The Social PAOKForum / Απ: Φάτε μάτια ψάρια και...Vol.6

2
PAOK BASKETBALL / Απ: Προετοιμασία- φιλικά ομάδας μπάσκετ 2020-21
« Τελευταίο μήνυμα από m01can4 στις Σεπτεμβρίου 19, 2020, 11:42:02 μμ »
Ήττα (96-93) για τον ΠΑΟΚ στην Πάτρα, με πολλά συμπεράσματα

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε τα φιλικά του παιχνίδια σε Αθήνα και Πάτρα, με ήττα από τον Προμηθέα (96-93), σε ένα πολύ χρήσιμο παιχνίδι προετοιμασίας.

Η δυναμικότητα του αντιπάλου, οι σημαντικές διακυμάνσεις στο σκορ και σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και όλα όσα έγιναν στο «Δ. Τόφαλος», προφανώς και θα αποτελέσουν αφορμή για πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα για τον προπονητή του ΠΑΟΚ Κώστα Μέξα, με την ομάδα να μπαίνει πλέον στην τελική ευθεία για την έναρξη των αγωνιστικών της υποχρεώσεων.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα (1-5 και 4-8 στο 2’30’’), αλλά τους γηπεδούχους να ισορροπούν (15-15 στο 5’) και να δημιουργούν διαφορά ακόμη και 9 πόντων (26-17). Ο ΠΑΟΚ μείωσε 26-20 με τρίποντο του Mitrou-Long, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στους 6 (28-22), αλλά το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Προμηθέα να ανοίγει τη διαφορά και πάλι στο +11 (38-27 στο 14΄).

Ο ΠΑΟΚ απάντησε με εμφατικό τρόπο και με τον Turner να σκοράρει από παντού και να φτάνει τους 15 πόντους στο ημίχρονο, ανέτρεψε την κατάσταση. Αρχικά με σερί 1-11, ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (39-38) και με συνολικό σερί 8-22 (από το -11), πήρε ξανά το προβάδισμα στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (46-49).

Με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και καλή λειτουργία, ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου (48-53 με καλάθι του Τσαλμπούρη στο 21΄30΄΄, 57-61 με καλάθι του Μαργαρίτη και 63-68 με τρίποντο του Mitrou-Long) και έκλεισε στο +4 (67-71).

Παρά το γεγονός ότι ο Προμηθέας ξεκίνησε εντυπωσιακά και με σερί 7-0 πήρε ξανά το προβάδισμα (74-71), ο ΠΑΟΚ είχε άμεση απάντηση. Με σερί 0-9, προηγήθηκε 74-80 στο 34΄30΄΄ και με τον Turner, που δεν είχε πετύχει πόντο στο τρίτο δεκάλεπτο, να συνδέεται και πάλι με το αντίπαλο καλάθι, φάνηκε να έχει τον έλεγχο. Με τρίποντο του Αμερικανού ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 77-85, αλλά Γιαννόπουλος και Miller πλήγωσαν την άμυνα του Δικεφάλου στα τελευταία λεπτά. Ο Προμηθέας προηγήθηκε 87-86 στο 37΄30΄΄ και το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν 94-88, τον Griffin να μειώνει στον πόντο (94-93), χωρίς όμως να προλάβει ο ΠΑΟΚ κάτι περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 46-49, 67-71, 96-93

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Agbelese 6, James 3, Αγραβάνης 16 (1), Garrett 9 (1), Βασιλείου, Κολιός, Floyd 9, Γιαννόπουλος 21 (4), Miller 18 (4), Μανζτούκας 2, Μπαζίνας 5, Τανούλης 7.

ΠΑΟΚ: Beech 13 (2), Τσαλμπούρης 11, Love 13 (1), Griffin 9 (1), Μαργαρίτης 15, Καραγιαννίδης, Ιατρίδης, Καμπερίδης 3 (1), Παπαντωνίου, Turner 23 (2), Mitrou-Long 6 (2).

Στο τέλος το χάσαμε, αλλά πρέπει να μάθουμε από τέτοιες ήττες.
3
Διοικητικά / Απ: Olaf Rebbe (Sports Director)
« Τελευταίο μήνυμα από m01can4 στις Σεπτεμβρίου 19, 2020, 11:38:32 μμ »
Δεν μιλάω για τα deal, αλλά κινήθηκε πολύ γρήγορα μόλις έπιασε τον υπονοούμενο από τον Φερειρα και είδε και την γκέλα χθες.
4
Roster / Απ: 47. Chuba Akpom
« Τελευταίο μήνυμα από m01can4 στις Σεπτεμβρίου 19, 2020, 11:28:27 μμ »
Η ΠΑΕ ΠΑΟΚ ανακοινώνει τη μεταγραφή του Τσούμπα Ακπόμ στη Μίντλσεσμπρο.

