Razvan Lucescu (Coach) #Reloaded

Αποστολέας Θέμα: Razvan Lucescu (Coach) #Reloaded  (Αναγνώστηκε 15944 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Απ: Razvan Lucescu (Coach) #Reloaded
« Απάντηση #80 στις: Ιουλίου 15, 2021, 08:10:10 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ


Για την εμφάνιση των Ζίβκοβιτς-Πασχαλάκη και αν ο ΠΑΟΚ χρειάζεται τερματοφύλακα:

«Ο ΠΑΟΚ δεν χρειάζεται τερματοφύλακα. Το παιχνίδι ήταν μια προπόνηση της αμυντικής λειτουργίας και ανταπεξήλθαν πλήρως. Ενδεχομένως ο Πασχαλάκης να έκανε κάποια λάθη κατά την ανάπτυξη, αλλά δεν είναι κάτι που μας επηρεάζει άμεσα. Είμαστε στην αρχή της προετοιμασίας και είμαστε καλυμμένοι στη συγκεκριμένη θέση».

Για το τι έλειψε στον ΠΑΟΚ απέναντι στην Αϊντχόφεν:

«Παίξαμε απέναντι σε έναν αντίπαλο, βρισκόμενοι στην αρχή της προετοιμασίας μας. Ανέφερα στους ποδοσφαιριστές ότι θα γίνουν λάθη, παρόλα αυτά θέλαμε να επιμείνουμε και να κάνουμε πράξη την ιδέα στην οποία δουλεύουμε κατά την διάρκεια της προπόνησης. Υπάρχει μεγάλη διαφορά στο ένα στυλ παιχνιδιού και σε αυτό που θέλουμε εμείς να καταφέρουμε, οπότε ο μόνος τρόπος για να το πετύχουμε είναι προσπαθώντας συνεχώς να το εφαρμόσουμε».

Για το αν περίμενε να δει περισσότερα πράγματα από τους παίκτες του:

«Δεν περίμενα κάτι παραπάνω, αυτό που ήθελα να δω ήταν η θέληση και η προσπάθεια των παικτών απέναντι σε έναν δύσκολο αντίπαλο. Ξέραμε ότι έχουμε να αντιμετωπίσουμε έναν δύσκολο αντίπαλο. Με ικανοποιεί το ότι οι παίκτες μου δεν τα παράτησαν ποτέ και έκαναν αυτά που είπαμε. Είχαμε και δύο παίκτες που ενσωματώθηκαν την Δευτέρα στις προπονήσεις (σ.σ. Ολιβέιρα και Σφιντέρσκι). Ο Ομάρ επέστρεψε και έπαιξε το πρώτο φιλικό. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την φάση στην οποία βρισκόμαστε.

Είμαι επίσης πολύ ικανοποιημένος από τον Ροντρίγκο, από το πώς έπαιξε τη θέση η οποία δεν είναι και η θέση του (σ.σ. αριστερός μπακ), αλλά έβγαλε προσωπικότητα, και μας έδειξε ότι θα μπορέσει να αποτελέσει λύση και σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης. Και γενικά υπάρχουν πολλά θετικά στοιχεία που μπορούμε να κρατήσουμε από το παιχνίδι».

Για όσα κρατά από το παιχνίδι σε θέματα τακτικής, συνεργασιών και προσώπων:

«Όπως σας είπα, ξέραμε ότι θα αντιμετωπίσουμε μια ομάδα που είναι πολύ πιο έτοιμη από εμάς, μια ομάδα που ξεκινά την επόμενη εβδομάδα τις υποχρεώσεις της στο Champions League. Παρόλα αυτά, κρατώ την επιμονή μας σε ό,τι ζητήσαμε, τη θυσία των παικτών όταν έπρεπε να τρέξουν και να κάνουν τα έξτρα πράγματα που χρειαζόταν να κάνουν. Θα πρέπει να αναφερθώ ξανά στον Εσίτι, έναν ποδοσφαιριστή για τον οποίο είχα τελείως διαφορετική εικόνα. Συνέχισε και σήμερα τις καλές εμφανίσεις, με τη θέληση του. Ήταν καλός και στο προηγούμενο φιλικό. Συνέχισε και σήμερα, με την ίδια θέληση, να αλλάξει τον τρόπο παιχνιδιού που είχε και να προσαρμοστεί σε έναν διαφορετικό τρόπο. Βρισκόμαστε στη δέκατη μέρα της προετοιμασίας, χθες είχαμε διπλή προπόνηση, προχθές ταξιδέψαμε και μετά είχαμε προπόνηση. Τα πόδια είναι βαριά, δεν υπάρχει η ίδια ενέργεια, ο ίδιος χρόνος αντίδρασης και σκέψης. Γι’ αυτό θα πρέπει να πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος για την κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε».

