Vladan Ivic ΙΙ (Coach)

Αποστολέας Θέμα: Vladan Ivic ΙΙ (Coach)  (Αναγνώστηκε 12463 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Απ: Vladan Ivic ΙΙ (Coach)
« Απάντηση #70 στις: Μαΐου 08, 2017, 11:01:54 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Kat6

  • Platinum member
  • ******
  • 3763
    Μηνύματα
  • Kataramenos μια ζωή
    • Προφίλ
Πολυ σημαντικο η ομαδα να βγαλει τη χρονια με τον ιδιο προπονητη και με βασικο κορμο.3-4 προσθηκες και θα μαστε ενταξει.
ΠΑΟΚ και στα δύσκολα.
 

Απ: Vladan Ivic ΙΙ (Coach)
« Απάντηση #71 στις: Μαΐου 08, 2017, 12:20:35 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Telis Stallone

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 53
  • 5761
    Μηνύματα
  • Λάτρης του μεγάλου λευκού καρχαρία...
    • Προφίλ
Το μεγαλυτερο κερδος ακομα και απο το κυπελλο ειναι η ολοκληρωση μιας ολοκληρης σεζον με τον ιδιο προπονητη....Και ειδικα με εσενα....

Η παραμονη σου ειναι ολα τα λεφτα...

Αναφορικα δε με το κοουτσαρισμα ησουν αψογος.....Μπλοκαρες το κεντρο τους (Γιοχανσον - Σιμοες) , μαρκαρες τοσο αποτελεσματικα τον μπεκρουλο στελντοντας τον καθε φορα στα πλαγια οπου ηταν ακινδυνος , εξουδετερωσες τον Μανταλο και φυσικα δεν χρησιμοποιησες καθολου τον Αιγυπτιο ο οποιος συχνα-πυκνα ειναι "φλυαρος"....

Αν δεν ετρωγε το γκολ ο Γλυκος θα μιλαγαμε σημερα για κανα σκορ του 3-0....
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 08, 2017, 12:40:25 μμ από Telis Stallone »
Ο κύριος " 25 εκατοστα". Πρωταγωνιστής αισθησιακών ελληνικών ταινιών
 

Απ: Vladan Ivic ΙΙ (Coach)
« Απάντηση #72 στις: Μαΐου 08, 2017, 03:27:29 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Billysm-4

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: ΝΕΑΠΟΛΗ
  • 8282
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Συμφωνω Τελη.
Επισης εξαφανισε και τον μοναδικο που μπορουσε να απειλησει, τον μεθυστακα.
Αν θυμαμαι 2-3 φορες πηρε μπαλα και αυτο εκτος περιοχης!
ΠΑΟΚ- ΘΡΗΣΚΕΙΑ- ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Γ@ΜΙΕΤΑΙ Η ΑΙΛΑΔΑ ΚΑΤΩ ΑΠ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!


 

Απ: Vladan Ivic ΙΙ (Coach)
« Απάντηση #73 στις: Μαΐου 09, 2017, 06:47:44 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
«Όλοι μας θέλουμε τίτλους με τον ΠΑΟΚ»



Για το αν στο ξεκίνημα της καριέρας του ως ποδοσφαιριστής είχε φανταστεί πως σε ηλικία σαράντα ετών θα ήταν ... προπονητής:
«Για να είμαι ειλικρινής ... όχι. Οχι, όταν ξεκινούσα την ποδοσφαιρική μου καριέρα δε φανταζόμουν πως θα έκανα τη δουλειά που κάνω τώρα».
 
Για το αν είναι πιο δύσκολο το να έχει να διαχειριστεί 25-26 ποδοσφαιριστές πλέον από τον καιρό που έπρεπε να κάνει κάτι ανάλογο μόνον για τον εαυτό του: «Ετσι είναι, έτσι ακριβώς ... σίγουρα είναι πολύ πιο δύσκολο. Οταν ελέγχεις τόσα άτομα, όταν είσαι εσύ αυτός που πρέπει να τα κοντρολάρεις όλα ... Γιατί όταν είσαι παίκτης διαφορετικό είναι. Κι εκεί είσαι ένα κομμάτι της ομάδας αλλά τις περισσότερες φορές ακολουθείς το πρόγραμμα, ακολουθείς αυτό το οποίο ετοιμάζουν οι άνθρωποι οι οποίοι ασχολούνται με όλο το τιμ, αυτό που ετοιμάζουμε για κάθε μέρα. Οταν είσαι σ’ αυτή τη θέση που βρίσκομαι αυτήν τη στιγμή, στην προπονητική, η δουλειά είναι τελείως διαφορετική και υπάρχει φυσικά και περισσότερη δουλειά».
 
Για το γεγονός της κατάκτησης του πρώτου τίτλου έπειτα από δέκα τέσσερα χρόνια κι εν όψει την έναρξης των πλέι οφ, για το αν έχει καταφέρει να «προσγειώσει» τους ποδοσφαιριστές του για την αγωνιστική συνέχεια: «Για μας από σήμερα ξεκίνησε μια καινούρια μέρα, μια μέρα για την οποία δουλέψαμε. Μάθαμε και την κλήρωση των πλέι οφ ... Καλό είναι που έχουμε πολλές ημέρες και μπορούμε να προετοιμαστούμε γι’ αυτό που μας περιμένει. Σίγουρα η διαδικασία των πλέι οφ είναι κάτι διαφορετικό από το πρωτάθλημα. Εχουμε δυνατά παιχνίδια, συνεχόμενα παιχνίδια κάθε τρεις μέρες έχεις ένα ντέρμπι. Το έχουμε ξανακάνει αυτό και θα είμαστε έτοιμοι γι’ αυτά τα παιχνίδια που είναι μπροστά μας».
 
