10. Δημήτρης Πέλκας (C)

Αποστολέας Θέμα: 10. Δημήτρης Πέλκας (C)  (Αναγνώστηκε 36069 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Απ: 10.Δημήτρης Πέλκας
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 07, 2014, 09:46:07 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Telis Stallone

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 53
  • 5761
    Μηνύματα
  • Λάτρης του μεγάλου λευκού καρχαρία...
    • Προφίλ
Επειδη δεν θυμαμαι .....Αυτον ο Λαζλο δεν τον ειχε αναδειξει πρωτη φορα ? ???
Ο κύριος " 25 εκατοστα". Πρωταγωνιστής αισθησιακών ελληνικών ταινιών
 

Απ: 10.Δημήτρης Πέλκας
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 07, 2014, 10:52:59 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33111
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Νομίζω πως ναι αν και με το ΓΙΔΙ έπαιξε τα πρώτα παιχνίδια (είχε σκοράρει και στο ευρωπαϊκό)

Έφτασε Πορτογαλία ο Πέλκας



Κάτοικος Πορτογαλίας θα είναι για την φετινή σεζόν ο Δημήτρης Πέλκας, καθώς από χθες βρίσκεται στη χώρα της Ιβηρικής προκειμένου να προλάβει τη πρώτη προπόνηση της Σετούμπαλ.

Η πορτογαλική ομάδα έχει πάρει δανεικό το νεαρό ποδοσφαιριστή από τον ΠΑΟΚ, με τον προπονητή του συλλόγου Ντομίνγκες Πασιέντσα να τον πιστεύει πολύ .

Ο Πέλκας φτάνοντας στο αεροδρόμιο της Λισαβώνας, μαζί με τον μέχρι πρότινος τερματοφύλακα της Μπάγερν, Λούκας Ρέντερ, μίλησε στη «Record» για τη νέα του εμπειρία και τις αγωνιστικές του αρετές: «Πιστεύω ότι το πρωτάθλημα της Πορτογαλίας είναι πολύ καλό. Στην Ελλάδα παρακολουθούμε τα μεγάλα παιχνίδια του πρωταθλήματος, αλλά γνωρίζω και τη Σετούμπαλ. Τα χαρακτηριστικά μου; Η εξυπνάδα μου στον αγωνιστικό χώρο και η ικανότητά μου με τη μπάλα στα πόδια».

Δεν παρέλειψε, δε, να βάλει και τον πήχη για τους νέους του στόχους: «Πρόπερσι στον ΠΑΟΚ έπαιξα σε 16 παιχνίδια, πέρσι στη δεύτερη κατηγορία πέτυχα 7 γκολ και έδωσα 6 ασίστ σε 18 παιχνίδια. Τώρα, εύχομαι να πετύχω περισσότερα».

sport-fm.gr
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: 10.Δημήτρης Πέλκας (δανεικός στην Σετουμπαλ)
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 07, 2014, 11:30:24 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Telis Stallone

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 53
  • 5761
    Μηνύματα
  • Λάτρης του μεγάλου λευκού καρχαρία...
    • Προφίλ
Μου αρεσει αυτο το "γνωριζω τη Σετουμπαλ" οπως και το "παρακολουθουμε τα παιχνιδια της Πορτογαλιας"....

Ναι απο το "παμε στοιχημα" και με το "ασσο ημιχρονο -διπλο τελικο" στο Ακαντεμικα -Σετουμπαλ... :grin1:

Ασε μας ρε Πελκα....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 07, 2014, 11:50:36 πμ από Telis Stallone »
Ο κύριος " 25 εκατοστα". Πρωταγωνιστής αισθησιακών ελληνικών ταινιών
 

Απ: 10.Δημήτρης Πέλκας (Δανεικός στην Σετουμπάλ)
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 22, 2015, 12:06:34 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 49
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35183
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ



Ο Δημήτρης Πέλκας πέτυχε το δεύτερο γκολ του με την φανέλα της Σετούμπαλ και "σφράγισε" τη νίκη της επί της Γκιμαράες για το πορτογαλικό λιγκ καπ.Θυμίζουμε πως είχε πετύχει το πρώτο του γκολ στις 4 Ιανουαρίου, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του επί της Μορεϊρένσε (2-1).



sport24.gr

Εφυγε ο  facepalm Πασιεντζα και ειδε παλι 11αδα!
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: 10.Δημήτρης Πέλκας (Δανεικός στην Σετουμπάλ)
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 08:36:37 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 49
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35183
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
Προχθες καρφωσε και 3ο γκολ ο μικρος!! smilepaok


«ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΣΤΟΝ ΠΑΟΚ»



Στον Arena FM 89,4 φιλοξενήθηκε ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ που αγωνίζεται ως δανεικός στη Σετούμπαλ, Δημήτρης Πέλκας και τόνισε μεταξύ άλλων πως θέλει να αγωνιστεί στον «Δικέφαλο».