Για το γεγονός ότι βρέθηκε ξανά σε γήπεδο με κόσμο και για το πώς περιμένει την επιστροφή του κόσμου του ΠΑΟΚ στην Τούμπα:

«Είναι εντελώς διαφορετικό συναίσθημα να παίζεις σε γήπεδα γεμάτα με κόσμο, με τέτοια ατμόσφαιρα. Ξέρουμε πολύ καλά ότι η γεμάτη Τούμπα είναι ένα πολύ δυνατό όπλο στη μάχη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, απέναντι στους υπόλοιπους αντιπάλους μας. Η σεζόν διαρκεί ένα έτος, υπάρχουν έτσι τρία διαφορετικά ενδεχόμενα για να πάρεις τις νίκες: ένα να παίξεις καλό ποδόσφαιρο, ένα να μην παίξεις καλά αλλά και πάλι να πάρεις τη νίκη, όπως επίσης και να σε ωθήσει ο κόσμος και να σου δώσει κίνητρο με την παρουσία του στο γήπεδο».






Για τον Ροντρίγκο συμφωνώ.
Ήταν αξιοπρεπέστατος παρά το ότι πιέστηκε πολύ....
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Razvan Lucescu (Coach) #Reloaded
« Απάντηση #81 στις: Ιουλίου 17, 2021, 04:35:06 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ




Για τα συμπεράσματα του μετά το δεύτερο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους:

«Αυτό που περίμενα να δω, το είδα και σήμερα. Είμαστε στη διαδικασία της προετοιμασίας, είναι φυσιολογικό να μην υπάρχουν οι αντιδράσεις που θέλουμε, να είμαστε λίγο αργοί γενικά. Αλλά την ίδια στιγμή, έχουμε τη διάθεση ως ομάδα, ως οργανισμός, να καλύψουμε αυτήν την απόσταση. Δύο εντεκάδες και σήμερα, λίγο πιο "μπλεγμένες" και ο λόγος που το κάνουμε αυτό είναι γιατί θέλουμε να αρχίσουν σιγά σιγά οι παίκτες να βρίσκονται ο ένας με τον άλλον, να δημιουργούν συνεργασίες. Τη δεδομένη στιγμή, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είμαστε στην προετοιμασία, και μετά τα παιχνίδια δουλεύουμε για 15', η δουλειά μας δεν είναι εύκολη αλλά όσο πλησιάζουμε στα επίσημα παιχνίδια πρέπει να είμαστε όσο πιο έτοιμοι γίνεται».

Για την εντύπωση του από τους Ολιβέιρα και Τέιλορ:

«Ξέραμε πολύ καλά τι θα παρουσιάσουν οι συγκεκριμένοι παίκτες. Αυτό κρατάμε, αυτό είναι το θετικό, ότι ανταποκρίνονται σε αυτά που πιστεύαμε ότι θα παρουσιάσουν. Γενικότερα τα συγκεκριμένα φιλικά να έχουν σημασία για εσάς όσον αφορά στο αποτέλεσμα, αλλά εμένα δε με ενδιαφέρει πολύ αυτό. Με ενδιαφέρει κυρίως η δουλειά που γίνεται, είμαστε στην αρχή μιας διαδικασίας και θέλουμε να φτάσουμε ως το τέλος της. Μας ενδιαφέρει να εφαρμόζουν οι παίκτες αυτά που δουλεύουμε, να αντιλαμβάνονται τη φιλοσοφία και να τη βγάζουν στα παιχνίδια».

Ο Ρουμάνος προπονητής συνέχισε αναφέροντας ότι γνωρίζει πως «ο κόσμος του ΠΑΟΚ έχει υψηλές προσδοκίες για τη φετινή σεζόν, παρόλα αυτά πρέπει να γνωρίζουν ότι είναι πολύ διαφορετική η κατάσταση μας τώρα. Θέλουμε χρόνο για να δουλέψουμε και να φτάσουμε στο σημείο που θέλουμε για να διεκδικήσουμε τους στόχους μας».