Για το αν είχε την ευκαιρία να ξαναδεί τον τελικό του Κυπέλλου: «Δεν έχω δει όλο το παιχνίδι, έχω δει φάσεις, έχω δει τα γκολ, έχω δει αυτές τις στιγμές που ήταν ... οι πιο σημαντικές στιγμές αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν έχω δει όλο το παιχνίδι, θα το κάνω τις επόμενες ημέρες».
 
Για το τί ξεχώρισε και τί του έχει μείνει στο μυαλό όντας πλέον σαφώς πιο ήρεμος: «Κατ’ αρχάς να ξεκινήσουμε από το ... ξεκίνημα. Σίγουρα ότι κάποια πράγματα έχουν συμβεί πριν το παιχνίδι που δεν μπορούμε να είμαστε ικανοποιημένοι, κανένας ο οποίος είχε συμμετοχή σ’ αυτόν τον τελικό γιατί αυτά τα πράγματα, αυτή η βία που υπήρχε πρέπει να σταματήσει, έπρεπε να έχει εξαφανιστεί από τα ελληνικά γήπεδα».
 
Για το αν ο ίδιος κι οι ποδοσφαιριστές του φτάνοντας στο γήπεδο γνώριζαν τί είχε συμβεί: «Αργήσαμε να φτάσουμε, επειδή μας πήγαν από λάθος δρόμο κι εκεί που φτάσαμε όντας πεντακόσια μέτρα, ένα χιλιόμετρο μακριά από το γήπεδο φάνηκε από το λεωφορείο ότι γινόντουσαν μάχες πάνω σ’ αυτήν τη ... γέφυρα που είναι γύρω – γύρω από το γήπεδο. Οταν βλέπεις τέτοια πράγματα να συμβαίνουν και πηγαίνεις εκεί, σίγουρα δεν είναι ... ευχάριστο. Βέβαια, προσπαθήσαμε να είμαστε συγκεντρωμένοι για το παιχνίδι και προσπαθήσαμε να φτάσουμε όσο πιο γρήγορα στο γήπεδο γιατί είχαμε ήδη αργήσει. Οργανώσαμε άλλο δρομολόγιο, με άλλο λεωφορείο, τέλος πάντων φτάσαμε εκεί και ζητήσαμε από την ομάδα της Α.Ε.Κ. να αργήσει λίγο το παιχνίδι γιατί φτάσαμε στις 19.30 και 20.30 έπρεπε να ξεκινήσει ο τελικός».
 
Για το αν κατάλαβε αν οι ποδοσφαιριστές του είχαν επηρεαστεί από όλα αυτά: «Σίγουρα οι παίκτες δεν ήταν συγκεντρωμένοι επειδή είχαμε ήδη αργήσει. Και γνωρίζετε ήδη πως όταν πας στο γήπεδο, εμείς πάντα προγραμματίζουμε να φτάνουμε μιάμιση ώρα πριν, επειδή υπάρχει λόγος γι’ αυτό. Οι παίκτες πριν το παιχνίδι έχουν πράγματα που κάνουν μέσα στα αποδυτήρια κι ο καθένας πρέπει να τα κάνει κι ιδιαίτερα πριν από ένα τέτοιο παιχνίδι που ήταν τελικός και κάποιοι κάνουν μασάζ, κάποιοι κάνουν διατάσεις, κάποιοι κάνουν διαφορετικά πράγματα. Και γνωρίζοντας πως δε θα έχουμε χρόνο να προετοιμαστούν .... Βέβαια ευτυχώς κι ευχαριστώ την ομάδα της Α.Ε.Κ. η οποία δέχτηκε και κατάλαβε ότι αργήσαμε όχι γιατί αργήσαμε εμείς, αλλά ήταν λάθος απόφαση της Αστυνομίας που μας πήγε από αυτόν το δρόμο και οι διαιτητές δέχτηκαν ν’ αργήσει η σέντρα για να έχουμε κι εμείς χρόνο να προετοιμαστούμε έτσι όπως είναι νορμάλ. Να έχουν λίγο χρόνο οι παίκτες να κάνουν αυτά που κάνουν πριν αρχίσει ένα παιχνίδι. Αυτό είναι το ένα κομμάτι που όλοι θα θέλαμε να μην έχει γίνει αυτό γιατί ξανατονίζω το ποδόσφαιρο είναι κάτι άλλο, είναι γιορτή που ενώνει τους ανθρώπους και μακάρι να είναι ένα μάθημα, τελευταίο για όλους μας και για όλους όσοι αγαπούν το ποδόσφαιρο κι οι οποίοι είναι μέσα σ’ αυτό. Εύχομαι να είναι το τελευταίο γιατί τέτοιες εικόνες κανένας από εμάς δε θέλει να βλέπει».
 