Ο Τσούμπα Άκπομ μετά από δύο σεζόν στον Δικέφαλο επιστρέφει στην πατρίδα του. Ο AK47 αγωνίστηκε σε 79 αγώνες, σκόραρε 18 γκολ, μοίρασε 10 ασίστ, κατέκτησε αήττητο πρωτάθλημα, κι ένα Κύπελλο Ελλάδας, όντας μάλιστα ο MVP στον τελικό κόντρα στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Ευχαριστούμε τον παίκτη για την προσφορά του και του ευχόμαστε ότι καλύτερο στη συνέχεια της καριέρας του.

5
Πρωτάθλημα Νέων Κ19 / Απ: Πρωτάθλημα Νέων Κ19 2020-21
« Τελευταίο μήνυμα από m01can4 στις Σεπτεμβρίου 19, 2020, 11:21:07 μμ »

Δεν το επιδιώκουμε. Ασυναίσθητα μάς …βγαίνει να ασχολούμαστε με αριθμούς. 72 – ναι 72! – ματς αήττητη η Κ19 και συνεχίζει. Σειρά είχε ο Ατρόμητος για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, τον οποίο οι παίκτες των Γκαρσία και Σνάουτσνερ κέρδισαν 4-1, στο ματς που έγινε το πρωί του Σαββάτου στη Σουρωτή.

Βελτιωμένη, με πιο σταθερά πατήματα στο γήπεδο σε σύγκριση με το παιχνίδι της πρεμιέρας, η Κ19 δεν έδωσε περιθώρια αντίδρασης, δεν ανησύχησε και είχε ήδη ουσιαστικά «καθαρίσει» το ματς από το πρώτο ημίχρονο.Στο 24’ άνοιξε το σκορ ο Δικέφαλος με τον Αβεντισιάν να εκτελεί το πέναλτι που κέρδισε ο Γκορτεζιάνι, ο οποίος λίγο μετά ταλαιπώρησε και πάλι την άμυνα του Ατρόμητου, εξαναγκάζοντάς την σε νέα παράβαση.

Αυτή τη φορά, στο 31’, το πέναλτι ανέλαβε ο Κωνσταντέλιας για να κάνει το 2-0. Στο 42’, δε, ο Κωνσταντέλιας με υπέροχο πλασέ, έπειτα από ασίστ του Τσοπούρογκου, πέτυχε το τρίτο γκολ για τον ΠΑΟΚ.Ο Δικέφαλος είχε όρεξη και στο β’ ημίχρονο, κυνήγησε φάσεις και γκολ και βρήκε για μια ακόμα φορά δίχτυα με τον Πανίδη στο 49’. Ο Ατρόμητος μείωσε στο 59’ σε 4-1.Επόμενο ματς για τους «μικρούς» του ΠΑΟΚ, αυτό στο Βόλο το Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Μπαλωμένος, Παναγιώτου, Μανωλιούδης, Αβεντισιάν, Τάχατος (55’ Κουλιεράκης), Γιαξής (55’ Σπυράκος), Γρόσδης, Κωνσταντέλιας (65’ Κουτεντάκης), Τσοπούρογλου, Πανίδης, Γκορτεζιάνι (55’ Πιπιλιάρης).

ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ...
6
Μεταγραφές και talent scout / Απ: Μεταγραφές καλοκαιριού 2020
« Τελευταίο μήνυμα από m01can4 στις Σεπτεμβρίου 19, 2020, 11:14:08 μμ »
Από τη Μπαρτσελόνα στον ΠΑΟΚ: Φέρνει το «βέλος» Μούσα Βαγκέ!

Σύμφωνα με πληροφορίες του SDNA, ο ΠΑΟΚ ολοκληρώνει έκπληξη πρώτου μεγέθους με την απόκτηση του 22χρονου Σενεγαλέζου δεξιού μπακ από τη Μπαρτσελόνα, Μούσα Βαγκέ, με τη μορφή δανεισμού!

Ο ΠΑΟΚ βρισκόταν σε αναζήτηση δεξιού μπακ που μπορεί να παίζει με ευχέρεια όλη την πλευρά και εντόπισε τον «εκλεκτό» του στην Μπαρτσελόνα, επιχειρώντας το μεγάλο κόλπο της φετινής μεταγραφικής περιόδου. Σύμφωνα με πληροφορίες του SDNA, ο Μούσα Βαγκέ ετοιμάζει βαλίτσες για Θεσσαλονίκη καθώς οι εμπλεκόμενες πλευρές έχουν συμφωνήσει για τη μετακίνηση του ποδοσφαιριστή και πλέον απομένουν λεπτομέρειες για την ολοκλήρωσης μιας κίνησης που θα κάνει... αίσθηση!

