Νίκος Σταυρόπουλος

Αποστολέας Θέμα: Νίκος Σταυρόπουλος  (Αναγνώστηκε 6362 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Απ: Νίκος Σταυρόπουλος
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 11:29:33 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Billysm-4

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: ΝΕΑΠΟΛΗ
  • 8282
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Α ρε Ματζικ!
ΠΑΟΚ- ΘΡΗΣΚΕΙΑ- ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Γ@ΜΙΕΤΑΙ Η ΑΙΛΑΔΑ ΚΑΤΩ ΑΠ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!


 

Απ: Νίκος Σταυρόπουλος
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 12:33:56 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος jim

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 41
    Τοποθεσία: Χαβουζα
  • 13299
    Μηνύματα
  • ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ
    • Προφίλ
Τι να πει ο ανθρωπος!
Το "φαγητό" του κάθε αμπαλου ΠΑΟΚτση, οι ΑΡΔ και τα ραδιοφωνα!
 

Απ: Νίκος Σταυρόπουλος
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 05, 2014, 10:24:07 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 49
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35183
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
Το πρώτο τρίποντο από τον "Μάτζικ"



Πανιώνιος και ΠΑΟΚ θα συγκρουστούν το Σάββατο (8/11, 17:00) και με αφορμή το συγκεκριμένο ματς ο ΕΣΑΚΕ κάνει ιστορική αναδρομή στο παιχνίδι που έδωσαν οι δύο ομάδες στις 6 Οκτωβρίου του 1984, στη διάρκεια του οποίου ο Νίκος Σταυρόπουλος είχε σημειώσει το πρώτο τρίποντο στην ιστορία.

"Για εκείνη την εποχή το τρίποντο ήταν ένας επαναστατικός κανονισμός και παράλληλα μια πρόκληση", θυμήθηκε ο τεχνικός διεθυντής της ασπρόμαυρης ΚΑΕ και συνέχισε μιλώντας στην ιστοσελίδα του ΕΣΑΚΕ: "Εγώ και άλλοι παίκτες είχαμε συνηθίσει να σουτάρουμε από μακριά, αλλά η διαφορά με την εισαγωγή της γραμμής του τρίποντου, ήταν ότι το σουτ έξω από την γραμμή έδινε έναν παραπάνω πόντο. Γι' αυτό έκανα λόγο και πρόκληση. Σε εκείνο το ματς ο Κώστας Μίσσας του Πανιώνιου είχε νωρίτερα επιχειρήσει χωρίς επιτυχία δύο ή τρεις φορές να σουτάρει έξω από τα 6μ25 που ήταν η απόσταση τότε".

Συνεχίζοντας ο "Μάτζικ" ανέφερε: "Εγώ στην πρώτη προσπάθεια που έκανα ευστόχησα. Ήμουν σε καλή μέρα και είχα ευστοχήσει σε ακόμη δύο προσπάθειες για τρίποντο στον αγώνα. Ασφαλώς εκείνη τη στιγμή δεν είχα συνειδητοποιήσει, ούτε είχα στο μυαλό μου ότι γραφόταν ιστορία. Θυμάμαι όμως ότι όταν επιστρέψαμε στη Θεσσαλονίκη οι φίλοι μου, που είχαν παρακολουθήσει την αναμέτρηση από την τηλεόραση, μου έλεγαν ότι είδαμε ότι πέτυχες τρία τρίποντα. Ήταν κάτι καινούργιο για το παιχνίδι τότε και τους είχε κάνει εντύπωση.

Η εισαγωγή του τριπόντου ήταν μια επανάσταση. Μαζί με την μείωση του χρόνου της επίθεσης στα 24'' ήταν οι μεγαλύτερες αλλαγές στο παιχνίδι τις τελευταίες δεκαετίες. Άλλαξαν εντελώς την μορφή του μπάσκετ. Με το τρίποντο οι άμυνες "άνοιξαν" και έγιναν πιο επιθετικές. Πριν από το τρίποντο ήταν "κλειστές" με τον ψηλό παίκτη να βρίσκεται κάτω από το καλάθι για να προστατέψει κυρίως από το σουτ μέσα από τη ρακέτα.