Για το αν θα πρέπει κάποια στιγμή να υπάρξει αντίδραση από τους ίδιους τους ανθρώπους του ποδοσφαίρου, όπως το να μη γίνει ένας τελικός σε τέτοια περίπτωση: «Ευθύνες πρέπει να πάρουμε όλοι. Ευθύνες πρέπει να πάρουμε όλοι που είμαστε στο ποδόσφαιρο. Και οι ομάδες, πρώτες και πάνω από όλα και όσοι διοραγώνουν κι έχουν διοργανώσει τον τελικό. Και η Αστυνομία είναι μέσα, γιατί κι η Αστυνομία είναι ένα κομμάτι του τελικού, αν μιλάμε για την ασφάλεια και πιστεύω ότι γι’ αυτήν την οργάνωση που πρέπει να υπάρχει για τέτοια παιχνίδια και για παιχνίδια τέτοιου ρίσκου πρέπει να είναι πιο ... συγκεκριμένα και καλύτερα, πιο δυνατά».
 
Για το αν θεωρεί πως ο Π.Α.Ο.Κ. δίκαια κατέκτησε τον συγκεκριμένο τίτλο, κοιτώντας συνολικά την πορεία του μέσα στη σεζόν: «Πιστεύω πως αξίζαμε αυτόν τον τίτλο, δουλέψαμε σκληρά σε όλον τον χρόνο. Από την αρχή της χρονιάς είχαμε ... ‘σκυλιάσει’, είχαμε βάλει ως στόχο να πάρουμε έναν από τους δυο τίτλους που υπάρχουν εντός συνόρων ή Κύπελλο ή πρωτάθλημα. Το ένα το καταφέραμε και θα έλεγα δίκαια, το άλλο θα έλεγα πως ήμασταν πολύ κοντά, τα τελευταία δεν ξέρω πόσα χρόνια ο Π.Α.Ο.Κ. δεν ήταν ποτέ τόσο κοντά όσο ήταν φέτος. Γνωρίζουμε όλοι πως όταν τελείωσε ο πρώτος γύρος βρισκόμασταν στην ένατη θέση κι ήμασταν δέκα επτά – δέκα οκτώ βαθμούς πίσω από τον πρώτο. Στο δεύτερο γύρο έχουμε διορθώσει πολλά πράγματα, έχουμε κερδίσει σχεδόν δέκα τέσσερα παιχνίδια, μόνον ένα έχουμε χάσει και δυο – τρία είχαμε ισοπαλίες. Δε λέω ότι στον πρώτο γύρο δεν παίξαμε καλά αλλά σε πολλά παιχνίδια δεν πήραμε αυτά που θα έπρεπε βάσει της εμφάνισής μας στον αγωνιστικό χώρο και βάσει ευκαιριών».
 
Για το αν είναι δύσκολο για μια ελληνική ομάδα να διαχειριστεί εξίσου ... αποτελεσματικά με πρωταγωνιστικό ρόλο τις εντός κι εκτός συνόρων διοργανώσεις: «Συμφωνώ ... γιατί όταν έχεις να διαχειριστείς τρεις διοργανώσεις κι όταν έχεις δώδεκα – δέκα τρεις καινούργιους παίκτες δεν είναι καθόλου εύκολο κι όποιοι είναι μέσα στο ποδόσφαιρο κι όποιοι ασχολούνται και κάνουν αυτή τη δουλειά που κάνω κι εγώ γνωρίζουν τί θέλω να πω. Βέβαια όσο προχωρούσε το πρωτάθλημα κι οι υποχρεώσεις ήταν λιγότερες για μας κι όταν λέω λιγότερες εννοώ όταν τελείωσε η Ευρώπη είχαμε σίγουρα και καλύτερα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα και στο Κύπελλο. Παίξαμε όλη τη σεζόν σχεδόν Τετάρτη – Κυριακή. Οταν αποκλειστήκαμε από τη Σάλκε, συνέχισε το Κύπελλο και σχεδόν όλο το χρόνο είχαμε κάθε τρεις – τέσσερις ημέρες παιχνίδια. Εννοείται πως υπάρχει κούραση αλλά πιστεύω ότι όσον αφορά κι αυτό αν γυρίσουμε πίσω και δούμε πέρσι πως ήμασταν πρωταθλητές στις ... θλάσεις, είχαμε σαράντα θλάσεις πέρυσι και στο τέλος μείναμε χωρίς παίκτες και πλέι οφ τελειώσαμε δεν ξέραμε κι εμείς πώς ... Φέτος – ευτυχώς – είχαμε μόνο μια θλάση».
 
Για το συγκεκριμένο ... μικρό θαύμα της απίστευτης μείωσης των μυϊκών τραυματισμών: «Είχαμε δυο θλάσεις στον ίδιο παίκτη, τον Κάμπος. Εχουμε αλλάξει πολλά πράγματα, σχεδόν όλο το ιατρικό τιμ, ήρθαν καινούριοι άνθρωποι, άνθρωποι οι οποίοι βοήθησαν πάρα πολύ όσον αφορά τις αποκαταστάσεις ... Εννοείται πως όλο αυτό από την ομάδα έχει ξεκινήσει, γιατί από την ομάδα έχουμε αρκετά καινούρια μηχανήματα, έχουμε διαμορφώσει το προπονητικό κέντρο, έχουμε τώρα τις εγκαταστάσεις που πρέπει να έχει μια επαγγελματική ομάδα και μια ομάδα του επιπέδου του Π.Α.Ο.Κ. Αυτό έχει γίνει από το Σεπτέμβριο και μετά, είναι όλα όσον αφορά την οργάνωση, αυτό είναι».

