10. Δημήτρης Πέλκας (C)

Αποστολέας Θέμα: 10. Δημήτρης Πέλκας (C)  (Αναγνώστηκε 36059 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Απ: 10.Δημήτρης Πέλκας (Δανεικός στην Σετουμπάλ)
« Απάντηση #20 στις: Απριλίου 24, 2015, 09:17:29 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος jim

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 41
    Τοποθεσία: Χαβουζα
  • 13299
    Μηνύματα
  • ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ
    • Προφίλ
Δεν ξερω τι εγινε αλλα μπορουσε να βοηθησει ο Πελκας φετος.
Προσωπικα πιστευω πως δυσκολα θα παιξει στον ΠΑΟΚ.
Μακαρι να βγω ψευτης
Το "φαγητό" του κάθε αμπαλου ΠΑΟΚτση, οι ΑΡΔ και τα ραδιοφωνα!
 

Απ: 10.Δημήτρης Πέλκας (Δανεικός στην Σετουμπάλ)
« Απάντηση #21 στις: Μαΐου 18, 2015, 08:22:09 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 49
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35183
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
Υπέρ της επιστροφής Πέλκα στην Τούμπα


Ο Δημήτρης Πέλκας πραγματοποίησε φέτος γεμάτη σεζόν αγωνιζόμενος με την φανέλα της Σετούμπαλ στην πρώτη κατηγορία της Πορτογαλίας. Οι άνθρωποι, μάλιστα, που ασχολούνται αυτή τη περίοδο με με τα αμιγώς ποδοσφαιρικά ζητήματα του ΠΑΟΚ έχουν εκφραστεί υπέρ της επιστροφής του νεαρού μεσοεπιθετικού στην Τούμπα το καλοκαίρι (προφανώς κάνοντας και νέο συμβόλαιο).

Βέβαια, το θέμα ακόμη δεν έχει συζητηθεί με την πλευρά του ποδοσφαιριστή, αφού και γι' αυτό θα πρέπει να υπάρξει πρώτα το ok του νέου τεχνικού διευθυντή.

Θυμίζουμε ότι υπάρχει μία ρήτρα που δίνει τη δυνατότητα σε οποιαδήποτε ομάδα με 350.000 ευρώ να αποκτήσει τον Πέλκα, το συμβόλαιο του οποίου με τον ΠΑΟΚ λήγει τον Δεκέμβρη.

sport24.gr


Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: 10.Δημήτρης Πέλκας (Δανεικός στην Σετουμπάλ)
« Απάντηση #22 στις: Μαΐου 30, 2015, 04:52:46 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33111
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Στο χέρι του ΠΑΟΚ ο Πέλκας



Τι δηλώνει για το μέλλον του ο νεαρός ποδοσφαιριστής

Ο Δημήτρης Πέλκας μίλησε στην εφημερίδα «ΣΠΟΡ του Βορρά» για την Σετούμπαλ, τον ΠΑΟΚ και το μέλλον του.

Ο 22χρονος μέσος δήλωσε πως: «Μόνο οφέλη και κέρδη είχα από την παρουσία μου στο πορτογαλικό πρωτάθλημα. Νομίζω ότι σε σχέση με την Ελλάδα το επίπεδο ποδοσφαίρου είναι πιο ανεβασμένο, κυρίως χάρη στην παρουσία ομάδων, όπως είναι η Μπενφίκα, η Πόρτο και η Σπόρτιγκ Λισσαβόνας. Συνολικά, όμως, οι ομάδες στην Πορτογαλία είναι οργανωμένες, δίνοντας μεγάλη βαρύτητα στην τακτική που ακολουθούν στη διάρκεια των αγώνων. Επιπλέον, ο ρυθμός του παιχνιδιού είναι πιο γρήγορος και κάνει πιο θεαματικούς τους αγώνες. Η Σετούμπαλ, βέβαια, είναι μια μέτριας δυναμικότητας ομάδα, η οποία όμως προσωπικά με αγκάλιασε από την πρώτη στιγμή και με έβαλε στην οικογένεια της.

Και εγώ ήμουν μόνο ένας από τους αρκετούς νέους παίκτες, που εντάχθηκαν το περασμένο καλοκαίρι στο ρόστερ, αλλά όλοι μας προσαρμοστήκαμε γρήγορα στις νέες συνθήκες. Βέβαια, η αρχή για μένα δεν ήταν τόσο εύκολη, αφού ουσιαστικά προερχόμουν από το πρωτάθλημα Β΄ κατηγορίας της Ελλάδας (σ.σ. έπαιζε δανεικός στον Απόλλωνα Καλαμαριάς). Δούλεψα, όμως, πολύ στις καθημερινές προπονήσεις και προσπάθησα να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις των παιχνιδιών.

