Κύπελλο Ελλάδος Volley 2022-23 (ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ)

Αποστολέας Θέμα: Κύπελλο Ελλάδος Volley 2022-23 (ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ)  (Αναγνώστηκε 4203 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Απ: Κύπελλο Ελλάδος Volley 2022-23 (ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ)
« Απάντηση #50 στις: Απριλίου 02, 2023, 01:21:23 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
You are not allowed to view links. Register or Login
Εχεθς ειδα την προκριση και σημερα θα παω να δω την ψ@λη στον γαυρο... smilepaok smilepaok smilepaok

Τελη
  trophy
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Κύπελλο Ελλάδος Volley 2022-23 (ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ)
« Απάντηση #51 στις: Απριλίου 02, 2023, 01:24:30 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Bersekeros

  • Platinum member
  • ******
  • Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • 7233
    Μηνύματα
  • O ΠΑΟΚ είναι Μάχη και Θυσία.
    • Προφίλ
Συγχαρητήρια ανακοίνωση!



ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Θεσσαλονίκη, 02/04/2023


Ο ΠΑΟΚ, εκφράζει τα θερμά του συγχαρητήρια στην ανδρική ομάδα βόλεϊ του Σωματείου για την περήφανη κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος την αγωνιστική περίοδο 2022-2023.

Πολλά συγχαρητήρια στην Διοίκηση, τους παίκτες, και το τεχνικό τιμ, για την κατάκτηση του τροπαίου.

Δεν σταματάμε εδώ...

ΠΑΝΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΕΙΟΣ
ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ
ΟΜΙΛΟΣ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΙΤΩΝ



« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 02, 2023, 01:31:01 πμ από Bersekeros »


Κωνσταντινούπολη, Πόντος, Μικρά Ασία, Μακεδονία ο ΠΑΟΚ έχει Ιστορία.

Ο ΠΑΟΚ είναι Μάχη και Θυσία.
 

Απ: Κύπελλο Ελλάδος Volley 2022-23 (ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ)
« Απάντηση #52 στις: Απριλίου 02, 2023, 01:29:20 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ


Για τα συναισθήματά του μετά την κατάκτηση του κυπέλλου Ελλάδας:

«Είμαι πάρα πολύ χαρούμενος. Είναι μία διοργάνωση, στην οποία βρίσκομαι πρώτη φορά και ευχαριστώ τον ΠΑΟΚ που μου έδωσε αυτή την τιμή και αυτή την χαρά. Πραγματικά, δεν μπορώ να περιγράψω τα συναισθήματά μου. Θέλω να πω ένα μεγάλο «ευχαριστώ» στην οικογένεια μου και σε όσους με στηρίζουν».

Για τα όσα πέτυχε στην παρθενική του εμφάνιση σε Final 4:

«Ήταν ένα όνειρό μου, το οποίο πραγματοποιήθηκε! Ήμουν MVP του τελικού, χθες ήταν ο Μπραμ (Ντεν Ντρις) και αύριο θα είναι κάποιος άλλος. Αυτό χαίρομαι στην ομάδα και αγαπώ όλους του συμπαίκτες μου, οι οποίο προσπαθούν αδιάκοπα και είναι  MVP είτε σε προπόνηση και αγώνες».

Για το εάν η κατάκτηση του κυπέλλου είναι ένα «μήνυμα» για το πρωτάθλημα:

«Η κατάκτηση του κυπέλλου δεν είναι ένα μήνυμα για το πρωτάθλημα. Χαιρόμαστε όλοι σήμερα και αύριο που έχουμε ρεπό. Βάζουμε το κεφάλι κάτω και ταπεινά και συνεχίζουμε γιατί έχουμε έναν πολύ μεγάλο στόχο, ο οποίος δεν είναι εύκολος».

