5. Σταύρος Σχίζας

Αποστολέας Θέμα: 5. Σταύρος Σχίζας  (Αναγνώστηκε 3569 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

5. Σταύρος Σχίζας
« στις: Ιουλίου 14, 2018, 03:57:22 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33111
    Μηνύματα
    • Προφίλ



Η ΚΑΕ ΠΑΟΚ ανακοινώνει την απόκτηση του καλαθοσφαιριστή Σταύρου Σχίζα, ο οποίος θα υπογράψει συμβόλαιο συνεργασίας με την ομάδα μας για τα δύο επόμενα χρόνια.

Ο Σταύρος Σχίζας γεννήθηκε στις 10 Ιανουαρίου του 1989 στην Αθήνα έχει ύψος 1.96 και αγωνίζεται στις θέσεις του γκαρντ και του φόργουορντ.

Ξεκίνησε το μπάσκετ παίζοντας στις τοπικές κατηγορίες, αλλά πήρε την απόφαση να κυνηγήσει το όνειρό του και να μεταβεί στις ΗΠΑ, όπου έπαιξε μπάσκετ στα κολέγια του Kirkland και του Rochester College. Την τελευταία του σεζόν (2013-2014) στο Rochester College είχε 19.1 πόντους με 44.2% στα τρίποντα, 79.6% στις βολές και 6.8 ριμπάουντ ανά αγώνα.

Μετά την αποφοίτησή του από το Rochester College επέστρεψε στην Ελλάδα για λογαριασμό του Ρεθύμνου, στο οποίο έμεινε για δύο σεζόν (2014-2015 και 2015-2016). Στη δεύτερη χρονιά του στην Κρήτη είχε 4.5 πόντους (54.7% στα δίποντα και 41.4% στα τρίποντα) και 2.3 ριμπάουντ σε 15.1 λεπτά συμμετοχής ανά αγώνα.

Τη σεζόν 2016-2017 έπαιξε στην Κύμη, με τη φανέλα της οποίας είχε 4.1 πόντους και 2.1 ριμπάουντ σε 22 αγώνες. Πέρυσι, έπαιξε στον Κολοσσό Ρόδου, και είχε 7.1 πόντους (55.4% στα δίποντα, 38.6% στα τρίποντα και 77.8% στις βολές) και 2.9 ριμπάουντ  σε περίπου 20 λεπτά συμμετοχής ανά αγώνα.

Δείτε το προφίλ του Σταύρου Σχίζα και στο athlenta.com αλλά και στο Athlenda career program την πρωτοποριακή πλατφόρμα αναζήτησης ταλέντων με την οποία συνεργάζεται η ΚΑΕ ΠΑΟΚ.
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Σταύρος Σχίζας
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 14, 2018, 03:59:57 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33111
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Πιστεύω θα βοήθησει στην άμυνα κυρίως.
Καλώς ήρθε.
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Σταύρος Σχίζας
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 14, 2018, 07:03:15 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33111
    Μηνύματα
    • Προφίλ


Τις τελευταίες ημέρες ο Σταύρος Σχίζας ζει το όνειρό του. Ετοιμάζεται για την μεγαλύτερη πρόκληση της καριέρας του και θέλει να ανταποκριθεί με αυτό που ξέρει να κάνει πολύ καλά. Σκληρή δουλειά μέσα και έξω από το γήπεδο, πριν, κατά τη διάρκεια και μετά από τα παιχνίδια, μάχη στο 100% κάθε φορά που θα πατά στο παρκέ. Ειδικά στο παρκέ του PAOK Sports Arena, ενός από τα αγαπημένα του γήπεδα, όπως ο ίδιος πρόλαβε να σημειώσει με σχετικό ποστάρισμα στο instagram, όταν και εξέφρασε την πρώτη του σκέψη για την μεταγραφή του στον ΠΑΟΚ.