Για το το γεγονός πως αν λάβει κανείς υπ’ όψη τους μείον τρεις βαθμούς που ξεκίνησε ο Π.Α.Ο.Κ. το πρωτάθλημα, έμεινε μόνον τρεις (σ.σ. βαθμούς) μακριά από το πρωτάθλημα. Τί κρίνει ο ίδιος πως λείπει κι αν αυτός είναι ο επόμενος στόχος:
«Δεν κρυβόμαστε από τις απαιτήσεις που έχουμε. Σίγουρα ο καθένας από εμάς θέλει τίτλο στον Π.Α.Ο.Κ. Δουλέψαμε και φέτος, δουλεύουμε και θα δουλέψουμε ... Φέτος καταφέραμε να κάνουμε πρώτο βήμα. Εχουμε καταφέρει να πάρουμε ένα τρόπαιο έπειτα από δέκα τέσσερα χρόνια. Ημασταν τρεις βαθμούς κάτω από τον πρώτο και πιστεύω πως όσο προχωράνε τα χρόνια ο Π.Α.Ο.Κ. έχει ένα καλό σχέδιο. Πιστεύω ότι μετά από πολλά χρόνια, ξανατονίζω μετά από πολλά χρόνια ο Π.Α.Ο.Κ. έχει έναν καλό τεχνικό διευθυντή ο οποίος με έχει βοηθήσει πάρα πολύ και μαζί του έχω κάνει μεταγραφές. Γνωρίζετε ότι πέρσι, μετά από τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ ο κ. Σαββίδης μου εμπιστεύτηκε τη θέση στην οποία βρίσκομαι τώρα. Δεν είχαμε πολύ χρόνια να σχεδιάσουμε τη μεταγραφική περίοδο αλλά ευτυχώς αυτός ο άνθρωπος είχε δουλέψει από πριν κι έχει καταφέρει να μου προσφέρει σε κάθε θέση την οποία χρειαζόμασταν τρεις – τέσσερις επιλογές κι έπρεπε να διαλέξω έναν εξ αυτών. Είναι μια συνολική δουλειά, μια δουλειά ομαδική που έχουμε κάνει κι ήθελα να δώσω συγχαρητήρια και στον ίδιο και στους παίκτες οι οποίοι έχουν βγάλει όλον αυτόν το χρόνο και τους αξίζουν περισσότερα συγχαρητήρια από όλους, το τεχνικό τιμ, το ιατρικό τιμ και βέβαια στον ιδιοκτήτη της ομάδας ο οποίος έχει καταφέρει έπειτα από πέντε χρόνια να πάρει έναν τίτλο με την αξία του κι έχει κάνει αυτήν την ομάδα να μπορεί να νιώθει ασφαλής και να μπορεί να είναι μεγάλη ομάδα».
 
Για το ποιά ήταν η πιο δύσκολη στιγμή της σεζόν για τον ίδιο: «Η ευτυχέστερη ήταν η κατάκτηση του Κυπέλλου αλλά υπήρχαν κι ορισμένα πολύ σημαντικά παιχνίδια που τα περισσότερα από αυτά έχουμε καταφέρει να κερδίσουμε και στην Ευρώπη αλλά και στο πρωτάθλημα. Παράδειγμα στην Ευρώπη ήταν αυτό το παιχνίδι που μας έδωσε την ευκαιρία να προκριθούμε στην επόμενη φάση, με τη Φιορεντίνα στην Ιταλία, που ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι από την πλευρά μας. Μια μεγάλη νίκη που ουσιαστικά μας έχει οδηγήσει να παίξουμε την πρόκριση στον τελευταίο αγώνα με τη Λίμπερετς στην έδρα μας, το οποίο κερδίσαμε και προκριθήκαμε. Αυτό κάναμε ... Οταν μιλάμε για το πρωτάθλημα, πάντα οι νίκες κόντρα στις μεγάλες ομάδες, στα ντέρμπι είναι αυτές που σου δίνουν αυτοπεποίθηση, σου δίνουν δύναμη ... και στους παίκτες και στον προπονητή και πιστεύω πως όλο αυτό είναι κάτι που μας δείχνει να μπορούμε να σταθούμε και να κυνηγάμε από εδώ και πέρα και μεγαλύτερα πράγματα. Υπάρχουν δύσκολες στιγμές, σίγουρα όταν έχεις ένα χρόνο πίσω από σένα υπάρχουν και τέτοιες. Κάθε ήττα είναι δύσκολη στιγμή. Κάθε ήττα είναι που σου αφήνει πικρή γεύση. Ευτυχώς φέτος δεν είχαμε πολλές, λίγες είχαμε και με τη δουλειά με προσπάθεια προσπαθήσαμε να τις ξεπεράσουμε γρήγορα και ξεπερνώνται με τις νίκες. Κι ευτυχώς είχαμε πολλά παιχνίδια κι όταν έχεις πολλά συνεχόμενα παιχνίδια κι αυτό μπορείς να ξεπεράσεις με δυο – τρεις νίκες πιο εύκολα».
 