Το σχόλιο του για τη συνολική απόδοση του ΠΑΟΚ στο Final 4 της Καλαμάτας:

«Οι δυό νίκες δίνουν ψυχολογία, ειδικά με τον τρόπο που ήρθαν. Η ομάδα δείχνει ωριμότητα και το αποδείξαμε αυτό το διήμερο. Μπορούμε να διαχειριστούμε κακές καταστάσεις και ν' ανατρέψουμε τα δεδομένα. Η ψυχολογία φεύγει και έρχεται κάθε μέρα και θέλουμε να συνεχίσουμε αυτό που κάνουμε για να κατακτήσουμε τους στόχους μας»




ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ ΠΑΙΚΤΟΥΡΑΑΑΑΑΑΑΑ  paokara
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Κύπελλο Ελλάδος Volley 2022-23 (ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ)
« Απάντηση #53 στις: Απριλίου 02, 2023, 01:30:33 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Bersekeros

  • Platinum member
  • ******
  • Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • 7233
    Μηνύματα
  • O ΠΑΟΚ είναι Μάχη και Θυσία.
    • Προφίλ
Το Κύπελλο στον «Πατριάρχη»... ξανά και ξανά και ξανά!



Κυπελλούχος Ελλάδος Βόλεϊ ανδρών αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο Κλειστό Γυμναστήριο Καλαμάτας «Τέντα», του ΟΣΦΠ με 3-1 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γιόρνα, Σκριέντοφ, Ουόλς, Βουλκίδης, Βαν Ντεν Ντρις, Ράπτης και λίμπερο ο Κοκκινάκης.

Ξεκίνημα με δύο όψεις είχε το πρώτο σετ, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα, 2-4, και τον ΟΣΦΠ να το ανατρέπει, 7-4. Με πίεση στην υποδοχή του Δικεφάλου, οι τυπικά γηπεδούχοι αύξησαν το προβάδισμα τους, 13-8. Οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να μειώσουν στο σκορ, ωστόσο στην τελική ευθεία το προβάδισμα ήταν τέτοιο, 21-14, το οποίο δεν του επέτρεψε να διεκδικήσει κάτι από το σετ. Έτσι, το πρώτο σετ τελείωσε στο 25-18, 1-0.

Με διάθεση να παίξει με το κέντρο του ο Ουόλς, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που μπήκε δυναμικά στο δεύτερο σετ, έχοντας από νωρίς το προβάδισμα, 5-9. Με καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές, ο Δικέφαλος κρατούσε διαρκώς τον ΟΣΦΠ σε απόσταση ασφαλείας, 11-16. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει την υποδοχή των γηπεδούχων με τα σερβίς του Ουόλς, αυξάνοντας σε κομβικό σημείο την διαφορά, 13-21. Ο ΟΣΦΠ αντέδρασε και μείωσε, 18-22, ωστόσο ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το σετ με 20-25, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο σετ στους πρώτους πόντους, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι, 7-7. Σ' εκείνο το σημείο ο ΟΣΦΠ πήρε ένα μικρό προβάδισμα, 10-7, το οποίο επέκτεινε στα μέσα του σετ, αναγκάζοντας τον Μιλενκόσκι σε τάιμ-άουτ, 15-11. Από το 18-14 και έπειτα η εικόνα του σετ άλλαξε, με τον Ράπτη να κάνει καταπληκτικό σετ. Ο Έλληνας ακραίος ήταν πραγματικά ασταμάτητος, δίνοντας το έναυσμα της... ασπρόμαυρης αντεπίθεσης, 20-22. Με το μομέντουμ να δείχνει ΠΑΟΚ, το τρίτο σετ δεν γινόταν να χαθεί, και έτσι κατακτήθηκε από τους «ασπρόμαυρους» με 21-25, 1-2.

Με την ψυχολογία υπέρ του και έναν Ράπτη ο οποίος ήταν εξαιρετικός, ο ΠΑΟΚ μπήκε κυρίαρχος και στο τέταρτο σετ, έχοντας ως στόχο να παραμείνει το Κύπελλο στην Θεσσαλονίκη. Με σημαντικό προβάδισμα στην τελική ευθεία, 12-17, ο Δικέφαλος μετέφερε όλο το άγχος στον ΟΣΦΠ, ρίχνοντας τον στο... καναβάτσο. Μην μπορώντας να αντιδράσουν οι γηπεδούχοι στις... ορέξεις του ΠΑΟΚ, ο Δικέφαλος με 21-25 κατέκτησε και το τέταρτο σετ, κάνοντας το 1-3.


Διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-18
2ο σετ: 5-8, 11-16, 13-21, 20-25
3ο σετ: 8-7, 16-12, 20-21, 21-25
4ο σετ: 4-8, 11-16, 16-21, 21-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 44 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 1-3 (25-18, 20-25, 21-25, 21-25) σε 120'

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 2 (2/18 επ., 35% υπ. - 29% άριστες), Γουόλς 4 (3/3 επ., 1 άσσος), Βουλκίδης 11 (7/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ράπτης 28 (25/33 επ., 3 άσσοι, 50% υπ. - 32% άριστες), Σκρέντου 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Βαν Ντε Ντρις 16 (12/40 επ., 4 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 57% υπ. - 36% άριστες), Σωτηρίου, Τακουρίδης.

____
____

MVP του τελικού ο Ράπτης !!



« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 02, 2023, 01:46:25 πμ από Bersekeros »


Κωνσταντινούπολη, Πόντος, Μικρά Ασία, Μακεδονία ο ΠΑΟΚ έχει Ιστορία.

Ο ΠΑΟΚ είναι Μάχη και Θυσία.
 

Απ: Κύπελλο Ελλάδος Volley 2022-23 (ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ)
« Απάντηση #54 στις: Απριλίου 02, 2023, 01:58:44 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
«Περάσαμε δύσκολα, πήραμε ένα μεγάλο τρόπαιο»




«Είναι το έβδομο Κύπελλο για εμένα. Είμαι περήφανος και χαρούμενος για την ομάδα μου. Περάσαμε δύσκολα, δεν παίζαμε το βόλεϊ που θέλαμε, δε το βάλαμε κάτω.

Πήραμε ένα μεγάλο τρόπαιο, πανάξια. Παίξαμε μαχητικά, σαν ομάδα. Αυτό είναι το πιο ευχάριστο, το πιο συγκινητικό. Γι’ αυτό ζουν όλοι οι αθλητές. Είμαι χαρούμενος που ο Θεός που με αξίωσε να κερδίσω επτά κύπελλα. Συγχαρητήρια και στον Ολυμπιακό για το ευρωπαϊκό. Το χρειάζεται αυτό το βόλει.

Καταφέραμε κάτι μεγάλο με τον ΠΑΟΚ. Δεν έχουμε χρόνο για πανηγυρισμούς, έτσι είναι ο επαγγελματισμός. Η ομάδα δεν ξεκίνησε καλά. Ξέρετε πώς είναι στην Ελλάδα. Βιάζονται όλοι. Εμείς πιστεύαμε στις δυνατότητες μας. Το πήραμε όμως και γι’ αυτό θα το θυμάμαι».





ΑΝΑΝΕΩΣΗ.....ΧΘΕΣ!
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Κύπελλο Ελλάδος Volley 2022-23 (ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ)
« Απάντηση #55 στις: Απριλίου 02, 2023, 02:01:37 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Bersekeros

  • Platinum member
  • ******
  • Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • 7233
    Μηνύματα
  • O ΠΑΟΚ είναι Μάχη και Θυσία.
    • Προφίλ
Μπράβο στον Κοκκινάκη για τις παλικαρίσιες εμφανίσεις.


Κωνσταντινούπολη, Πόντος, Μικρά Ασία, Μακεδονία ο ΠΑΟΚ έχει Ιστορία.

Ο ΠΑΟΚ είναι Μάχη και Θυσία.
 

Απ: Κύπελλο Ελλάδος Volley 2022-23 (ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ)
« Απάντηση #56 στις: Απριλίου 02, 2023, 02:29:59 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Bersekeros

  • Platinum member
  • ******
  • Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • 7233
    Μηνύματα
  • O ΠΑΟΚ είναι Μάχη και Θυσία.
    • Προφίλ
Αντώνης Μαυρέας, μεγάλη ψυχάρα και ΠΑΟΚΑΡΑ στην Καλαμάτα!



Κωνσταντινούπολη, Πόντος, Μικρά Ασία, Μακεδονία ο ΠΑΟΚ έχει Ιστορία.

Ο ΠΑΟΚ είναι Μάχη και Θυσία.
 

