια, είναι απαραίτητο να δημιουργηθεί μια πραγματική οικονομία με μια εθνική επίβλεψη. Και για μένα δεν είμαι τόσο σημαντικό αν το νόμισμα είναι το ευρώ, η δραχμή, ή οτιδήποτε άλλο. Δεν είναι απολύτως φυσιολογικό να επενδύεις στην ελληνική οικονομία. Εγώ είμαι ένας επενδυτής αλλά και Έλληνας πατριώτης, και το τελευταίο, ευτυχώς, είναι το πιο σημαντικό για μένα. Αυτό σημαίνει ότι σήμερα δεν έχω στόχο να κερδίσω χρήματα από την κατακερματισμένη και διαμελισμένη Ελλάδα. Αν και, οφείλω να ομολογήσω, κάποιος άλλος επενδυτής στη θέση μου θα είχε φύγει".


 gazzetta.gr

Που έχει άδικο?
ΠΟΥΘΕΝΑ!
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Ιβάν Σαββίδης
« Απάντηση #383 στις: Ιουλίου 18, 2015, 12:08:01 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
"Στεναχωρήσαμε τον κόσμο του ΠΑΟΚ"



Ποντιοι, κυρίως νέοι και νέες, από διάφορα μέρη της Υφηλίου βρίσκονται αυτές τις μέρες στην "Παναγία Σουμελά" και συμμετέχουν στο 17ο Συναπάντημα Νεολαίας Ποντιακών Σωματείων.Μαζί τους σήμερα και ο Ιβάν Σαββίδης που βραβεύτηκε για την προσφορά του στον Ποντιακό Ελληνισμό και τη συμπαράσταση στο προσκύνημα.

Ο μεγαλομέτοχος του ΠΑΟΚ απηύθυνε χαιρετισμό στους νεαρούς Πόντιους από την Ελλάδα, την Ευρώπη, την Αυστραλία και τις ΗΠΑ και τους ζήτησε να είναι ενωμένοι και αγαπημένοι για να τα καταφέρουν καλύτερα από τις παλιότερες γενιές και να βοηθήσουν την Ελλάδα.

Στο περιθώριο των εκδηλώσεων, αναφέρθηκε και στον ΠΑΟΚ λέγοντας: "Στεναχωρήσαμε τον κόσμο του ΠΑΟΚ με την ήττα στην Κροατία. Την άλλη εβδομάδα θα κερδίσουμε και θα προκριθούμε και ελπίζω από 'δω και πέρα να τους δίνουμε μόνο χαρές".

sport24.gr

"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Ιβάν Σαββίδης
« Απάντηση #384 στις: Ιουλίου 21, 2015, 12:29:04 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
"Φίλος μου ο Μελισσανίδης, μέχρι να γίνει Μαρινάκης"



Τα όσα είπε στη συνέντευξή του στην ΕΡΤ-3 θα προκαλέσουν συζητήσεις.

Για τις μεταγραφές και τη δική του στάση:

"Δεν υπάρχει πρόβλημα στην χρηματοδότηση. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να πάμε στην παραλία και να πετάμε τα λεφτά μας στην θάλασσα. Ο ΠΑΟΚ είναι τέτοια ομάδα που δεν μπορούμε να σκεφτούμε ότι κάποιος υψηλού επιπέδου παίκτης μπορεί να βρει τον εαυτό του εδώ. Υπάρχουν ενδιαφέρουσες προσωπικότητες, παίκτες τους οποίους θα μπορούσαμε να τους φέρναμε εδώ αλλά δεν θα μπορούσαν να κατανοήσουν την προσωπικότητα και τη ποιότητα του ΠΑΟΚ".

Για την ήττα από την Λοκομοτίβα και την περσινή σεζόν:

"Εγώ στεναχωρήθηκα με τον τελευταίο μήνα της περασμένης σεζόν, Δεν μπορείς να κοιμηθείς ένας άνθρωπος και να ξυπνήσεις διαφορετικός Εγώ πάντα είμαι άνθρωπος του μάξιμουμ και δεν θα υπάρχει καμία εξαίρεση φέτος. Θα είμαστε πολύ αυστηροί και σκληροί. Όλοι θα συμπεριφερθούν όπως πρέπει και θα πρέπει να με σκέφτονται σαν εφιάλτη τους (σ.σ. με αφορμή τα κρούσματα απειθαρχίας που προέκυψαν τελευταία στην ομάδα του ΠΑΟΚ). Δεν θα αφήσω να περάσουν συμπεριφορές που βλάπτουν την ομάδα".

Για την περίοδο Αναστασιάδη, ο οποίος δεν ήθελε μεταγραφές:

"Η Ελλάδα είναι ενδιαφέρουσα χώρα. Ο δημοσιογράφος ξυπνά το πρωί και λέει «τι να γράψω; Γράφει ό,τι του έρθει στο κεφάλι. Και μερικές φορές μαθαίνω από αυτόν που είμαι τι σκέφτομαι, τι κάνω. Αυτό είναι αστείο.