Η συνέντευξη του Λουτσέσκου κατέληξε με σχόλιο και για την προσθήκη του Κούρτιτς:

«Τη δεδομένη στιγμή, αυτό που έχει σημασία είναι να υπάρχει θέληση, να προσπαθούν οι παίκτες να εφαρμόζουν όσα δουλεύουμε στην προπόνηση. Είμαστε πολύ μακριά από αυτό που θέλουμε να παρουσιάσουμε γενικότερα. [...] Θα πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε για να παρουσιαστούμε όσο πιο έτοιμοι γίνεται. Όσον αφορά στον Κούρτιτς, είναι ένας ποδοσφαιριστής που μάς δίνει στοιχεία που έλειπαν, η παρουσία του είναι πολύ σημαντική στο κέντρο, θα γεμίσει με ποιότητα τον χώρο, και θα μας επιτρέψει να χρησιμοποιήσουμε διαφορετικά τον Ελ Καντουρί, που μπορεί να κάνει περισσότερα πράγματα στην επίθεση».
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Razvan Lucescu (Coach) #Reloaded
« Απάντηση #82 στις: Ιουλίου 17, 2021, 04:38:49 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
O Καντουρι προφανώς θα πάει άξονα ή αριστερά αντί του Τζόλη...
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Razvan Lucescu (Coach) #Reloaded
« Απάντηση #83 στις: Ιουλίου 18, 2021, 10:03:35 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
Θα αρχισει να δενει την ομαδα σιγα σιγα.
Εξαλλου ειδε ότι κάποιοι ειναι για δανεικοι, καποιοι και για δανεικοι και αγυριστοι  ::)
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Razvan Lucescu (Coach) #Reloaded
« Απάντηση #84 στις: Ιουλίου 19, 2021, 01:42:05 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
«Τι κάνετε; Δεν είστε εδώ! Θέλετε μήπως να σταματήσω την προπόνηση και να τρέχετε; Τι κάνουμε εδώ; Χθες είχατε ρεπό και ξεκουυραστήκατε αλλά η προετοιμασία συνεχίζεται σήμερα!»




 :)) :)) :)) :)) :)) ρε τι παθανε οι καημενοι!
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Razvan Lucescu (Coach) #Reloaded
« Απάντηση #85 στις: Ιουλίου 19, 2021, 04:24:28 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ




«Είναι θετικό ότι ξέρουμε από τώρα τους πιθανούς μας αντιπάλους κι έχουμε τη δυνατότητα να προετοιμαστούμε κατάλληλα για τους αγώνες. Πρέπει να γνωρίζουμε πολύ καλά ότι κάθε παιχνίδι είναι δύσκολο και να φροντίσουμε ώστε να φτάσουμε στην έναρξη της σεζόν με τη μέγιστη συγκέντρωση και φυσικά τη θέληση να πετύχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Έτσι όπως είναι το ποδόσφαιρο σήμερα δεν μπορείς να έχεις υπερβολική αυτοπεποίθηση απέναντι στον οποιοδήποτε αντίπαλο, διότι αν δεν είσαι προσεκτικός θα σου κάνει ζημιά. Πρέπει να δούμε τους δύο αγώνες ως τελικούς. Γενικά αυτή τη σεζόν πρέπει να μάθουμε να βλέπουμε κάθε παιχνίδι ως τελικό. Αυτή είναι η νοοτροπία που πρέπει να έχουμε μέσα κι έξω από το γήπεδο» .




Σοβαρότητα στο παιχνίδι μας, κανένα παιχνίδι δεν είναι εύκολο...
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Razvan Lucescu (Coach) #Reloaded
« Απάντηση #86 στις: Ιουλίου 21, 2021, 05:29:21 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
«Βρίσκεται στο κάδρο μας ο Μπίσεσβαρ, είμαι ικανοποιημένος από όλους»





Για τις νίκες στα φιλικά ματς: «Είναι φυσιολογικό να μετράει το αποτέλεσμα, αλλά βρισκόμαστε σε ένα στάδιο που σκεφτόμαστε περισσότερο την προετοιμασία, δεν σκεφτόμαστε το αποτέλεσμα σε ένα παιχνίδια αλλά το πώς θα κυλήσει η προετοιμασία. Υπάρχουν δύο διαφορετικές φιλοσοφίες, είναι σημαντικό να κερδίζουμε, αλλά είναι κάτι που πρέπει να το ξεχάσουμε και να προχωράμε».