Για το αν έχει μετανιώσει για κάτι που έχει πει ή έχει κάνει: «Σίγουρα υπάρχει. Καταλαβαίνουμε όλοι, καταλαβαίνετε κι εσείς ότι ήταν η πρώτη μου χρονιά και είμαι άνθρωπος ο οποίος προσπαθεί να λέει τα πράγματα όπως βλέπει. Δεν κρύβομαι ποτέ, ευθύνες παίρνω εγώ και μπορείς κάποιες φορές, κάποιες δηλώσεις να ήταν λίγο απότομες αλλά σίγουρα κι αυτό είναι μια εμπειρία κι αυτό είναι ένα κομμάτι που μαθαίνεις και ... λάθη κάνουμε όλοι, όπως κάνουν λάθη κι οι ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο όπως κι εσείς κάνετε λάθη στη δουλειά σας έτσι κάνουμε κι εμείς. Γνωρίζω ότι κάποια πράγματα θα μπορούσα να τα έχω πει διαφορετικά αλλά στα περισσότερα από ότι έχω πει τα υποστηρίζω, ουσιαστικά όλα όσα είπα αλλά θα μπορούσα να τα έχω πει με διαφορετικό τρόπο. Είναι μια εμπειρία, ιδιαίτερα όταν τελειώνει το παιχνίδι κι όταν είσαι ... θερμός, όταν ζεις έντονα το παιχνίδι όπως το ζω εγώ, σίγουρα κάποιες φορές κάποια πράγματα μπορεί να σου ξεφύγουν. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να δουλέψεις και προσπαθώ να δουλεύω πάνω και σ’ αυτό κι είμαι σίγουρος πως στη συνέχεια θα διορθωθούν».
 
Για το συγκεκριμένο βραβείο: «Ευχαριστώ πάρα πολύ, είναι μεγάλη μου τιμή να είμαι εγώ αυτός ο οποίος ο κόσμος τον έχει ψηφίσει ως καλύτερο προπονητή, μέσα σε τόσους πολλούς προπονητές, όσοι δουλεύουν στην Ελλάδα. Είναι η πρώτη μου χρονιά, είμαι πολύ περήφανος γι’ αυτό και ήθελα να ευχαριστήσω όσους με έχουν ψηφίσει, θέλω να ευχαριστήσω όλους τους συνεργάτες μου, βέβαια τους παίκτες που αν δεν ήταν αυτοί δε θα υπήρχε αυτή η στιγμή. Να ευχαριστήσω τους ανθρώπους με τους οποίους έχω συνεργαστεί, αυτούς που συνεργάζομαι κι αυτό είναι κάτι μεγάλο, τεράστιο για μένα και συνιστά μεγάλη ευθύνη, γιατί σ’ αυτήν τη δουλειά μαθαίνεις καθημερινά, παίρνεις ιδέες κι είναι κάτι που θα μου δώσει κουράγιο για να συνεχίσω και να προσπαθώ να γίνομαι κάθε μέρα καλύτερος».



Το τελευταιο κομματι που αναφερεται στον Μιχελ ειναι το καλυτερο!

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Vladan Ivic ΙΙ (Coach)
« Απάντηση #74 στις: Μαΐου 09, 2017, 10:12:35 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
«Πρέπει και θα σεβαστώ τον ΠΑΟΚ»



«Αυτή είναι η πρώτη μου σεζόν ως προπονητής. Ο ΠΑΟΚ είναι μια μεγάλη ομάδα με τεράστιο όγκο οπαδών που περίμεναν χρόνια έναν τίτλο, συγκεκριμένα 14 χρόνια. Ήταν μια μεγάλη επιτυχία για μας, ήταν στόχος μας από την αρχή της σεζόν. Φέτος δουλέψαμε σκληρά και σοβαρά, είχαμε μεγάλη βοήθεια από τον αθλητικό διευθυντή της ομάδας, τον Λούμπος Μίχελ κυρίως στις μεταγραφές. Φέραμε καλούς και παίκτες και κοιτώντας προς τα πίσω θα έλεγα πως ήταν μια επιτυχημένη χρονιά για εμάς», υποστήριξε ο Ίβιτς στην πρώτη απάντηση του στην «Mozzart Sport».

Πριν από την έναρξη του τελικού υπήρξαν σοβαρά επεισόδια μεταξύ των οπαδών του ΠΑΟΚ και της ΑΕΚ κάτι που δεν πέρασε ασχολίαστο. «Δεν είναι ευχάριστο όταν φτάνεις στο γήπεδο και αντικρίζεις ένα σκηνικό πολέμου στους γύρω δρόμους.Η οργάνωση του τελικού δεν ήταν στο υψηλότερο επίπεδο, ειδικά για τέτοιου είδους παιχνίδια όπως είναι ο τελικός ενός Κυπέλλου Ελλάδος. Σίγουρα αυτές οι εικόνες δεν συνάδουν με την έννοια του ποδοσφαίρου και ελπίζω σύντομα να τις εξαλείψουμε από τα Βαλκάνια, καθώς διαρκώς συμβαίνουν ανάλογα περιστατικά».