Το πρώτο εξάμηνο, με τον Ντομίνγκος Πασιέντζα στον πάγκο, δεν είχα πολύ χρόνο συμμετοχής, όμως μετά την αλλαγή στην τεχνική ηγεσία, μου δόθηκαν περισσότερες ευκαιρίες. Για τον ΠΑΟΚ και το πώς έπαιξε στη φετινή σεζόν δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη, αφού δεν είχα τη δυνατότητα να δω πολλά παιχνίδια. Κι όσους αγώνες παρακολούθησα, αυτό το έκανα μέσω του διαδικτύου».

Και κατέληξε: «Το συμβόλαιό μου με τον ΠΑΟΚ ολοκληρώνεται τον ερχόμενο Δεκέμβριο. Είναι σαφές ότι η ομάδα έχει το πάνω χέρι και αυτή θα αποφασίσει σε μεγάλο βαθμό για τη μελλοντική μου καριέρα».

Στο μεταξύ, φαίνεται πως στην πορτογαλική ομάδα δεν μετάνιωσαν για την επιλογή τους το περασμένο καλοκαίρι να εντάξουν στο δυναμικό τους τον Δημήτρη Πέλκα, έστω και με τη μορφή του δανεισμού. Και πολύ ευχαρίστως θα τον διατηρούσαν στο έμψυχο υλικό τους, αλλά δεν έχουν τις οικονομικές δυνατότητες. «Η Σετούμπαλ εξέφρασε την επιθυμία να αποκτήσει τα δικαιώματά μου και να με διατηρήσει στο δυναμικό της. Ωστόσο, πρόκειται για ομάδα με χαμηλές οικονομικές δυνατότητες και δεν είναι σε θέση να καταβάλει τη ρήτρα και να με αποκτήσει από τον ΠΑΟΚ»



 Τελευταία ευκαιρία φέτος.
Ο Αρνεσεν τι θα πει βέβαια.
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: 10.Δημήτρης Πέλκας
« Απάντηση #23 στις: Ιουλίου 03, 2015, 02:10:04 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 49
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35183
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
«Γύρισα στον ΠΑΟΚ πιο δυνατός, πιο πεισμωμένος»



Αναλυτικά οι δηλώσεις του Πέλκα:

Για την επιστροφή του από την Σετούμπαλ: «Σίγουρα αποκόμισα πολλές εμπειρίες, έμαθα πολλά πράγματα, άλλη νοοτροπία εκεί. Εδώ ξεκινήσαμε με έναν νέο προπονητή που προσπαθεί να μας περάσει την δική του φιλοσοφία και προσπαθούμε να ανταπεξέλθουμε σε αυτά που μας ζητάει».

Για τις διαφορές που εντόπισε: «Δεν μπορώ να πω ότι έχουν μεγάλες διαφορές οι δυο ομάδες. Ο ΠΑΟΚ έχει αλλάξει επίπεδο, δουλεύει πιο επαγγελματικά, η ομάδα έχει ανέβει κατακόρυφα».

Για το πως αισθάνεται για την επιστροφή του: «Πήγα εκεί με σκοπό να δουλέψω, να γίνω καλύτερος, αποκόμισα πολλές εμπειρίες, γύρισα πιο δυνατός, πιο πεισμωμένος και πιο έτοιμος σε διάφορους τομείς».

Για την φανέλα με το Νο10 που του έδωσε ο Δώνης: «Δεν ήξερα την ευθύνη που έχει αυτό το νούμερο. Νιώθω πιο έτοιμος τώρα ώστε να έρθει η στιγμή να την ξαναφορέσω».

Για το συμβόλαιο του που ολοκληρώνεται σε λίγους μήνες: «Είμαι εδώ άλλους έξι μήνες. Προσωπικά θέλω να βελτιώνομαι και από κει και πέρα ότι είναι να γίνει θα γίνει».

Για την πίεση στον ΠΑΟΚ: «Αυτή η ομάδα έχει μεγάλη πίεση και σαν ιστορία. Δεν ήρθαν τα επιθυμητά αποτελέσματα και οι παίκτες έχασαν την αυτοπεποίθηση, προσπάθησαν να την ανακτήσουν και δεν μπόρεσαν. Πλέον τους βλέπω ότι είναι πιο κουμπωμένοι, έχουν πιο πολύ θέληση και πάθος να γυρίσουν αυτό το κλίμα. Και πιστεύω θα τα καταφέρουν».