 Τα υπόλοιπα τα κράτησε για τις πρώτες δηλώσεις του στην επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας μπάσκετ του ΠΑΟΚ. Ο Σταύρος Σχίζας μας μίλησε αμέσως μετά την ολοκλήρωση της καθημερινής του προπόνησης. Η προετοιμασία αργεί ακόμη, αλλά κι αυτός θέλει να είναι έτοιμος για την πρώτη συνάντηση του νέου ΠΑΟΚ μετά τον Δεκαπενταύγουστο….

«Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εξέλιξη αυτή την καριέρα μου. Ήθελα πάντα να παίξω με μία ομάδα στην Ευρώπη, όταν πέρσι πήρα την απόφαση να πάω στον Κολοσσό, ήθελα να βρω χρόνο για να δείξω την αξία μου. Νομίζω ότι τα κατάφερα καλά, ήρθε η πρόταση από τον ΠΑΟΚ και είμαι πολύ χαρούμενος που θα μου δοθεί η ευκαιρία να αγωνιστώ σε μία ομάδα με τεράστια ιστορία, με ένα καταπληκτικό πρόγραμμα και σε ένα πολύ όμορφο γήπεδο», δήλωσε αρχικά ο Σταύρος Σχίζας που έρχεται στη Θεσσαλονίκη, τον τόπο καταγωγής της γυναίκας του, με τρομερή διάθεση για δουλειά: «Μου αρέσει πολύ να δουλεύω στο γήπεδο. Πάντα το είχα, αλλά με βοήθησε πολύ σε αυτό και η παρουσία μου στην Αμερική για τέσσερα χρόνια. Με την δουλειά βελτιώνεσαι κι αυτό που μπορώ να πω με βεβαιότητα είναι ότι θα δίνω πάντα το 100% για την ομάδα μου. Αυτό είναι το στυλ του παιχνιδιού μου, να παίζω πάντα με πάθος και στο 100%».

Ποιες όμως είναι οι φιλοδοξίες που έχει με τον ΠΑΟΚ ο Σταύρος Σχίζας; «Θέλω να πω αρχικά ότι είμαι ευτυχισμένος που έρχομαι στον ΠΑΟΚ. Νομίζω ότι ο ΠΑΟΚ έχει ένα εξαιρετικό πρόγραμμα το οποίο μου ταιριάζει, ευχαριστώ όλους τους ανθρώπους της ομάδας που με εμπιστεύονται και θέλω να τους δικαιώσω με την παρουσία μου τα επόμενα δύο χρόνια. Πέρσι στο πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ νομίζω ότι πέτυχε με το παραπάνω τον στόχο του, οπότε θα ήθελα να φτάσουμε στα ίδια, μακάρι να καταφέρουμε και κάτι παραπάνω, αυτό θα είναι τέλειο και φυσικά στην Ευρώπη να κάνουμε ένα βήμα παραπάνω».
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: Σταύρος Σχίζας
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 14, 2018, 10:56:08 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 49
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35183
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
Καλως ηρθες Σταυρο και καλη χρονια να εχουμε.
Καλος επιθετικα, δυνατος αμυντικα!
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ: Σταύρος Σχίζας
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 15, 2018, 11:23:07 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος jim

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 41
    Τοποθεσία: Χαβουζα
  • 13299
    Μηνύματα
  • ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ
    • Προφίλ
Στην θεση του Κατσιβελη, μακαρι να αποδειχθει σωστη επιλογη και να βελτιωθει ακομα περισσοτερο.
Καλως ηρθες Σταυρο. :)
Το "φαγητό" του κάθε αμπαλου ΠΑΟΚτση, οι ΑΡΔ και τα ραδιοφωνα!
 

Απ: Σταύρος Σχίζας
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 23, 2018, 08:29:43 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 49
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35183
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ


«Αρχικά θέλω να ευχαριστήσω τον προπονητή και τη διοίκηση του ΠΑΟΚ για την σοβαρότητα που έδειξαν από την πρώτη στιγμή προς το πρόσωπό μου. Όσον αφορά την κλήρωση, υπάρχει ένα ενδιαφέρον προσωπικό στοιχείο, καθώς όταν ξεκίνησα την πορεία μου στην Basket League με την ομάδα του Ρεθύμνου, είχα παίξει το πρώτο παιχνίδι κόντρα στον ΠΑΟΚ στο “PAOK Sports Arena”. Αυτό θα είναι και το πρώτο μου παιχνίδι ως παίκτης του ΠΑΟΚ!».