Εγώ απαιτούσα «αγοράστε παίκτες, κάντε μεταγραφές». Ο Αναστασιάδης έλεγε «εγώ δεν χρειάζομαι ποδοσφαιριστές,  έχω καλή ομάδα, Όλα καλά, όλα νορμάλ, τα παλικάρια μου». Και εγώ του έλεγα «εγώ δεν βλέπω να έχουμε άμυνα» και απαντούσε «Η Παναγιά θα είναι η άμυνά μας».

Με στεναχώριες και λύπη την περάσαμε και αυτή τη φάση. Αυτός ο άνθρωπος είναι πολύ πιστός ΠΑΟΚτσής. Το λάθος μου ήταν ότι πίστεψα ότι θα τον ανεβάσω στο θρόνο του ΠΑΟΚ. Ενώ αυτός δεν κατάλαβε αυτή τη φάση».

Για το ελληνικό ποδόσφαιρο:

"Το ελληνικό ποδόσφαιρο χρειάζεται καθαρότητα και νέες δραστηριότητες. Εάν παρόμοιες συμπεριφορές συνεχίζονται ποιο είναι το νόημα να φέρω ακριβούς παίκτες. Θα θυμάστε το Ολυμπιακός-Βέροια. Είχα μεγάλη έκπληξη τότε. Οι άνθρωποι πριν το παιχνίδι έλεγαν είτε θα συμβεί αυτό, είτε θα διώξουν τους ποδοσφαιριστές. Αυτό είναι ακατανόητο.

Υπήρχαν διαιτητές οι οποίοι στους δικούς μας παίκτες έλεγαν "κλείστε το στόμα, αλλιώς θα παίζετε με επτά". Βγάλτε τα συμπεράσματά σας.΄Ο εισαγγελέας λέει το ένα, ο παρατηρητής λέει το ίδιο, όλοι το λένε και παρόλα αυτά δημιουργείται η αίσθηση ότι προχωράμε.

Δεν θέλω να λύσω τα προβλήματα με τις ελληνικές μεθόδους, έτσι όπως το έκαναν οι αθηναϊκές ομάδες. Μόλις ξεκινήσει το πρωτάθλημα 30 βαθμοί είναι στην τσέπη. Πως είναι επιτρεπτό σχεδόν σε κάθε ομάδα να υπάρχουν δανεικοί παίκτες. Εμείς ζητάμε να προσέξουν αυτό το σημείο. Αυτό καταστρέφει το ελληνικό ποδόσφαιρο.

Ο ΠΑΟΚ δεν αγόραζε παιχνίδια και στο γήπεδο δεν ξεγελάει τον κόσμο. Εάν δεν μπορούσαμε να κερδίσουμε, χάναμε... Στην Ελλάδα δημιουργείται η εντύπωση ότι όλοι ξέρουν το σενάριο. Ποιος θα χτυπήσει, ποιος θα βάλει το πόδι του. Νομίζω ότι αυτή η χρονιά θα είναι διαφορετική".



Για τον Δημήτρη Μελισσανίδη και το ενδεχόμενο να θέλει να γίνει Μαρινάκης:

«Ο Δημήτρης είναι φίλος μου. Αλλά με την ΑΕΚ εμείς θα παλέψουμε. Εγώ πάντα ξεχωρίζω τα πράγματα και αν ο Μελισσανίδης θελήσει να γίνει δεύτερος Μαρινάκης, αυτό σημαίνει ότι θα σταματήσει να είναι φίλος μου. Ή μαζί θα εξυψώσουμε το ελληνικό ποδόσφαιρο ή αλλιώς δεν γίνεται.

Είναι ντροπή, το ελληνικό ποδόσφαιρο έχει πέσει πολύ. Μόνο σε σκληρό ανταγωνισμό θα μπορέσουμε να πετύχουμε πράγματα. Είναι σημαντικό ότι εμφανίζονται δυνατοί άνθρωποι στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Όταν θα υπάρξουν πέντε-έξι αυτοτελείς ομάδες στο ελληνικό ποδόσφαιρο τότε θα μπορέσει να γίνει κάτι καλό».

Για το πρώτο ταξίδι του Αλέξη Τσίπρα στη Ρωσία και τη συνάντησή τους:

"Ήθελα να τον υποδεχτούν σαν δικό τους άνθρωπο και το έκαναν έτσι ακριβώς. Όχι επειδή είναι καλός ή κακός αλλά επειδή αυτός εκπροσωπεί την Ελλάδα και τον ελληνικό λαό. Γι’ αυτό εγώ δεν νομίζω ότι μπορώ να αξιολογήσω την κυβέρνηση αυτό το κάνει ο λαός. Εγώ πάντα θα κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου για νιώθει άνετα στην Ρωσία, ο Έλληνας Πρωθυπουργός".