Για το αν είδε αυτά που ήθελε να δει: «Είναι δύο διαφορετικά παιχνίδια και το παιχνίδι με την Σαρλερουά ήταν καλό παιχνίδι και σήμερα είδαμε πράγματα από την ομάδα, είδαμε τους παίκτες να προσπαθούν να ελέγξουν το παιχνίδι. Υπάρχουν φυσιολογικά κάποια λάθη και κάποιες αντιδράσεις που δεν θέλουμε αυτή τη στιγμή, αλλά έχουμε μπροστά μας δύο εβδομάδες για το πρώτο ευρωπαϊκό ματς, για να διορθώσουμε τα λάθη μας.

Μας λείπουν οι αντιδράσεις γιατί δεν είμαστε φρέσκοι λόγω της προετοιμασίας, αυτό που κρατάμε είναι η διάθεση των ποδοσφαιριστών και η προσαρμογή τους σε αυτά που ζητάμε. Είμαι πολύ χαρούμενος και για το είδος των φιλικών αναμετρήσεων που δώσαμε. Αντιμετωπίσαμε αντιπάλους που ενδεχομένως δεν θα αντιμετωπίσουμε στην Ελλάδα».

Για τον Ουάρντα: «Δεν θέλω να σχολιάσω κάτι παραπάνω, γνωρίζεται την θέση της ομάδας στο συγκεκριμένο ζήτημα, στον παίκτη έχει δοθεί άδεια για ένα προσωπικό ζήτημα και δεν βρίσκεται εδώ».

Για τον Μπίσεσβαρ: «O Μπίσεσβαρ θα βρίσκεται μαζί μας από την πρώτη ημέρα των προπονήσεων στην Θεσσαλονίκη. Είναι ένας παίκτης που βρίσκεται στο κάδρο μας. Γενικά θέλω να πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος από την προετοιμασία των παικτών μου».
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Razvan Lucescu (Coach) #Reloaded
« Απάντηση #87 στις: Ιουλίου 21, 2021, 11:16:44 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος jim

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 42
    Τοποθεσία: Χαβουζα
  • 13299
    Μηνύματα
  • ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ
    • Προφίλ
Αφου ο  O0 ειναι στο καδρο, θα εχουμε γλεντια λεμεεεε  smilepaok
Το "φαγητό" του κάθε αμπαλου ΠΑΟΚτση, οι ΑΡΔ και τα ραδιοφωνα!
 

Απ: Razvan Lucescu (Coach) #Reloaded
« Απάντηση #88 στις: Ιουλίου 24, 2021, 10:15:14 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ


Κόουτς, από που πηγάζει αυτή η σιγουριά σας, ότι ο ΠΑΟΚ στο τέλος της χρονιάς θα έχει κατακτήσει το νταμπλ. Το λέτε καθημερινά στους ποδοσφαιριστές. Θέλετε να τους κάνετε να το πιστέψουν, αποτελεί μέρος της στρατηγικής σας;

«Όντως, είναι μέρος της στρατηγικής μου. Οι ποδοσφαιριστές πρέπει να μάθουν ότι είναι εδώ για να παλέψουν για τον νταμπλ, για να κερδίσουν τίτλους. Εμπιστεύομαι απόλυτα τη δουλειά μας, εμπιστεύομαι απόλυτα το γκρουπ, αυτούς που ήρθαν στην ομάδα, όσοι ήταν εδώ μαζί μου την περίοδο 2017-2019. Έζησαν φανταστικές στιγμές, τότε, αυτοί γνωρίζουν πολύ καλά, ότι τα πάντα είναι εφικτά να συμβούν όταν γίνεται σωστή δουλειά.

Αν ήμουν εδώ χωρίς να έχω όλες αυτές τις εμπειρίες από το παρελθόν, δε θα ήμουν τόσο ευθύς, απόλυτος και γεμάτος αυτοπεποίθηση, ίσως να ήμουν πιο ισορροπημένος γιατί ίσως έτσι δημιουργούσα περισσότερη πίεση στην ομάδα. Όμως, το πιστεύω τόσο πολύ μέσα μου, ποντάρω πολύ στο γκρουπ που έζησε την προηγούμενη εμπειρία. Αυτοί τουλάχιστον ξέρουν ότι όλα είναι πιθανά, όταν είμαστε όλοι μαζί ενωμένοι, έχοντας αυτή την τεράστια θέληση για την επιτυχία και τις νίκες».