Για την φιλοσοφία του Τούντορ:
«Αυτοπεποίθηση από την άμυνα στην επίθεση που είναι το πιο σημαντικό στο ποδόσφαιρο. Θέλει να πρεσάρουμε συνέχεια και αυτό είναι το πιο σημαντικό...».

Για το αν τα χρονικά περιθώρια είναι πολύ στενά φέτος: «Δεν έχουμε τον χρόνο φέτος. Ωστόσο έχουμε την ποιότητα και τη φιλοσοφία του προπονητή και θα τα καταφέρουμε να προχωρήσουμε. Στόχος μας είναι να μπούμε στους ομίλους».

Για το γεγονός ότι το συμβόλαιο του ολοκληρώνεται σε έξι μήνες: «Δεν έχω κάνει καμία συζήτηση με καμία ομάδα. Δεν ξέρω αν ο ατζέντης μου το έχει κάνει, εγώ είμαι εδώ προπονούμαι καθημερινά».

Για τους στόχους του: «Στόχος κάθε ποδοσφαιριστή είναι να αγωνίζεται και να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στην ομάδα του. Αυτός είναι και ο δικός μου».
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: 10.Δημήτρης Πέλκας
« Απάντηση #24 στις: Ιουλίου 03, 2015, 04:41:00 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 49
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35183
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: 10.Δημήτρης Πέλκας
« Απάντηση #25 στις: Ιουλίου 03, 2015, 04:54:51 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Billysm-4

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: ΝΕΑΠΟΛΗ
  • 8282
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Ας παρει μια ευκαιρια.
Τοσους και τοσους ειδαμε τοσα χρονια.
Αξιζει μια χρονια να παιξει.
ΠΑΟΚ- ΘΡΗΣΚΕΙΑ- ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Γ@ΜΙΕΤΑΙ Η ΑΙΛΑΔΑ ΚΑΤΩ ΑΠ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!


 

Απ: 10.Δημήτρης Πέλκας
« Απάντηση #26 στις: Ιουλίου 03, 2015, 11:20:00 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος jim

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 41
    Τοποθεσία: Χαβουζα
  • 13299
    Μηνύματα
  • ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ
    • Προφίλ
Τελευταια του ευκαιρια.
Εγω προσωπικα δεν εχω σχηματισει εικονα για το αν μπορει η όχι.
Με 2-3 παιχνίδια?
Μπορούμε να βγαλουμε αποτέλεσμα?
Μονη ελπιδα να αρεσει στον Τουντορ, αλλιως τον βλεπω να φευγει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 03, 2015, 11:21:32 μμ από jim »
Το "φαγητό" του κάθε αμπαλου ΠΑΟΚτση, οι ΑΡΔ και τα ραδιοφωνα!
 

Απ: 10.Δημήτρης Πέλκας
« Απάντηση #27 στις: Ιουλίου 04, 2015, 11:02:32 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33111
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Νομίζω ότι μπορεί...
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: 10.Δημήτρης Πέλκας
« Απάντηση #28 στις: Ιουλίου 04, 2015, 06:36:13 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος jim

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 41
    Τοποθεσία: Χαβουζα
  • 13299
    Μηνύματα
  • ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ
    • Προφίλ
Ξεκιναει παντως σημερα.
Ποιος δεν θελει ενας πιτσιρικας να δειξει οτι μπορει να προχωρησει?
Υπαρχει κανενας?
Το "φαγητό" του κάθε αμπαλου ΠΑΟΚτση, οι ΑΡΔ και τα ραδιοφωνα!
 

Απ: 18.Δημήτρης Πέλκας
« Απάντηση #29 στις: Ιουλίου 04, 2015, 10:27:57 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Billysm-4

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: ΝΕΑΠΟΛΗ
  • 8282
    Μηνύματα
    • Προφίλ
You are not allowed to view links. Register or Login
Ας παρει μια ευκαιρια.
Τοσους και τοσους ειδαμε τοσα χρονια.
Αξιζει μια χρονια να παιξει.

Εμενα σημερα μου αρεσε αν και ο αντιπαλος δεν ηταν κατι σπουδαιο, αλλα μου αρεσε.
ΠΑΟΚ- ΘΡΗΣΚΕΙΑ- ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Γ@ΜΙΕΤΑΙ Η ΑΙΛΑΔΑ ΚΑΤΩ ΑΠ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!