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε:

Για την καριέρα του στην Σετούμπαλ:«Έβαλα γκολ, ξεκίνησε πολύ καλά το 2015 και ελπίζω να συνεχιστεί έτσι η χρονιά. Μέσα από την δουλειά και την πολύ υπομονή ελπίζω να δικαιωθώ».

Για το πορτογαλικό πρωτάθλημα:«Έχει κάποιες δυσκολίες, έχει διαφορές με την Ελλάδα, ο ρυθμός είναι γρήγορος και όλες οι ομάδες προσπαθούν να παίξουν ποδόσφαιρο. Η ομάδα μου είναι στην μέση, νίκησε πρόσφατα με τον νέο προπονητή και ελπίζω να πάμε καλύτερα».

Για το αν παρακολουθεί τον ΠΑΟΚ:«Είναι δεύτερος ο ΠΑΟΚ, μιλάω με τα παιδιά και το κλίμα είναι πολύ καλό. Ελπίζω να πάρει πρωτάθλημα η ομάδα».

Για το αν είναι παίκτης του ΠΑΟΚ:«Είμαι δανεικός στη Πορτογαλία, είμαι παίκτης του ΠΑΟΚ και το καλοκαίρι επιστρέφω. Τέλη Δεκεμβρίου λήγει το συμβόλαιο μου με τον ΠΑΟΚ. Η Σετούμπαλ αν θέλει να με αγοράσει πρέπει να δώσει την ρήτρα των 350.000 ευρώ».

Για το αν έχουν στο μυαλό τους οι παίκτες του ΠΑΟΚ το πρωτάθλημα:«Το πρωτάθλημα είναι ο μόνος στόχος κα όλοι το έχουν στο μυαλό τους».

Για το αν θέλει να παίξει στον ΠΑΟΚ:«Εννοείται πως θέλω να παίξω στον ΠΑΟΚ αλλά δεν έχει γίνει κάποια κρούση. Ένας ποδοσφαιριστής δεν πρέπει να πικραίνεται αλλά να δουλεύει πολύ, να βάζει το κεφάλι κάτω και κάποια στιγμή θα δικαιωθεί».

Για το αν είχε ζητήσει να φύγει:«Το καλοκαίρι μου είπαν μια μέρα πως φεύγω και πάω Πορτογαλία. Δεν μου είπε κάποιος να μείνω, ήταν στο εξωτερικό ο δανεισμός και δεν το συζήτησα παραπάνω».

Για το αν μιλάει με τους ανθρώπους της ομάδας:«Μιλάω μόνο με τους συμπαίκτες μου. Δεν μου έχει μιλήσει κανείς άλλος από την ομάδα».

Για το επόμενο παιχνίδι της Σετούμπαλ:«Παίζουμε μέσα στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας για το κύπελλο και αν κερδίσουμε πάμε στα ημιτελικά».

Για το μήνυμα που θέλει να στείλει στον κόσμο του ΠΑΟΚ:«Υπομονή και όλοι μαζί»!
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: 10.Δημήτρης Πέλκας (Δανεικός στην Σετουμπάλ)
« Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 09:21:59 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Billysm-4

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: ΝΕΑΠΟΛΗ
  • 8282
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Περιμενα οτι με Αγγελο θα παει ευκαιριες, τελικα πηγε δανεικος.
Δεν ξερω ομως μηπως τελικα δεν τον κρατησουμε.
Εμενα παντως μου αρεσει, ειναι γρηγορος, κραταει την μπαλα στα ποδια.
ΠΑΟΚ- ΘΡΗΣΚΕΙΑ- ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Γ@ΜΙΕΤΑΙ Η ΑΙΛΑΔΑ ΚΑΤΩ ΑΠ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!