- Τι έχει αλλάξει στον ψυχισμό σας, πλέον, κουβαλάτε μια διαφορετική αύρα και δείχνετε να έχετε περισσότερη αυτοπεποίθηση;

«Αλήθεια είναι πως έχω αλλάξει. Λογικό δεν είναι; Τα τελευταία χρόνια κατέκτησα σημαντικούς τίτλους. Στην Ελλάδα πήρα με τον ΠΑΟΚ ένα αήττητο πρωτάθλημα και δύο κύπελλα στη σειρά. Στη Σαουδική Αραβία κατέκτησα τους τρεις μεγαλύτερους τίτλους, το Champions League Ασίας, το πρωτάθλημα και το κύπελλο και μάλιστα είχαμε κάνει ρεκόρ στη βαθμολογική συγκομιδή και στα γκολ. Όλα αυτά με έκαναν να καταλάβω ότι όλα είναι πιθανά όταν θες κάτι πολύ και δουλεύεις με αποφασιστικότητα και όταν ως προπονητής μπορείς να μεταφέρεις αυτή την αυτοπεποίθηση στην ομάδα».


- Αλήθεια, ποιοι είναι οι παίκτες που σας έχουν κάνει να τους βλέπετε με άλλο μάτι, έχουν προσαρμοστεί στις επιθυμίες σας και έχουν βελτιωθεί στο διάστημα της προετοιμασίας;

«Δεν θα κρυφτώ πίσω από τις λέξεις και από γενικότητες. Θα μιλήσω ανοικτά και με ονόματα. Υπάρχει ένας παίκτης, που το παραδέχομαι, δεν ήταν κομμάτι της φιλοσοφίας μου. Ο Άντερσον Εσίτι. Όλο αυτό το διάστημα με έχει εντυπωσιάσει η διάθεση του να αλλάξει το στυλ παιχνιδιού του. Στο πρόσωπο του έχω δει τεράστια βελτίωση, είναι ένας ποδοσφαιριστής που διαθέτει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά τα οποία θα χρειαστούμε ως ομάδα. Το κυριότερο είναι ότι δείχνει μεγάλη θέληση να παίζει σύμφωνα μ’ αυτό που θέλουμε να παίζουμε ως ομάδας και μας δίνει επιπλέον επιλογές».

- Να φανταστούμε δεν είναι μόνον ο Εσίτι που έχει πάρει θετικό βαθμό;


«Ασφαλώς και όχι. Ένας άλλος ποδοσφαιριστής που αυτό το διάστημα δουλεύει πολύ είναι ο Γιάννης Μιχαηλίδης, που δουλεύει πολύ. Πάντα είναι 100% συγκεντρωμένος, ακούει και θέλει να μάθει νέα πράγματα που ξέρει ότι θα τον κάνουν καλύτερο».

- Με τον Χρήστο Τζόλη τι ακριβώς γίνεται; Σας έχουμε δει να του μιλάτε διαρκώς σα να θέλετε να τον αλλάξετε νοοτροπία.

«Θα είμαι ειλικρινής απέναντι σας. Για μένα είναι ένα… πρόβλημα. Ο Τζόλης είναι ταλαντούχος ποδοσφαιριστής, αλλά χρειάζεται να αποβάλλει την πίεση που υπάρχει γύρω από το όνομά του. Το μοναδικό που θα πρέπει να σκέφτεται, αυτό που θα πρέπει να του δημιουργεί πίεση, είναι το να παίζει στο γήπεδο και να βελτιώνεται. Είναι πολύ νέος, βρίσκεται στο ξεκίνημα της καριέρας του και έχει τεράστια ποιότητα».