Για το τι τον οδήγησε να αποδεχθεί την πρόταση του ΠΑΟΚ: «Το προηγούμενο καλοκαίρι, όταν επέλεξα να πάω στον Κολοσσό, ήθελα να έχω χρόνο συμμετοχής, προκειμένου να δείξω τι μπορώ να κάνω σαν αθλητής και να πάω σε μια καλύτερη ομάδα που θα παίζει στην Ευρώπη. Χαίρομαι πάρα πολύ που αυτή η ομάδα είναι ο ΠΑΟΚ, στο πρόγραμμα του οποίου θεωρώ ότι ταιριάζω πάρα πολύ. Επίσης είμαι πολύ ευχαριστημένος που θα αγωνίζομαι συνεχώς σε ένα από τα αγαπημένα μου γήπεδα, το “PAOK Sports Arena”».

Για τους στόχους του: «Προσωπικά, θέλω να συνεχίσω να βελτιώνομαι, ενώ ο στόχος του ΠΑΟΚ είναι να πετύχει όσα και πέρυσι και να κάνει ένα βήμα παραπάνω στην Ευρώπη».

Για τον τρόπο παιχνιδιού του: «Θα δίνω πάντα το 100% για το καλύτερο της ομάδας σε άμυνα και επίθεση. Είμαι ένας ομαδικός παίκτης, που παίρνω ενέργεια, δίνοντας κάτι στην ομάδα».


Αντε με το καλο, να βγαλουμε ωραια γουστα και φετος.
Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!
 

Απ:5. Σταύρος Σχίζας
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 09, 2018, 04:19:27 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33111
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Ο πρώτος που ήρθε για προετοιμασία...





Ο Σταύρος Σχίζας έκανε την αρχή. Είναι ο πρώτος νέος παίκτης του ΠΑΟΚ που βρίσκεται ήδη στη Θεσσαλονίκη, μία εβδομάδα πριν από την έναρξη της προετοιμασίας. Η λαχτάρα του να ενσωματωθεί στο νέο περιβάλλον και να ξεκινήσει δουλειά με τον ΠΑΟΚ είναι προφανής.

 

Από το αεροδρόμιο βρέθηκε αμέσως στο γήπεδο του ΠΑΟΚ και η ξενάγηση στο νέο του σπίτι του ήταν απαραίτητη. Πρώτη στάση στο μουσείο της ομάδας μπάσκετ και τα πρώτα εντατικά μαθήματα ιστορίας. Ο Σταύρος Σχίζας διάβασε με ιδιαίτερο ενδιαφέρον παλιά φύλλα αγώνα, από μεγάλα ντέρμπι της δεκαετίας του ’90, είδε με δέος τις φανέλες που έχουν πάρει θέση στο μουσείο, ζήτησε λεπτομέρειες για τις φωτογραφίες που απεικονίζουν το ένδοξο παρελθόν και σταμάτησε για αρκετή ώρα μπροστά σε μία φωτογραφία του Κώστα Χαραλαμπίδη. «Θυμάμαι το πρώτο μου παιχνίδι στην Α1, ήταν με το Ρέθυμνο σε αυτό το γήπεδο. Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση ο Χαραλαμπίδης σε εκείνο το παιχνίδι. Έπαιζε πολύ έξυπνα και είχε καθοριστική συμμετοχή στη νίκη του ΠΑΟΚ στην παράταση». Λίγη ώρα αργότερα, ο Κώστας Χαραλαμπίδης υποδέχθηκε τον Σταύρο Σχίζα στο γραφείο των προπονητών, ενώ είχαν μία σύντομη συνομιλία μαζί του και τον καλωσόρισαν στον ΠΑΟΚ ο Μπάνε Πρέλεβιτς και ο Τέλης Ζουρνατσίδης.

