Νίκος Σταυρόπουλος

Αποστολέας Θέμα: Νίκος Σταυρόπουλος  (Αναγνώστηκε 6363 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Απ: Νίκος Σταυρόπουλος
« Απάντηση #20 στις: Αυγούστου 27, 2015, 08:43:28 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 49
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35183
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ


Συγκεκριμένα ο τεχνικός διευθυντής της ΚΑΕ είπε:

Για το πλάνο του ΠΑΟΚ: "Eχει διαφοροποιηθεί το πλάνο. Υπήρξε η παρουσία του Κώστα (σ.σ. Βασιλειάδη), μια περίπτωση που δεν ήταν στο προσκήνιο πριν μερικούς μήνες όταν κάναμε το πλάνο. Ο Κώστας είναι μέγιστη προσθήκη για εμάς. Είναι χαρά μου γιατί τον είχα παίκτη στην Εθνική ομάδα πριν πολλά χρόνια, το 2004. Αλλαξαν τα πλάνα, γι' αυτό καθυστερούμε, γιατί πρέπει να κάνουμε το παζλ ακριβώς όπως ακριβώς ταιριάζει με τους κατάλληλους παίκτες".

Για την ενίσχυση στην ρακέτα: "Θα πάμε σε έναν παίκτη ψηλό. Θέλουμε αυτός που θα έρθει να παίζει στο «4»  και στο «5». Αν βρούμε αυτό που ψάχνουμε και περιμένουμε, θα είμαστε καλυμμένοι. Αυτή την στιγμή ψάχνουμε δύο παιδιά, στο «1»  και στο «5». Το τι θα βρούμε είναι σε συνάρτηση με το οικονομικό και με το να παίζει δύο θέσεις. Με πρόσωπο στο καλάθι και με πλάτη στο καλάθι (σ.σ. εννοεί για την θέση «5»)".

Για το αν τελικά ο ΠΑΟΚ δεν προχωρήσει τις περιπτώσεις των Μαυροειδή και Σκορδίλη! "Προσπαθούμε να βρούμε το καλύτερο το οποίο θα «δέσει» την ομάδα. Στη θέση «5»  πάμε σε Αμερικάνο παίκτη από ότι φαίνεται. Σίγουρα... Υπάρχει ένα παιδί που το κοιτάμε και μας ενδιαφέρει πάρα πολύ. Αν ευοδωθεί και έρθει, καλώς να έρθει. Αλλά δεν έχουμε τελειώσει... Είναι Αμερικανός".

Για την θέση "1": "Υπάρχουν δύο παιδιά που κοιτάμε. Είμαστε σε επαφές με τους ατζέντηδες. Θα δούμε... Μιλάμε για Αμερικανό. Η φιλοσοφία είναι ένας έμπειρος παίκτης για να συμμαζέψει την ομάδα και να βάλει μία τάξη στην επίθεση γιατί έχουμε ικανούς σκόρερ και σουτέρ. Θέλουμε να παίζει για να οργανώσει την ομάδα, να παίζει για τους άλλους γιατί έχουμε πολλούς επιθετικούς παίκτες. Θέλουμε έναν έμπειρο παίκτη... Ενας ρούκι, που υπήρχε ρούκι και υπάρχει, πιθανόν να μην έχει τον χρόνο προσαρμογής που είχαν τα άλλα δύο παιδιά (σ.σ. εννοεί τον Κούπερ και τον Οντουμ). Γι''αυτό ψάχνουμε έναν πιο έμπειρο".


Οι καλυτερες επιλογες θα γινουν και πρεπει να γινουν γιατι φετος ολες οι ομαδες ενισχυθηκαν σημαντικα.
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Νίκος Σταυρόπουλος
« Απάντηση #21 στις: Μαρτίου 18, 2016, 10:05:07 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33111
    Μηνύματα
    • Προφίλ
"Αρης και ΑΕΚ φοβούνται τον ΠΑΟΚ ενόψει play-off"!



Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Νίκος Σταυρόπουλος στον «Arena FM»:


Για τη μεταγραφή του Κλάντον: «Είναι ένας παίκτης που μας προτάθηκε και τον εξετάσαμε. Και ο Μπάνε και εγώ και ο Τέλης και ο κόουτς, ο Σούλης τον εξετάσαμε και αποφασίσαμε πως μπορεί να βοηθήσει. Τον είχα δει το 2013 (σ.σ. στις ΗΠΑ) όταν πήγα για τον Κούπερ, για κοντό και είχα κάποια στοιχεία που βοήθησαν αρκετά ώστε να δώσω παραπάνω πληροφορίες στο σταφ για να τον επιλέξει».

Για την κατάσταση στην οποία είναι ο Αμερικανός: «Είναι καλά. Ξέρει μπάσκετ, είναι παίκτης ομαδικός και παίζει για τους άλλους. Εχει στοιχεία αρκετά, τώρα δεν ξέρω αν προλάβει να τα βγάλει σε έναν μήνα. Νομίζω θα βοηθήσει αρκετά».

Για το αν υπάρχουν στοιχεία για τους παίκτες που βλέπει ο ίδιος κατά τα ταξίδια του στις ΗΠΑ: «Ναι υπάρχουν για όλους. Ξέρουμε που παίζουν και τι κάνουν. Υπάρχει αρχείο για τα στοιχεία κάθε αθλητή. Επειδή και ο Μπάνε έχει πάει στο Πόρτσμουθ, ξέρει πώς δουλεύουν οι Αμερικάνοι. Είναι σημαντικά ταξίδια. Κάνεις επαφές με Αμερικανούς μάνατζερ και έχεις την εικόνα εσύ με το δικό σου μάτι τι μπορεί να κάνει ένας αθλητής. Αυτό είναι πιο εύκολο για να πεις στον προπονητή αν πρέπει ένας παίκτης να αποκτηθεί ή όχι».

Για την ενίσχυση στην περιφέρεια: «Υπάρχει στο μυαλό μας. Δεν είναι τόσο άμεσο. Για εμάς ήταν άμεσο ένα ψηλό παιδί, να έρθει και να βοηθήσει στην προπόνηση και να βοηθήσει στην ρακέτα, κυρίως με τα ριμπάουντ και αυτό το στοιχείο το έχει. Για τους κοντούς, ναι κοιτάμε για ένα παιδί. Αν θεωρήσουμε πως κάποιος μπορεί να έρθει και να βοηθήσει άμεσα, θα προχωρήσουμε».

Για τις αγορές που μπορεί να κοιτάζει ο ΠΑΟΚ: «Εμείς δεν κοιτάμε τώρα την Αμερική. Είναι δύσκολο, είναι η προσαρμογή… Γενικώς κοιτάμε όλη την Ευρώπη. Μπορεί να είναι από Α2 Ιταλίας, μπορεί από Α2 Ισπανίας, μπορεί να είναι ένα παιδί από την Πολωνία, από την Ουγγαρία… Ποτέ δεν ξέρεις πότε ένα παιδί θα βγει στην αγορά. Μπορεί να μην πληρώνεται από την ομάδα του, μπορεί να ήταν τραυματίας και να τον άφησε η ομάδα του. Αν βρούμε κάτι σημαντικό, θα προχωρήσουμε. Αν όχι, η ομάδα μας είναι αυτή που είναι».