Οι παίκτες επίσης άρχισαν να εξασκούνται στην προπόνηση στο μακρινό σουτ και κυρίως να προσέχουν να βρίσκονται έξω από τη γραμμή όταν επιχειρούσαν σουτ από μακριά. Οι προπονητές μας έλεγαν ότι από την στιγμή που σουτάρεις από μακριά είναι κρίμα να το κάνεις πατώντας την γραμμή. Άλλαξε όλη η διαδικασία της προπόνησης και η στρατηγική και η δομή του αθλήματος".


Μεγαλος παικτης! :)
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Νίκος Σταυρόπουλος
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 08, 2014, 10:49:36 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 49
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35183
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ


Ο Τεχνικός Δ/ντής του ΠΑΟΚ Νίκος Σταυρόπουλος μετά το τέλος του αγώνα με τον Πανιώνιο προέβη στην ακόλουθη δήλωση :"Είμαστε πάρα πολύ ικανοποιημένοι για το γεγονός ότι η ομάδα καταφέρνει μέσα από τη σκληρή δουλειά όλων να κερδίζει και να συνεχίζει την πορεία της και το έκανε και σήμερα μέσα σε μία πολύ δύσκολη έδρα μετά από ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, σ' ένα γήπεδο που κι εγώ προσωπικά έχω ζήσει πολύ έντονες στιγμές σαν αντίπαλος.

Θέλουμε όλοι μας να αφιερώσουμε τη νίκη στη μνήμη του Θανάση Δεδέογλου, ενός μεγάλου παοκτσή που έφυγε από κοντά μας, έχοντας όμως τεράστια συμβολή στη δημιουργία αυτού του γηπέδου που παίζουμε σήμερα. Θυμάμαι σαν τώρα την επιστροφή μας από έναν αγώνα στο Βελιγράδι, όταν ανακοίνωσε μέσα στο αεροπλάνο ότι η οικογένεια θα κάνει δωρεά το οικόπεδο για να γίνει το νέο μας γήπεδο. Νομίζω ότι όλοι μας πρέπει να τιμούμε τη μνήμη του όπως έκανε η ομάδα μας με σεβασμό σήμερα αγωνιζόμενη με πένθος.
Θέλω επίσης να ευχαριστήσω του φιλάθλους του ΠΑΟΚ που ήρθαν στο γήπεδο και μας συμπαραστάθηκαν και στους φιλάθλους των γηπεδούχων για την όμορφη ατμόσφαιρα που δημιούργησαν. Τέτοια ατμόσφαιρα περιμένουμε κι εμείς στο Παλατάκι στους τρεις συνεχόμενους εντός έδρας αγώνες που παίζουμε τις επόμενες δέκα μέρες".

Κώδικας: You are not allowed to view links. Register or Login
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=803520873038492
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Νίκος Σταυρόπουλος
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 27, 2015, 05:30:47 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33111
    Μηνύματα
    • Προφίλ




Ο Τεχνικός Διευθυντής της ΚΑΕ ΠΑΟΚ και Υπεύθυνος του ΠΑΟΚ Junior Basketball Program Νίκος Σταυρόπουλος μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης της ΕΚΑΣΘ από την εφηβική ομάδα του ΠΑΟΚ, προχώρησε στην εξής δήλωση…

«Με αφορμή την κατάκτηση του πρωταθλήματος από το εφηβικό μας τμήμα, θα ήθελα να εκφράσω τα θερμά μου συγχαρητήρια πρώτα από όλους στους παίκτες και στην τεχνική ηγεσία για την πολύ μεγάλη επιτυχία τους. Ως επικεφαλής του ΠΑΟΚ Junior Basketball Program θα ήθελα να τονίσω την ιδιαίτερη σημασία της επιτυχίας των εφήβων που αποτελεί για εμένα και τους συνεργάτες μου ανταμοιβή των προσπαθειών μας τα τελευταία χρόνια.

Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι το 2013 και μετά από πολλά χρόνια η παιδική ομάδα του ΠΑΟΚ κατέκτησε τον πανελλήνιο τίτλο. Αρκετά από τα μέλη εκείνης της ομάδας, συμμετείχαν και στην φετινή επιτυχία του εφηβικού, το οποίο κατέκτησε τον τίτλο της ΕΚΑΣΘ μετά από 13 χρόνια απουσίας από την πρώτη θέση.

Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές αυτής της επιτυχίας, τους καλαθοσφαιριστές της εφηβικής ομάδας, τον coach Ευρυπίδη Μελετιάδη και τους συνεργάτες τους Γιώργο Βαλαβανίδη και Νίκο Παπαδόπουλο, τον γυμναστή Παναγιώτη Βασιλείου, όπως επίσης και τον κ. Νίκο Δεμερτζή για τις πολύτιμες υπηρεσίες του στο ΠΑΟΚ Junior Basketball Program.

Θερμά συγχαρητήρια επίσης και ένα μεγάλο ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη που μας δείχνουν, σε όλους τους γονείς των παιδιών, που στήριξαν σε όλη την διάρκεια της χρονιάς την επιτυχημένη προσπάθειά μας.

Πιστεύω ακράδαντα ότι θα υπάρχει και συνέχεια με παρόμοιες και ακόμη μεγαλύτερες επιτυχίες στα τμήματα υποδομής του ΠΑΟΚ».


Κώδικας: You are not allowed to view links. Register or Login
http://www.paokbc.gr/news/news/4219
Να αξιοποιηθούν τα παιδιά πρέπει...
ΜΠΡΑΒΟ!
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Νίκος Σταυρόπουλος
« Απάντηση #15 στις: Μαΐου 21, 2015, 10:12:04 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 49
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35183
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
«Πιο δύσκολος αντίπαλος ο Γκάλης, καλύτερος συμπαίκτης ο Μπάρλοου»



Ο Τεχνικός Διευθυντής του ΠΑΟΚ μίλησε σε σπουδαστές του Τομέα Επικοινωνίας & ΜΜΕ του ΙΕΚ ΞΥΝΗ Μακεδονίας για την θέση του: «Πριν από έξι περίπου χρόνια μου ζητήθηκε να αναλάβω μία θέση στην ομάδα και ως Τεχνικός Διευθυντής προσπάθησα να στελεχώσω την ομάδα από την αρχή, βασιζόμενος σε ένα πλάνο που είχα παρακολουθήσει από κοντά, στους Ιντιάνα Πέισερς και στο διάστημα που ήμουν στην Αμερική.

Προσπαθήσαμε να ακολουθήσουμε ένα συγκεκριμένο πλάνο, προσαρμοσμένο στα δικά μας δεδομένα, ξεκινώντας από τον προπονητή. Θέλαμε να πάρουμε τον καλύτερο προπονητή, αυτός ήταν ο Σούλης Μαρκόπουλος που εκείνη την εποχή είχε βγάλει το Μαρούσι στην Ευρωλίγκα και μετά από πολύωρες συζητήσεις συμφωνήσαμε.

Η επόμενη επιλογή ήταν ο μάνατζερ της ομάδας και η επιλογή του Τέλη Ζουρνατσίδη, ενός χαρισματικού ανθρώπου, από τα σπλάχνα του ΠΑΟΚ, αποδείχθηκε ότι ήταν εξαιρετική, ενώ ακολούθησε ένας νέος γυμναστής, που εφάρμοσε ένα πρόγραμμα από την αρχή.

Ακολούθησαν οι επιλογές των παικτών και εδώ πρέπει να τονίσω ότι στην αρχή, είχαμε πολλά προβλήματα, καθώς οι περισσότεροι μάνατζερ δεν ήθελαν να συνεργαστούν μαζί μας. Στην πορεία και μέσα από δουλειά και μεγάλη προσπάθεια, αυτό το αλλάξαμε, ενώ μετά από δύο χρόνια ανέλαβε πρόεδρος της ομάδας ο Μπάνε Πρέλεβιτς, μία τεράστια φυσιογνωμία για τον ΠΑΟΚ.