- Ο Σίντζι Καγκάβα αποτελεί ένα από τα προσωπικά στοιχήματα για σας;

« Ο Σίντζι είναι ένας έμπειρος ποδοσφαιριστής, που έχει παίξει στο κορυφαίο επίπεδο. Οπότε περιμένω από αυτόν να δω βελτίωση. Έμαθα ότι ήρθε στον ΠΑΟΚ σε μια δύσκολη περίοδο για την καριέρα του και την ομάδα, σε μια κακή ατμόσφαιρα, ενώ παράλληλα δεν έπαιζε λόγω τραυματισμών. Όταν ένας παίκτης πρέπει να προσαρμοστεί και δεν έχει την αυτοπεποίθηση είναι δύσκολο για αυτόν. Ξέρω ότι με τον διαφορετικό τρόπο δουλειάς θα μας βοηθήσει με την εμπειρία του.

- Να μιλήσουμε για τα νέα πρόσωπα, που έχουν έρθει στην ομάδα, τον Τέιλορ, τον Ολιβέιρα και τον Κούρτιτς;

«Και οι τρεις είναι παίκτες που "κολλάνε" στον τρόπο που θέλουμε να παίξουμε, ταιριάζουν στη φιλοσοφία μας. Οπότε πιστεύω ότι θα μας βοηθήσουν πολύ. Ο Λούκας (σ.σ. Τέιλορ) χρειάζεται περισσότερο χρόνο μέχρι να προσαρμοστεί, δεν πρέπει να ξεχνάμε πως προέρχεται από ένα άλλο περιβάλλον στην Ουκρανία, από μια ομάδα που έπαιζε κυρίως άμυνα και κόντρα επίθεση. Πιστεύω ότι τα χαρακτηριστικά του μπορούν να βοηθήσουν την ομάδα».

- Ήσασταν αυτός που επέμενε στην απόκτηση του Νέλσον Ολιβέιρα. Τι έχετε δει μέχρι σήμερα από τον Πορτογάλο επιθετικό;

«Ο Νέλσον είναι ένας παίκτης που διαβάζει σωστά το παιχνίδι, που μπορεί να κινείται ανάμεσα στις γραμμές, που έχει την ποιότητα να κρατήσει τη μπάλα και να ανοίξει το παιχνίδι. Είναι δυνατός, ένας παίκτης που διαθέτει ισχυρή προσωπικότητα και ξέρει να τη χρησιμοποιήσει υπέρ της ομάδας».

- Και ο τρίτος της παρέας των νέων;

«Ο Γιάσμιν ήρθε από το κορυφαίο επίπεδο του ποδοσφαίρου, τη Serie A, είναι έμπειρος κι αυτό θα τον βοηθήσει να προσαρμοστεί γρηγορότερα. Είναι ένας χαφ με καλή κίνηση στο γήπεδο, δυναμικός, θα προσαρμοστεί εύκολα στον τρόπο παιχνιδιού μας. Ας πως ότι είναι ένας παίκτης... για τη "βρώμικη" δουλειά, με την καλή έννοια. Νομίζω ότι δεν είχε ο ΠΑΟΚ τέτοιου είδους παίκτες. Ίσως τον Σβαμπ. Όμως και οι τρεις μεταγραφές έχουν βελτιώσει αρκετά την ποιότητα της ομάδας».

- Κόουτς, τι μπορούμε να πούμε αυτή την στιγμή για τις πιθανές μεταγραφές;

«Κοιτάξτε, οι μεταγραφές είναι μια σπονδυλωτή δουλειά. Συζητάμε με το τεχνικό επιτελείο μου και τη διοίκηση για το τι χρειαζόμαστε και πως μπορούμε να βελτιώσουμε το γκρουπ. Ακολουθεί η επικοινωνία με το τμήμα σκάουτινγκ. Ερχεται και μας προτείνει παίκτες, τους αναλύουμε και πηγαίνουμε για την πρώτη επιλογή, τη δεύτερη, την τέταρτη. Όλα εξαρτώνται από το οικονομικό κομμάτι. Αν σε μια στιγμή υπάρχει κάποια ειδική περίπτωση παίκτη και πραγματικά τον χρειάζομαι, τότε το ζητάω και παλεύω για αυτόν και εξηγώ τους λόγους που θέλω ειδικά κάποιον συγκεκριμένο ποδοσφαιριστή».

- Να υποθέσουμε πως μια τέτοια περίπτωση είναι και ο Σεμπαστιάν Τζιοβίνκο;

«Για τον Τζιοβίνκο σας τα έχω πει. Είναι ένας φανταστικός παίκτης. Δουλέψαμε και κατακτήσαμε τα πάντα μαζί. Γνωρίζω πολύ καλά, ότι δεν είναι εύκολο να φύγει από την Αλ Χιλάλ και να επιστρέψει στην Ευρώπη, αλλά ποτέ δεν ξέρεις…».