 

Απ: 10.Δημήτρης Πέλκας (Δανεικός στην Σετουμπάλ)
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 09:31:53 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33111
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Ο Πέλκας που "κλωτσάει" για επιστροφή και ο Παναθηναϊκός

Ο Δημήτρης Πέλκας έχει δώσει θετικά δείγματα γραφής στην Πορτογαλία με την φανέλα της Σετούμπαλ. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός μπορεί να παίζει ως δανεικός από τον ΠΑΟΚ, αλλά δεν φαίνεται να βλέπει με θετικό μάτι την επιστροφή του στην Τούμπα.

Αυτό το συμπέρασμα βγαίνει από τις επαφές που έχουν οι άνθρωποι της ομάδας με τους εκπροσώπους του παίκτη. Το κακό για τον ΠΑΟΚ είναι ότι στην περίπτωση Πέλκα δεν κρατά τα ηνία στα χέρια του.

Πέρα από το γεγονός ότι σε λίγους μήνες ο νεαρός μπαίνει στο τελευταίο εξάμηνό του συμβολαίου του με την ομάδα, υπάρχει και μία ρήτρα 350.000 ευρώ που δίνει την δυνατότητα σε όποιον σύλλογο την καλύψει να τον αποκτήσει. Ήδη στην Πορτογαλία ακούγεται ότι η Σετούμπαλ θα πληρώσει αυτό το ποσό και στη συνέχεια θα πουλήσει τον Πέλκα με 1 εκ. ευρώ στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας και έτσι θα βγει κερδισμένη από τον δανεισμό.

Φήμες και για Παναθηναϊκό

Για τον Πέλκα ακούγονται το τελευταίο διάστημα φήμες περί ενδιαφέροντος Παναθηναϊκού. Οι "πράσινοι", λέγεται πως, εκτιμούν τα προσόντα του παίκτη από τότε που πρωτοαγωνίστηκε στον ΠΑΟΚ και παρακολουθούν την πορεία του.

Πάντως,  ο ΠΑΟΚ θα συνεχίσει να μιλά με τον Πέλκα και τους εκπροσώπους του, προφανώς για να τον πείσει πως τα πράγματα για εκείνον θα είναι εντελώς διαφορετικά σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια. 

contra.gr

Όταν υπάρχει "σοβαρός"  facepalm προγραμματισμός, αυτά συμβαίνουν...
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: 10.Δημήτρης Πέλκας (Δανεικός στην Σετουμπάλ)
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 12:50:52 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 49
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35183
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
Ναι και θα πιστεψει ο Πελκας τον ΠΑΟΚ, που είναι οπου φυσαει ο ανεμος! facepalm
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: 10.Δημήτρης Πέλκας (Δανεικός στην Σετουμπάλ)
« Απάντηση #18 στις: Μαρτίου 02, 2015, 08:17:00 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33111
    Μηνύματα
    • Προφίλ


Σε δεύτερο πλάνο πέρασε αυτό το Σαββατοκύριακο στον ΠΑΟΚ το αγωνιστικό, ύστερα από την αναστολή του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας.

Έτσι μία από τις υποθέσεις που φαίνεται πως συζητήθηκε είναι εκείνη του Δημήτρη Πέλκα, ο οποίος αυτή τη στιγμή αγωνίζεται ως δανεικός στη Σετούμπαλ και το συμβόλαιό του λήγει τον Δεκέμβριο του 2015.

Το συμβόλαιο του Δημήτρη Πέλκα με τον ΠΑΟΚ λήγει το καλοκαίρι και οι Θεσσαλονικείς δεν έχουν αποφασίσει αν θα κρατήσουν τον νεαρό χαφ που παίζει στη Σετούμπαλ.

Ωστόσο, από την 1η Ιουλίου αποκτά το δικαίωμα να υπογράψει σε όποια ομάδα επιθυμεί για τη επόμενη χειμερινή μεταγραφική περίοδο. Στην Πορτογαλία ο 22χρονος μεσοεπιθετικός έχει παίξει σε 19 ματς, ενώ έχει τέσσερα γκολ και μοιράσει δύο ασίστ στους συμπαίκτες.