Για το ότι ο ΠΑΟΚ παίρνει παίκτες με λίγα χρήματα: «Επειδή στο σταφ είμαστε μπασκετικοί, είναι πολύ εύκολο για εμάς. Βρεθήκαμε στο γραφείο ο Μπάνε, ο Τέλης, ο κόουτς και εγώ και αποφασίσαμε σε 1-2 λεπτά για τον Κλάντον. Ότι αυτό το παιδί μπορεί να μας δώσει μια βοήθεια. Δεν θα είναι ο σούπερσταρ, αλλά ένα εργαλείο. Βιαζόμαστε για γκαρντ αλλά το θέμα είναι να μην πάμε να πάρουμε έναν παίκτη ο οποίος μπορεί να κοιμάται κάτω από καμιά… γέφυρα. Το θέμα είναι να πάρουμε έναν παίκτη που θα μπορεί να μας βοηθήσει πραγματικά. Μας προτείνονται 10 κάθε μέρα. Το θέμα είναι να κολλήσει με την ομάδα. Δεν είμαστε κοντά με κάποιον τώρα».

Για την θέση που θέλει να πάρει ο ΠΑΟΚ για να αντιμετωπίσει τον Άρη ή την ΑΕΚ: «Εμένα η άποψή μου δεν είναι αυτή. Εμένα η άποψή μου είναι πως ο ΠΑΟΚ έπρεπε να είναι τρίτος, ή δεύτερος ή πρώτος. Το θέμα είναι πως σύμφωνα με τα προβλήματα που είχαμε μέσα στην χρονιά, σύμφωνα με τις ελλείψεις και τους τραυματισμούς, θα πιάσουμε μια θέση. Προφανώς αυτή φαίνεται πως θα είναι η πέμπτη. Δεν έχει να διαλέξεις αντίπαλο. Είναι ή ο Άρης ή η ΑΕΚ. Η ΑΕΚ από εμάς έχει το πενταπλάσιο μπάσκετ, ίσως και παραπάνω. Ο Άρης έχει το διπλάσιο, ίσως 2,5 φορές πάνω. Οι ομάδες αυτές οι δύο είναι πολύ δυνατές. Αλλά όταν πας σε μια τελική φάση πλέι οφ, μπορούν να ανατραπούν όλα. Ο ΠΑΟΚ είναι μεγάλη δύναμη, τον φοβούνται όλοι. Σας ενημερώνω πως αυτές οι δύο ομάδες δεν θέλουν να παίξουν κόντρα στον ΠΑΟΚ. Προτιμούν να διαλέξουν άλλες ομάδες, γιατί φοβούνται. Εμείς θα παλέψουμε. Αν πάμε στην τετράδα, είναι ΟΚ. Θα αξιολογήσουμε στο τέλος τι κάναμε και τι δεν κάναμε καλά. Κάναμε λάθη, είναι αλήθεια. Αυτά είναι να βοηθήσουν να γίνουμε καλύτεροι την επόμενη χρονιά».

Για το αν έγιναν λάθη στις επιλογές παικτών: «Οχι, γενικά νομίζω πως κάναμε κάποια λάθη. Τα έχουμε συζητήσει μεταξύ μας. Ξέρουμε τι προβλήματα αντιμετωπίσαμε και τι προβλήματα δημιουργήθηκαν στην χρονιά. Εδώ είμαστε για να δίνουμε λύσεις και για να γίνουμε σοφότεροι για την επόμενη χρονιά».

Για το Champions League και αν υπάρχει περίπτωση ο ΠΑΟΚ να αλλάξει γνώμη και να παίξει στο Eurocup: «Οχι δεν νομίζω να υπάρξει κάτι τέτοιο. Θα το δούμε, ας τελειώσει η σεζόν και να δούμε τι θα υπάρξει στο προσκήνιο. Κοντά είμαστε, δεν νομίζω να αλλάξει κάτι σημαντικά για εμάς. Θα πάμε σε αυτήν την διοργάνωση».