- Πάντως, μια νέα προσθήκη, σε σχέση με όσους ήταν εδώ στην Ολλανδία, θα είναι σίγουρα ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ…

«Για τον Ντιέγκο (σ.σ. Μπίσεσβαρ) μπορούμε να μιλάμε για ώρες! Είναι ένας φανταστικός παίκτης, απλά χρειάζεται ειδική διαχείριση. Προσωπικά τον εμπιστεύομαι. Είναι μια προσωπικότητα που του αρέσει να νιώθει σημαντικός και να του συμπεριφέρεσαι ως σημαντικό μέλος της ομάδας, πιέζοντάς τον ταυτόχρονα. Όταν νιώθει πως έχει υποστήριξη, δίνει τα πάντα. Επιμένω, είναι ένας παίκτης με εξαιρετική ποιότητα, που όταν η ομάδα δεν πάει καλά, μπορεί να μας ξεμπλοκάρει».

- Η απουσία ενός αθλητικού διευθυντή επηρεάζει τη δουλειά σας;

«Οι περισσότερες, αν όχι όλες, οι ομάδες έχουν αθλητικό διευθυντή. Ωστόσο, τα πράγματα μπορούν να προχωρήσουν αν μεταξύ μας υπάρχει σωστή επικοινωνία. Ο ιδιοκτήτης (σ.σ. Ιβάν και Γιώργος Σαββίδης), ο Μάκης (σ.σ. Γκαγκάτσης), η Μαρία (σ.σ. Γκοντσαρόβα), ο αντιπρόεδρος (σ.σ. Κυριάκος), το τμήμα σκάουτινγκ, όλοι αρχίζουμε να έχουμε ένα καλό και ισχυρό δεσμό. Έχουμε βρει μια χημεία μεταξύ μας. Είναι ακόμα νωρίς, αλλά αυτό μας βοηθά να χτίζουμε μια καλή ατμόσφαιρα, όχι μόνο με τους παίκτες, αλλά και με τα γραφεία, τη διοίκηση. Αυτό ήταν το μυστικό που μας οδήγησε να κερδίσουμε τίτλους πριν από δύο χρόνια. Οι δυνατοί δεσμοί που είχαμε όχι μόνο μέσα στο γήπεδο, αλλά και με όσους ήταν γύρω μας».

- Αποτελεί πρότυπο για σας η εικόνα που έχει η εθνική Ιταλίας από την οποία λείπει ο σταρ, με την ομάδα να είναι ο… σταρ της;

«Οι ομάδες που κερδίζουν είναι οι σταρ. Όχι ένας συγκεκριμένος παίκτης. Ακόμα και στη Μπαρτσελόνα, ο Μέσι είναι ο πιο ποιοτικός παίκτης, αλλά έπαιζε για την ομάδα και με την ομάδα. Η Μπάγερν κατέκτησε το Champions League ως ομάδα και χάρη στην ποιότητα των παικτών της. Να πω για τη Λίβερπουλ που κατάφερε και κατέκτησε το Champions League, αλλά και το πρωτάθλημα στην Premier League, όντας πάνω από όλα ομάδα και κάνοντας κάθε ποιοτικό παίκτη να παίζει για την ομάδα; Τα ίδια ισχύουν και για τη Μάντσεστερ Σίτι, που μπορεί να μην έχει κερδίσει Champions League, αλλά για μένα είναι η καλύτερη ομάδα στον κόσμο! Οι τίτλοι που έχει πάρει στην Αγγλία δείχνουν το επίπεδο τους. Οπότε ναι, πιστεύω πως ένας οργανισμός μπορεί να βελτιώσει την ποιότητα των παικτών. Αν όμως ένας παίκτης δεν παίζει για την ομάδα, αλλά για τον εαυτό του δεν θα κερδίσει ποτέ τίποτα…»

- Τι ήταν αυτό που σας έκανε να επιστρέψετε πίσω στη Θεσσαλονίκη και τον ΠΑΟΚ;