Οσο για το αγωνιστικό κομμάτι του τελικού, όπου η ομάδα του επικράτησε με 2-1; «Το παιχνίδι δεν ήταν ελκυστικό στο μάτι... αλλά είναι κάτι που δεν σε ξαφνιάζει σε τόσο σπουδαία ματς. Το πιο σημαντικό πράγμα είναι ότι κερδίσαμε. Το γκολ στο 81' έβγαλε τον νικητή αλλά πιστεύω πως κέρδισε η καλύτερη ομάδα. Υπήρξε απλά μια μικρή έκπληξη για το γεγονός πως το ματς έγινε στο Βόλο, που ορίστηκε ως έδρα του τελικού, καθώς ούτε εμείς ούτε η ΑΕΚ είχαμε παίξει εκεί ή είχαμε προπονηθεί, εκτός από την ημέρα πριν τον αγώνα»

Υπήρχαν όμως και οι καλές στιγμές του τελικού, όπως η υποδοχή της ομάδας στη Θεσσαλονίκη και η αποθέωση που γνώρισε από τους φίλους της. «Ο ΠΑΟΚ είναι ο μεγαλύτερος σύλλογος στην Βόρεια Ελλάδα και μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου, βρεθήκαμε μπροστά σε μια μοναδική εμπειρία καθώς γύρω στις 5 το πρωί πάνω 6.000 οπαδοί μας περίμεναν στον Λευκό Πύργο, για να πανηγυρίσουμε... παραδοσιακά την επιτυχία του ΠΑΟΚ. Αυτή η τρέλα των οπαδών είναι μοναδική, πρέπει να το ζήσεις για να καταλάβεις για τί πράγμα μιλάω. Ο ΠΑΟΚ, τα τελευταία πέντε χρόνια, έχει έναν σοβαρό άνθρωπο στο τιμόνι του, τον Ιβάν Σαββίδη, ο οποίος έχει βελτιώσει αισθητά την ομάδα. Με εκείνον μπροστάρη, η ομάδα έχει τα πάντα, ό,τι χρειάζεται, πάνω απ' όλα όταν μιλάμε για τις οικονομικές συνθήκες».

Ο Ίβιτς απέφυγε να απαντήσει για το τι θα γίνει αν ο ΠΑΟΚ του χρόνου πάρει το πρωτάθλημα. Γέλασε και απάντησε με αφοπλιστική ειλικρίνεια πως: «Το 90% των κατοίκων της Θεσσαλονίκης κατέβηκε στο Λευκό Πύργο για να γιορτάσουν το Κύπελλο. Λοιπόν, αυτά είναι στιγμές να θυμάσαι».

Ασφαλώς και ένα κομμάτι της συνέντευξης αναλώθηκε γύρω από τη βοήθεια που έχει πάρει ο 40χρονος τεχνικός από τους πολλούς συμπατριώτες, που έχει φέρει στο τιμ της ομάδας, αλλά και την παρουσία παικτών όπως ο Πρίγιοβιτς, ο Βόσνιος Τσίμιροτ και ο Κροάτης Λέοβατς. «Τον Ιούνιο ήρθαν δοκιμαστικά στον ΠΑΟΚ οι Νέναντ Κοβάσεβιτς και Πέταρ Μιλκάνοβιτς, ο οποίος έχει συνεργαστεί με τον Βέλικο Παούνοβιτς στην εθνική νέων της Σερβίας. Έχουν εξειδικευμένη γνώση στον τομέα τους και είναι άριστοι επαγγελματίες και γι’ αυτό έγιναν μόνιμοι μετά από τρεις μήνες. Βοήθησαν σημαντικά στο να κυλήσει η σεζόν χωρίς σοβαρούς τραυματισμούς. Τον Ιανουάριο ήρθε και ο Μίλος Βεσελίνοβιτς ως άμεσος συνεργάτης και βοηθός μου. Στην Σερβία όλοι γνωρίζουν την εμπειρία του. Όλοι με βοήθησαν πολύ, όπως βέβαια και οι υπόλοιποι στο τεχνικό επιτελείο», υποστήριξε ο Ίβιτς πριν αναφερθεί στο θέμα του συμβολαίου του με την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Η συμφωνία που υπέγραψε το καλοκαίρι του 2016 περιλαμβάνει συμβόλαιο για 1+1 χρόνο, αλλά ακόμη δεν έχει προχωρήσει σε νέες συζητήσεις.

«Μέχρι τον Ιούνιο θα βρίσκομαι εδώ και μετά υπάρχει οψιόν στο συμβόλαιο μου για ακόμη έναν χρόνο. Θα δούμε τι θα συμβεί στο τέλος της σεζόν, το σίγουρο είναι ότι ο ΠΑΟΚ έχει το πλεονέκτημα, γιατί αυτή η ομάδα που μου έδωσε την ευκαιρία και πρέπει να το σεβαστώ αυτό».

Αυτό που έχει γίνει είναι κάποιες συζητήσεις με την ηγεσία του συλλόγου αναφορικά με κάποια πράγματα που δεν του άρεσαν και έπρεπε να αλλάξουν. «Είμαι χρόνια στον σύλλογο, πρώτα ως παίκτης, και αργότερα ως προπονητής στην ομάδα νέων. Ήμουν σε θέση να γνωρίζω τι συμβαίνει στην ομάδα. Είπα στη διοίκηση του ΠΑΟΚ για κάποια πράγματα που δεν λειτουργούν σωστά και πως έπρεπε να αλλάξουν. Νομίζω ότι το αθλητικό τμήμα του ΠΑΟΚ έκανε καλή δουλειά, προκειμένου να κάνει ένα αποφασιστικό βήμα προς τον τίτλο, είναι σημαντικό ότι όλοι είναι σε υψηλό επαγγελματικό επίπεδο», σχολίασε ο Σέρβος τεχνικός, που έκανε ιδιαίτερη αναφορά στην ευρωπαϊκή πορεία της ομάδας. «Μπορούμε επίσης να είμαστε ικανοποιημένοι. Δεν είχαμε καμία τύχη στα προκριματικά για το Champions League, όπου μας απέκλεισε ο Άγιαξ. Αργότερα παίξαμε στο Europa League, η ομάδα κατάφερε να προκριθεί, αλλά η Σάλκε ήταν ισχυρότερη από εμάς και πρακτικά, μετά την ήττα με 3-0 στο πρώτο παιχνίδι όλα τελείωσαν», είπε.