Θιχτηκαν οι κοκκινες κ@λοτρυπιδες?
Αει στο δι@ολο π@σταρια!



Παράθεση
"Δεν πρόκειται να σχολιάσουμε τις κωμικές τοποθετήσεις του κ. Σαββίδη. Του προτείνουμε να επενδύσει για να δυναμώσει την ομάδα του, αντί να φτιάχνει άλλοθι για την αποτυχία του πριν καν μπούμε στον Αύγουστο...", ήταν η επίσημη τοποθέτηση της ΠΑΕ Ολυμπιακός, ως απάντηση στις δηλώσεις του Ιβάν Σαββίδη.

Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Ιβάν Σαββίδης
« Απάντηση #385 στις: Ιουλίου 21, 2015, 10:47:09 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Πολύ΄καλά τα είπε αλλά δεν θα πρέπει να μείνουμε με σταυρωμένα τα χέρια στην διάρκεια της χρονιάς...
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Ιβάν Σαββίδης
« Απάντηση #386 στις: Ιουλίου 21, 2015, 11:26:16 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Billysm-4

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: ΝΕΑΠΟΛΗ
  • 8282
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Φιλοι δεν υπαρχουν Ιβαν.
Ειδικα στις μπιζνες όπως το ποδοσφαιρο.
Ο ΠΑΟΚ πρεπει να πορευτεί χωρις φιλους και λοιπες ιστοριες
ΠΑΟΚ- ΘΡΗΣΚΕΙΑ- ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Γ@ΜΙΕΤΑΙ Η ΑΙΛΑΔΑ ΚΑΤΩ ΑΠ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!


 

Απ: Ιβάν Σαββίδης
« Απάντηση #387 στις: Ιουλίου 21, 2015, 11:49:44 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Δυστυχώς θα ξεκινήσει ένα ακόμη πρωτάθλημα χωρίς να έχουν παρθεί οριστικές αποφάσεις.
Με την ΚΕΔ, με τον ομοφυλόφιλο να δίνει παίκτες αριστερά και δεξιά για ακόμη μία φορά...
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Ιβάν Σαββίδης
« Απάντηση #388 στις: Ιουλίου 21, 2015, 01:20:26 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Telis Stallone

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 53
  • 5761
    Μηνύματα
  • Λάτρης του μεγάλου λευκού καρχαρία...
    • Προφίλ
Ποιες οριστικες αποφασεις και πως να ληφθουν αυτες ?  Οτι θελει ο χοντρος το θετει σε ψηφοφορια και τελειωνει εκει το θεμα με τα παραρτηματα που εχει...

Και να φυγει ο Σαρρης , υπαρχουν αλλοι... Μια κινηση - που και καλα - πηγε να κανει ο Κοντονης , πεταχτηκαν απο την ΟΥΕΦΑ και τον προειδοποιησαν οτι ουτε στο Ιντερ-Τοττο δεν θα παιζουν οι ελληνικες ομαδες....

Το να βρουμε συμμαχους  στις μικροτερες ομαδες δεν παζει...Ολες τους προτιμουν την "οικονομικη και αγωνιστικη θαλπωρη" του ψευτο-πρωταθλητη...Θα τους δωσεις 2-3 παικτες , θα κανουν και αυτοι το χρεος τους με 2 κλαρινα απο τον γκει, θα τα δωσουν ολα στα ματς με τους αντιπαλους του γκει και ετσι θα εξασφαλισουν την παραμονη τους στην κατηγορια...

Ο "τιγρης" ? Κοιταει την παρτη του και καλα κανει ..Το ιδιο και ο Αλαφουζος..Προσκαιρες και εφημερες συμμαχιες ....

Οποτε παμε σε μια απο τα ιδια ....
Ο κύριος " 25 εκατοστα". Πρωταγωνιστής αισθησιακών ελληνικών ταινιών
 

Απ: Ιβάν Σαββίδης
« Απάντηση #389 στις: Ιουλίου 21, 2015, 02:08:10 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος jim

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 42
    Τοποθεσία: Χαβουζα
  • 13299
    Μηνύματα
  • ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ
    • Προφίλ
Ιβαν, τον Ζωγραφο τον πηρε 2 φορες τηλεφωνο.
Το ιδιο και τον Σαρρη για να ζητησει για την κουλα44, ισονομια!!!!!!!!!!!!!!!!
Πες μου εσυ, το εχεις κανει ποτε αυτο?

Μην παραμυθιαζεσαι και διωξε τους συναισθηματισμους λογω Ποντου κτλ.
Δεν υπαρχουν φιλιες στον χωρο.
Τον "τιγρη" τον ξερουν και οι πετρες τι κουμασι ειναι.
Το "φαγητό" του κάθε αμπαλου ΠΑΟΚτση, οι ΑΡΔ και τα ραδιοφωνα!