Μαζί κερδίσαμε τίτλους και γνωρίζουμε πολύ καλά τι είναι ο ΠΑΟΚ. Μετά από όλα αυτά τα χρόνια, νομίζω ότι η σταθερότητα που έχουμε δείξει, ιδιαίτερα στο θέμα της επιλογής του προπονητή, δείτε πως αλλάζουν στις υπόλοιπες ομάδες και ο τρόπος που λειτουργούμε, μας έχει φέρει σε ένα σημείο που νομίζουμε ότι πρέπει να είναι μία τόσο μεγάλη ομάδα όπως ο ΠΑΟΚ. Όταν έχεις παίξει σε τόσο μεγάλα παιχνίδια και σε εκείνες τις τρομερές εποχές με τον ΠΑΟΚ, όταν οπουδήποτε κι αν έχεις παίξει, ακόμη και στο πιο απομακρυσμένο σημείο, έχεις δει Έλληνες και φιλάθλους της ομάδας σου να έρχονται για να σε δουν, αντιλαμβάνεσαι την σημασία που έχει να είσαι σε ηγετική θέση στον ΠΑΟΚ».

Σε ερώτηση για το ποιος ήταν ο καλύτερος συμπαίκτης που είχε και ποιος ο πιο δύσκολος αντίπαλος: «Ο πιο δύσκολος αντίπαλος εννοείται πως ήταν ο Γκάλης. Δεν μπορούσες να τον σταματήσεις με τίποτα. Ο καλύτερος συμπαίκτης ήταν ο  Κεν Μπάρλοου. Ήμασταν πολύ καλοί φίλοι, ήμασταν μαζί στο δωμάτιο, ταίριαζαν και οι θέσεις μας στο γήπεδο, εγώ τους έδινα τις πάσες και γι’ αυτό ήμασταν πιο κοντά».

Για το Ευρωπαϊκό του 87’: «Το συναίσθημα όταν φοράς το εθνόσημο είναι τεράστιο. Στην αρχή δεν πίστευε κανείς ότι θα φτάσουμε τόσο ψηλά. Για να καταλάβετε το γήπεδο ήταν άδειο στα πρώτα παιχνίδια. Πριν το τελικό, προσπαθήσαμε με πειράγματα μεταξύ μας να ανέβουμε ψυχολογικά και να καταφέρουμε να αντιμετωπίσουμε τεράστιες ομάδες και σπουδαίους αθλητές που μέχρι τότε τους βλέπαμε στο γήπεδο και τους θαυμάζαμε».

Για τον Βασίλη Σπανούλη, είπε πως: «Είναι ένα παιδί που ξεκίνησε να παίζει από μικρός μπάσκετ στη Λάρισα. Ο αδερφός μου με ενημέρωσε, πήγα τον είδα σε ένα παιχνίδι στο Βόλο που πέτυχε 50 πόντους. Ήξερα ότι μπορεί να δώσει πολλά αλλά δεν ήξερα μέχρι που μπορεί να φτάσει. Τον πήρα στην εθνική και η ομοσπονδία με «χλεύαζε» για την επιλογή μου. Θεώρησαν πως του έκανα χάρη. Έχω την εντύπωση ότι δεν έμεινε στο ΝΒΑ και δεν επέστρεψε όταν του το ζήτησαν, γιατί έχει μάθει να είναι πρώτος. Για τον ίδιο λόγο πιστεύω ότι δεν δοκίμασε στο ΝΒΑ ο Διαμαντίδης και από ότι φαίνεται, καλά έκανε. Η ενέργεια που έκανε ο Σπανούλης να βάλει τα χέρια του στα αυτιά του στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, μου θύμισε ένα ανάλογο περιστατικό.
Θυμάμαι ότι είχα κάνει κι εγώ κάτι παρόμοιο, όταν μετά από μία δεκαετία στον ΠΑΟΚ και ως παίκτης του Ηρακλή, μετά από νίκη στο Ιβανώφειο, γύρισα προς τους φιλάθλους του ΠΑΟΚ και έκανα μία κίνηση, σαν να τους έλεγα δεν σας ακούω. Τι λέτε τώρα που έφυγα; Έκανα κάτι τέτοιο εγώ, προς τον κόσμο που με είχε αποθεώσει, με είχαν πάρει από το αεροδρόμιο στους ώμους μετά τους Ευρωπαϊκούς τίτλους. Συμβαίνει όμως, όταν υπάρχει τόσο μεγάλη ένταση. Δεν νομίζω ότι ο Σπανούλης πρόσβαλε κανέναν».