Ο τίτλος του πρωταθλητή μπορεί να κατέληξε στον  Ολυμπιακό, όμως στα πλέι οφ ο ΠΑΟΚ μπορεί να διεκδικήσει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. «Για πρώτη φορά τα τελευταία 20 χρόνια, πιθανότατα, ο ΠΑΟΚ τερμάτισε τρεις βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό. Στο τέλος υπήρχαν μαθηματικές ελπίδες να κερδίσουμε τον τίτλο αλλά μας στοίχισαν κάποια παιχνίδια και δεν το καταφέραμε. Σύντομα αρχίζουν τα playoffs. Η πρώτη θέση στο μίνι- πρωτάθλημα είναι ο βασικός στόχος μας προκειμένου να αγωνιστούμε στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Ξεκινάμε από την πρώτη θέση της βαθμολογίας και έτσι θέλουμε να τερματίσουμε. Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στο κατάλληλο μομέντουμ για να δημιουργήσει κάτι πετυχημένο στο μέλλον. Αυτό έχει να κάνει με την κατάκτηση ενός πρωταθλήματος»



Και ετσι πρεπει να γινει!
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Vladan Ivic ΙΙ (Coach)
« Απάντηση #75 στις: Μαΐου 10, 2017, 12:09:41 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Billysm-4

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: ΝΕΑΠΟΛΗ
  • 8282
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Πιστευω οτι εχει μπεσα αν και στο ποδοσφαιρο που ολα ειναι επαγγελματικα, δυσκολα!
ΠΑΟΚ- ΘΡΗΣΚΕΙΑ- ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Γ@ΜΙΕΤΑΙ Η ΑΙΛΑΔΑ ΚΑΤΩ ΑΠ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!


 

Απ: Vladan Ivic ΙΙ (Coach)
« Απάντηση #76 στις: Μαΐου 10, 2017, 08:26:23 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος jim

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 42
    Τοποθεσία: Χαβουζα
  • 13299
    Μηνύματα
  • ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ
    • Προφίλ
Αμα νιωθει καλα και του καλυπτουν τα "θελω" του δεν υπαρχει λογος να φυγει.
Ο ΠΑΟΚ ειναι σε ανοδικη πορεια, εκτος και μιλαμε για μεγαλο πρωταθλημα αλλα δεν νομιζω (εκτος και του παρει κανενας μανατζερ τα μυαλα)
Το "φαγητό" του κάθε αμπαλου ΠΑΟΚτση, οι ΑΡΔ και τα ραδιοφωνα!
 

Απ: Vladan Ivic ΙΙ (Coach)
« Απάντηση #77 στις: Μαΐου 14, 2017, 11:22:00 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 50
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35185
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
«Τίποτα δεν έχει τελειώσει, τίποτα δεν έχει χαθεί»



«Δεν μπήκαμε καλά, ειδικά στο πρώτο 20λεπτο. Έχω την εντώπωση πως στο σημερινό παιχνίδι είναι διαφορετικοί οι λόγοι από τα προηγούμενα παιχνίδια όταν μιλάμε για τα ντέρμπι, για πιο λόγο δεν μπήκαμε καλά. Εννοώ πως προσπαθήσαμε όλη την εβδομάδα να δουλέψουμε, να εξηγήσουμε τους παίκτες, να γυρίσουμε στην πραγματικότητα μετά την επιτυχία που κάναμε, πιστεύω ότι δεν είχαμε αυτή την συγκέντρωση που είχαμε μετά το 25λεπτο. Βέβαια, το πληρώσαμε αυτό, η ΑΕΚ είχε και άλλες ευκαιρίες σε αυτό το κομμάτι. Μετά ισορροπήσαμε, δεν μπορώ να πω, εκτός του 2ου ημιχρόνου που είχαμε δυο ευκαιρίες, ότι δημιουργήσαμε κάτι παραπάνω, αλλά πιστεύω ότι αυτό που φταίει που δεν πήραμε σήμερα τίποτα, φταίει αυτό πρώτο 25λεπτο που δεν κάναμε αυτό που είχαμε πει, δεν είχαμε δεύτερες μπάλες, δεν είχαμε μονομαχίες στο χώρο του κέντρου, σχεδόν κάθε δεύτερη μπάλα ήταν δικιά τους και από αυτές τις μπάλες βγαίνανε εύκολα μπροστά».