Απ: Κύπελλο Ελλάδος Volley 2022-23 (ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ)
« Απάντηση #57 στις: Απριλίου 02, 2023, 02:31:49 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Bersekeros

  • Platinum member
  • ******
  • Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • 7233
    Μηνύματα
  • O ΠΑΟΚ είναι Μάχη και Θυσία.
    • Προφίλ
MVP του τελικού ο Αλέξανδρος Ράπτης!



Πολυτιμότερος παίκτης του τελικού Κυπέλλου Ελλάδος απέναντι στο ΟΣΦΠ, όπου ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ελλάδος για την αγωνιστική περίοδο 2022-23, αναδείχθηκε ο αθλητής του Δικεφάλου, Αλέξανδρος Ράπτης, κατόπιν ψηφοφορίας που πραγματοποιήθηκε με το πέρας της αναμέτρησης.
 
Ο παίκτης του ΠΑΟΚ, Αλέξανδρος Ράπτης, για τη σημαντική διάκριση που έλαβε, δήλωσε:
 
«Σίγουρα δεν περίμενα όταν ξεκινούσα το βόλεϊ στην Πάτρα ότι σε αυτήν την ηλικία θα είχα αυτούς τους τίτλους. Ότι έχω πετύχει είναι αποτέλεσμα της ομάδας. Γι'αυτό αγαπάω τόσο πολύ αυτό το άθλημα γιατί δεν εξαρτάται από την απόδοση ενός παίκτη. Μου έχει δώσει τις μεγαλύτερες χαρές της ζωής μου. Ευχαριστώ τους συμπαίκτες μου, το προπονητικό επιτελείο και την διοίκηση. Τον τελευταίο καιρό έχουμε παίξει δύσκολα παιχνίδια που μας κρατάνε σε υψηλό επίπεδο. Στο πρώτο σετ παίξαμε νωθρά αλλά μετά καθάρισε το μυαλό αμς και κάναμε αυτά που ξέρουμε καλά. Μου αρέσει να παίζω σε γεμάτα γήπεδα με παιδιά και οικογένειες. Ήταν μία υπέροχη διοργάνωση με υπέροχους ανθρώπους. Χαιρόμαστε να παίζουμε σε πόλεις που αγαπούν το βόλεϊ».
 
Συγχαρητήρια Αλέξανδρε!


Κωνσταντινούπολη, Πόντος, Μικρά Ασία, Μακεδονία ο ΠΑΟΚ έχει Ιστορία.

Ο ΠΑΟΚ είναι Μάχη και Θυσία.
 

Απ: Κύπελλο Ελλάδος Volley 2022-23 (ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ)
« Απάντηση #58 στις: Απριλίου 02, 2023, 02:36:40 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Bersekeros

  • Platinum member
  • ******
  • Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • 7233
    Μηνύματα
  • O ΠΑΟΚ είναι Μάχη και Θυσία.
    • Προφίλ
5ο trophy για τον ΠΑΟΚ και 4ο συνεχόμενο τα τελευταία χρόνια:



2015: ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης)

2016: Ολυμπιακός (Πιάτσα)
2017: Ολυμπιακός (Μπόσκαν)

2018: ΠΑΟΚ (Ρίτσι)

2019: ΠΑΟΚ (Φιλίποφ)

2020: Ματαιώθηκε λόγω πανδημίας covid-19
2021: Ματαιώθηκε λόγω πανδημίας covid-19

2022: ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης)

2023: ΠΑΟΚ (Μιλενκόσκι)


Κωνσταντινούπολη, Πόντος, Μικρά Ασία, Μακεδονία ο ΠΑΟΚ έχει Ιστορία.

Ο ΠΑΟΚ είναι Μάχη και Θυσία.
 

Απ: Κύπελλο Ελλάδος Volley 2022-23 (ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ)
« Απάντηση #59 στις: Απριλίου 02, 2023, 11:04:26 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Τεράστια επιτυχία, ΜΠΡΑΒΟ στην ομάδα πήρε δίκαια ένα ΑΡΧΙΔ@ΤΟ trophy κερδίζοντας τα 2 καρκινώματα....



"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"