Για το μπάτζετ που πρέπει να έχει η ομάδα στο Champions League: «Αυτό είναι ένα θέμα για εμάς. Γι’ αυτό λέω να προσέξουμε, να μην βιαστούμε. Θα υπάρχουν ομάδες με μεγάλο μπάτζετ. Με 10-12 ή 15 εκ. ευρώ. Θα είναι πολύ δυνατές oμάδες».
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Νίκος Σταυρόπουλος
« Απάντηση #22 στις: Ιουνίου 17, 2016, 09:47:50 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33111
    Μηνύματα
    • Προφίλ
"Ο ΠΑΟΚ θα έχει ανταγωνιστική ομάδα"



Για τον μεταγραφικό σχεδιασμό του "Δικεφάλου", ο Νίκος Σταυρόπουλος είπε στο Αθηναϊκό - Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων: "Έχουμε κάνει λίστα με παιδιά που μας ενδιαφέρουν. Έχουμε πλήρη εικόνα για το τι υπάρχει στην αγορά. Θα προσπαθήσουμε να φέρουμε καλούς και πάρα πολύ φθηνούς αθλητές. Δυστυχώς, έχουμε το πρόβλημα που δεν έχουν άλλες ομάδες. Έχουμε μεγάλη δυσκολία στο να φέρουμε σύντομα παιδιά, τα οποία δεν είναι πολύ ακριβά και είναι καλοί παίκτες. Διαθέτουμε συγκεκριμένο μπάτζετ, από το οποίο δεν μπορούμε να ξεφύγουμε. Δεν μπορούμε και δε θέλουμε να ξεγελάσουμε αθλητές. Είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα, παρ' όλα αυτά, όμως, θα κάνουμε την ομάδα, η οποία πιστεύουμε πως θα είναι ανταγωνιστική. Ο ΠΑΟΚ δεν μπορεί να μη βρίσκεται στις πρώτες θέσεις. Νομίζω πως θα είναι ανταγωνιστική η ομάδα για την καινούργια χρονιά, όπως και να έχει το πράγμα".

Για τον Κώστα Χαραλαμπίδη που είναι στο τεχνικό τιμ του ΠΑΟΚ, τόνισε: "Η επιλογή μας αποδεικνύει ότι πιστεύουμε πως ο Κώστας μπορεί να μπει στη διαδικασία την προπονητική. Εξαρτάται μόνο από τον ίδιο το πόσο θα βοηθήσει τον εαυτό του και κυρίως την ομάδα. Νομίζω, από την εμπειρία μου, πως θέλει ένα χρονικό διάστημα προσαρμογής από το να αφήσει τον αθλητή και να αλλάξει σε προπονητή. Έχω μιλήσει μαζί του, του έχω επισημάνει πράγματα και διαφορές. Θα πρέπει να κάνει υπομονή, να έχει διαφορετική συμπεριφορά.

Άλλο φίλος και αθλητής και άλλο προπονητής που θα πρέπει ενδεχομένως να αγριέψει και να μιλήσει με άσχημο τρόπο στον παίκτη που ένα χρόνο πριν ήταν συμπαίκτης του. Έχει όρεξη, είναι πολλές ώρες στο γήπεδο. Εξαρτάται από τον ίδιο, όπως ισχύει γενικότερα για τον καθένα, το πόσο δουλεύει, για να πάει στο επίπεδο που τον ενδιαφέρει. Έχει από εμάς την ευκαιρία. Ο ΠΑΟΚ, δεν πρέπει να ξεχνάμε, έχει "βγάλει" προπονητές.

Συνέβη με τον Χάρη Μαρκόπουλο, ο οποίος ήταν έξι χρόνια στην ομάδα και τώρα είναι επιτυχημένος προπονητής Α1, τον Δημήτρη Ιτούδη, που βρίσκεται, πλέον, στο υψηλότερο επίπεδο της Ευρώπης, τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, τον Κώστα Φλεβαράκη, είναι επίσης πολύ καλός ο Παντελής Μπούτσκος (σ.σ. νυν βοηθός προπονητής στους "ασπρόμαυρους"). Ο ΠΑΟΚ είναι μεγάλο όνομα, έχει το ειδικό βάρος για να δουλέψεις".