Ενός παίκτη με τεράστια προοπτική λόγω ηλικίας και προσόντων που βρισκόταν σε αναζήτηση ποδοσφαιρικής στέγης που θα του εξασφάλιζε χρόνο συμμετοχής. Κάτι που αποτελούσε βασικό και για τους «μπλαουγκράνα» στις συζητήσεις με τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ καθώς παρά το γεγονός πως δεν έχει βρει ρόλο στη Μπαρτσελόνα, έχει καταφέρει να καταγράψει συμμετοχές, ενδεικτικό της πίστης που υπάρχει προς το πρόσωπό του.

Ο Βαγκέ αγωνίζεται ως δεξί μπακ, αναλαμβάνοντας όλη την πλευρά ενώ έχει τοποθετηθεί και στο αριστερό άκρο της άμυνας. Διακρίνεται για την ταχύτητά και την αντοχή του, κάτι που φαντάζει απαραίτητο στις απαιτήσεις για το ρόλο του φουλ - μπακ που αναζητά ο Αμπέλ Φερέιρα στο «χτίσιμο» του φετινού ΠΑΟΚ.

Εφόσον ολοκληρωθούν οι τυπικές λεπτομέρειες ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τη Μπαρτσελόνα, ο 22χρονος Σενεγαλέζος θα βρεθεί άμεσα στη Θεσσαλονίκη προκειμένου να ενσωματωθεί στις τάξεις του Δικεφάλου, όντας διαθέσιμος για το δεύτερο παιχνίδι των «ασπρόμαυρων» απέναντι στην Κρασνοντάρ.

Who is who
Ο Μούσα Βαγκέ ξεκίνησε από τις ακαδημίες της Aspire Sport στο Κατάρ, από όπου τον απέκτησε η Έουπεν το 2017. Με την βελγική ομάδα, κατέγραψε 43 συμμετοχές με ένα γκολ και τέσσερις ασίστ, αναγκάζοντας την Μπαρτσελόνα να δαπανήσει το ποσό των πέντε εκατομμυρίων ευρώ για να τον αποκτήσει το καλοκαίρι του 2018, εξασφαλίζοντάς του συμβόλαιο μέχρι το 2023!

Εντάχθηκε στην Barcelona B (σ.σ. την β΄ ομάδα της Μπαρτσελόνα), μετρώντας την πρώτη του σεζόν 20 συμμετοχές, δύο γκολ και τέσσερις ασίστ, ενώ σημείωσε και έξι συμμετοχές με την πρώτη ομάδα των «μπλαουγκράνα». Στο δεύτερο μισό της περσινής σεζόν, η Μπαρτσελόνα τον δάνεισε στη Νις, όπου πρόλαβε να «γράψει» πέντε συμμετοχές με δύο ασίστ, προτού διακοπεί το γαλλικό πρωτάθλημα λόγω κορωνοϊού...

Παράλληλα, είναι διεθνής με την Εθνική Σενεγάλης, μετρώντας 14 συμμετοχές με ένα γκολ, αγωνιζόμενος ως δεξιός μπακ κι άλλες 13 συμμετοχές ως δεξί μπακ-χαφ.

Πρόκειται για μια κίνηση εξαιρετικής προοπτικής για τους Θεσσαλονικείς που κινήθηκαν με άκρα μυστικότητα, ανοίγοντας δίαυλο επικοινωνίας με τους Καταλανούς, στην προσπάθειά τους να προσθέσουν μια πινελιά... από το πάνω ράφι και να ικανοποιήσουν απόλυτα τον προπονητή τους.

Αν χτυπήσαμε ΛΙΡΑ 100 με αυτόν, είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΑΓΚΙΑ!
7
Roster / Απ: Abel Ferreira II (Coach)
« Τελευταίο μήνυμα από Kat6 στις Σεπτεμβρίου 19, 2020, 04:34:51 μμ »
Θελει CF, CM, RB αμεσα. Απο κει και περα το θεμα με τις αλλαγες συνεχιζεται.Στο 1-0 δεν εχεις καθαρισει το παιχνιδι..
8
Roster / Απ: 24. Anderson Esiti
« Τελευταίο μήνυμα από Kat6 στις Σεπτεμβρίου 19, 2020, 04:32:43 μμ »
Εσιταρος. Ο τυπος ειναι 6ρι που τρομαζει κάθε αντίπαλο και καθαριζει τα παντα αν δεν ειμαστε ανεβαζμενοι ψηλα. Δημιουργικα  λιγα πραγματα.