«Η απάντηση μπορεί να δοθεί είτε με πολλά λόγια, είτε με λίγα. Θεωρώ πως πιο σημαντικό ήταν η ιδέα. Επέστρεψα εδώ που έζησα τα δύο καλύτερα χρόνια της ζωής μου. Και στο Ριάντ πέρασα όμορφα, μπορεί και να μου λείπει, γεννήθηκα και μεγάλωσα στο Βουκουρέστι, όλα αυτά όμως είναι εντελώς διαφορετικά από τη Θεσσαλονίκη. Στο Ριάντ ως προπονητής της Αλ Χιλάλ έζησα φανταστικές στιγμές, κέρδισα τίτλους που ονειρευόμουν σε τρεις διοργανώσεις, κάτι που λίγοι στην ιστορία το έχουν καταφέρει. Είχα την ευκαιρία να συμμετέχω στο Παγκόσμιο συλλόγων, κυρίως να δουλέψω με τρομερά ποιοτικούς παίκτες. Όμως, το μόνο μέρος που με έκανε πραγματικά χαρούμενο είναι η Θεσσαλονίκη».

- Από φέτος θα υπάρχει στην καθημερινότητα του κλαμπ και ο ΠΑΟΚ Β’. Τι λέτε πως το βλέπετε;

«Η δημιουργία της δεύτερης ομάδας είναι μια πολύ ιδέα και μπορεί να βοηθήσει κυρίως τους νεαρούς παίκτες, που έχουν ταλέντο και μπορούν να βελτιωθούν παίζοντας δυναμικό ποδόσφαιρο και με ένταση. Θα πάρουν εμπειρίες και θεωρώ πως είναι μια πολύ καλή ιδέα».

- Εχετε καταλήξει σ’ ένα συμπέρασμα γιατί ο ΠΑΟΚ επί των ημερών σας δεν πήγε και τόσο καλά στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις;

«Σημαντικό λόγο έπαιξε η απογοήτευση για τη μη πρόκριση μας στους ομίλους του Champions League. Αρχικά φαινόταν δύσκολο, αλλά βήμα-βήμα το πιστεύαμε. Αποκλείσαμε Βασιλεία και Σπαρτάκ. Πήραμε ένα καλό αποτέλεσμα στη Λισαβώνα απέναντι στην Μπενφίκα και είχαμε πολλές ελπίδες. Όταν, όμως, ήρθε η ήττα και ο αποκλεισμός μέσα στην Τούμπα, χάσαμε ένα μεγάλο κομμάτι της ψυχολογίας μας αναφορικά με την Ευρώπη, όλη η συγκέντρωση μας στράφηκε στην κατάκτηση του πρωταθλήματος».

- Ήταν κάτι που έγινε βάσει σχεδίου ή προέκυψε στην πορεία των αγώνων στους ομίλους του Europa League;

«Ακολουθήσαμε μια στρατηγική που είχε ως στόχο τη συγκέντρωση στο πρωτάθλημα, βάλαμε το Europa League σε δεύτερη μοίρα, καθώς γνωρίζαμε πως αν περνούσαμε τον όμιλο, είτε στους 16, είτε στους 8 θα αποκλειόμασταν. Το πιο σημαντικό εκείνη την περίοδο ήταν κατάκτηση του πρωταθλήματος μετά από 34 χρόνια. Οπότε η βασική ομάδα έπαιζε την Κυριακή και η... δεύτερη έπαιζε την Πέμπτη. Σο μυαλό των παικτών είχε κλειδώσει η ιδέα της κατάκτησης του πρωταθλήματος και για αυτό τελειώσαμε και αήττητοι, κάτι που είναι δύσκολο να το ξανακάνουμε εμείς ή κάποια άλλη ομάδα. Στο ποδόσφαιρο πρέπει να είμαστε ρεαλιστές και να ιεραρχούμε τις προτεραιότητες μας. Η Ευρώπη φέτος αποτελεί μια προτεραιότητα και θέλουμε να προχωρήσουμε όσο το δυνατόν πιο μακριά».
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Razvan Lucescu (Coach) #Reloaded
« Απάντηση #89 στις: Ιουλίου 24, 2021, 10:26:21 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Με προβλημάτισε αυτό του Τζόλη, όχι γιατί δεν τον πιστεύει γιατί ξέρει και ο ίδιος ότι φέτος με Τούμπα μισογεμάτη, θα αγχωθεί παραπάνω...
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"