Οι όποιες συζητήσεις, όμως, θα γίνουν με τον Ιάκωβο Αγγελίδη από τη στιγμή που δεν υπάρχει για την ώρα τουλάχιστον τεχνικός διευθυντής στον σύλλογο.

sport-fm.gr

Προγραμματισμός... facepalm

"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: 10.Δημήτρης Πέλκας (Δανεικός στην Σετουμπάλ)
« Απάντηση #19 στις: Απριλίου 24, 2015, 12:17:05 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33111
    Μηνύματα
    • Προφίλ
«Επιστρέφω στον ΠΑΟΚ, αν μου δείξει πως με θέλει»!



Λίγο μετά τη χθεσινή κουραστική προπόνηση της Σετούμπαλ, που έγινε σε πλαστικό γήπεδο για λόγους... προσομοίωσης με το γήπεδο της Μποαβίστα (όπου παίζει την Κυριακή) ο Δημήτρης Πέλκας χαλάρωνε με φίλους ακούγοντας ελληνική μουσική.

Δεν αρνήθηκε να μιλήσει στη «Μ» για την εμπειρία του στην πορτογαλική ομάδα, για τον ΠΑΟΚ όπου ανήκει, αλλά και για το ποδοσφαιρικό του μέλλον. Θα είναι άραγε στον Δικέφαλο του Βορρά; Ούτε ο ίδιος μπορεί να απαντήσει κατηγορηματικά. Τα όσα μας λέει πάντως έχουν ενδιαφέρον...

-Δημήτρη, η χρονιά στη Σετούμπαλ κυλάει αρκετά καλά για σένα, με τέσσερα γκολ και δύο ασίστ σε 22 συμμετοχές...

«Το πρώτο διάστημα δεν ήταν τόσο καλό. Ο πρώην προπονητής, κ. Πασιένσια περίμενε να προσαρμοστώ στο δυνατό τρόπο παιχνιδιού του πρωταθλήματος και δε με χρησιμοποίησε πολύ. Με τον Μπρούνο Ριμπέιρο ανέβηκα πολύ, έκανα δύο πολύ καλούς μήνες, έπαιζα βασικός και τώρα τελευταία πάλι ως αλλαγή».

-Τι συνέβη το καλοκαίρι;
«Είχα ξεκινήσει προετοιμασία με τον ΠΑΟΚ στο Ελατοχώρι και ο ατζέντης μου είπε ότι θα πάω δανεικός στη Σετούμπαλ. Δεν είχα αντίρρηση, από τη στιγμή που όλοι το ήθελαν και που επρόκειτο για ένα δυνατό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα».

-Εχεις μιλήσει με κάποιον από τον ΠΑΟΚ αυτό το διάστημα;
«Από τον ΠΑΟΚ έχω επικοινωνήσει μόνο με τον Γιάννη Βλάχο».

-Τι αισθάνεσαι; Θέλεις να γυρίσεις ή προτιμάς να μείνεις στην Πορτογαλία;

«Εννοείται πως προτιμώ τον ΠΑΟΚ, είναι μεγάλη ομάδα και με καλύπτει πλήρως. Πρέπει όμως να μου δείξει ότι με θέλει, κάτι που μέχρι στιγμής δεν το έχει κάνει. Από εκεί και πέρα, αν θα προκύψει κάποια αξιόλογη πρόταση από άλλη ευρωπαϊκή ομάδα, το συζητάμε».

-Υπάρχει όμως ρήτρα 350.000 με τη Σετούμπαλ, οπότε αν θέλει την ενεργοποιεί και σε κάνει δικό της. Θα το κάνει;
«Δεν μου έχει πει κανείς κάτι. Αν το κάνει, πρέπει να ικανοποιήσει και τα δικά μου θέλω».

-Γιατί πιστεύεις ότι δεν πήρες την ευκαιρία σου στον ΠΑΟΚ;
«Με τον Στέφενς ήρθαν μεγάλα ονόματα. Φέτος δεν ξέρω το λόγο. Παρ' όλα αυτά μου έκανε καλό, διότι αποκόμισα εμπειρίες, βελτιώθηκα ποδοσφαιρικά, άλλαξα νοοτροπία. Στο εξωτερικό ανδρώνεσαι ποδοσφαιρικά».

-Με τον Αγγελο Αναστασιάδη είχες καλή σχέση;
«Μας συμπεριφερόταν όλους το ίδιο, δεν είχα κάποιο θέμα μαζί του».

-Γιατί πιστεύεις ότι δεν πήρες την ευκαιρία σου στον ΠΑΟΚ;
«Η σχέση που έχει ένας ποδοσφαιριστής με έναν πρόεδρο, όχι κάτι ιδιαίτερο. Μόλις κατέβηκα από το βουνό απλά μου είπε αν είμαι έτοιμος για το εξωτερικό».