Τέλος, σε ερώτηση για το αν παίζουν μπάσκετ τα budget των ομάδων: «Παίζει μεγάλο ρόλο, αλλά δεν χρειάζεται μόνο το χρήμα για μια καλή ομάδα. Το παν είναι να υπάρχει χημεία μέσα στην ομάδα. Τα ποσά που παίρνουν οι παίκτες πρέπει να είναι ισόποσα. Εμείς έχουμε μία συγκεκριμένη φιλοσοφία, την οποία θέλουμε να συνεχίσουμε και να εφαρμόσουμε ακόμη και εάν αλλάξουν τα πράγματα. Οι ομάδες δεν μπορούν να αλλάξουν από την μία ημέρα στην άλλη. Χρειάζεται υπομονή, προσοχή και συγκεκριμένο πλάνο».



gazzetta.gr
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Νίκος Σταυρόπουλος
« Απάντηση #16 στις: Μαΐου 21, 2015, 10:18:47 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος nikolasf4

  • Public Relations
  • ******
  • Ηλικία: 58
    Τοποθεσία: Πετρούπολη Χαβούζας
  • 6358
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Μεγάλε Μάτζικ!!!!!
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ (Pablo Gabriel García Pérez)
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η παρανομία γίνεται καθήκον
"Πάρτε το χαμπάρι, οι εφιάλτες σας μόλις ξεκίνησαν...»
ΘΥΡΑ 4
 

Απ: Νίκος Σταυρόπουλος
« Απάντηση #17 στις: Ιουνίου 19, 2015, 02:42:17 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 49
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35183
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
"Όταν τους ρωτάω γιατί δεν έρχονται, ούτε οι ίδιοι ξέρουν"


Ο τεχνικός διευθυντής του ΠΑΟΚ, Νίκος Σταυρόπουλος μίλησε για την πορεία του "Δικεφάλου"

Αναλυτικά τα όσα είπε στον ραδιοφωνικό σταθμό Arena:

Για την φετινή πορεία του ΠΑΟΚ: "Φέτος βγήκαμε πρωταθλητές μετά τους... πρωταθλητές. Αυτό μόνο στην Ελλάδα γίνεται. Είμαστε ευχαριστημένοι και κάναμε μια προσπάθεια ουσιαστική. Από πλευράς νικών και επιτυχιών είναι μια από τις καλύτερες πορείες. Παρουσιάσαμε μια πολύ όμορφη εικόνα και επιβραβευτήκαμε".

Για τα δυνατά όπλα του ΠΑΟΚ: "Υπάρχει μια φοβερή χημεία σε εμάς απ “έξω και αυτό περνάει και μέσα στην ομάδα. Υπάρχουν κανόνες, αρχές, πρόγραμμα και αυτό το αντιλαμβάνεται ο κάθε αθλητής. Υπάρχει σεβασμός στην ιστορία αυτού του μεγάλου συλλόγου".

Για τον σεβασμό που υπάρχει προς την ομάδα: "Υπάρχει σεβασμός από τους παίκτες αλλά και από του ατζέντηδες που ξέρουν πως δεν μπορούν να μας ξεγελάσουν. Γνωρίζουμε την αξία των παικτών και έτσι προχωράμε και δουλεύουμε. Οι χαρακτήρες στην ομάδα είναι άψογοι και είναι κάτι που το κοιτάμε. Δεν φτάνει μόνο το ταλέντο και η εργατικότητα θέλουμε και σωστούς χαρακτήρες".

Για την περίπτωση να φύγει ο Κάρτερ από τον ΠΑΟΚ: "Το γνωρίζω αυτό. Αυτό που αντιμετωπίζω είναι ότι ο ΠΑΟΚ είναι ένα σκαλί για να κάνουν κάποια παιδιά το επόμενο βήμα. Οι Αμερικάνοι ατζέντηδες χρησιμοποιούν αυτό το γεγονός και βέβαια εμείς το εκμεταλλευόμαστε προς το όφελος μας και φέρνουμε σπουδαίους παίκτες με χαμηλά συμβόλαια".