Θα δείξει αν θα είναι ανταγωνιστική....
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Νίκος Σταυρόπουλος
« Απάντηση #23 στις: Ιουνίου 17, 2016, 11:19:04 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Billysm-4

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: ΝΕΑΠΟΛΗ
  • 8282
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Και αυτος σιγουρος δεν ειναι και πως να ειναι θα μου πεις, παλι νεα ομαδα θα κανουμε οπως καθε χρονο! :(
ΠΑΟΚ- ΘΡΗΣΚΕΙΑ- ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Γ@ΜΙΕΤΑΙ Η ΑΙΛΑΔΑ ΚΑΤΩ ΑΠ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!


 

Απ: Νίκος Σταυρόπουλος
« Απάντηση #24 στις: Ιουνίου 18, 2016, 05:28:25 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 49
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35183
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
Ελπιζω καλυτερα απο φετος.
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Νίκος Σταυρόπουλος
« Απάντηση #25 στις: Ιουνίου 14, 2017, 03:36:51 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 49
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35183
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
Πέρασαν 30 ολόκληρα χρόνια από τότε, αλλά κανείς δεν έχει ξεχάσει. Και ακόμη και σήμερα, μοιάζει σαν όνειρο. Δεν το λέμε εμείς, αλλά ο Νίκος Σταυρόπουλος, ένας από τους χρυσούς ήρωες του ’87, ο ένας από τους δύο εκπροσώπους του ΠΑΟΚ (ο δεύτερος ήταν ο Παναγιώτης Φασούλας) σε εκείνη την Εθνική ομάδα μπάσκετ των ανδρών, που σαν σήμερα, πριν από 30 ακριβώς χρόνια, στις 14 Ιουνίου του 1987, κατακτούσε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ της Αθήνας. Σε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην ιστορία του παγκόσμιου αθλητισμού, αλλά και σε μία βραδιά που άλλαξε, μια για πάντα την ζωή μας κι έβαλε το μπάσκετ στις καρδιές όλων των Ελλήνων. 
 
Ο Νίκος Σταυρόπουλος μίλησε στην κάμερα του You are not allowed to view links. Register or Login για τις χρυσές αναμνήσεις από το Ευρωμπάσκετ του 1987, τις βολές του Αργύρη Καμπούρη που προσυπέγραψαν το χρυσό μετάλλιο, την συνάντηση των διεθνών μετά τον τελικό και τους προβληματισμούς του για το μέλλον, αλλά και τις επιπτώσεις που είχε εκείνη η επιτυχία, στη ζωή των αθλητών εκείνης της ομάδας, αλλά και στο ελληνικό μπάσκετ…



Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Νίκος Σταυρόπουλος
« Απάντηση #26 στις: Ιουνίου 17, 2018, 12:14:31 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33111
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Χρόνια Πολλά με υγεία....
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Νίκος Σταυρόπουλος
« Απάντηση #27 στις: Ιουνίου 17, 2018, 11:19:54 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος jim

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 41
    Τοποθεσία: Χαβουζα
  • 13299
    Μηνύματα
  • ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ
    • Προφίλ
Χρονια Πολλα με καλες επιλογες για την ομαδα.
Το "φαγητό" του κάθε αμπαλου ΠΑΟΚτση, οι ΑΡΔ και τα ραδιοφωνα!
 

Απ: Νίκος Σταυρόπουλος
« Απάντηση #28 στις: Ιουνίου 17, 2018, 11:40:02 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος nikolasf4

  • Public Relations
  • ******
  • Ηλικία: 58
    Τοποθεσία: Πετρούπολη Χαβούζας
  • 6358
    Μηνύματα
    • Προφίλ
You are not allowed to view links. Register or Login
Χρονια Πολλα με καλες επιλογες για την ομαδα.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ (Pablo Gabriel García Pérez)
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η παρανομία γίνεται καθήκον
"Πάρτε το χαμπάρι, οι εφιάλτες σας μόλις ξεκίνησαν...»
ΘΥΡΑ 4