-Πώς είδες τον φετινό ΠΑΟΚ;
«Στην αρχή πίστευα ότι θα μπορούσε να διεκδικήσει το πρωτάθλημα. Όπως φάνηκε όμως τα παιδιά δεν άντεξαν μέχρι τέλους. Ας ελπίσουμε ότι τουλάχιστον θα καταφέρουν να πάρουν τη δεύτερη θέση».

-Μιλώντας με πρώην συμπαίκτες σου, εξήγησαν γιατί ήρθε η αγωνιστική καθίζηση;
«Δε γνωρίζω πολλά, αυτό που είπαν περισσότερο είναι ότι δεν είχαν την καθαρή σκέψη και τις δυνάμεις, όπως μετά την προετοιμασία».

-Είχε γραφτεί ότι η Σετούμπαλ θα ενεργοποιήσει τη ρήτρα για να σε πουλήσει στη Σπόρτινγκ. Θα σε ενδιέφερε;
«Δεν ξέρω τι έχουν πει στον Παύλο τον Κουτσολιάκο, δεν το συζητάμε. Μου λέει κάτι μόνο αν είναι 100% βέβαιος! Εγώ δεν ξέρω. Αν ισχύει, φυσικά και θα με ενδιέφερε, διότι η Σπόρτινγκ είναι μεγάλη ομάδα».

-Επίσης είχε γραφτεί ότι υπήρξε ενδιαφέρον από τον Παναθηναϊκό...
«Δεν το ξέρω. Εγώ γνωρίζω ότι ανήκω στον ΠΑΟΚ και θα γυρνούσα μόνο για τον ΠΑΟΚ στην Ελλάδα. Αρκεί όπως είπα να δείξει σεβασμό προς εμένα και να δείξει πως με θέλει»...

-Σε ενδιαφέρει η εθνική;
«Είναι αποκορύφωση να αγωνιστείς με την εθνική και φυσικά με ενδιαφέρει. Προσπαθώ κάθε μέρα να βελτιώνομαι ώστε κάποια στιγμή να έρθει κι αυτό».

-Πέρασες από τον Απόλλωνα και τον βοήθησες πέρυσι να σωθεί. Περίμενες μια τόσο κακή χρονιά φέτος;
«Δεν πίστευα ότι θα πέσει και στεναχωρέθηκα. Ο Απόλλων μου έδωσε χαρές, δέθηκα και ελπίζω να επιστρέψει γρήγορα».

-Μίλησες καθόλου με τον Φάνη Τζανδάρη; Είστε ουσιαστικά ίδια γενιά. Γιατί έφυγε από τον ΠΑΟΚ;
«Ναι, μιλάω με το Φάνη, από μωρά είμαστε στον ΠΑΟΚ. Απ' ότι κατάλαβα δεν τα βρήκαν, του ευχήθηκα καλή συνέχεια. Είναι πολύ καλό παιδί και καλός ποδοσφαιριστής».

-Ποιον βλέπεις πρωταθλητή στην Πορτογαλία και ποιους κορυφαίους παίκτες;
«Μου αρέσει πιο πολύ η Πόρτο φέτος, αλλά η Μπενφίκα είναι πιο σταθερή. Μέσα στην Πόρτο κατάφερε χωρίς να κάνει μεγάλο ματς να κερδίσει. Όλα θα κριθούν στο μεταξύ τους ντέρμπι την Κυριακή. Από παίκτες οι Τζάκσον, Νάνι, Μπραΐμι, Όλιβερ Τόρες και Γκαϊτάν».

-Η ζωή στο Σετουμπάλ πώς είναι και τι σου έλειψε από τη Θεσσαλονίκη;
«Όλα κυλούν ήρεμα. Στον ελεύθερο χρόνο λίγο fifa και manager. Μου έλειψαν οικογένεια, φίλοι και... ο καφές. Εδώ δεν πίνουν καφέ παγωμένο. Δεν ξέρουν να πιουν φραπέ ή φρέντο»!


Φοβερά προβλήματα έχει...
Δεν ξέρουν να πιουν φραπέ η φρέντο... facepalm

Ας δείξει ότι τον θέλει ο ΠΑΟΚ και τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες...
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"