Για τις σωστές επιλογές που γίνονται στην ομάδα: "Είναι η ομαδική δουλειά που κάνουμε. Όλες οι επιλογές γίνονται από ομαδική δουλειά και συνεννοούμαστε όλοι. Οι διαφωνίες μας δεν είναι μεγάλες και μέσα από την κουβέντα και την αναζήτηση βρίσκουμε αυτό που ταιριάζει στην ομάδα".

Για τον προγραμματισμό του ΠΑΟΚ: "Ο προγραμματισμός έχει ξεκινήσει από τον Δεκέμβριο – Ιανουάριο. Ξέρουμε κάθε φορά ποιοι παίκτες υπάρχει η πιθανότητα να φύγουν και τι ψάχνουμε για την συνέχεια. Βρίσκουμε κάποια παιδιά και διαλέγουμε αυτούς που θέλουμε εμείς και όχι αυτούς που μας προτείνουν".

Για το αν ήξερε από την αρχή την πιθανότητα να φύγει ο Κάρτερ: "Ξέρουμε τα οικονομικά μεγέθη που έχουμε και ένας παίκτης που πρωταγωνιστεί στην Α1 είναι πιθανό να φύγει για να κυνηγήσει τα υψηλότερα συμβόλαια. Δεν πρέπει να ξεγελιόμαστε. Ο αθλητής έχει διακριθεί και μπορεί να πάρει διπλάσια λεφτά. Εμείς θα θέλαμε κάποια παιδιά με διετή συμβόλαια αλλά δεν υπογράφουν".

Για τον κορμό της ομάδας: "Σχετικά, υπάρχει ένας κορμός. Στις επόμενες μέρες θα ξεκαθαρίσει τι θα γίνει με τους Αμερικάνους και στις 9 Ιουλίου φεύγω για το Λας Βέγκας για το μεγαλύτερο τουρνουά ντραφτ του NBA".

Για τον Χαραλαμπίδη: "Ο Κώστας είναι μέλος της ομάδας μας και τον έχουμε ανανεώσει από πέρυσι".

Για την έλλειψη του κόσμου από το γήπεδο: "Δεν θα έλεγα πως νιώθω αγανάκτηση αλλά σίγουρα υπάρχει μια απορία. Θα μπορούσε κάποιος να έρθει, να περάσει δύο ώρες και να δει κάποιο θέαμα εφόσον αγαπάει το άθλημα. Σαφώς και η κρίση είναι ένα πρόβλημα αλλά ένα ποσό των 5-10 ευρώ δεν είναι μεγάλο. Πραγματικά το έχω απορία. Στον δρόμο συγχαρητήρια αλλά δεν έρχονται στο γήπεδο. Όταν τους ρωτάω γιατί δεν έρχονται, ούτε οι ίδιοι ξέρουν. Η ομάδα μας έχει κάνει φοβερή πορεία φέτος".

Για τις μεταγραφές που θα κάνει ο ΠΑΟΚ: "Θα ήθελα να μην κάνουμε καμία αλλά είναι πιθανό να κάνουμε και τέσσερις".

Για την περίπτωση να μπει ως επενδυτής στην ομάδα ο Ιβάν Σαββίδης: "Το ακούω πολύ συχνά και το βλέπω να γράφεται αλλά είναι κάτι που μόνο ο κ. Σαββίδης μπορεί να αποφασίσει. Το ότι βοηθάει είναι γεγονός αλλά βοήθεια υπάρχει και από άλλους χορηγούς. Προφανώς αν θα έχουμε μεγαλύτερο μπάτζετ θα κοιτάξουμε και πολύ μεγαλύτερους παίκτες. Ο κ. Σαββίδης έχει βοηθήσει την ομάδα σε πολύ δύσκολες συνθήκες και είμαστε ευγνώμονες για όλους τους χορηγούς, μικρούς ή μεγάλους".