Για τις αλλαγές των Μάτος – Κάμπος, αν τις έκανε επειδή έβλεπε έναν εκνευρισμό στο παιχνίδι τους, ή υπήρχε και άλλος λόγος, είπε: «Και αυτό αλλά και κάτι άλλο… Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε πολλά προβλήματα από αυτή την πλευρά. Όχι μόνο στο γκολ αλλά και άλλα πράγματα που δημιούργησε η ΑΕΚ και ήταν πάλι από την ίδια πλευρά. Βέβαια, η πρώτη κάρτα που έχει πάρει ο Μάτος, με οδήγησε να κάνω την αλλαγή στο ημίχρονο, μπήκε ο Κίτσιου που ήταν αρκετά καλός σε όλο το 2ο ημίχρονο. Όσον αφορά τον Κάμπος, δεν είναι θέμα κάρτας, είναι θέμα που αφορά το τακτικό κομμάτι και γι’αυτό τον άλλαξα».

Για τα προβλήματα που έχει ο ΠΑΟΚ όταν πιέζεται ψηλά: «Όσο προχωράει το πρωτάθλημα, όχι μόνο εμείς αλλά και οι άλλες ομάδες, φαίνεται η κούραση και θα φαίνεται από εδώ και πέρα για όλους. Βέβαια όταν προσπαθείς να κάνεις παιχνίδι από πίσω -που εμείς το προσπαθούμε όλο το χρόνο-, ή όταν ο αντίπαλος βγαίνει οργανωμένα ψηλά, σίγουρα μας δυσκολεύει. Βέβαια σε αυτές τις περιπτώσεις δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρεις. Θέλουμε να κάνουμε παιχνίδι από πίσω, αυτό είναι το σχέδιο, αυτό είναι κάτι που κάνουμε όλο το χρόνο. Κάποιες φορές δεν βγαίνει και δεν χρειάζεται να ρισκάρεις εκεί».

Για το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ μπήκε ως φαβορί και αν ψυχολογικά δεν βοήθησε αυτό: «Έχουμε ακόμα πέντε παιχνίδια, δεν έχουμε χάσει τίποτα, έχουμε χάσει ένα παιχνίδι. Βέβαια δεν σχεδιάζαμε να γίνουν έτσι τα πράγματα, ήταν ένα ντέρμπι, το χάσαμε, υπάρχουν ακόμα 15 βαθμοί μπροστά μας, πρέπει να παλέψουμε, πρέπει να συγκεντρωθούμε, να προσπαθήσουμε να βγάλουμε συμπεράσματα από αυτό το παιχνίδι και να προετοιμαστούμε για το επόμενο που είναι σε τρεις ημέρες. Σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα μπορεί να γίνουν τα πάντα και όλες οι ομάδες έχουν ευκαιρία να τερματίσουν στην 1η θέση. Τίποτα δεν έχει τελειώσει, τίποτα δεν έχει χαθεί, χάθηκε ένα παιχνίδι ναι, αλλά υπάρχουν ακόμη 15 βαθμοί και θα προσπαθήσουμε να κερδίσουμε αυτούς που χάσαμε σήμερα».

Για την «φρεσκάδα» που δεν είχε ο ΠΑΟΚ και αν επηρέασε τα πλάνα του η αναγκαστική αλλαγή του Βαρέλα:

«Αυτό το παιχνίδι ήταν μετά από οκτώ μέρες από το προηγούμενο. Άρα δεν είχαμε κάτι ιδιαίτερο σε όλη την εβδομάδα και οι παίκτες δεν μπορώ να πω ότι ήταν κάποιοι ιδιαίτερα κουρασμένοι, όλοι ήταν εντάξει. Κανένας από αυτούς που παίξανε δεν είχανε πρόβλημα, τώρα που με ρωτάτε μετά από μια ήττα, αν θα άλλαζα κάτι, σίγουρα ναι. Όσον αφορά την αλλαγή του Βαρέλα ναι, είχα κάτι άλλο στο μυαλό μου, είχα και τον Ουάρντα που ήθελα να τον βάλω μέσα, να προσπαθήσω να αλλάξω κάποια πράγματα αλλά έγινε αυτή η αναγκαστική αλλαγή που έπρεπε να το κάνω, γιατί δεν ξέρουμε ακόμα τι έχει πάθει, αλλά νομίζω πως έχει πάθει ζημιά (σ.σ. ο Βαρέλα)». Δεν νομίζω πως έκανα λάθος με την αλλαγή του Μαλεζά, αν ήταν στο 85’, μπορεί να έκανα κάτι άλλο, αλλά στο 63’ δεν νομίζω ότι υπάρχει λογική».




Μπαζαμε πισω, στο κεντρο δεν υπηρχαμε. :-\
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Vladan Ivic ΙΙ (Coach)
« Απάντηση #78 στις: Μαΐου 15, 2017, 10:12:30 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33113
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Σωστά είδε την μ@λ@κια του Μάτος και τον έβγαλε, μας μπλόκαραν όμως στο κέντρο και δεν μπορέσαμε να αντιδράσουμε...
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Vladan Ivic ΙΙ (Coach)
« Απάντηση #79 στις: Μαΐου 15, 2017, 11:44:17 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Billysm-4

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: ΝΕΑΠΟΛΗ
  • 8282
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Σακχοφ- Ενρικε βασικοι στο επομενο Βλανταν! ::)
ΠΑΟΚ- ΘΡΗΣΚΕΙΑ- ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Γ@ΜΙΕΤΑΙ Η ΑΙΛΑΔΑ ΚΑΤΩ ΑΠ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!