 

Την ξενάγηση του Σταύρου Σχίζα στα αποδυτήρια της ομάδας, ανέλαβε ο  φροντιστής Μανώλης Βαλλιάνος. Το υπερσύγχρονο και άριστα εξοπλισμένο από την MATRIX γυμναστήριο του ΠΑΟΚ, θα είναι από τα αγαπημένα μέρη του Σταύρου Σχίζα. Αυτό φάνηκε και σήμερα. «Ο ΠΑΟΚ είναι μία πολύ οργανωμένη ομάδα και το κατάλαβα από την πρώτη στιγμή. Οι εγκαταστάσεις είναι εξαιρετικές, το γυμναστήριο είναι πλήρως εξοπλισμένο, όλα είναι όπως ακριβώς τα περίμενα», σχολίασε ο Σταύρος Σχίζας, προτού αφιερώσει δύο περίπου ώρες στο γυμναστήριο. Η νέα σεζόν μόλις ξεκίνησε και η ξενάγηση στο PAOK Sports Arena ολοκληρώθηκε με την κεντρική σάλα του γηπέδου, αναμνηστικές φωτογραφίες κι αυτό που είπε από την πρώτη στιγμή ο Σταύρος Σχίζας, όταν ανακοινώθηκε η συμφωνία του με τον ΠΑΟΚ… «αυτό είναι το αγαπημένο μου γήπεδο. Και φέτος πιστεύω ότι θα είμαστε πολύ δυνατοί. Η ομάδα είναι πολύ γεμάτη».
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: 5. Σταύρος Σχίζας
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 23, 2019, 09:37:04 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος m01can4

  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: Aruba
  • 33111
    Μηνύματα
    • Προφίλ


«Είμαι εντυπωσιασμένος από τον Τζέφερσον ο οποίο μετά από μία προπόνηση και με τόσες πληροφορίες που πήρε, είδαμε ότι ανταποκρίθηκε εξαιρετικά.Αυτά τα παιχνίδια είναι περίεργα γιατί μπορεί να παρουσιαστείς χαλαρός. Θέλαμε να εκτελέσουμε σωστά, αυτό κάναμε. Θέλαμε να αποδείξουμε ότι είμαστε καλύτερη ομάδα, αυτό είπαμε ότι έπρεπε να κάνουμε στα αποδυτήρια και το αποδείξαμε. Παίξαμε ένα καλό παιχνίδι. Από εκεί και πέρα, προσπαθώ να είμαι πάντα έτοιμος και να δώσω στην ομάδα ότι μπορώ».


16 πόντους και 1ος σκόρερ για έναν ...ξεχασμένο παίκτη.
Λογικά θα παίζει παραπάνω τώρα.
"Σας έχει "φάει" το... "ματι" και η... μ@λακια!"
 

Απ: 5. Σταύρος Σχίζας
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 23, 2019, 11:32:25 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος Billysm-4

  • Platinum member
  • ******
  • Ηλικία: 46
    Τοποθεσία: ΝΕΑΠΟΛΗ
  • 8282
    Μηνύματα
    • Προφίλ
Απο την στιγμη που εφυγε ο Αθηναιου.
Επρεπει να φυγει καποιος για να εμφανιστει ξανα.
ΠΑΟΚ- ΘΡΗΣΚΕΙΑ- ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Γ@ΜΙΕΤΑΙ Η ΑΙΛΑΔΑ ΚΑΤΩ ΑΠ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!


 

Απ: 5. Σταύρος Σχίζας
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 24, 2019, 10:51:23 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος teododo

  • "Russian" Big BOSS
  • Administrator
  • *******
  • Ηλικία: 49
    Τοποθεσία: Ροστόφ
  • 35183
    Μηνύματα
  • I Don't παλελεύω it...
    • Προφίλ
Ψυχολογικα σιγουρα θα τον βοηθησει γιατι εχει μεινει πισω.
Πιστευω και ο Παπ να τον βαζει πιο συχνα.

Όλη η ΑΘΗΝΑ ενωμένη, από τον ΠΑΟΚ...Γ@ΜΗΜΕΝΗ!!