Για το σκάουτινγκ που γίνεται: "Έχουμε σημαδέψει συγκεκριμένους παίκτες με συγκεκριμένο μπάτζετ και αν και δεν είναι εύκολο πιστεύω πως θα έρθουν στην ομάδα μας. Βέβαια, αν έχεις πολύ μεγάλο μπάτζετ και οι ατζέντηδες ανεβάζουν τις τιμές των πελατών τους. Ο τεχνικός διευθυντής πρέπει να προστατεύει τον επενδυτή".

Για την περίπτωση να φύγει ο Σούλης Μαρκόπουλος και για τα σενάρια περί Παναθηναϊκού: "Κάθε χρόνο υπάρχει ένα σενάριο. Ο Μαρκόπουλος έχει ένα συμβόλαιο με εμάς και από εκεί και πέρα όλα είναι ρευστά. Ο Σούλης έχει συμβόλαιο άλλα τέσσερα χρόνια".

Για το αν θα έχει πρόβλημα ο ΠΑΟΚ σε περίπτωση που φύγει ο Μαρκόπουλος: "Ο κόουτς έχει κάνει μεγάλη δουλειά αλλά ο ΠΑΟΚ δεν θα σταματήσει κανείς όποιος και να φύγει. Μπορεί να έρθει ένας επενδυτής και να διώξει εμένα, τον Μπάνε, τον Σούλη ή οποιονδήποτε. Είμαστε όλοι επαγγελματίες και ο ΠΑΟΚ συνεχίζει την πορεία του όποιος και να βρίσκεται στην ομάδα".

Για τις στιγμές που έζησε την φετινή χρονιά: "Υπήρχαν πάρα πολλές στιγμές όμορφες στη φετινή χρονιά. Τελείωσε αυτή η χρονιά και ξεκινάει μια άλλη διαφορετική. Οι στιγμές είναι πολύ όμορφες και πρέπει να της ζούμε. Έλεγα στους παίκτες πως πρέπει να ζούνε τις στιγμές ακόμα και αν είναι άσχημες γιατί περνάνε πολύ γρήγορα".
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Νίκος Σταυρόπουλος
« Απάντηση #18 στις: Ιουνίου 19, 2015, 09:29:52 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Billysm-4

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: ΝΕΑΠΟΛΗ
  • 8282
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Αυτο το πραγμα που κανει που παει καθε καλοκαιρι στα ντραφτ και βλεπει-τσιμπαει παικτες τον εχει εχει κανει ξεχωριστο σαν Τ.Δ!
Μπραβο Ματζικ. :)
ΠΑΟΚ- ΘΡΗΣΚΕΙΑ- ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Γ@ΜΙΕΤΑΙ Η ΑΙΛΑΔΑ ΚΑΤΩ ΑΠ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!


 

Απ: Νίκος Σταυρόπουλος
« Απάντηση #19 στις: Ιουλίου 07, 2015, 11:05:30 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33111
    Μηνύματα
    • Προφίλ
"Με προσεκτικές κινήσεις να γίνει ο ΠΑΟΚ πιο ισχυρός..."



Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά ο τεχνικός διευθυντής της ΚΑΕ ΠΑΟΚ Νίκος Σταυρόπουλος θα βρεθεί στις ΗΠΑ, προκειμένου να παρακολουθήσει ένα από τα πιο σημαντικά καμπ παικτών, με στόχο τον εντοπισμό και την καλύτερη επιλογή για τον ΠΑΟΚ. Αυτή την φορά το ταξίδι του κ. Σταυρόπουλου διαφοροποιήθηκε, δεδομένου ότι μετά από τρεις επισκέψεις στο φημισμένο Portsmouth Invitational Tournament (το κορυφαίο καμπ πριν το ντραφτ με αποφοίτους από κολέγια), θα παρακολουθήσει το Summer League που θα γίνει στο Las Vegas.
 
Ο τεχνικός διευθυντής του ΠΑΟΚ εξήγησε στο paokbc.gr τι ακριβώς θα δει στις ΗΠΑ, τι ψάχνει ο ΠΑΟΚ, αλλά και τι περιμένει να βρει…
 
«Στο Summer League μεγαλώνει η γκάμα των παικτών που θα δούμε, καθώς δεν είναι μόνο οι ρούκις, αλλά και επαγγελματίες παίκτες, που πιθανότατα θα είναι και πιο έτοιμοι. Μεγαλώνει όμως και το εύρος των επαφών που θα κάνουμε, σε ένα τέτοιο τουρνουά», υποστηρίζει ο Νίκος Σταυρόπουλος και εξηγεί: «Υπάρχουν ήδη επαφές με μάνατζερ επαγγελματικών ομάδων και θα συνεχιστούν και εκεί. Δεν είναι μόνο οι Indiana Pacers, με τους οποίους διατηρούμε μία ιδιαίτερη σχέση, αλλά και άλλες ομάδες. Φέτος για παράδειγμα φιλοξενήσαμε στο γήπεδό μας έναν εκπρόσωπο των Phoenix Suns, με τους οποίους διατηρούμε πλέον καλές σχέσεις. Και δεν είναι οι μόνοι».
 
Ποιους παίκτες όμως θα δει ο ΠΑΟΚ στο Las Vegas; «Υπάρχουν διάφορες κατηγορίες παικτών. Υπάρχουν παιδιά, που τελείωσαν φέτος το κολέγιο και τους οποίους τους παρακολουθούμε από τον περασμένο Σεπτέμβριο και θέλουμε να τους δούμε σε πραγματικές συνθήκες, απέναντι σε επαγγελματίες και σε δυνατές μονομαχίες. Θα υπάρχουν και παίκτες που έχουμε δει τα προηγούμενα χρόνια, που τους ελέγχουμε από τον Απρίλιο του 2012 και μετά, από το πρώτο PIT που είδαμε από κοντά. Το πιο σημαντικό ωστόσο είναι ότι θα έχουμε την απευθείας επαφή, θα υπάρχει η δυνατότητα να δούμε και ατομικά work out παικτών, ώστε να διαμορφώσουμε καλύτερη άποψη. Είναι δεδομένο ότι εκεί μπορείς να δεις αυτά που δεν βλέπεις από την τηλεόραση. Η πραγματική εικόνα είναι αυτό που θα δεις στο γήπεδο, ζωντανά», τονίζει ο Νίκος Σταυρόπουλος και αναφέρεται στις επιλογές που έκανε ο ΠΑΟΚ τα δύο προηγούμενα χρονιά, με τον D.J. Cooper και τον Jake Odum, οι οποίοι προήλθαν από μία συγκεκριμένη διαδικασία… «Φυσικά και θα θέλαμε να κρατήσουμε στην ομάδα παίκτες που τους επιλέγουμε και εξελίσσονται από την προπονητική δουλειά που γίνεται στην ομάδα μας, αλλά όσο αυτό δεν μπορεί να γίνει, εμείς θα συνεχίσουμε με την ίδια λογική. Αυτός είναι και ο μοναδικός τρόπος για να μπορέσουμε να προχωρήσουμε».
 
Έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα, ο ΠΑΟΚ θα κάνει ευρεία αναζήτηση στο Las Vegas και όπως επισημαίνει ο Νίκος Σταυρόπουλος… «κοιτάμε εξειδικευμένα σε τρεις θέσεις, αλλά έχουμε τα μάτια μας ανοικτά για όλα. Η δουλειά μας είναι εξαιρετικά δύσκολη σε αυτή την δύσκολη συγκυρία που υπάρχει στη χώρα, θα πρέπει να τους πείσουμε να μας εμπιστευτούν τα παιδιά τους, θέλει σίγουρα τύχη για τις επιλογές που θα κάνουμε, χρειάζεται προσοχή, αλλά εμείς ελπίζουμε και πιστεύουμε ότι θα κάνουμε το καλύτερο για την ομάδα μας. Οι ομάδες που μας ακολουθούν δυναμώνουν πολύ, η πίεση είναι μεγαλύτερη, οπότε πρέπει κι εμείς να πράξουμε ανάλογα και με προσεκτικές κινήσεις να είναι ο ΠΑΟΚ πιο ισχυρός και την επόμενη σεζόν».


Κώδικας: You are not allowed to view links. Register or Login
http://www.paokbc.gr/news/news/4385

Εμπιστοσύνη στον Ματζικ...
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"